nightlybird nightlybird komentáře u knih

Stín mé lásky Stín mé lásky Guillaume Apollinaire

Tato sbírka byla v celistvosti dlouho zcela neznáma, několik básní bylo otištěno, ale až v roce 1947 byly shromážděny a vyšly pod názvem Stín mé lásky, který jim dali v nakladatelství Piere Cailler. Později vyšly v roce 1955 tamtéž pod názvem Poèmes a Lou - proto jsou v českých překladech zpravidla uváděny jako Básně pro Lou. Nicméně francouzské prameny uvádí jako původní název "Ombre de mon amour, poèmes adressés à Louise de Coligny-Châtillon".
Těch 73 básní bylo v dopisech, které Louise psal Apollinaire poté, co se odmítla stát jeho milenkou a rozešla se s ním na jaře 1915.

30.11.-0001

Alkoholy života Alkoholy života Guillaume Apollinaire

Kniha vyšla v edici KPP v perfektní grafické úpravě a dokonce (jako řada jiných této edice ) s namluvenou LP deskou - kterou pochopitelně k svému zármutku nemám, no co, člověk nemůže mít všechno)

Pásmo a jiné verše Pásmo a jiné verše Guillaume Apollinaire

Tuto knihu jsem dostal jako dárek od přítele, který to považoval za vynikající fór ( konec konců stala 8,40 Kčs - pozor, tehdy ekvivalent 7 desítek v hospodě IV. kategorie). Mne ale kupodivu oslovila natolik, že jsem začal poezii číst. No nečtěte to, když jsou tam taková životní moudra jako na př: Páv/ // Když do velkého vějíře / páv zvedne ocas jako štít, / je potom krásný k nevíře. / A šklebí na nás nahou řiť. // - a mnoho jiných, nebudu vám je vypisovat, přečtěte si to sami.

Apollinaire Apollinaire Julia Hartwig

Apollinaire je básník, který ovlivnil nejen řadu našich básníků, ale také mne. Ne, nebojte se. Nehodlám se před vámi zaskvět květy svého ducha. Chci tím pouze říct, že do doby, než se mi naprostou hrou náhody dostala do ruky jeho kniha básní, jsem tento druh četby považoval ze záležitost veskrze holčičí a zcela nevhodnou pro drsného muže, který musí uměl plivat skrz zuby, házet nožem a ubalit si cígo tlusté jako palec ze znalci ceněného tabáku světové značky Taras Bulba, jímž jsem v té době byl i když, jak vidno, již v té době jsem v podstatě inklinoval k literatuře a tato inklinace se po přečtení několika Apollinairových básní výrazně prohloubila a on zůstal dodnes mou velkou láskou a tato kniha, přestože se biografie obecně nijak zvlášť dobře nečtou, určitě svým širším záběrem potěší nejen ostatní milovníky Apollinaira, ale i milovníky celého tohoto období na přelomu století, období plné bohatého a bouřlivého uměleckého kvasu.

30.11.-0001 5 z 5

Přítelkyně osamělých srdcí / Den kobylek Přítelkyně osamělých srdcí / Den kobylek Nathanael West

Tuhle útlou knížku jsem četl zhruba před čtvrt stoletím a obsahuje dvě novely. Přítelkyně... mne nic moc neoslovila, Den kobylek - to už byla jiná káva, ty figurky byly popsány skvěle a navíc mám rád, když kniha drobet vygraduje, když autor dotáhne závěr pěkně do finiše. A nejsem nijak zvláštní filmový maniak - speciálně filmy točené podle knih mne většinou dost zklamou. Den kobylek byla ale vzácná výjimka, nevím už kdo to točil, kdo tam hrál, ale měl jsem z něj silný zážitek a myslím, že West zvolil pro svou novelu velmi výstižný název.

30.11.-0001 4 z 5

Po stopách Divokého západu Po stopách Divokého západu Joë Hamman (p)

Autor vás seznámí v jednotlivých kapitolách nekomplikovanými slovy a stylem se všemi známými atributy Divokého Západu, počínaje prvními dostavníky, Poney Expressem, budováním prvních železnic, se světem šerifů, saloonů a desperátů, seznámí vás se známými postavami té doby z řad bělochů i Indiánů, s hraničářskými pevnostmi, slavnými bitvami…. Kniha se velmi dobře čte a je doplněna celou řadou dobových fotografii a dokumentů, takže získáte neotřelý pohled na tuto slavnou a bouřlivou i když často krvavou etapu americké historie.

30.11.-0001 4 z 5

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Dee Alexander Brown

Tuto knihu by měl číst každý „bílý Indián“, aby se dověděl něco pravdivého o životě , vítězstvích i prohrách svých slavných „předků“. Setkáte se tady s celou plejádou výjimečných náčelníků z řady kmenů, počínaje navažským Manuelitem, přes Rudý oblak Oglalů, Stříbrný nůž Komančů, Sedícího býka, Cochise, Geronima a řadu dalších a seznámíte se s jejich osudy. Kniha je doplněna řadou jejich dobových fotografií a třešinkou na dortu je vložení několika písní s notovým zápisem a originálním textem.

Vystěhovalci II. Vystěhovalci II. Vilhelm Moberg

Celá tetralogie byla zfilmována, pokud se dostanete ke knize nebo k filmu, nenechte si je rozhodně ujít. Kniha by mohla zaujmout dost široké spektrum čtenářů - je to silný příběh v podstatě "trosečníků", kteří si v potu a krvi budují novou existenci v cizí, neznáme zemi (i když to není ani ostrov, ani neznámá planeta kdesi v kosmu - ale skoro jako by byla).

Bůh deště pláče nad Mexikem Bůh deště pláče nad Mexikem László Passuth

Historie dobytí Mexika a rozvrácení aztécké řiše literárně zpracovaná na podkladě sporých písemných pramenů - Cortézových dopisů, knihy Cortézova kaplana de Gomára, a konečně zápisků jednoho z Cortézových vojáků je bezesporu zajímavým tématem pro čtenáře, který má v oblibě historické romány. I když u nás není autor příliš známý, patří v zahraničí k nejčastěji překládaným madarským spisovatelům a proslul zéjména svými historickými a biografickými romány.

30.11.-0001 3 z 5

Pastýřka putující k dubnu / Mara / Hřebec grošák Pastýřka putující k dubnu / Mara / Hřebec grošák Robinson Jeffers

První dva příběhy silných vášní a bouřlivých citů srovnatelné s antickými tragediemi, brutální a jakoby tesané dlátem, jeho Pastýřka.... je naopak ojedinělým odstínem v jeho tvorbě, je to lyrická povídka (byť s tragickým podtónem) napsaná jakoby podle hudby, zasazená do přírody v okolí Karmelu.

Básně z Jestřábí věže Básně z Jestřábí věže Robinson Jeffers

Je to bezesporu výtečně udělaná kniha a je třeba alespoň tady doplnit, že je to v podstatě průřez nejen básníkovým dílem, ale i jeho životem, proto uvádím ještě následující :
Tento výbor sestavil, básně z anglických originálů , stejně jako citáty a dopisy přeložil, úvodní studii a básníkův životopis napsal,obrazový materiál vybral, poznámkami a bibliografickými daty opatřil Kamil Bednář.
Přílohou knihy byla ještě gramofonová deska s načtenýmí básněmi - tu želbohu nemám, neměl jsem gramofon a tak jsem ji nekoupil. Dnes vím, že to byla chyba - pozdě ale bycha honit.

Záludná luna Záludná luna Paul Verlaine

Pokud neovládáte francouzštinu, je velice dobré číst knihu ve dvojici s někým, kdo ji je schopen alespoň plynně číst. Vynikne tak melodičnost originálu - význam si přečtete v češtině. Je dobré si přečíst i poznámku - nejlepe dopředu - kde se předem dovíte něco málo o Verlainovi - básníkovi.

30.11.-0001 5 z 5

Třikrát havarijní poradce Travis McGee Třikrát havarijní poradce Travis McGee John D. MacDonald

Klasické "Travisovky", svižně a profesionálně napsané, nenajdete tam bůhvíjaká životní moudra, ale každopádně se dobře pobavíte a zapomenete aspoň na chvíli, že vás vytočil šéf, naštval partner, rozčílily případné děti a pomočil nohavici sousedův pitbul - tedy všechno objekty, které nemůžete dost dobře bez další újmy nakopnout.

30.11.-0001 4 z 5

Profesor Neřád neboli Konec tyrana Profesor Neřád neboli Konec tyrana Heinrich Mann

Profesor Neřád je v podstatě tragikomická figurka. Z jeho pohledu (pokud by jej byl schopen - jakože ne). Tak i z našeho. Z našeho víc tragická. Tragičnost vidím v tom, že se s podobnými figurkami setkáváme i my dnes, po více jak 100 letech. Quo vadis? , člověče.

Zpověď hochštaplera Felixe Krulla Zpověď hochštaplera Felixe Krulla Thomas Mann

Román je tak obecně známý, že pokládám za zbytečné k němu cokoliv dodávat. Snad jen malou pikantnost. Byl s největší pravděpodobností inspirován knihami, vydanými skutečným mezinárodním podvodníkem a hotelovým zlodějem Georgesem Manolescu, jehož osobnost, názory a filozofie podvodu jej natolik zaujaly, že je později použil při vytváření postavy Felixe – plyne to z písemných podkladů, nalezených v jeho pozůstalosti.
Kniha má dle mého soudu jedinou, zato však nevratnou chybu. Mann zemřel dřív, než ji stačil dokončit, máme k dispozici pouze 1 část. Co se dá dělat, díky alespoň za to.

Smrtelný pozdrav Smrtelný pozdrav John D. MacDonald

Místo komentáře citace z recenze v NY Times :"V MacDonaldově próze je kouzlo, trocha nevtíravé poezie..."

Případ naruby Případ naruby Raymond Chandler

Případ naruby mám v 2.vydání z nakl.Svoboda (jako Playback). Říkat o něm cokoliv je v podstatě bezpředmětné – je to Chandlerův román, tím je řečeno víc než dost. Chtěl bych jen přidat několik poznámek, které zaujmou spíš bibliofily nebo Chandlerovy ctitele. Podotýkám, že neznám ostatní vydání a tak možná říkám zbytečnosti, přesto ale – jeden nikdy neví … Takže :
Jde o poslední dokončený Chandlerův román, psal jej po smrti své ženy a měl s psaním velké problémy a je div, že jej vůbec dokončil. Část kritiky mu vytýkala, že Marlowe „změknul“ a že román nemá obvyklý spád – mluvím o americké kritice, nikoliv o sobě, mně to až tak nepřišlo.
K vydání je „přilepeno“ torzo Příběhu z Poodle Springs, které bylo později dokončeno Parkerem.
Závěr tvoří doslov – Chandlerova biografie na 15ti stránkách napsaná Oldřichem Černým s četnými citacemi z Chandlerovy korespondence a výňatky z interview, velmi podrobná, zahrnující jeho život a dílo a mohu jen dodat, že kdybych měl scanner, neváhal bych ji slíznout a zájemcům poslat. Byl jsem jí vskutku velmi potěšen.
Ještě poznámka: Playback byl pouvodně koncipován jako filmový scénář. Teprve později jej autor (když se fiml nerealizoval) přepracoval do knihy.

Zelený rozparovač Zelený rozparovač John D. MacDonald

18. román ze série s McGee nepostrádá žádný z atributů předchozích knih a osobně mne potěšilo, že jsem zde opět objevil starou známou Srdcovou sedmu. Doslechl jsem se, že se na její kotviště dodnes sjíždějí Travisovi fanouškové (neověřeno, nebyl jsem tam).

Oblečte ji do indigové Oblečte ji do indigové John D. MacDonald

Travis McGee stále stejný, příběh a zápletka opět nová – tentokrát mu s jejím vyřešením pomáhá jeho přítel Meyer – co mne ale zarazilo, hned na prvních stránkách je zmínka o Travově jachtě Zkrocený příval. Tak nevím, přišel Trav o svůj starý hausbót The Busted Flush a koupil za některý z 50ti % honorářů novou loď, nebo mu k ní pomohla překladatelka? Fakt mi to vrtá hlavou a proto dám nižší hodnocení.

Tmavomodré sbohem Tmavomodré sbohem John D. MacDonald

Místo dalších řečí přidám vyjádření jiného autora.
"Pro hledače pokladů v příštím tisíciletí budou novely Johna D. MacDonalda stejným objevem jako Tutanchamonova hrobka."
Kurt Vonnegut Jr.