Pastýřka putující k dubnu / Mara / Hřebec grošák

Pastýřka putující k dubnu / Mara / Hřebec grošák https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44304/bmid_pastyrka-putujici-k-dubnu-Tbp-44304.jpg 5 20 5

Triptych básnických povídek zpodobujících drama lidských vztahů ve farmářské rodině (Mara), příběh indiánské míšenky, jež si oblíbila ušlechtilého hřebce (Hřebec grošák), a osud dívky, která milovala věci a lidi více než sebe samu (Pastýřka putující k dubnu).

Literatura světová , Poezie

Vydáno: , Československý spisovatel

The Loving Shepherdess / Mara / Roan Stallion

000nugatovej
27.02.2023 4 z 5

Jeffers je robustní básník. K Maře a Pastýřce píšu hodnocení zvlášť. Tady jen k básnické povídce Hřebec grošák.

Ač je krásný, silný a divoký grošák zbožtěn, ač dostává přednost před psem i před potvorným mužem, nakonec umírá ve jménu lidské solidarity. Jeffers je silný básník.

saruse
14.04.2019 4 z 5

Krásný, poetický, melancholický, beznadějný a zároveň láskyplný text. Velmi zvláštní, nemůže číst každý a kdykoliv. Takové drsné pohlazení.

dennie3
16.01.2018 5 z 5

Zatím jsem četla vyloženě jen Pastýřku, nicméně mě báseň tak moc uchvátila, že ani pořádně nevím, jak ji okomentovat. Po dlouhé době úžasný poetický zážitek, nádherné obrazy, nádherné vylíčení atmosféry a hlavně nádherně tíživá myšlenka celé básně.
Kdybych mohla, dám klidně i dvakrát tolik hvězd.

Lexand
10.08.2017 4 z 5

Je tu nějak málo komnetářů. Tuším proč. Buď nás napadají jen jednoslovné superlativy, které mohou vyznít jako fráze, nebo cítíme, že Jeffersova Pastýřka si zaslouží rovnou vědeckou studii.

nightlybird
30.11.-0001 5 z 5

První dva příběhy silných vášní a bouřlivých citů srovnatelné s antickými tragediemi, brutální a jakoby tesané dlátem, jeho Pastýřka.... je naopak ojedinělým odstínem v jeho tvorbě, je to lyrická povídka (byť s tragickým podtónem) napsaná jakoby podle hudby, zasazená do přírody v okolí Karmelu.

Robinson Jeffers
americká, 1887 - 1962