Netopyr07 Netopyr07 komentáře u knih

Romeo a Julie / Tartuffe Romeo a Julie / Tartuffe William Shakespeare

Konečně jsem ráčila přečíst klasiku Romea a Julii :-) Květnaté glosy Juliiny jsou pro mě občas složité, ale v zamilovanosti toho člověk napovidá :-) Krásné dílko. Na konci samá mrtvola. Dost mě vzalo, jak otec Julii nadává, když si nechce vzít Parise - to je slovníček! Romantikům doporučuji film Shakespeare in Love - to je vlastně o vzniku Romea a Julie, i když dost přitažené za vlasy. Tartuffe je taky "hustá" hra. Stojí za to. Když dílo člověk nemusí číst jako povinnou četbu, je to radost.

08.06.2016

Dým Dým Ivan Sergejevič Turgeněv

Dým jsem četla díky zmínce o této knize v doslovu v Anně Kareninové :-) Jeden z románů, ve kterém je milostný příběh zasazen do vylíčení politické, hospodářské a filosofické situace v ruské společnosti poloviny 19. století. Zajímavé, jak měli v té době spisovatelé (Tolstoj, Turgeněv etc.) nutkání psát o ruském smýšlení a věnovat tomu tolik stránek a vytvořit takový podrobný "sociologický" rozbor. De facto píší (oba) to samé. Další zajímavost, jak byla (podle těchto spisovatelů) ruská společnost bohatá na jazykové znalosti: angličtina, francouzština, němčina! Kniha se čte snadno, dobrý překlad :-)

29.05.2016 4 z 5

Zvonařství Zvonařství Petr Rudolf Manoušek

Publikace o zvonařství, krásném starém řemesle. Nakladatelství Grada bohužel potřebovalo, aby se kniha napsala v URČITÉ formě a v URČITÉM rozsahu, aby zapadla do jejich "řemeslné" edice. Proto byly některé, často důležité, pasáže vypuštěny a když člověk o zvonařství něco ví, nutně mu tam ty pasáže chybějí :-/ Autor se přirozeně původně snažil o co nejkvalitnější dílo.

28.05.2016 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Ano, přidávám se k pochvalným komentářům, i když mně osobně trvalo přečtení této knihy dosti dlouho. "Utíkala jsem" k lehčí literatuře. Mafiánské prostředí a přesné popisy všech mordů byly na mě silné kafe. Každopádně bylo zajímavé si knihu přečíst.

23.05.2016 4 z 5

Pražské zvony Pražské zvony Ludmila Kybalová

Pozoruhodná kniha o pražských zvonech, která nadchne každého kampanofila a zájemce o historii. Obsahuje přehled zvonů, které byly, či jsou, na věžích pražských kostelů a mnoho dalších zajímavých informací o zvonech a zvonících. Nové vydání je přirozeně modernější, dokonalejší, výpravnější, obsažnější, ale kniha z 59. roku je obdivuhodné dílo.

15.05.2016 5 z 5

Mapy končí nad Nordkappem Mapy končí nad Nordkappem Jan Šťovíček

Skvělé :-) Pro ty, kdo se chtějí zasmát, hlavně strana 155 :-)))

29.03.2016 5 z 5

Pohotovost 2 / První roky Pohotovost 2 / První roky Laura Waring

Kdo má rád povídky, romány atp. z lékařského prostředí, tak je to přesně to, po čem v rámci oddechové četby může sáhnout.

04.03.2016 4 z 5

Zapisovatelé otcovský lásky Zapisovatelé otcovský lásky Michal Viewegh

Zapisovatele mám asi nejradši z Viewgových knih. Pořád se směju jeho popisu pražského krysaříka :-D

04.03.2016 5 z 5

Vražda v Národní katedrále Vražda v Národní katedrále Margaret Truman

Pokud si dobře pamatuji, slušná detektivka s možná nečekaným pachatelem. Rozhodně jsem se nenudila, i když podle hodnocení, jak koukám, je to spíš průměr.

04.03.2016 3 z 5

Prevít na studiích Prevít na studiích Jan Jícha

Četla jsem ji, když jsem začala studovat vysokou a u mnohých pasáží jsem, jak se říká, "řvala smíchy". Zvláště při líčení studia v Německu - "Mluví tady vůbec někdo německy?" Mágst du net Boarn Munchen? - Chceš do držky ? Člověče, proč tu jsi, když neumíš německy? Abych se to naučil... :-)))

20.02.2016 5 z 5

Malý muž ve velkém vápně Malý muž ve velkém vápně Jiří Barhoň

Knížku jsem věnovala kamarádovi, knězi, příležitostnému fotbalovému brankáři. Smál se, až se za břicho popadal :-D

20.02.2016 4 z 5

Zlý farář přejel hodného psa Zlý farář přejel hodného psa Jiří Barhoň

Zřejmě je to "vykrádání" vtipných glos, ale myslím, že ze Zlého faráře občas používám, když někdo zaklepe: "Tady nikdo není, co chcete?" :-D

20.02.2016 5 z 5

Proč už Pythie nevěští ve verších Proč už Pythie nevěští ve verších Plútarchos

Četla jsem ju jako "povinnou četbu" (naštěstí samostatně vybranou) při studiu filozofie a mám za to, že je to jedna z těch "lehčích" (i co do počtu stran - haha).

20.02.2016 4 z 5

Nic netrvá věčně Nic netrvá věčně Sidney Sheldon

Myslím, že tuhle mám od Sheldona nejraději.

09.02.2016 5 z 5

Hippias Větší, Hippias Menší, Ión, Menexenos Hippias Větší, Hippias Menší, Ión, Menexenos Platón

Náročné, ale zajímavé. Hippiás Větší byl docela v pohodě :-)

Renesanční a novověká filosofie Renesanční a novověká filosofie Daniel Špelda

Jedna z mála učebnic filosofie, kterou jsem přelouskla od začátku až do konce a ještě mi aji něco zůstalo v palici :-D

Přes Acherón zpátky to šlo hůř Přes Acherón zpátky to šlo hůř Miloš Pick

Opět jedna z cenných výpovědí o tom, co Židé prožívali za 2. světové války.

26.01.2016 5 z 5

Zvon Zvon Iris Murdoch

Kniha se mi líbila i přes to, že tento žánr moc nemusím -
hodně podoby s milostnými románky, což není má srdeční záležitost. Nicméně příběh se mi líbil, hlavně pasáž, kde najdou zvon :-) Jako "víkendovou oddechovku" doporučuji.

26.01.2016 4 z 5

Městská klinika - Láska, smrt a kariéra Městská klinika - Láska, smrt a kariéra Stefanie Morgenstern

Jedna z knih z lékařského prostředí. Bylo období, kdy jsem přečetla během pár měsíců snad 10 podobných knih z lékařského prostředí a tahle patřila, myslím, k těm lepším.

26.01.2016 3 z 5

Carmen Carmen Prosper Mérimée

Díky Carmen jsem četla ještě knihu Mateo Falcone.. a nebo díky Mateovi jsem četla Carmen? Už nevím... ale dobrý překlad a hezky se čtou obě.

26.01.2016 4 z 5