Takový pěkný pár

24 povídek ze sbírek The Bodley Head Scott Fitzgerald, Volume 5, 6 a Bits of Paradise vybral a doslov napsal Lubomír Dorůžka – autorkou povídky Pár cvoků je manželka Zelda Sayre Fitzgerald. Obsah: Lovci průšvihů; Večer na výstavišti; Náfuka; Myslí si, že je báječný; Polapený Stín; Stadión; První člověk; Berenika stříhá vlasy; Ledový palác; Ta poslední kráska Jihu; Kdo nešetří, ten má za tři; Hotelové dítě; Plavci; Jákobův žebřík; Magnetismus; Dětské odpoledne; Kde dělají domky pro panenky; Bouřlivá plavba; Nový život; Rodina ve vichřici; Ztracené desetiletí; Obchodník Finnegan; Pár cvoků; Takový pěkný pár...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/46460/takovy-pekny-par-46460.jpg 4.156

The Bodley Head Scott Fitzgerald, Bits of Paradise (1956)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Odeon

Damato

Tuhle knihu jsem si koupila před x lety před maturou a svaťák si užívala na naší terase vedle bazénu a s pěknými knihami - Odeon to bylo moje oblíbené nakladatelství v 18-ti letech . Možná i proto mi po letech, když jsem tuhle knížku vytáhla z mých krabic určených rodiči k revizi a případné následné likvidaci, z knihy vypadly perfektně vypracované taháky ze zabezpečovací techniky, kterým ovšem po letech naprosto nerozumím ( totálně neznámé hieroglyfy, kdy si ze všeho pamatuji snad jen pojem releovka, autoblok a poloautoblok- toť celé z dob mého 4 letého studia na technické průmyslovce). Moc hezky se mi ale kniha četla, vzpomínala jsem u ni na bezstarostné mládí, kdy jediná starost, kterou jsme měli bylo nezapomenou na rande a občas jít do školy, aby nás soudruzi profesoři připustili k maturám. A povídky napsané panem a paní Fitzeraldovými stály opravdu za to.

Monnyska

Mně se soubor velmi líbil. Povídky jsou čtivé, až zapomínáte na čas. Zajímavé nakonec i bylo porovnání povídek Fitzgeralda a jeho manželky Zeldy. Pozoruji v tom jeho vliv na ni, avšak nedosahuje takové čtivosti. Fitzgerald byl prostě Mistr svého oboru. Doporučuji všem, kdo by se chtěli s jeho tvorbou trochu blíže seznámit. :)

nightlybird

1.vydání tohoto výběru - Fitzgerald patří k autorům, kterým jejich postavy prorůstají s nimi samými. U povídek (kterých napsal přes 150 a které v podstatě tvořily řadu let jeho hlavní zdroj příjmů a současně si v nich "testovat" svoje příští románové postavy) to platí zvlášt a celý výběr je sestaven tak říkajíc chronologicky, podle jednotlivých etap autorova života.

Autoři knihy

Francis Scott Fitzgerald