Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Lstí a klamem - znepokojivý pohled do nitra Mosadu Lstí a klamem - znepokojivý pohled do nitra Mosadu Victor Ostrovsky

Výborná kniha. Ve světě tajných služeb platí víc než kdekoli jinde, že účel světí prostředky.

29.09.2022 4 z 5

Čistá země Čistá země Alan Spence

Skvělá kniha, na konci mě mrazilo, kdyz se Tomisaburo po zničení Nagasaki rozhodl spáchat rituální sebevraždu, i když se mu nedivím. Jen opravuji : Tomisaburo nebyl synem Sono, ten zemřel krátce po narození, ale kurtizany Maki. Glover se o něm dověděl o několik let pozdeji, když už byl ženatý s Curu a otcem malé Hany. Curu ze zdravotních důvodů už nemohla mít děti a souhlasila s adopci chlapce, jemuž dali jméno Tomisaburo. Maki se stala buddhistickou mniskou. Pokud se mi někdy poštěstí navštívit Nagasaki, určitě nevynecham Glover Garden a hřbitov Sakamoto, kde jsou manželé Gloverovi pohřbeni.

22.09.2022 5 z 5

Poslední píseň z Isfahánu Poslední píseň z Isfahánu Naïri Nahapétian

Tato kniha mě opravdu zklamala.

21.09.2022 odpad!

Přirovnávat tuto knihu k vynikající Bez dcerky neodejdu je jedním slovem drzost.

25.06.2022 3 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Na knihu jsem se těšila, ale nakonec jsem byla hrozně zklamaná, ani jsem ji nedocetla. Je možné, že slo o těžkopádný překlad, nevím.

18.05.2022 1 z 5

A Jimmy šel za duhou A Jimmy šel za duhou Johannes Mario Simmel

Všem fandům Simmelovych knih doporučuji Všichni lidé bratry jsou, S klauny přišly slzy a Nechte prosím kytky žít. Naopak Nemusí být vždycky kaviár nebo I když se směju, musím plakat nic moc.

05.05.2022 5 z 5

Vybíjená Vybíjená Michal Viewegh

Skippy a Huberová - moji favoriti.

02.05.2022 5 z 5

Plantážníkova žena Plantážníkova žena Dinah Jefferies

Teď ji čtu v ruskem překladu, Gwen právě objevila hrob. Začíná to být napínavé.

27.04.2022 4 z 5

Slzy pouště Slzy pouště Halima Bashir

Nesmírně silná kniha, která se nedala odložit. Četla jsem ji v ruském překladu.

20.04.2022 5 z 5

Japonci jak je neznáme Japonci jak je neznáme Vladimir Aleksejevič Pronnikov

K této knize jsem zpočátku přistupovala poněkud skepticky. Ne kvůli roku vydání, zásadní roli zde sehrál fakt, že šlo o dílo tehdejších sovětských autorů, takže když mi můj otec knihu nabídl, první otázkou bylo, zda lze autorům vůbec věřit.
Ale šlo o zbytečné obavy. Politických témat je v knize skutečné minimum. Mapuje každodenní život obyvatel této zajímavé země, mentalitu, kulturu, vzdělávací systém, tradiční bojová umění. Nechybí krásné fotografie.

"Když stojíš před protivníkem,nesmíš
myslet na nic. Tvůj rozum musí
usnout , musíš se vzdálit světu. Tvůj
obličej má vyjadřovat jen nenávist a
neodvratnost tvého vítězství. Pouze
tehdy budou tvé ruce a nohy
reagovat samy - rychle a lehce. "
Tak vysvětluje mistr karate svým
žákům princip "nekonani".

20.12.2023 5 z 5

Tajemství závojů Tajemství závojů Zoë Ferraris

rose: Prvotinou autorky je Finding Nouf, kde se poprvé setkáváme s Nayirem a Katyou Hijazi. Právě ji čtu, je velmi dobrá, podobně jako The Kingdom of Strangers. Bohužel zatím nevyšly v českém překladu.

09.07.2023 4 z 5

Tajemství závojů Tajemství závojů Zoë Ferraris

Artep25 : Bohužel v Saúdské Arábii je žena méně než pes.

09.07.2023 4 z 5

Punťa s Petrem jedou metrem Punťa s Petrem jedou metrem Ljuba Štíplová

"Však babička u dveří
ani očím nevěří,
že už tu má Puntu s Petrem.
Přijeli jste jistě metrem,
že jste tu tak brzy.
Spíš měli jet tramvají,
vrčí kočka potají.
Bodejť by se nemracila,
že se schovat nestacila,
proto ji to mrzí. "

Tak toto leporello mi moje vlastní babička kdysi četla snad stokrát. Ještě dnes umím velkou část nazpaměť.

24.04.2023 5 z 5

Začátek letopočtu Začátek letopočtu Radek John

Student FAMU a budoucí scenárista Martin a medicka Markéta jsou pokládáni za ideální pár. Oba jsou cílevědomí, atraktivní, úspěšní. Jejich vztah však nenapravitelne poznamená Martinova nevěra. Krátce poté se Markéta setkává na maturitním plese jejich bývalého gymnázia se spolužákem Honzou, s nímž prožije krátký, vášnivý románek. Po nějaké době Markéta zjišťuje, že je těhotná. Kdo je ale otcem jejího dítěte? Stane se svobodnou matkou, nebo raději podstoupí interrupci? A s kým spojí svou životní cestu?
Téma je vděčné, bohužel příběh dost kazí styl psaní, který připomíná nepříliš kvalitní reportáž ve zkratce. Ani hlavní postavy nepůsobí příliš sympaticky : Sebestředný Martin, Honza coby hrnek osvěžující limonády v parném létě, ale rozhodně ne zodpovědný partner pro život, a v neposledni řadě Markéta, která obviňuje všechny a všechno kolem , jen ne sebe samotnou. Navíc má sklon vidět ve všem špatnost a faleš. Viz indická restaurace.
"Indická restaurace. Večeře pro dva tady prý stojí jako můj podnájem za měsíc. A ty tři stovky, které mi zbývají na všechno ostatní? Ty se nejspíš nechávají v šatně jako tuzer. Něco pro velkozlodeje, velkouzenare a jejich patolizaly. Jestlipak se stydí, než dojdou ode dveří k autu? "
Šlo o indickou restauraci Mayur ve Štěpánské ulici, kam podobně jako do restaurace čínské nebo do Berjozky bylo třeba objednat stůl měsíc předem. Ale proč by každý, kdo si aspoň jednou v životě tento přepych dopřál, musel patřit k výše, popsaným? Markéta si zkratka hraje na svatou spravedlivou, nebo bezmocnou oběť.

23.04.2023 2 z 5

Šest čtyři Šest čtyři Hideo Yokoyama

Vynikající krimi v japonském stylu.

21.04.2023 4 z 5

Naděje mi pomohla přežít Naděje mi pomohla přežít Ruth Elias

Kdo z nás, omlouvám se za překlep.

15.03.2023 5 z 5

Princezna ohně Princezna ohně Shannon Drake (p)

Když jsem si tuto knihu kdysi vybírala, domnívala jsem se podle anotace, že se jedná o kvalitní historický román. Bohužel šlo o lacinou romanci na pozadí historických kulis. Co me docela pobavilo, byl svatební obřad ve chvíli, kdy hlavní hrdinka byla již ve finále třetí doby porodní. Jinak definitivně palec dolů.

01.03.2023 odpad!

Istanbulská mozaika Istanbulská mozaika Laurence O'Bryan

Po přečtení autorovy Jeruzalémské mozaiky jsem se na Istanbulskou mozaiku velmi těšila. A vlastně nemohu říci, že bych byla zklamaná, to v žádném připadá, jen mi přijde, že děj se místy drolí, navíc typické klišé viz románek hlavního hrdiny s kolegyni, která samozřejmě nebyla žádná sereda....... Slušný průměr, ale čekala jsem přece jen trochu víc.

21.02.2023 4 z 5

Dúhová brána Dúhová brána Alexandra Jakovlevna Bruštejn

Vnějším pozlatkem, omlouvám se za překlep.

29.01.2023 4 z 5

Moc volná kůže Moc volná kůže Olga Krajčová

Tukové knihu jsem dostala jako dárek coby třináctiletá. Bohužel se mi tehdy nepodařilo prokousat se nezáživným zacatkem, takže jsem ji odložila s tím, že se k ní zkusím vrátit někdy později. K tomu později ale nikdy nedošlo. Dnes bych ji možná hodnotila pozitivněji.

25.01.2023 2 z 5