Přítelkyně osamělých srdcí / Den kobylek

Dva romány (Přítelkyně osamělých srdcí, 1933; Den kobylek, 1939) amerického spisovatele, inspirované atmosférou třicátých let, odhalují mentalitu průměrného Američana i kořeny jeho bezvýchodné existence, založené na pochybných ideálech a naplněné honbou za majetkem.
Předmluvu napsal Martin Hilský.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/3005/pritelkyne-osamelych-srdci-den-koby-nzb-3005.jpg 439

Miss Lonelyhearts / The Day Of The Locust

Vydáno:, Odeon

Kniha Přítelkyně osamělých srdcí / Den kobylek

kralika
10.12.2018

Ve všem tom marasmu mě zaujala jistá filmovost (jak příznačné) Dne kobylek, kdy autor plynulými přechody těká z Toda na Homera a naopak. Daleko známější Přítelkyně mě z nějakého důvodu minula...

"Přijede Grouchy, nebo Blücher? Grotenstein, producent filmu, mohl sled výjevů pozměnit."

"Upravil si šaty, přešel k parkovišti a posadil se na nízkou obvodovou zídku. Odsud pozoroval nově příchozí, celé rodiny. Jakmile je dav pohltil, stala se s nimi zvláštní změna. Až do té chvíle vypadali ostýchavě, téměř bojácně, sotva se však přiřadili k ostatním, začali se tvářit zpupně a bojovně. Byl omyl domnívat se, že to jsou neškodní zvědavci. Čišela z nich zavilost a zatrpklost, obzvlášť z lidí ve středním věku a starců. Způsobila to nuda a zklamání." (Den kobylek)

jardadr
18.09.2017

Je možné, že se počátek mých depresí shoduje s četbou této dvojknihy. To však nemá být varování! Že tato kniha přivolala něco, co přijít muselo, nic neznamená. Je to skvělá literatura.

Serja
19.10.2014

Přítelkyně osamělých srdcí kompenzuje Den kobylek.

mgeisselreiter
30.10.2013

Kniha obsahuje krátký román (novelu) Utěšitelka a román Požár Hollywoodu. Obě díla jsou si podobná tím, že se nejedná příliš o nějaký příběh jako spíš o obraz Ameriky 30. let. Řekl bych, že jsou trochu nevyvážená. I když se čtou dobře, mají slabší místa a celkově se místy děj jaksi ztrácí. v Hollywoodu chvílemi nevíme, zda autor jednoho hrdinu opustil a přišel s novým. Je to taková mozaika různým příhod, příběhů pospojovaná dohromady.
Doslov Jaroslava Schejbala poměrně podrobně rozebírá Westa i jeho dílo. Musím podotknout, že i po jeho přečtení v díle osobně rozhodně nenacházím to, co by tam asi mělo být.
Požár Hollywwoodu později u nás vyšel pod názvem Den kobylek, v roce 1975 byl dle tohoto románu natočen dost šílený film.
West se živil především psaním podřadných filmových scénářů, tato práce ho ani nebavila a jeho románové dílo je tak jakýmsi bočním produktem, nutno říci, že ceněným.
Hodnotím 70% a přikláním se ke 3*, 30.10.2013.

nightlybird

Tuhle útlou knížku jsem četl zhruba před čtvrt stoletím a obsahuje dvě novely. Přítelkyně... mne nic moc neoslovila, Den kobylek - to už byla jiná káva, ty figurky byly popsány skvěle a navíc mám rád, když kniha drobet vygraduje, když autor dotáhne závěr pěkně do finiše. A nejsem nijak zvláštní filmový maniak - speciálně filmy točené podle knih mne většinou dost zklamou. Den kobylek byla ale vzácná výjimka, nevím už kdo to točil, kdo tam hrál, ale měl jsem z něj silný zážitek a myslím, že West zvolil pro svou novelu velmi výstižný název.

americká literatura Hollywood

Nathanael West