Netopyr07 Netopyr07 komentáře u knih

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Remarque píše dobře, překlad je také výborný. Povídky jsou krátká, ale velmi vypovídající. Rozhodně nic záviděníhodného, dostat se příliš blízko k válce. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla. Určitě si přečtu ještě nějaké dílo tohoto autora (a pár jich už mám za sebou).

04.04.2018 5 z 5

100 tajemství v knihovně 100 tajemství v knihovně Jean-Luc Bizien

Tak to jsem se pobavila :-)) Knížka pro děti, ale cvičí postřeh i dospělým. Né, že bych se nemusela "potupně" vracet (dokonce asi 2x). Hezké, aji grafika.

30.03.2018 5 z 5

Titus, odpusť mi to! Titus, odpusť mi to! Ernest Macák

Stručná a přece velmi výmluvná knížečka o Titu Zemanovi a jeho činnosti, za kterou v 50. letech nesl trest. Těším se, že si přečtu obsáhlejší životopis Tita Zemana.

28.03.2018 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Návrat ke školní četbě, kterou jsem v době "školní" nečetla. Vskutku poetický jazyk, který může některé čtenáře rozčilovat. Mně nevadil. Akorát občas bylo líčení tak květnaté (co tím chtěl "básník" říct???), že jsem se soustředila čistě na sdělení, aniž bych příliš zapojovala fantazii :-)) Takový jednoduchý letní příběh.

28.03.2018 3 z 5

Život a dílo blahoslaveného Jana Boska Život a dílo blahoslaveného Jana Boska Jan Pořický

Jako "historicky cenná kniha" je pro mě velkým přínosem. Pohled na Dona Boska v mariánských čteních. Autorovi vzdávám hold. Jazyk je krásný, "staročeský". Jsem moc ráda, že jsme knihu sehnali.

28.03.2018 5 z 5

Afrikou od severu k jihu Afrikou od severu k jihu Jan Šťovíček

Šťoverovy cestopisy čtu moc ráda, ale tento je jaksi... jiný. Hodně rozvleklý. Jak už psali přede mnou, vyprávění místo o cestě je hodně o hádkách a opravách aut. Na druhou stranu, přátelé... Alespoň je jasné, že když jedete na velkou cestu, je nutné si partu sestavit tak, aby nedocházelo ke každodenním konfliktům. Z toho důvodu tuto knihu doporučuji :-))

28.03.2018 3 z 5

Ošklivá pravda Ošklivá pravda Jeff Kinney (p)

Trošku slabší díl, ale četl se jako všechny svižně. Chudák malý puberťák a jeho problémy s dospíváním :-D

27.03.2018 3 z 5

Jak básníci čekají na zázrak Jak básníci čekají na zázrak Ladislav Pecháček

Příjemná oddechovka, dobře napsané. Příběhy "básníků" znám, tak jsem byla zvědavá, co se stalo s Aničkou (neviděla jsem film). Střídání vyprávění Štěpána a Juniora bylo vtipné.

21.03.2018 4 z 5

Osamělost mezi lidmi Osamělost mezi lidmi Paul Tournier

Nemohu napsat "přečteno" - spíše prolistováno a přečteny určité odstavce, které mě trošku zaujaly. Souhlasím s Lordem Snapem :-) Čekala jsem, že se "něco dovím". Ale jo, dověděla jsem se, že hodně lidí je osamělých a že to není taková katastrofa. Přiznám se, že když jsem začala knihu číst, vůbec jsem neměla ponětí, kým autor je. Obávám se, že ani věřící lidé jeho názory neskousnou.

13.03.2018 1 z 5

Čtyři kousky chleba Čtyři kousky chleba Magda Hollander-Lafon

Trochu jinak stylizované vyprávění o zážitcích z koncentračního tábora, spíše ve formě esejů. Snaha o navození optimismu, který lze získat ze všeho, co se nám a kolem nás děje. Důkaz o síle osobnosti - zní to jako klíšé, co?

11.03.2018 4 z 5

Kolotoč Kolotoč Rosamunde Pilcher

Skutečná (neskutečná) oddechovka. Jednoduchý příběh, odehrávající se v pár dnech. Naštěstí věřím v lásku na první pohled, takže je to i uvěřitelné. Jako žánr "který běžně nečtu" se to četlo lehce.

11.03.2018 3 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Tak mám za sebou "povinnou školní" a musím říct, že mě mrzí, že jsem ji nečetla již dříve, i když druhá polovina knihy se z mého pohledu trochu táhla - nicméně vzhledem ke "stavu" vypravěče (ať neprozrazuji děj) chápu... Je to vtipné :-)

08.03.2018 4 z 5

Tři dary Terezie z Lisieux Tři dary Terezie z Lisieux Patrick Ahern

Malá a milá knížka o sv. Terezičce, vhled do jejího dětství a utváření její specifické spirituality. Pro silnější osobnosti nastínění možnosti "zlepšit se". Pro nás "malé duše" možnost uvědomění si, jak jsme nedokonalí... a nejlepší cesta je se s tím smířit :-)

23.02.2018 5 z 5

S kým mě bavil svět S kým mě bavil svět Marie Poledňáková

Velice příjemné čtení o paní režisérce, jejíž rodinné filmy má ráda spousta lidí. Otevřeně vypráví o svém dětství, mládí, dospělosti i stáří, o době, ve které žila a tvořila. Kdo má rád biografie a vzpomínkové knihy, mohu jen doporučit.

19.02.2018 5 z 5

Brněnské kolo a drak. Pověsti z Brna Brněnské kolo a drak. Pověsti z Brna Oldřich Sirovátka

Škoda, že je těch pověstí o Brně v této knížce tak málo, ale rozhodně jsou zde ty nejznámější. Není nad lidová vyprávění a občas i přikrášlené příběhy, které pak dokáží zaujmout :-)

10.02.2018 4 z 5

Kouř Kouř Dan Vyleta

Přátelé, přidávám se k těm, kdo byli nadšeni obálkou a anotací, ale kniha samotná se pro ně stala lehkým utrpením. Poctivě jsem ji přečetla asi do strany 200. Pak už jsem skákala a chytala "důležitá místa" rychločetbou. Věřím ale tomu, že si příběh i v této formě (mně osobně nevyhovuje průběhový čas) najde své čtenáře :-)

30.01.2018 3 z 5

Čas žít Čas žít Guy Gilbert

Milá knížka s krátkými texty pro zamyšlení. Nejvíce mě zaujal ten o potřebě ticha.

26.01.2018 4 z 5

Tajný život psů Tajný život psů Eduard Martin (p)

Milé krátké povídky, ve kterých se objevuje vztah lidí ke psům a vztah psů k lidem. Nejvíce se mi asi líbila povídka Svoboda, ta mi hodně mluvila z duše - cituji "Čím víc se ujišťovala, že ji mám rád, tím víc chladla. Jako by ji bavil jenom lov, ale o to, co ulovila, ztrácela zájem... Jsou lidé, které baví jenom lov a které neláká kořist." Taky jsem měla často ten pocit :-D

23.01.2018 3 z 5

Kardinál Trochta - mučedník Kardinál Trochta - mučedník Štěpán Trochta

Jsem ráda, že se mi tyto záznamy dostaly do ruky a že jsem se jimi s mrazením v zádech dokázala pročíst až ke konci. Kardinál Trochta je pro mne jednou z největších osobností, nejen mezi salesiány.

18.01.2018 5 z 5

Sonety Sonety William Shakespeare

Poezii moc nemusím, ale Sonety jsem již delší dobu chtěla přečíst. Díky tomu, že jsem se to již někde dověděla, nezaskočilo mě, že valná většina sonetů je psána muži. Nejlepší je pro mě 116. Vtipné je, že jej má jako oblíbený i Margaret v Rozumu a citu :-)

11.01.2018 3 z 5