Stín mé lásky

Stín mé lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3188/stin-me-lasky-3188.jpg 3 13 2

Sbírka citově bezprostřední lyriky vychází ze dvou inspiračních zdrojů – básníkovy lásky k milence Lou a z děsivých zážitků první světové války. Se smyslnými verši, opěvujícími krásy ženského těla, ostře kontrastují básně líčící strach, opuštěnost a touhu vojáka. Nejpůsobivější jsou básně, kde se oba tyto zdroje prolínají. Guillaume Apollinaire, (1880-1918), experimentátor a vzor avantgardních básníků, patří k nejvýraznějším zjevům nejen francouzského, ale světového básnictví. Svým dílem ovlivnil celou moderní poezii, u nás zejména poetisty a surrealisty.... celý text

Poezie

Vydáno: , Vyšehrad

Ombre de mon amour

Davidin
09.04.2023

Ať už bylo pouto mezi Guiem a Lou ve skutečnosti jakékoliv, tvorbě pro ni (nebo spíše skrz ni) věnoval dost času a zúročil ji velmi plodně. Básně obsahují převážně touhu, naprosté omámení autora Louisinou osobou, něžnosti, ovšem, v kontrastu, i filtraci válečných zážitků. V podstatě mnoha básní jsem viděl Lou jako osobu , která jediná autora drží nad vodou, je mu (iluzivní) oporou a dává jeho životu smysl. Vzhledem k množství vyjádřeného básník experimentoval se slokami, nebo verši, některé vzkazy jsou dokonce piktogramy (což mi přišlo naprosto originální). Jedná se o mou první, před mnoha lety, zakoupenou sbírku básní, ne však nijak oblíbenou. Spoustu řečených myšlenek neocením, jiné mi přijdou velmi osobní a cizí, každopádně první báseň je něco absolutně nádherného:

V hluboké tůni zraků tvých
Mé srdce taje jak jarní sníh
A mizí v nich
V těch vodách vášně kde lásku raní
Melancholické vzpomínání

nightlybird
30.11.-0001

Tato sbírka byla v celistvosti dlouho zcela neznáma, několik básní bylo otištěno, ale až v roce 1947 byly shromážděny a vyšly pod názvem Stín mé lásky, který jim dali v nakladatelství Piere Cailler. Později vyšly v roce 1955 tamtéž pod názvem Poèmes a Lou - proto jsou v českých překladech zpravidla uváděny jako Básně pro Lou. Nicméně francouzské prameny uvádí jako původní název "Ombre de mon amour, poèmes adressés à Louise de Coligny-Châtillon".
Těch 73 básní bylo v dopisech, které Louise psal Apollinaire poté, co se odmítla stát jeho milenkou a rozešla se s ním na jaře 1915.

Guillaume Apollinaire
francouzská, 1880 - 1918
2006  73%Alkoholy
1948  73%Kaligramy
1926  68%Prsy Tiresiovy
1963  75%Pásmo
1986  95%Velké trojhvězdí

Kniha Stín mé lásky je v