nero 13 nero 13 komentáře u knih

Královské paměti Jiřího z Poděbrad Královské paměti Jiřího z Poděbrad Josef Bernard Prokop

(SPOILER) Královské paměti Jiřího z Poděbrad je zajímavě pojatý historický román, kdy je vyprávění o určitých událostech ze života krále Jiřího jím samým, vždy doplněno i pohledem jeho druhé manželky Johany z Rožmitálu a také pohledem rytíře Jana z Pálče, kterého lidé asi znají spíše jako bratra Palečka, zastávajícího úlohu dvorního šaška.
Většina knihy je věnována období od mládí krále Jiřího až po jeho korunovaci, a bylo to období opravdu bouřlivé, už ve 14 letech se zúčastnil na vítězné straně bitvy u Lipan a jelikož jeho otec Viktorín který byl jedním z Husitských hejtmanů zemřel už když mu bylo pouhých sedm, musel se ujmout správy svých panství už velmi mlád, ale tato zkušenost a to že se ho jako duševní rádce ujal Hynce Ptáček z Pirkštejna, mu pomohla k tomu že se po smrti pana z Pirkštejna stal ve dvaceti čtyřech letech hlavou Kališnické strany, poté Zemským správcem, a nakonec i jediným Českým králem z voleným z domácí šlechty.
Jiří z Poděbrad a Kunštátu, byl vlastně naším nejčeštějším králem, protože Přemyslovci jako vládnoucí rodina byly tak promícháni s jinými sousedními panovnickými rodinami, že se o nich geneticky nedá mluvit jako o stoprocentních Češích, a ostatní naši králové už vůbec pocházeli původem z cizích dynastií.

25.04.2024 5 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Byl by to dobrý historický román, nebejt toho draka, a těch chlastajících pidižvíků, tý vědmy, toho protivnýho skřeta, nebo toho kamennýho trolla, ale takhle to byl celkem dobrý, trochu ukecaný fantasy román, hodně inspirovaný Sapkowskiho Zaklínačem, ale jelikož jsem originál Zaklínače nečetl, znám ho pouze ze seriálové verze, kterou jsem pro ty progresivistické hovadiny které tam nacpali ani nedokoukal, tak mně to celkem bavilo a určitě si tuto trilogii přečtu celou.

16.04.2024 4 z 5

Okovy osudu Okovy osudu Jakub Hoza

Tak jsem dočetl druhý, ale u mně v pořadí přečtený čtvrtý díl, protože jsem to mněl nějak pomotaný a nejdříve jsem přečetl Jako sama smrt a Sochaři masa, které jsem původně považoval za jedničku a dvojku této série, ale nakonec to ani tak nevadilo.
Když to zpětně zhodnotím, tak Okovy osudu ze všech čtyř dílů asi nejvíce spadají do žánru fantasy, a dozvíme se zde více o původu hlavního hrdiny Nathaniela Darnsworna a jeho rodině, celá série byla skvělá a doufám že přibydou nějaké další díly.

13.04.2024 5 z 5

Adam ze Zbraslavi a případ královského levobočka Adam ze Zbraslavi a případ královského levobočka Hana Whitton (p)

Já chápu že autoři historických knih když nemají dostatek informací z dané doby tak často fabulují, ale o Václavu III. toho víme celkem dost, například to že byl zavražděn když mu bylo necelých sedmnáct let. Takže to že v této knize vystupuje jeho nemanželská dcera, které by tu podle popisu s odřenými ušima muselo být už minimálně tak šest roků, znamená že by ji měl tak v devíti až desíti letech, což je tedy krajně nepravděpodobné, a to autorka popisuje že po seznámení s její matkou s ní trávil celé dny na lovu a večery pak protančily po hostině, to je chování dospělých a ne malých děcek a to ani ve středověku kdy se dospívalo dříve než dnes.

09.04.2024 2 z 5

Theatre Macabre Theatre Macabre Jakub Hoza

Theatre macabre, neboli děsivé divadlo je opravdu výstižné jméno pro tuto knihu, kde se celou dobu prodíráte násilím a množstvím mrtvol a fandíte stvůře, protože ty co tahle stvůra loví jsou ještě mnohem horší a jelikož netrpím stupidní humanitou, a Ježíšovým nastavením druhé tváře, tak jsem té stvůře aneb Nathanielu Darnswornovi fandil aby je všechny poslal do pekel.
Fanoušci Dextera Morgana my budou určitě rozumět.

04.04.2024 5 z 5

Kdo vraždí v Černých lesích Kdo vraždí v Černých lesích Jiří Dobrylovský

(SPOILER) Tak jsem se znovu potkal s bratrem Kryštofem a jeho přítelem rytířem Blahotou z Lítožnice, které jsem poznal v knize Království za Džbán. Děj v tomto pokračování ovšem časově předchází tomu co se stalo při obléhání hradu Džbán.
Jak už název napovídá Kryštof s Blahotou pátrají po vrazích kteří řádí v okolí Prahy a rozsévají strach mezi zdejšími usedlíky. I když výsledek vyšetřování dopadl jinak než jsem čekal, tak už z toho důvodu že zadavateli vyšetřování byl královský pár, Anna Přemyslovna a Jindřich Korutanský, který patřil mezi nejneschopnější vládce který jsme kdy měli, tak se vlastně není čemu divit.
Podle náznaků v této knize se Kryštof s Blahotou seznámili při vyšetřování vraždy krále Václava III. a docela bych uvítal i díl z této nové série, který by se této událostí, která tak změnila chod našich dějin věnoval.

04.04.2024 5 z 5

V jámě lvové V jámě lvové Jakub Mařík

I když jsem čekal že finále této sci-fi dopadne jinak než to nakonec dopadlo, tak se mi to líbilo a jelikož má ještě vyjít Nefritová klec s osmi povídkami z tohoto Nanitového universa, tak se ještě nemusíme loučit, a vůbec bych se nebránil nějakému Spin-offu, už z toho důvodu, že Korzáři vlastně vyrazili do Vesmíru ne kvůli Lidem nebo Sépianům, ale kvůli někomu čtvrtému.

31.03.2024 5 z 5

Strážci růže Strážci růže Rebecca Gablé

(SPOILER) Chtěl jsem napsat že Rebecca Gablé je královnou historického románu, ale už mně předběhl Elapheg v komentáři u prvního dílu Úsměv Štěstěny, a tak i s ohledem že autorka napsala dvě knihy i o císaři Otto Velikém, tak si dovolím ji nazvat Císařovnou historického románu, a toto označení si aspoň pro mně na sto procent zaslouží.
Strážci růže popisují zhruba období poslední třetiny Stoleté války, která sice začne pro Angličany vítězstvím v bitvě u Azincourtu, ale i přes toto vítězství byli Angličané z Francie postupně vytlačeni, v čemž měla velkou roli panna Orleánská, Johanka z Arku, která má velkou roli i v této knize. V domácí Anglické politice se začínají projevovat antipatie mezi potomky krále Eduarda III. které ve třetí části Waringhamovské ságy vyústí ve válku Růží, zde bych našel asi jedinou výtku u této knihy, nedostačující rodokmen, naštěstí mám o tomto období i sérii knih od Conn Igguldena, které obsahují docela podrobné rodokmeny jednotlivých rodů jejichž společných předkem byl právě Eduard III.
I Strážci růže mají českou stopu, byl jsem celkem překvapen kolikrát byli zmíněni Husiti, například kardinál Jindřich Beaufort z boční větve Lancasterů, mněl vést jednu z křížových výprav proti nim. Husitské hnutí bylo hodně inspirováno učením Johna Wycliffa, a z toho vychází i hnutí Lollardů které bylo potlačováno v Anglickém království, jeho nejznámější představitel John Oldcastle, původně jeden z dvořanů krále Jindřicha V. si dopisoval i s Janem Husem a stejně jako Jan Hus i on skončil na hranici.
Ještě doplním svůj přehled z komentáře u prvního dílu, Rebecca Gablé v roce 2022. vydala už sedmý díl z této série který mapuje období Jindřicha III. a povstání vedené Šimonem z Montfortu proti němu, vypadá to že autorka chce doplnit dalšími díly mezeru mezi šestým dílem o Richardu Lvím srdci a prvním dílem Úsměvem Štěstěny.

20.03.2024 5 z 5

Válečný král Válečný král Eric Schumacher

(SPOILER) Tak jsem dočetl trilogii o osudech krále Hákona Haraldsona který vládnul Norsku v 10. století. V tomto třetím díle musel Hákon čelit nájezdům svých synovců, kteří po smrti svého svého otce Erika Krvavé sekery, který se po vyhnání z Norska stal vládcem Orknejí a možná i pánem Jorviku dnešního Yorku v Anglii, rozhodli dobýt zpátky Norsko a to i s pomocí dánského krále Haralda Modrozubého, který byl nejspíše jejich strýc. Je vidět že rodinné vztahy ve vládnoucích rodinách byly všechno možné jen ne idylické.
I když Hákon v průběhu několika let vlastně všechny střety vyhrál, přesto se vítězem stal jeho synovec Harald II. protože v poslední bitvě u Fitjaru, kterou znovu vyhrál, utržil zranění na jehož následky zemřel.
Přestože si většina lidí asi spojuje Vikingy právě s Norama, tak mnohem větší nájezdníci byly Dánové kterým se v jeden čas podařilo ovládnout téměř celou Anglii, a Švédové kterým se v nájezdech po velkých řekách povedlo dostat až do Konstantinopole a Arabských zemí a byli to vlastně oni kdo založil první Ruskou říši, Kyjevskou Rus.
Ještě bych doplnil Marco026 že nová série Erica Schumachera o Olafu Tryggvasonovi má už díly čtyři a asi jich bude ještě více protože podle obsahu tohoto čtvrtého dílu určitě nemůže být poslední, a také doufám v její vydání.

13.03.2024 5 z 5

Intimní doteky Intimní doteky Tomáš Zdechovský

Normálně nehodnotím knihu kterou jsem nečetl, ale jelikož mi ji zprostředkovali mistři z Wilsonovy 10, pánové Holec a Xaver, tak si dovolím dílo tohoto duševního giganta Tomáše Zdechovskýho ohodnotit tak jak si jeho dílo zaslouží.

11.03.2024 odpad!

Kořist a žold 1396 Kořist a žold 1396 Jaroslav Ráček

(SPOILER) I druhý díl o osudech Hynka Suchého Čerta a Jana Sokola z Lamberka je plný děje a akce a do popředí se nám dostává i rodina pánů z Holštejna kteří spolupracují s Hynkem a Janem Sokolem v jejich bojích proti řádu Německých rytířů a jejich spojencích z Moravy i Rakouska. Zúčastníme se oblehání dvou hradů, v jednom případě jako oblehatelé, a v druhém jako obránci, a já se stejně jako u prvního dílu divím jak se to vše vešlo do díla které má jen 166. stran, jiní autoři by na to potřebovali minimálně dvojnásobný počet stránek.
Mimochodem se zde dozvíme jak nejspíš zemřel vévoda Jan Zhořelecký, bratr Václava IV. a Zikmunda Lucemburského a kdo za tím stál, no a nezbývá než si počkat na pokračování.

07.03.2024 5 z 5

Půlnoc opět přichází Půlnoc opět přichází Dana Stabenow

Desátý díl Aljašské detektivní série je dost jiný než předchozí díly, jednak kvůli událostem z předchozí části a jednak tím že tu Kate Shugaková není hlavní postava a minimálně se na její úroveň posunul Jim Vrtulník Chopin, kterého čtenáři samozřejmě z prvních devíti knih znají, ale zde se dozvíme i něco z jeho soukromí a minulosti. Je to logický vývoj, protože právě Jim se ujme toho zjistit kam se Kate po tragédii která ji potkala ztratila.
Detektivní linka začínající v Ruském Petrohradu byla zajímavá a po přesunu na Aljašku se díky tomu podíváme na novou arktickou lokaci, konkrétně do rybářského městečka Bering v deltě řeky Kuskokwim, který je centrem Jupiků, neboli Aljašských Eskymáků.
V dalším díle s názvem Zpěv mrtvých, by se Kate už měla vrátit do plné formy.

04.03.2024 5 z 5

Kořist a žold 1395 Kořist a žold 1395 Jaroslav Ráček

Tohle bylo dobrý, ne dobrý je za tři, tohle bylo výborný, sice to není historický román, ale spíše historická novela, ale na tak malém prostoru tam bylo překvapivě hodně děje.
Jak už název napovídá odehrává se příběh na konci 14. století v období takzvaných markraběcích válek, kdy spolu válčili bratři Prokop a Jošt Lucemburští o to kdo ovládne celou Moravu, hlavními postavami ovšem nejsou bratranci Václava IV. ale Jan Sokol z Lamberka a Hynek z Kunštátu jinak známý jako Suchý Čert, původ této přezdívky by mně teda zajímal. Na oba tyto pány kteří se z loupeživých rytířů vypracovali na slavné vojevůdce jsem už v jiných knihách několikrát narazil a chválím autora že si je vybral, aby zmapoval jejich osudy, doufám že to dotáhne až pro Poláky k legendární bitvě u Grunwaldu kde jedním z velitelů na polské straně byl Jan Sokol z Lamberku.
Pokračování Kořist a žold 1396, jak jsem se díval by měl vyjít v nejbližších dnech, tak si ho určitě koupím.

26.02.2024 5 z 5

Já, Iulia Já, Iulia Santiago Posteguillo

(SPOILER) Já, Lulia je historický román podle mého gusta, děj se celkem drží zmapovaných událostí a to co je autorova licence je vkusně včleněno do děje, to vše je doplněno mapkami a historickým komentářem Santiaga Posteguilla, mám rád když autor nakonec vysvětlí kde bral inspiraci ke své knize.
Pokud jde o obsah tohoto prvního dílu o spoluzakladatelce čtvrté Císařské dynastie Severovců, Lulii Domně, tak vše začíná v posledním roce panování nehodného syna velkého Marcuse Aurelia, Commoduse, kterého asi většina lidí zná z filmu Gladiátor v podání Joaquina Phoenixe, kdy po jeho zavraždění se za Císaře prohlásí postupně hned pět adeptů na Římský trůn, a vypukne občanská válka z které vyjde vítězně manžel Lulie, Septimius Severus.
Pokud jde o film Gladiátor tak vizuálně to byla pěkná podívaná, ale s historickou přesností je na tom stejně asi jako Statečné srdce s Melem Gibsonem.

21.02.2024 5 z 5

Země bezpráví Země bezpráví Boyd Morrison

Země bezpráví je dobrodružný román oděný do historického hávu, odehrávající se na začátku stoleté války, kde jediná reálná historická událost v této knize je bitva u Kresčaku, která se tím definitivně stala pro mne nejpopsanější bitvou.
Je to pro mně první kniha kterou napsali sourozenci, a na příběhu je znát jak mužský i ženský element vyprávěni, ale povedlo se jim to držet v rovnováze. Viděl jsem že existuje i druhý díl a rád si přečtu i pokračování.

10.02.2024 5 z 5

Ve stínu apokalypsy Ve stínu apokalypsy * antologie

Tuhle antologii jsem měl rozečtenou hodně dlouho, vždycky jsem si dal jednu povídku a pak ji zase strčil do knihovny, asi proto že jejich kvalita byla hodně různorodá, nebudu hanět ty co se mi moc nelíbili, a zmíním jenom ty na opačné straně spektra a to jsou Nemesis od Romana Bureše, Kód Zeta od Kotlety, Sliby se mají plnit od Kristýny Sněgoňové a Po Velké bouři od Jana Kotouče, kterou jsem vlastně četl dvakrát, ještě v jeho antologii Hrdinové českých zemí.
Celkem bych to hodnotil tak na 70. procent, takže zaokrouhluji na čtyři hvězdy.

08.02.2024 4 z 5

Tygří srdce Tygří srdce William R. Forstchen

(SPOILER) I když se lidem v minulém dílu podařilo na poslední chvíli i přes velké ztráty zachránit Zemi, tak osud lidstva v boji proti mimozemským Kilrathům stále visí na vlásku, protože neustále tahají za kratší konec provazu a proto v Tygřím srdci nastupuje nový hlavní hrdina plukovník Christopher Blair.
Autor se při psaní tohoto dílu inspiroval Hvězdnými válkami, protože i zde vojáci Pozemské konfederace nasadí svojí Hvězdu smrti zvanou zde Behemot, která byla zničena, a nakonec se vše vyřešilo jednou dobře trefenou bombou.

31.01.2024 5 z 5

Králova spravedlnost Králova spravedlnost E.M. Powell

Královská spravedlnost byla ve středověké Anglii drsná a krutá, ale to byla v té době v celé Evropě, byla také mnohem přímočařejší a rychlejší než dnes už z toho důvodu že neexistovali klasické věznice, protože nikdo v té době nechtěl platit jejich provoz a proto se rozsudky vyhlašovaly téměř okamžitě a kdo nebyl popraven nebo mu nebyla useknuta nějaká část těla, tak skončil v nějakém dolu, nebo ve Středomoří přikován na Galéře k veslu.
Kniha byla celkem zajímavá, už ten popis Ordálu na začátku mně zaujal, na ty co ho absolvovali se přesně hodí známé přísloví, z deště pod okap nebo z bláta do louže. Určitě zkusím od autorky i další díl.

24.01.2024 4 z 5

Flotila útočí Flotila útočí William R. Forstchen

(SPOILER) V dějově třetím, jinak druhém díle této space opery je osud lidstva vložen do rukou ne moc početné skupiny vojáků a pilotů, kteří přes snahu neschopných, zkorumpovaných a zbabělých politiků ( co mi to jenom připomíná ) nadále vzdorují neúprosnému nepříteli, je to vlastně taková paralela na Bitvu o Anglii ve druhé světové válce.
V této knize se mi mimo postav z předešlých dílů nejvíc líbil vůdce Landreichu Kruger, který je mezi politiky ta pověstná výjimka z pravidel. Nezbývá než hodnotit za plný počet.

17.01.2024 5 z 5

Bůh lovu Bůh lovu Věra Mertlíková

(SPOILER) Bůh lovu je historický, lehce mystický román, odehrávající se v takzvaných zlých letech, které nastaly po bitvě na Moravském poli, kde zahynul český král Přemysl Otakar II. v lokaci jižní Moravy, konkrétně v Chřibských horách.
Je to moje první kniha od autorky, a na jednu stranu musím uznat že umí psát zajímavě, ale na straně druhé mi to úplně ne moc sedlo, co se mi líbilo byla dobře vybudovaná atmosféra ponurých vrchů kolem hradu Buchlova, jednou jsem tam byl v ne moc dobrém počasí, tak jsem si to dovedl živě představit, ale přes ten popis násilí, hladu a smrti, to na můj vkus až moc často sklouzávalo k červené knihovně. Nevím jestli to má paní Mertlíková i ve svých předchozích napsaných knihách, ale vadily mi tam ty „ přemýšlící “ odstavce, kterých tam bylo opravdu hodně.
I přes tu kritiku to vůbec nebylo špatné, ale spíše se to bude líbit ženským čtenářkám.

10.01.2024 4 z 5