Ubu králem a jiné hry a prózy

Ubu králem a jiné hry a prózy https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46540/ubu-kralem-a-jine-hr.jpg 4 18 3

Obsahuje hry a prózy: Ubu králem Ubu spoutaný Ubu na homoli Dodatky Skutky a názory doktora Faustrolla, patafyzika Nadsamec literatury, otec Ubu, zakladatel patafyziky - těmito slovy začíná předmluva Ludvíka Kundery, která vystihuje dokonale osobnost Alfreda Jarryho, která se prolíná do jeho díla, které ani po více jak 100 letech neztratilo svou aktuálnost a schopnost oslovit diváka či čtenáře. Světová četba sv. 258... celý text

jungwirth5318
jungwirth5318
06.07.2023 3 z 5

Ubu mě nebavil, nemohu si pomoci. Četl jsem s vypětím všech sil.
Zato patafyzické Skutky a názory doktora Faustrolla, to jiné kafe. Můj nejoblíbenější hrdina je pavián Plovací sval. Ha-ha!

Hendrychova.K
Hendrychova.K
05.03.2013 3 z 5

Bláznivé, praštěné, k zamyšlení. Jako celý Jarry.

nightlybird
nightlybird
30.11.-0001 4 z 5

Jarryho hry jsou především svým černým až absurdním humorem přetaženým až do hyperboly do jisté míry nadčasové (přes řadu dobových narážek, zejména v následujících po Ubu králem), jsou zžíravou satirou blbství, Je doslova překvapující, že to dokázal napsat 15tiletý lyceista !!! A jeho prózy - ty jdou mimo všechny kategorie, není to román, není to poezie, nejsou to povídky ani eseje - jsou to básnivé výtrysky zběsilé a ztřeštěné fantazie člověka, který žil jak psal - a psal jak žil.

francouzská literatura

Alfred Jarry
francouzská, 1873 - 1907
1968  68%Nadsamec
1990  65%Nadsamec / Messalina
2000  60%Messalina
1993  69%Ubu
1961  77%Ubu králem a jiné hry a prózy

Kniha Ubu králem a jiné hry a prózy je v