Osamělost mezi lidmi

Osamělost mezi lidmi https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82425/osamelost-mezi-lidmi-82425.jpg 2 4 2

Kniha švýcarského lékaře rozebírá tíživý společenský fenomén naší doby: pocit osamělosti, kterým do jisté míry trpí každý z nás. Na řadě příkladů z praxe autor přibližuje zlom, kdy v člověku vzniká silný pocit samoty, nepochopení ze strany druhých a strachu tyto své emoce projevit. Jde o okamžik, kdy je jedinec prosycen duchem nezávislosti či sobeckosti. Tehdy, když spoléháme na svou nezávislost a soběstačnost bez ohledu na druhé, začínají do našeho vědomí pronikat znepokojivé příznaky toho, že se od druhých odpoutáváme a stáváme se osamělými ostrovy. Kniha přináší nový pohled na takto vznikající pocity - ať už legitimní či falešné - a zároveň nabízí jasné východisko, kterým je společenství a úzký vztah s druhými a s tím, co nás přesahuje.... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Návrat domů

De la Solitude a la Communauté , 1943

Netopyr07
13.03.2018 1 z 5

Nemohu napsat "přečteno" - spíše prolistováno a přečteny určité odstavce, které mě trošku zaujaly. Souhlasím s Lordem Snapem :-) Čekala jsem, že se "něco dovím". Ale jo, dověděla jsem se, že hodně lidí je osamělých a že to není taková katastrofa. Přiznám se, že když jsem začala knihu číst, vůbec jsem neměla ponětí, kým autor je. Obávám se, že ani věřící lidé jeho názory neskousnou.

LordSnape
30.07.2012 odpad!

Přečtěte si v klidu anotaci a poté hned zapomeňte vše, co jste se o této knize dozvěděli. Autor sice ze začátku rozebírá osamělost spíše společenského rázu, nicméně je vše nezajímavě popsáno a odvykládáno. Poté se dostává k dalším problémům, které kolikrát nemají s osamělostí nic společného a navrhuje řešení v podobě ctění Evangelia, obnovení víry v Ježíše či ženského podřízení a zazdění ženské emancipace. Občas se odvolává na antiku, kupříkladu Senecovy myšlenky, což není špatné. Hodně by mě zajímalo, kdy vyšel originál, protože z knihy je cítit hodně veliká zastaralost a neaktuálnost. To však nemění mé subjektivní pocity, kdy jsem nad některými odstavci doslova kroutil znechuceně hlavou.

Edit: Vygooglil jsem, že originál vyšel v roce 1943 v Paříži. Tím se vše vysvětluje, ale trošku mě mrzí a překvapuje, že i křesťanský nakladatel jako Návrat domů je tak zpátečnický. 1.3. 2014

víra osamělost mezilidské vztahy

Paul Tournier