nightlybird nightlybird komentáře u knih

Projekt Babylon Projekt Babylon Andreas Wilhelm

Kniha je označována jako mysteriózní thriller s prvky sci-fi, patří ke knihám, kde si autor vezme za nosný základ nějakou záhadu, nebo si ji vyfabuluje a zasadí do historický známých skutečností, které případně trochu přizpůsobí a oživí ji akčním dějem, aby byla čtivá. Konečný výsledek je různý, podle autorovy invence a schopností. Z celé knihy se mi nejvíc líbil úvodní citát Rogera Bacona, jinak je to klasická oddechovka - i když to není Brown, ale jen à la Brown.

Milostný listář Milostný listář Jaroslav Hašek

Nehledejte v této knize žádné senzace, o ty tady vůbec nejde, jde jen o vyjádření milostného vztahu, jeho spontánního vývoje, jeho určitého rytmu. Tím se i přesouvají z oblasti literárního dokumentu vlastně do literatury, byť její jakési mezní, okrajové polohy. A nezapomínejte, že je psali literáti a neporovnávejte proboha s dopisy, které vám eventuálně psaly vaše protějšky. Bylo by to nefér. A výběr reprodukcí (portrétní) je opravdu dobrý.

Uprchlík na ptačím stromě Uprchlík na ptačím stromě Ondřej Sekora

Jémináčku, nestačím zírat, na co jsem tady narazil. Tohle je jedna z prvních, ne-li úplně první knížka, kterou jsem v šesti letech četl. Pochopitelně si z ní naprosto nic nepamatuji, bezvýsledně jsem se snažil zjistit autora a název a ve snu by mne nenapadlo, že název tvoří vlastně to jediné,co mi uvízlo v paměti. Takže sláva, konečně vím co mám shánět pro prťavce, když se to tak fantasticky líbilo mně, snad to potěší i je. Pokud to tedy seženu.
A jako černý humor působí skutečnost, že jsem si vlastně na knížku vzpomněl v souvislostí s faktem, že mi uletěla Lora, můj patagoňák. Pochybuji, že měla stejné štěstí, jako knižní hrdina a že přežila zdejší zimu.

Rozhovory s Janem Werichem Rozhovory s Janem Werichem Jiří Janoušek

Tato kniha patří k těm, na které jsem si musel vystát celonoční frontu. Vím, nejspíš si to většina z vás neumí představit a bylo to někdy - zejména v zimě - dost kruté. Vzpomínám na to ale už stylem, jakým se vzpomíná na školu, na vojnu a tak podobně - tedy jaká to byla zábava, jak jsme si vespolek parádně pokecali a jak jsme byli při otevření krámu vytuhlí - někdo z chladu, prozíraví z "čaje se slivovicí". Ta kniha ale za to stála. Myslel jsem si to tenkrát, myslím si to i dnes.

Zpráva o Osvobozeném divadle Zpráva o Osvobozeném divadle Jaromír Pelc

Co k tomu říct? Hlavně jezte kroupy. I když od založení tohohle famózního projektu uplynulo už pomalu 90 let a přímí jak aktéři, tak i pamětníci nepochybně většinou vymřeli, neměli bychom zapomenout, bylo to podhoubí, ze kterého vyrostla řada zajímavých "hříbků".

Hathajóga Hathajóga Karel Werner

Na základě osobní zkušenosti mohu prohlásit, že se podle téhle knihy dá docela dobře cvičit jóga zcela samostatně doma v bytě, aniž by jste museli někam chodit.

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Patřím ke generaci, která v učebnicích zalepovala a vystřihovala jakékoliv zmínky o člověku, který se zásadním způsobem zasloužil o vznik samostatného československého státu. Setkání s touto knihou je pro mne vlastně setkáním s TGM, s jeho ideály, jeho myšlenkami. Možná si řeknete - je to pomalu 100let staré, je to pasé. Jestliže ale jsme schopni se podívat za sebe, na svoji minulost, snáze pak můžeme hledět k obzorům před námi. A na myšlenkách moudrých jako na bruse vybrousíme a vytvarujeme i svoje vlastní (pokud tedy nějaké vlastní máme).

Jiftách a jeho dcera Jiftách a jeho dcera Lion Feuchtwanger

Opravdu by mne zajímalo, kdo a proč pozměnil název Jefta na Jiftách. V německém originále je Jefta, v 1.vydání ve Svobodě také Jefta (stejný překladatel!!) - díval jsem se do své Bible vydané v r.1845 rovněž Jefta. Osobně pokládám takovéto prznění zaužívaného názvu světového literárního díla za naprosté svinstvo, byť by se to dělo v duchu jakéhosi pseudonárodního hnutímysli (vypatlané - dodávám).

Jefta a jeho dcera Jefta a jeho dcera Lion Feuchtwanger

Vynikající zpracování biblického příběhu - Knihy soudců - téma, které autor dokázal rozvinout do epické šíře a prostřednictvím poutavého a dramatického příběhu proniknout do samého nitra a podstaty člověka. Pokud budete číst tuto knihu, nezapomeňte si přečíst Feuchtwanderův doslov, obsahuje zajímavé myšlenky o úloze historického románu.

Glejt Glejt Boris Leonidovič Pasternak

Nejde o autobiografii v pravém slova smyslu, je to spíš cosi jako zápisky z pouti životem, místy barvité a svěží, jindy ( zejména ve filozofujících pasážích) studené až nudné, přesto však přibližující dobu v které se Rusko zmítalo v křeči revoluce.

Druhé zrození Druhé zrození Boris Leonidovič Pasternak

Místo komentáře úryvek z básně Definice poezie: // Do prázdna vržený prázdný hvizd. /Cinkot kry o kru. Noc jak uhel, /jež mrtvým chladem prázdných hnízd / roztřásá listí. Slavičí duel. //
Jinak výběr představuje Pasternaka jako lyrika s bohatým jazykem, se schopností "otřepané syžety, úsloví a obraty vymaňovat bez zvláštního humbuku ze zaběhlých vazeb a rozsvěcovat k novému, případně dávno zapomenutému životu".

Svlékání hadů Svlékání hadů Oldřich Mikulášek

Vzpomněl jsem si, ani nevím proč, že letos uplynulo 100 let od narození básníka Oldřicha Mikuláška. Nedalo mi to a prolistoval jsem alespoň zběžně jeho dvě knížky, které vlastním. To královské mne neoslovilo, stejně jako před léty. Ve Svlékání hadů mne jako jindy pár veršů potěšilo, stejně jako mne potěšily kresby Arnošta Paderlíka, který je ilustroval. A dovolím si přidat pár veršů, jen tak // Vítr si hraje s tím pírkem droboučkým, / které se snáší lehce, / a jako stesk můj náhlý - / kačenko divoká, divoká, / odlétnout nechce. //

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Kdokoliv čte tuto knihu jako klasickou detektivku, možná se trochu pobaví, každopádně se ale hodně ochudí, protože tady vůbec nejde o to jestli je vrah zahradník... O co vlastně jde, musí posoudit každý čtenář sám.

Skeptikové a těšitelé Skeptikové a těšitelé Umberto Eco

Ecova kniha odborně a fundovaně ,nicméně poutavě a srozumitelně rozebírá problematiku masové kultury, kýče a s tím spojených otázek nejen v literatuře, ale v kultuře jako takové. Není to kniha na krátkodobé pobavení, ale na prohloubení znalostí a dlouhodobé poučení

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Je to jedna z mála brožovaných (A ROZŘEZANÝCH) knih v mé knihovně a to do jisté míry mluví za vše.

30.11.-0001

Ubu králem a jiné hry a prózy Ubu králem a jiné hry a prózy Alfred Jarry

Jarryho hry jsou především svým černým až absurdním humorem přetaženým až do hyperboly do jisté míry nadčasové (přes řadu dobových narážek, zejména v následujících po Ubu králem), jsou zžíravou satirou blbství, Je doslova překvapující, že to dokázal napsat 15tiletý lyceista !!! A jeho prózy - ty jdou mimo všechny kategorie, není to román, není to poezie, nejsou to povídky ani eseje - jsou to básnivé výtrysky zběsilé a ztřeštěné fantazie člověka, který žil jak psal - a psal jak žil.

Takový pěkný pár Takový pěkný pár Francis Scott Fitzgerald

1.vydání tohoto výběru - Fitzgerald patří k autorům, kterým jejich postavy prorůstají s nimi samými. U povídek (kterých napsal přes 150 a které v podstatě tvořily řadu let jeho hlavní zdroj příjmů a současně si v nich "testovat" svoje příští románové postavy) to platí zvlášt a celý výběr je sestaven tak říkajíc chronologicky, podle jednotlivých etap autorova života.

Slunce a víno chudých Slunce a víno chudých John Steinbeck

Toto úsměvné vyprávění o Dannym a jeho přátelích, "paisanos" v Monterey, vám spolehlivě rozjasní smutný den.
Nemohu než ocitovat úryvek z recenze v New York Times:"Číst Steinbeckovu knihu je osvobozující požitek, při kterém se vaše ústa pootevrou ve smíchu, ale bude vám, jako by vás čísi ruka uchopila za srdce."
A současně podotknout, že touto knihou jako beranidlem prorazil vrata světové literatury.

30.11.-0001 5 z 5

Námořník na koni Námořník na koni Irving Stone (p)

Na knize se mi líbí, že Stone na rozdíl od dříve u nás vydaných Londonových biografii příliš nevyzdvihuje jeho - v jistém životním období - socialistickou orientaci a zaujala mne i pasáž mezi stranami 90 - 100, popisující jeho odhodlání stát se spisovatelem a proto doslova hltajícího knihy z ekonomiky, filozofie, přírodních věd a vstřebávajícího jako houba myšlenky velikánů své doby ve snaze doplnit si své nedostatečné vzdělání. Kéž by tak činili i jiní adepti spisovatelského řemesla.

8.4.2014 - našel jsem starý výpisek z Námořníka ... :
"Pití odstranilo jeho únavu a nervové napětí, uvolnilo jeho jazyk, naolejovalo jeho mozek; poskytlo mu osvěžení, změnu a odpočinek."
To je opravdu zajímavé - ani sebemenší zmínka o kocovině.

Temná řeka Temná řeka Alfredo Varela

Kniha neobyčejně působivá - současně ale poplatná stranické příslušnosti autora. Jestliže si ale uvědomíme, že v oblasti Latinské Ameriky sociální rozdíly mezi jednotlivými vrstvami obyvatel dosahují až obludných rozměrů, není se co divit, že je zde značná inklinace k levicovým názorům, zejména mezi inteligencí. A pokud si toto uvědomíme a trochu to odfiltrujeme a odpolitizujeme, zůstane velmi silná a čtivá kniha.