mygel mygel komentáře u knih

Dalo sa to zlúsknuť, vadili mi tie politické úvahy, ktoré ako autor s horkosťou správne predpovedal sú už dávno zabudnuté (tak ako sa u nás za chvíľu tiež zabudlo na komunizmus, a jeho obete sú dnes na kraji spoločnosti podobne ako napr. jazz vo fun rádiu). Kto sa zaujíma o túto tému must read.

23.04.2015 5 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Treba si to prečítať...

16.06.2016 5 z 5

Cesta slepých ptáků Cesta slepých ptáků Ludvík Souček

Dobre sa to čítalo, až na tie (našťastie krátke) prokomunistické politické pasáže. 5 hviezd

15.08.2016 5 z 5

Cesta zpátky Cesta zpátky Erich Maria Remarque (p)

Vilíkův superfoxtrot :)

26.04.2015 5 z 5

Příběh opravdového člověka Příběh opravdového člověka Boris Polevoj

Zožratý jež, beriem. Protézy v kabíne, ok. Propaganda, v tej dobe, podmienka vydania. Overall chorosho.

12.11.2016 5 z 5

I pod oblohou je peklo I pod oblohou je peklo Milo Komínek

Středověká inkvisice by někdy bledla závistí nad prostředky, pod nimiž se lidé "dobrovolně" přiznávají k činům, za které je potom posílají na šibenici. Tyto skupiny výkonných hrdlořezů jsou získány z ulice, je to nejhorší spodina, které komunismus umožnil vybíjet si své pudy na bezbranných lidech, provinivších se jen tím, že nechtěli být nemyslícím stádem.

04.07.2016 5 z 5

Život a osud Život a osud Vasilij Grossman

Súhlasím s Flipperom, kniha mohla byť rozdelená na viac častí a nie takto poprehadzovane, hoci Grossman občas dáva na začiatku pokračovania indície o ktorý príbeh sa jedná. Čo mi vadilo: klasický neduh ruskej literatúry-chaos v menách (patronymá..atď) plus okato včlenený židovský aspekt do v podstate rýdzo ruskej tragédie s klasickými ruskými prvkami. Koniec nemastný neslaný. Oveľa viac som si užil Turgenevove "ľudové" diela. Nakoniec si ale zaslúži obdiv, že si niekto v Rusku dovolil niečo také napísať. 89 percent

30.05.2016 4 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Maďarský patológ v službách najkontroverznejšieho doktora v dejinách...Pasáž o vyváraní mŕtvol v kotli, neuveriteľné čo to tí bundesmani vystrájali.

02.11.2016 5 z 5

Jaká je cena člověka Jaká je cena člověka Jevfrosinija Kersnovskaja

Ak len 5 percent z toho je pravda, tak aj to by stačilo....

28.10.2016 5 z 5

Bratranec Pons Bratranec Pons Honoré de Balzac

Téma sa dá aplikovať v ktorejkoľvek krajine, a v ktorejkoľvek dobe. Smutné...

21.07.2016 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Dalo sa to čítať, keď si človek zvykne na opakovanie osôb a udalostí. Trochu mi to pripomínalo automatický štýl písania Milana Nápravníka. Trochu psychedelické, trochu morbídne, a trochu filozofické.

26.06.2016 5 z 5

Případ Viktor Případ Viktor Karl Veken

Tři talíře hrachu jsem vyžral!!!

16.06.2016 5 z 5

Z galejníka policajným prefektom - 1 Z galejníka policajným prefektom - 1 Eugène François Vidocq

Neviem, či aspoň časť z toho je pravda, no autor ako osoba preukázateľne žil. Zaujímavé počteníčko, akurát nie som veľký sympatizant udavačov, a tento pán si prácu agenta vybral aby zachránil svoju vlastnú riť pred galejami, kam zrejme patril, starý dobrý Charrière bol o dve triedy vyššie (aj keď si prisvojil príbehy spoluväzňov)..

18.07.2017 4 z 5

Les oběšených Les oběšených Liviu Rebreanu

Vlastenecký román z prostredia rumunsko-maďarského odohrávajúci sa počas prvej sv.vojny. Autora inšpirovala smrť vlastného brata, ktorého obesili ako zbeha.

18.07.2017 3 z 5

Hlad Hlad Knut Hamsun (p)

Knut Hamsun upadol po 2. svetovej vojne do nemilosti, pretoze za vojny sympatizoval s nacistickým režimom. V tejto knihe nájdete nepriamy odkaz na to, čo ho k tomu viedlo. Opis šéfredaktora (od ktorého záviselo či sa autor naje, alebo ho bude trápiť hlad) ktorý vôbec nesedí na nórsku príslušnosť, hovorí za všetko: "Vlasy má kudrnaté a krásné hnědé oči trochu neklidné, má ve zvyku šťourat se tu a tam v nose". Výborná kniha.

01.07.2017 5 z 5

Bitúnok č. 5 Bitúnok č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Pre fanúšikov sci-fi welcome to trafamaldor:)

12.11.2016 5 z 5

Malajská kariéra Malajská kariéra Pierre Boulle

Z celej knihy ma zaujal len číňan natriasajúci sa v sedátku buldozéru...ale nie je na škodu ani pohľad do prebyrokratizovej kolonizačnej spoločnosti na ťažbu kaučuku, ktorú nerozhodila ani druhá sv.vojna. 56 percent.

26.10.2016 3 z 5

Neznámý voják Neznámý voják Väinö Linna

Vynikajúca kniha, jedna z tých, čo vás presunú do hlavy autora a smejú sa či trpia s jeho hrdinami.

24.09.2016 5 z 5

Bylo jich deset Bylo jich deset Heinz Günter Konsalik

Osud desiatich vybraných nemeckých dôstojníkov s ruským rodokmeňom, určených v prísne tajnej misii k likvidácii samotného Stalina ako posledná možnosť zvrátenia kolesa svetových dejín. Námet zaujímavý, trochu neprehľadné vzhľadom na zmenu mien aktérov, ale výborne spracované..

04.09.2016 5 z 5

Tabáková cesta Tabáková cesta Erskine Caldwell

Rodinka Jeetera Lestera si v ničom nezadá s bežným obyvateľom dnešných tzv. osád. Stupidita a primitívnosť amerického juhu ako ho nepoznáme. K tomu občasné pseudonáboženské výlevy miestnej kazateľky. Kniha obsahuje jednu peknú myšlienku, a síce odlúčenie ľudstva od pôdy ako živiteľky.

04.09.2016 3 z 5