nela3812 Online nela3812 komentáře u knih

Aurora plane Aurora plane Amie Kaufman

(SPOILER) Není to tak dlouho, co jsem četla první díl, byla jsem i přesto ráda za shrnutí na začátku knihy. Ono totiž i když hltáte každou stranu, děje se tam toho opravdu hodně a udržet vše v hlavě je podle mě nemožné. Skrze Magellana se dozvíte hned na prvních stranách to nejnutnější z prvního dílu a v průběhu nás obohatí ještě o pár dalších informací z celé galaxie - jak bylo zvykem v jedničce.

Parta hlavních hrdinů má stále stejné sympaťáky s úžasným humorem. Bohužel se však z původní společné dějové linky stanou dvě a jak se dalo očekávat, nemohli být neustále spolu v celé skupině dohromady. Začneme tedy pozorovat dvě nové linky, kde ubývá humoru a přibývá akce, problémů a všemožných konfliktů. Rozhodně není nouze o energický a rychle ubíhající děj.

Orientaci v ději mi trochu zkomplikoval příchod Ešvánců. I to si po čase sedlo a dokázala jsem jejich myšlení nějakým způsobem uchopit. Problém mám tedy jediný a to s Auri, jednou z hlavních hrdinek. Dostává se do bodu kdy začíná získávat defacto neomezené schopnosti, které vyřeší každý problémek, co jim stojí v cestě. Taková řešení já úplně v oblibě nemám. Celá její existence začíná být dost filozofická a nejsem si jistá, zda fandím směru, kterým se to nyní vyvíjí. Ale uvidím v dalším díle, na který se moc těším!

Celkově hodnotím: 4,5/5

07.11.2023 4 z 5

Letní bouřky Letní bouřky Eva Pospíšilová

Moje první setkání s autorkami, při kterém jsem měla obrovská očekávání. Chvála převažuje a já jsem byla na jejich vyprávění velmi zvědavá. Zklamaná? Nejsem. Nadšená? Rozhodně ano.

Přesně takto si představuji YA příběh, zaměřený na LGBTQ+. Paulie a Floyd jsou správně praštění sympaťáci se smyslem pro humor a magnetem na průšvihy. A to i v okamžiku, kdy se všechno tak nějak zvrtne. Právě v tu chvíli se dočkáme několika naprosto geniálních naschválů a fakt božích narážek, urážek a nahrávek. No je to s nimi pořádná jízda, však uvidíte sami!

Překvapivě zde nechybí ani napětí. Většinu příběhu čekáte, kdy se zase dají dohromady a zakopou válečnou sekeru. Těch příležitostí tem ja a vy jim neskutečně fandíte, protože je chce vidět spolu! Ale autorky? Ne! Ne! Ne! Nechají vás v tom pěkně ugrilovat společně s hlavními hrdiny. A mě to bavilo, hltala jsem díky tomu každou stránku a čekala, kdy se to konečně zvrtne a pak - jestli se to vůbec zvrtne...Byla jsem zkrátka napjatá jak kšandy, protože jeden nikdy neví!

Jediné "mínus": Ráda bych přeci jen více myšlenek směřovaných k tomu, kdy oba zpracovávali nově vzniklou situaci a především pocity. Do hlavy jim sice vidíme poměrně dost, ale hodně se to točilo okolo toho, kdo má právo být naštvaný a kdo ne, nebo kolem toho, čí je to vlastně všechno vina. Chybělo mi tam nějaké hlubší poodhalení jejich pocitů ohledně nečekané lásky.

Hodnocení: 4,5/5

Moc doporučuji a děkuji autorkám za zaslání recenzního výtisku (- spolupráce)

23.10.2023 4 z 5

Léto lásky Léto lásky Helen Paris

Pokud čtete romantickou knihu a to nejlepší, na co v ní narazíte, je pes...tak je někde chyba. Romantiky tu bylo neskutečně málo, protože většinovou část příběhu zabrala veterinární ordinace a léčení zvířátek. Které teda asi hodně sbližuje, když se na to dívám zpětně.

Příběh na mě dělá dojem že autorka je velkou fanynkou zvířátek a tak trochu zapomněla, do jakého žánru se to vlastně chtěla pustit. Prostředí ordinace mě bavilo a dozvěděla jsem se nové a zajímavé informace z oboru veteriny, ale to jsem zcela upřímně od romantické knihy neočekávala.

Těšila jsem se, jak si k sobě hlavní hrdinové budou hledat cestu skrze náročné rozhovory a situace. Bohužel spolu téměř nekomunikují, sotva se na sebe podívají a defacto vedle sebe jen pracují. Potom se zničehonic objeví jejich stará pouta a láska znovu obživne, jen tak. Hope dochází k nějakému zázračnému uvědomění, během jedné strany. Zcela (ne)čekaně si uvědomuje, že po životě ve velkoměstě vlastně netouží, a ordinace rodičů je to pravé.

Nebavme se teď o tom, že je to předvídatelné. s tím se už tak nějak u podobných příběhů počítá. Pojďme si říct, že to nemá gradaci, nemá to hloubku a rozhodně tam chybí dobré základy. Chybí tam pořádně pevný druhý příběh z minulosti, na kterém by mohla autorka stavět. Cosi tam sice tak nějak existuje, ale odbydeme si to pár větami a jede se dál.

Původně jsem chtěla hodnotit více pozitivně, ale když se na to zpětně dívám - opravdu nejsem nadšená a vybavím si lepší slow-burn romantiky, postavené na pevných základech a s nějakou tou přidanou hodnotou navíc.

Za sebe nedoporučuji. Hodnocení: 2/5

23.10.2023 2 z 5

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Jediné co mě teď napadá je „what?“. Tahle kniha mi do mého vkusu prostě nesedla. A to i v okamžiku, kdy jsem našla několik bodů, které mou pozornost přitahovali. Jako celek mě to neoslovilo.

Příběh plyne, stránky ubíhají před očima. Ale velmi brzy jsem začala hledat pointu příběhu, kterou jsem dlouho nemohla najít. Na závěrem se dočkáme velmi šokujícího a detailního odhalení, ale do té doby jsem cítila pouze extrémní zmatení. Možná jsem to jen přehlédla, ale chybělo mi zde postupné poodhalování oné záhady.

Většina příběhu se odehrává ve starém domě plném zvláštních obyvatel. Pořád se ptám, zda byli tak dokonale zahaleni temnem nebo jestli všichni na něčem ujížděli? To doteď netuším. V celém příběhu není ani jediná postava, která by se svým chováním a vlastnostmi odlišovala od zbytku skupiny. Z pohledu charakterů je příběh velmi monotóní. Ač není nic špatného na tom být jiný nebo zvláštní, tohle mi přišlo jako domov pro mentálně postižené nebo pro lidi na odvykačce, což cílem knihy evidentně nebylo. Všichni stejní. Všichni.

Dům sám o sobě je strašidelný a na celém příběhu mě zaujal nejvíce. Bavila mě každá zmínka o jeho vnějším architektonickém vzhledu, ale také zmínky, které se zaměřili na podivnosti uvnitř. Dům je tak jednoduchý, až je skutečně děsivý. Žije, dýchá a touží po něčem víc. Sálala z toho neskutečná atmosféra, která se opravdu velmi těžko popisuje.

Fanoušky podivností by tato kniha mohla jistě nadchnout. Do mého vkusu se netrefila, ale jinak má opravdu pěkná hodnocení.

Hodnocení: 2,5/5

02.10.2023 2 z 5

Vykutálené příhody pana Klubíčka Vykutálené příhody pana Klubíčka Dagmar Medzvecová

Na tuhle dětskou knížku jsem zcela náhodou narazila, když jsem projížděla Bookport a hledala nějaké hezké a milé čtení. Příběh pro děti mě nalákal především svou veselou obálkou a pocitem, že si přečtu něco o borůvce na cestách. Z borůvky se stalo klubíčko příze, ale příběh mě rozhodně nezklamal.

Knížka se skládá z několik kratších příběhů, které na sebe plynule navazují. Vše je doplněno o hravé, barevné ilustrace. Příběh potěší především mladší čtenáře a posluchače do 7 let. Starší čtenáři v něm také jistě najednou své kouzlo, ale mohlo by to pro ně být až příliš prosté. Objevuje se zde hodně zdrobnělin a zvláštních jmen, která sice vystihují jednotlivá zvířátka (postavy), ale jsou zároveň lehce infantilní.

Hodnocení 5/5

13.09.2023 5 z 5

Hotel Magnifique Hotel Magnifique Emily J. Taylor

Tento příběh má rozhodně kouzelné prostředí a naprosto geniální zápletku, kterou se mi do samého konce nepodařilo odhalit. Naopak je zde opravdu velmi pomalý začátek a děj by mohl být lépe rozložen, aby působil dynamičtěji. Konec byl totiž opravdu velmi rychlý a vše končí lusknutím prstů, což je sice vzhledem k příběhu poetické, ale pro čtenáře po takovém napětí nic moc.

Hotel Magnifique se může právem pyšnit opravdu krásným prostředím. Autorka nám však většinu popisů, především jednotlivých pokojů, naservírovala najednou. Velká část příběhu se tedy skládá pouze z popisu místností, jejich zvláštností a talentů. Je to krásné, promyšlené, detailní a neskutečně magické. Ale bylo toho moc najednou. Raději bych různé pokoje a místnosti viděla v průběhu celé knihy, abych to mohla lépe vstřebat.

Vůči hlavní hrdince jsem pociťovala drobné nesympatie, protože byla až příliš horlivá, roztěkaná a ve výsledku i kapku hloupá. Právě díky tomuto charakteru se dějová linka odvíjela zvláštním tempem. Hlavní hrdinka dlouho nikde nepostojí, nevede komplikovanější konverzace a rozhodně vždycky spěchá a nepřemýšlí! V ději je to tedy potom šup sem, šup tam.

I přes pomalejší začátek a zmíněné body se mi příběh líbil. Poměrně snadno jsem se do příběhu začetla a nechala se unášet na jeho magické vlně. Nechci příběh s něčím porovnávat, pro mě byl opravdu jedinečný, a věřím že i přes průměrné hodnocení si v něm každý čtenář dokáže najít svůj magický koutek. Dejte knize šanci a zklamaní určitě nebudete.

3/5

Spolupráce s @knihydobrovsky

07.09.2023 3 z 5

Zakázaná láska Zakázaná láska Petra Karasová

Na tomto příběhu je opravdu velmi znát, že se jedná o autorčinu prvotinu. Nápad byl skvělý, ale zpracování nedostáhlo takovým rozměrů, jaký si nápad zasloužil. Zápletka by mohla být zajímavá, pokud by dostala prostor, který jí zoufale chybí. Chtěla jsem příběh označit za povídku, ale nejsem si jistá, zda by to bylo vhodné. I na povídku to má příliš mnoho ale

Vyprávění hezky plyne, ale je to příliš rychlé a chybí tomu výplň. Chybí tomu detaily, které by nám více přiblížili osobnosti hlavních hrdinů, dále prostředí, ve kterém se příběh odehrává a celkovou situaci, ve které se ti dva nachází. Nevíme absolutně nic o jejich minulosti a ještě méně o jejich přítomnosti, protože jejich rozhovory jsou prázdné, uspěchané a spíše povrchní. To však platí pro veškeré rozhovory, kterých se v příběhu dočkáme. Bohužel ani jeden nejde do hloubky dost na to, aby čtenářům přinesl jakékoliv poznání.

Kapitoly se střídají z pohledu Petronely a Miroslava. Bohužel většina těchto kapitol má z 90% naprosto stejnou textovou náplň a liší je v minimálních detailech. Čtenář nechce číst přesně to samé dvakrát za sebou, není třeba opakovat stejná slova. Naopak nás spíše zajímají myšlenky, ten rozhovor si moc dobře pamatujeme.

Musím však pochválit popisy milostných scén, které jsou popsány moc hezky a především s citem. Ty se mi na celém příběhu líbili nejvíce a dokázali mě jako jediné vtáhnout do děje.

Díky tomu, že je příběh ošizený o zmíněné popisy a rozhovory, se zdá být poslepovaný a nedokončený. Tohle je námět, který si zaslouží více prostoru, více se rozepsat a popustit uzdu fantazii u obou hlavních hrdinů. Oba potřebují doslova rozkvést pod rukama autorky, protože takto jsou to naprosto ploché postavy, které si čtenář zkrátka nedokáže za tak krátkou chvíli oblíbit.

Hodnocení: 2/5

17.08.2023 2 z 5

Recept na lásku Recept na lásku Jarrett Melendez

Doslova roztomilý komiks plný jídla, lásky v mnoha podobách a přátelství. Příběh, který je především o hledání sebe sama je doplněný o krásné, barevné kresby. Díky kresbám vás celý příběh vtáhne ještě víc a vy si jeho kouzelnou atmosféru vychutnáte do poslední tečky.

Příběh otvírá témata, se kterými se mé mladší já taktéž setkalo. Jedním z nich je například to, že si jako velmi mladí musíme na několik let dopředu rozhodnout, čím vlastně chceme být. Společnost nás nutí udělat obtížnou volbu ve velmi mladém a nevyzrálém věku. Upřímně, kolik z nás skutečně dělá to, co vystudovalo na střední škole?

A právě díky tomuto a podobným odkazům mi byl příběh bližší, než bych původně čekala. Přestože se jedná o LBTQ příběh, potěšilo mě, že rozbírá zajímavá témata dospívání (studijní obory, hledání první práce, apod), místo velmi častého námětu spojeného s odhalením sexuality. Společně s kresbami, postavami a recepty si rozhodně získal mé srdce a s radostí se k němu budu vracet.

PS: pokud chcete atmosféru celého příběhu ještě umocnit, doporučuji číst během podzimních dní!

Hodnocení: 5/5

Za knihu děkuji @humbookblogeri v rámci #spolupráce

10.08.2023 5 z 5

Přání! Přání! Leandra Sold (p)

Autorka vytvořila velmi zajímavý fantasy svět propojený s krásami přírody u nás v ČR. Svět vytvořila na základě slovanské mytologie a příběhu o Mrázovi, který jistě všichni dobře znáte (minimálně s animáku Legendární parta). Vrcholem všeho je však Ledová země, z níž přímo vyzařuje magie a díky autorčinu vyprávění mate pocit, jakoby jste se tam skutečně ocitli. Skvěle vykreslené prostředí.

Dějově má příběh vše. Kapku humoru, trochu romantiky, náročnou minulost, těžká rozhodnutí, pevné rodině vazby i ty slabší. Od každého kousek. A vše protnuté v magickém světě pana Mráze.

Osobně jsem bojovala s množstvím postav, kterých tam na mě bylo zbytečně moc. A také začátek byl pro mě náročnější, než jsem se plně zorientovala v místě a ději. Avšak I přesto mohu říci, že tato kniha stojí za pozornost!

15.07.2023 4 z 5

Panna, nebo orel Panna, nebo orel James Bailey

Tento příběh se může pyšnit velmi zajímavým námětem a vyprávěním, které je celé pouze z mužského pohledu. Což je u romantických knih velmi nezvyklé. Po dočtení jsem navíc zjistila, že autorem je muž, nikoliv žena. Pochopila jsem tedy ty detailně popsané pohnutky a myšlenky hlavního hrdiny.

Bohužel mi však v příběhu chybělo právě více romantiky. Je to spíše dobrodružnější příběh obyčejného mladého muže, který po světě hledá lásku svého života. Avšak I tato cesta je spíše obyčejná, nikterak zábavná či více náročná a plná překážek. Osobně bych ocenila nějaké větší zvraty, pro které tam prostor byl, a pohled na příběh oběma účastníky. Zjistit jak se pravidelně všude míjeli, že to všechno byla vina osudu (mince).

Z hlavních hrdinů není cítit energie, jiskra ani láska. Odpovídají tomu I jejich charaktery, které jsou nemastné-neslané a defacto se o nich během čtení nic nedozvíme.

Námět zajímavý, ale upřímně bych si umělá představit jiné zpracování. Tohle mě bohužel příliš nezaujalo.

Hodnotím: 2,5/5

14.07.2023 3 z 5

Holmes z Kjóta 1 Holmes z Kjóta 1 Mai Močizuki

Nadchla jsem se do seriálu "Sherlock Holmes: Jak prosté", proto jsem neodolala ani tomuto příběhu. Ze stejného důvodu jsem měla velká očekávání a mohu říci, že byla více než naplněna.

Příběh příjemně plyne a je dokreslen skvělými kresbami. Hlavní dějová linka se drží starožitnictví a odhalování historie, příběhů a lidských pohnutek k různým činům. Je to přesně taková verze Holmese, jakou jsem si představovala. Oproti verzím, které jsem doteď poznala je ten z Kjóta velmi milý, sympatický a rejpavý.

Přidanou hodnotu příběhu navíc tvoří spoustu historických informací a faktů o Japonsku. Osobně bych takové informace jinak nevyhledávala, ale zde jsou popsány ve velmi sympatické podobě a skvělý vykresleny i vysvětleny. Nejen že si čtenář u příběhu odpočine, ale zároveň se dozví i mnoho zajímavostí.

Pro budoucí vývoj příběhu vidím velký potenciál ve vztahu mezi Holmesem a Aoi. To je další důvod, proč se na pokračování této série moc těším.

Mohu jen a jen doporučit! 5/5

28.06.2023 5 z 5

Mrtvé hlasy Mrtvé hlasy Katherine Arden

(SPOILER) Příběh měl opět skvělou hororovou atmosféru, která byla tentokrát spojena se silnou zimou a tajemnou chatou. Také tentokrát příběh krásně plynul a nemohu říci, že bych se být na malou chvíli nudila. Autorka dokáže upoutat a udržet pozornost po celou dobu.

Tentokrát tu máme trochu duchariny, divného lovce duchů, sněhem zapadnou chatu a spoustu podivných událostí. Autorka měla s duchařinou skvěle nakročeno, a i když byl návrat k jedničce překvapivý, trochu to příběhu ublížilo a vzala mu to tím jeho originalitu. Vůbec bych se toho nebála a držela se jen duchovna!

Opět se setkáváme se stejnými hlavními hrdiny jako v prvním díle. A opět se prostě nemohu smířit s mírou jejich inteligence, všichni 3 se neustále chovají jako dospělý jedinci, nikoliv jako 11ti leté děti. Mají pár slabších okamžiků, ale jinak jsou až příliš vyspělý. Možná dokonce více než dospělý hrdinové v horových příbězích.

Celkově je to opět krásně počtení a věřím že mladší čtenáři si mínusu, které vidím já, ani nevšimnou. Dříve bych jim pozornost také nevenovala, ale nyní jsem na to až moc velký kritik. :D

Posledním bodem je příliš rychle utnuty konec. Celý děj najednou konci během 5 stran. Autorka určitě ještě měla prostor pro pár dalších stran a natažení příběhu. Mrzí mě, že jej nevyužila.

Hodnocení: 3,75/5

26.06.2023 3 z 5

Více než člověk Více než člověk Jakub Vít

Autor vytvořil velmi zajímavý svět a pracoval (z mého pohledu) s neotřelým nápadem. Život běží smrti? Andělé? Město budoucnosti? Bomba!

Celý svět vypadá zajímavě, ale je až příliš dokonalý. Neexistuje zde žádný problém, něco co by nefungovalo a nic nad čím by musel člověk přemýšlet. Na vše existuje okamžitá odpověď a vše se dá hned zařídit. Samotný svět je všemocný a stejně tak jeho obyvatelé. Nemusí defacto nic. Na jednu stranu zajímavá myšlenka, ale na druhou stranu připravil autor svět, kde všechno 2 větami odůvodní a jde od toho. Nebylo by lepší některým problémům čelit přímo?

Od toho se odvíjí i strojenost a strohost všech hlavních postav. Do vytvořeného světa zapadají sice skvěle, ale příběhu bohužel chybí emoce. Dialogy vypadají jako jednání na obchodní schůzce. Nehledě na to, že nepřináší žádnou přidanou hodnotu, z většiny dialogů nevyplněno žádný závěr či myšlenka, která by čtenáře podnítila k vhazování, co se to vlastně děje.

Hlavní námět se točí kolem smrti, nesmrtelnosti a andělů. Krásné zpracování, ze kterého jsem sice zpočátku byla zmatená, ale musím říci, že to měl autor velmi dobře promyšlené. Zápletka fungovala moc pěkně a nejednou mi zavařila, když jsem přemítala nad dalšími událostmi.

Četla jsem v rámci štafety a vím, že předchozí čtenářky jsou nadšené, ale já v knize bohužel nenašla tolik, aby mě to zcela pohltilo.

Hodnocení: 2/5

08.06.2023 2 z 5

Chladný rovník – Nikopol III. Chladný rovník – Nikopol III. Enki Bilal (p)

Tak to mám za sebou. Celé tři díly. Bohužel však nemám pocit, že by mi poslední díl cokoliv osvětlil. Celý příběh je zmatený a hodně roztahaný. Autor otevřel mnoho déjových linek a jen velmi málo jich zase uzavřel. Nehledě na to, že jen těžko hledám souvislosti s počátkem celého příběhu.

Chaos! Všeho moc škodí a tohle je že všech stran neskutečně přehlcené. Myslím, že teď už s čistým svědomím mohu prohlásit, že tohle nebylo nic pro mě. Absolutně mi utíká hlavní pointa příběhu a celkově námět pro příběh, na kterém autor stavěl

Musím však říct, že po grafické stránce byl příběh mnohem lépe zpracovaný. Pro mě, jako občasného čtenáře komiksů, to bylo moc fajn zpracování.

Hodnocení: 1/5

05.06.2023 1 z 5

Volavka – Nikopol II. Volavka – Nikopol II. Enki Bilal (p)

(SPOILER) Druhý díl, co do obsahu, vypadá mnohem rozumněji, než ten předchozí, nicméně k celkovému obsahu se vůbec nehodí. Jaké je napojení na předchozí děj a postavy?

Dějová linka má konečně trochu hlavu a patu a ačkoliv jsem byla zpočátku zmatená, autor se v závěru vytasil s jasným vysvětlením. Mohl si s tím trochu pohrát, ale jsem ráda že to alespoň uzavřel. Novinářka, léky a halucinace? Není to už trochu moc?

Závěrem druhého dílu autor ještě připojuje jakousi sbírku kreseb, které jsem k předchozímu ději nedokázala vůbec přiřadit. Vystřižené záběry?!

Dvojka byla velmi krátká...no, ještěže tak.

05.06.2023 2 z 5

Bojovníci s Nicotou Bojovníci s Nicotou Kate Murray

Mělo to být fantasy o boji mezi dobrem a zlem. Na to kolik je v knize bojovníků je tam až neskonale málo bitev, soubojů a jakýkoliv úskalí na jejich cestě za záchranou světa. Příběhu zoufale chybí akce, která by čtenáře vtáhla do děje. Bez ní je to totiž jen další svět s nevyužitým potenciálem.

Celému příběhu nasadila korunku hlavní hrdinka. Rozhodně ne v dobrém slova smyslu. Cilla má nízké sebevědomí a tolik pochybností, že by se za to nestyděla celá její generace! A co že jí celá rodina upřímně podporuje? Ona umí číst mezi řádky i to, co tam není! Žádný učený z nebe nespadl, ale co je moc, to je moc. Tomuto příběhu zoufale chybí hlavní hrdinka, která by děj nabila patáliemi a akcí jakéhokoliv druhu. Hrdinka, která by měla drive a energii, byť by to bylo úplný tele.

Dějová linka je suchá, bez špetky energie. Příběhcelou dobu plyne stejným tepmem, aby pár stran před koncem na chvíli vygradoval a pak se opět vrátil do svého původního tempa. Hlavní hrdinka se nedočká ani v nejmenším větší bitvy či rozhodnutí s velkými následky. Bohužel. Prázdno, ticho, tma.

Autorka vytvořila krásný svět plný mocných bojovníků obdařených různými schopnostmi, démony z nicoty a roztomilých společníků. Ale chybí tomu....všechno! Je to strašně prazdné vyprávění, na jehož konci se zmůžete jedině na "hmmm, tak co tu máme dal?"

Za knihu děkuji nakladatelství Cosmopolis

23.05.2023 2 z 5

Korunovace Korunovace Lena Valenová

Autorka vytvořila krásné prostředí příběhu. Osobně se mi námět opravdu líbí a představa království místo republiky je rozhodně zajímavá. Prožít ji skrz stránky této knihy bylo příjemné.

Bohužel jsem však nesouznila s tím, jak to autorka pojala. Prostředí a postavy jsou skvělé. Každá postava má vlastní příběh, charakter a vše se průběžně spojuje. Nicméně tam podle mě autorka zcela zbytečně zakomponovala pohádky. Ten příběh je i bez toho velmi bohatý a tenhle "detail" tomu podle mě spíše ubližuje. Námět je originální a tohle v něm není potřeba. Z mého pohledu to tam bylo navíc, protože postavy mohli mít krásne příběh, na pozadí i bez odkazů na pohádky jako Je Popelka či Dlouhý, široký a bystrozraký.

Dalším bodem je začátek příběhu, který se opravdu hodně vleče a konec je oproti tomu nabušený zvraty, šokujícími odhaleními a rodinými dramaty. Minimálně dramata mohla být již na začátku, příběh potřeboval trochu oživit a dodat jiskru. Chyběl mi tam nějaký královský skandál, hádky nebo upravené fotografie v novinách. Zkratce něco s čím by se královská rodina potýkala už na začátku, ne až na konci.

Příběh je z mého pohledu nevyvážený. Začátek byl vlekly a byla jsem si jistá, že pokračování už nebudu chtít číst. Konec mě však trochu nahlodal a ráda bych se dozvěděla, jak to autorka vymyslela dal. Pokud se pustím do pokračování, budu jen doufat, že autorka příběh lépe rozloží a nepřidá další odkazy na pohádky. Námět je to totiž opravdu skvělý!

Hodnotím 3/5

07.05.2023 3 z 5

Dokonalý přítel Dokonalý přítel Naomi Gibson

Autorka se pokusila poměrně úspěšně uchopit téma umělé inteligence. Příběh, který nám předkládá, balancuje na hraně sci-fi, ale rozhodně se jedná o YA. Detailně, ale přesto srozumitelně je v příběhu vše kolem programování UI vysvětleno a věřím, že i úplný laik to pochopí a pohodlně se do příběhu určitě začte.

Námět by tedy byl a rozhodně zajímavý. Ale co hlavní hrdinka? Na okraj příběhu postavila autorka 17ti letou slečnu, která zvládne naprogramovat umělou inteligenci, ale ani na chvíli se nezamyslí nad tím, jak rychle se začne sama vyvíjet. Ani chvíli se nepozastaví nad implementací čipu do svého nebo cizího těla. Nepozastaví se nad extrémně rychlým a především samostatným vývojem UI. myšlenkách se nepozastaví ani nad abych chováním vůči druhých. Jak může být někdo tak chytrý, že stvoří geniální UI, ale zároveň žije z "coby kdyby" a nad svými rozhodnutími nepřemýšlí.

Hlavní hrdinka dost nabourala celkový dojem z příběhu, protože se její uvažování vůbec neshoduje s hloubkou tématu a UI. Autorka nejspíš zcela omylem vytvořila rozdvojenou osobnost, ne však v dobrém smysl pro celý příběh.

27.04.2023 2 z 5

Stříbrná parta - Legenda žije Stříbrná parta - Legenda žije Miroslav Adamec

S touto knihou jsem se opět díky @nakladatelstvi_rosier vrátila do dětství a zavzpomínala na své první knížky plné dobrodružství a dětské nápaditosti.

V příběhu se podíváme do jednoho z českých měst obaleném legendami, kterých bylo opravdu mnoho. Právě díky velkému množství legend autor velmi často odbíhal od hlavní dějové linky spojené s úkolem Petra. O tom je tam pořád dokola ta samá zmínka typu "dozvíš se to ve správný čas" a reálně se to v tomto směru začne hýbat až na konci knihy. Do té doby autor odbočí chvíli tu a chvíli tam, chvíli za legendami a za chvíli k potížím mládeže.

Vnímala jsem v knize lehký chaos a upřímně by mě to jako mladšího čtenáře příliš nezaujalo. Chyběl by mi tam jasně daný cíl a jedno konkrétní dobrodružství. Na mě toho v této knize bylo moc. Líbilo by se mi, kdyby se autor zaměřil na jednu legendu a tu dotáhl do konce. Dalším legendám by se mohl věnovat v pokračování knihy, protože z tohoto námětu by byla opravdu pěkná série pro mladší čtenáře.

Poslední bod, který musím zmínit- časté opakování stejných pojmů. Například: Petr Perka, se jménem jako zaklínadlo. Časté opakování působila jako kolovrátek, na začátku to pro seznámení s postavami bylo fajn, čtenář si je lépe zapamatuje, ale v pozdější části knihy to bylo spíše naopak.

Celkově je kniha čtivá, děj rychle ubíhá před očima. Příběh je doplněn o krasne a velmi živé ilustrace, kterých v knize rozhodně není málo a celý průběh hezky dokreslují.

Hodnotím 3,5/5

14.04.2023 3 z 5

Dočti to! 12 příběhů, které musíš znát Dočti to! 12 příběhů, které musíš znát Barbora Štolleová

S touto knížkou jsem zavzpomínala na dětství a své oblíbené příběhy, které jsem sice nečetla, ale v animované podobě jsem je hltala. Po přečtení mám chuť se k některým příběhům vrátit, jak na obrazovce, tak zkusit právě i tu papírovou podobu! Lákají mě především: Cesta kolem světa za 80 dní, Záhada hlavolamu, Pučálkovic Amina.

Každému z 12 příběhů je věnováno 6 stran knihy. 4 stránky zabírá stručný text ohledně obsahu knížky, přiblížení hlavních hrdinů, atd. A další 2 stránky obsahují různé hlavolamy, křížovky, hádanky a doplňovačky propojené s konkrétním příběhem. Několik jsem si jich sama vyzkoušela a ikdyž to nerada přiznávám, párkrát jsem si tu hlavičku trochu namohla. Už to holt není co to bývalo. Každopádně to čtenáře hravým způsobem vyzkouší z pozornosti věnované příběhu.

Knížku bych doporučila rodičům, kteří už nevědí co dětem číst. Zpracování dává dětem možnost poznat příběh a říct, že by je zajímalo víc dobrodružství z života hlavnich hrdinů! Také bych knihu doporučila žákům prvního stupně. A v neposlední řadě dospělákům, kteří chtějí zavzpomínat na dětství, anebo i pro sebe najít tip na nějakou klasickou literaturu!

Jen pozor - dospěláci možná během čtení vycítí, že bylo z děje prozrazeno až mnoho a příběhy trochu přišli o kouzlo a překvapení. Ale děti takovým detailům pravděpodobně pozornost věnovat nebudou.

Hodnocení: 5/5, kniha krásně předává inspiraci na přečtení vybraných příběhu. Jednoduché, barevné a hravé. Mě mladší já by to rozhodně oslovilo!

23.03.2023 5 z 5