Bílá nemoc

Koupit

Drama o třech aktech ve 14 obrazech.
Čapkova hra napsaná v předvečer 2. svět. války. Na příběhu dvou hlavních protagonistů - doktora Galéna a maršála - ukazuje na nesmyslnost války v životě národů.

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46543/bila-nemoc-46543.jpg 4.55183

Kniha Bílá nemoc

AntikvariatBrno
03. říjnaodpad!

(+ SPOILER) Tak nevím, jestli vinit Čapka v jeho neodbornosti a nebo vinit lidstvo, které tu vykreslil, jakožto neschopné rozpoznat a léčit prostý lymfatický edém. Stranou všechna podobenství - toto je od Čapka čirý alibismus, provokace, nezlobte se.
- Milan P.

adabraz

Tato kniha se mi opravdu moc líbila. Děj a pointa, kterou si z toho člověk odnese je opravdu zajímavá. Hezky se čte a není zde až moc politického. Jak by se mohlo na první moment zdát.

ikorka

Válka s mloky to není, ale i tak je to velmi působivé dílo. Čte se to celkem snadno a rychle.

Any935

Zajímavé….

weirdie

(+ SPOILER) Jedna z knih, kterou jsme měli na střední škole jako povinnost, a je to dobře, protože by to tak mělo být všude. A to přesto, že mi jinak v rámci smysluplnějšího vzdělávání připadá nejlepší, aby si každý student/ka sestavil svůj seznam oblíbených knih sám, podle toho, co jej zajímá a v rámci studií si to pak prezentoval.

Koneckonců v tomto případě jde o malou knížku, která nemá ani sto stran a navíc je to divadelní hra, což přečtení ještě více usnadňuje. Dovedu si představit, jak bych ji přečetl za pár hodin, kdybych jí chtěl dát na jeden zátah. Čapek je prostě mistr slova a celá hra je sepsána schopnou a svižnou rukou, takže je radost ji číst. Malá knížka, která má skrz nemnoho slov tolik co říct!

Galén je super sympatická postava, zásaditá, lidská a sociální. V době současného kapitalismu už vůbec - mít takhle osud někoho bohatého v rukou jako on a umět jej srovnat do latě, aby nežil na úkor ostatních, ale pro dobro druhých. Řekněme si to upřímně: kdo to dneska má? Až si skoro říkám, jaká je škoda, že to nejde takhle jednoduše udělat. Lidstvo by pak alespoň nesměřovalo nevyhnutelně do pekel.

Nic není černobílé, a přesto je pro některé dětinsky naivní Dětina jednoznačně nejlepší charakter, který pomáhá primárně těm nejpotřebnějším a nejchudším, tak, jak by to mělo být a jak to bohužel mnohdy dnes není. Ostatní postavy jsou dost válkychtivé, bez žádných ambic měnit řád světa, který vždy v určitých situacích vyprodukoval zbytečné hromady mrtvých a nesmyslné války. Pokud se ovšem podíváme na Maršála malomocných, i ten se nakonec pod tlakem svých bližních nechal zlomit a na podmínku míru přistoupil, byť to nakonec nejen jemu bylo houby platné a celé dílo končí maximálně možně tragicky podle slov "nikdo nevyhraje, prohrají všichni." Maršál byl jistě velmi špatný charakter, který se zuby nehty držel své válkychtivé vize: a přesto byl o nějaký ten nenápadný odstín lepší, než skutečný "německý vůdce" minulého století, který si prostě šel za svým i přesto, že kolem sebe všechno zničil a všechny okolo sebe zneužil.

Nemá smysl si nalhávat nějaké nesmysly, jako že byl Čapek tak geniální, aby snad předpověděl pandemii covidu - a přesto je čtení této knihy neuvěřitelně aktuální, jak kdyby tu knihu někdo jiný mohl poprvé sepsat a vydat v letech 2020/21. Nicméně Čapek to psal o století dříve a přesto měl o té "tolik vyspělé" Číně naprostou pravdu.

Je doktor Dětina skutečně tak dětinský, když se chtěl svými metodami domoci míru pro všechny? Koneckonců kdyby nebylo jednoho toxicky maskulinního génia z Kremlu, minimálně v Evropě by mír stále přetrval. Ale to bychom byli asi až zbytečně moc vyspělí, tak třeba nás k míru pro všechny konečně dokope klimatická krize. Možná...

Nádherná nadčasová myšlenka, skvěle sepsaná a vygradovaná až do totální tragédie, jejímž zdrojem byla nesmyslná potřeba válčit a něco dokázat, ale ne pro lidstvo, nýbrž jen pro jeden jeho národ, který se rozhodl agresivně prosazovat na úkor ostatních, byť to bylo zbytečné a bylo by pro všechny lepší spolupracovat. No a nakonec podle toho také naštěstí a zaslouženě dopadl jako odstrašující příklad - ať už myslíme Bílou Nemoc jako knihu našeho mistra spisovatele, tak jako nešťastnou realitu minulého století.

Hakate

Další kniha z řad období maturita.
Bohužel za mě jedna z nejslabších od Čapka, která mi prošla rukou.

Aleh

Čas od času se k této knize vracím a stále a stále jsem fascinována poselstvím, které v sobě kniha pro další a další generace nese. Při čtení se mi ani nechce věřit, že toto dílo vzniklo již bezmála před sto lety a stále nám má co říci a je aktuální. Karel Čapek byl opravdu vyjímečný člověk a jedinečný spisovatel.

Hypatia1010

Dramata tohoto typu mě obvykle moc nelákají, nicméně Karel Čapek patří ke klasikům naší literatury a k nejoceňovanějším divadelním autorům. Proto jsem se konečně odhodlala a mám se v úmyslu jeho dílem postupně propracovat. Jako první jsem se rozhodla pro hru Bílá nemoc, a doufala, že to nebude ztráta času. A nebyla. Překvapivě se mi hra moc líbila a mrzí mě, že za nás ještě nebyla začleněna do povinné četby k maturitě.
Autor v díle zapracoval velmi silné téma, které je stále aktuální a bohužel nejspíš vždycky bude. Pevný a veskrze kladný charakter doktora Galéna v kontrastu s charakterem jeho nadřízeného je velice imponující. Ačkoliv jeho téměř naivní odhodlání zamezit válkám tím, že si jako rukojmí vezme ostatní nemocné ve mně vzbudil poněkud rozporuplné reakce. Jeho neblahý konec mě překvapil.
Celkově jsem byla z díla docela nadšená a rozhodně doporučuji.