Murphy722 Murphy722 komentáře u knih

Joža Uprka - Evropan slováckého venkova (1861-1940) Joža Uprka - Evropan slováckého venkova (1861-1940) Tomáš Vlček

Postava moravského malíře Joži Uprky byla výrazná díky slováckému temperamentu, ale hlavně díky jeho rozpoznatelnému a geniálnímu malířskému umění. Označení "Evropan slováckého venkova" si skutečně zasloužil právem, neboť spojuje ve své umělecké řeči všechny dosud využívané trendy malířství počátku 20. století. Monografie, která vyšla díky výstavě v Praze, shrnuje tak všechny poznatky o osobnosti Jožky Uprky, jeho slavných přátelích, korespondenci mezi nimi a zmiňuje také proslulou návštěvu Augusta Rodina na Moravě.
Za lásku ke svému kraji byl Uprka ochotný udělat cokoliv, což se o dnešních jedincích říct skutečně nedá a je to skutečně velká škoda. Nesmíme si plést lásku ke svému kraji s výrazem "nacionalismus". O ten nikdy Uprkovi v životě nešlo. Z pláten čiší radost, láska, pokora, víra a každodenní starosti běžných a skutečných lidí slováckého venkova, kterou naprosto zbožňuji. Identita jednotlivých lidí spočívala na venkově moravského Slovácka vždy v krojích.
Začtěte se do krásného života jednoho obyčejného člověka s neskonalým talentem.

10.08.2017 5 z 5

Ondřej Zahner 1709-1752 Ondřej Zahner 1709-1752 Helena Zápalková

Katalog se zabývá výraznou sochařskou osobností Andrease Zahnera, který se nesmazatelnou stopou zapsal do dějin umění města Olomouce a především Moravy. O Zahnerově životě toho není mnoho známo, i když byl olomouckým měšťanem a vedl rozsáhlou sochařskou dílnu. Autoři se nadále logicky zabývají Zahnerovými epigony a jejich uměleckým zráním v průběhu času, od tovaryšských let v Zahnerově dílně, až po jejich osamostatnění a hledání svébytného uměleckého výrazu. Přestože katalog splnil všechna očekávání, do budoucna bych byl rád, kdyby vznikla podrobnější a obsáhlejší monografie Zahnerova díla, neboť si ji tento znamenitý barokní sochař dozajista zaslouží.

17.04.2017 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Příběh Reinmara von Bielau je ve své podstatě plný napětí, laskavého a chytrého humoru jeho společníků a především je opřen o tradiční Sapkowského zálibu v magii, která spisovatele naštěstí neopustila. Příběh by i svižně odsýpal nebýt zdlouhavých pasáží o haldě postav, které s příběhem nemají zhola nic společného, ale musejí v určitou chvíli zbytečně vstupovat do děje a komentovat nastalou politickou situaci. Docela se hrozím i toho, kdyby tuto knihu chytl do rukou člověk ne zcela zběhlí v historii. To by měl nad hlavou asi nejeden otazník a možná by jej řada historických názvů, termínů, křesťanských bratrstev a heretiků, snadno zbavila zájmu o další pokračování v četbě. Přesto nám autor nabídl ten nejsmrdutější, nejhmatatelnější středověk, od dob Jeana Jacquese Annauda co zfilmoval Jméno růže, a dokázal znalost historické látky tak dopodrobna, že má můj neskonalý obdiv. Tak uvidíme, co nám přinesou další dva díly... "Hrrrrr na ně!!!"

27.03.2017 4 z 5

Antoš Frolka Antoš Frolka Jiří Pajer

Autor nás seznamuje pouze s menším curriculum vitae A. Frolky. Zbytek knihy je věnován rozsáhlému foto-katalogu a reprodukcí Frolkových děl.

23.03.2017 5 z 5

Obraz Doriana Graye / Cantervillské strašidlo Obraz Doriana Graye / Cantervillské strašidlo Oscar Wilde

Bylo to mé první setkání s tvorbou Oscara Wildea. Bohužel musím říci, že bych si radši byl přečetl jinačí jeho dílo, neboť jsem se u knihy místy nudil. Kniha je poplatná své době, což ji nemám vůbec za zlé, ale pro dnešního čtenáře to může býti docela trnem v oku. Každý čeká knihu co má spád a touhu. Zde byl jen touha ověnčená zdlouhavými snobskými dialogy v klubech a salonech. Kniha má nespočet brilantních filozofických úvah a myšlenek o mladém životě a kráse. Filozofie je nejlepší vyprávěná, prodiskutovaná a podána ve své nejčistší podobě. Na každého může z těchto stránek filozofie působit jinak.
Dalším hrozným jevem tohoto vydání bylo příliš mnoho gramatických chyb, což sráželo její celkové vyznění.

27.02.2017 3 z 5

Erotický komiks: Dějiny žánru v obrazech (Od Tijuánských Biblí po undergroundový comix) Erotický komiks: Dějiny žánru v obrazech (Od Tijuánských Biblí po undergroundový comix) Tim Pilcher

Erotika provází člověka od samého počátku dějin. Je přítomná prakticky všude a na každém kroku v dnešním světě. Kdo tvrdil, že v dřívějších časech tomu tak nebylo, šeredně se mílí. O počátcích erotiky v comicsu pojednává tato kniha, která je až po strop naplněna výpravnou obrazovou částí a stručnými, leč výstižnými poznámkami o jednotlivých autorech. Tato publikace je i o tom, že ožehavá témata se dají vyprávět slušně a s grácií sobě vlastní (i když v obrazové části tomu tak není :-) ). Jakožto hodnotitel a dlouhodobý čitatel comicsů, jsem se rád nechal poučit erotickým undergroundem autorů napříč celým světovým spektrem.

02.10.2016 4 z 5

Petr Brandl:  Životní a umělecký epilog (1725–1735) Petr Brandl: Životní a umělecký epilog (1725–1735) Jaroslav Prokop

Autor na základě všech doposud známých archivních pramenů týkajících se malířské osobnosti Petra Brandla, sestavil pozoruhodný text založený i na rozboru jednotlivých pláten poslední dekády umělcova života. Žel jedním nešvarem je obrovské kvantum poznámek pod čarou, kvůli kterým musíte dlouhosáhle listovat knihou, kvůli získání dalších informací. To je snad jediný nedostatek u kterého se čtenář trocha zapotí. Jinak knihu vřele doporučuji všem milovníkům umění a uctívačům Brandla.

30.07.2016 5 z 5

Sochařský svět Jiřího Antonína Heinze Sochařský svět Jiřího Antonína Heinze Miloš Stehlík

Kniha je psána čtivou formou, která dozajista osloví i laika. Autor přibližuje život J. A. Heinze, rozebírá a srovnává umělcovo dílo a staví jej v první kapitole do kontextu děl jiných autorů. Nádherná fotografická příloha nadchne čtenáře a unese jej do patosu barokního času.

08.05.2016 5 z 5

Petr Brandl Petr Brandl Jaroslav Humberger

Kniha je krásně čtivá a autor se vyvarovává přemíře fantasie okolo Brandlova života. Drží se známých archivních pramenů, které byly známy do roku 1971. Doporučuji všem, kteří se zajímají o postavu malíře Petra Jana Brandla a zatím se s ní nesetkali jak z úhlu odborného, tak románového.

28.04.2015 5 z 5

Pink Floyd Pink Floyd Nick Mason

Kniha výborně a vtipně popisuje historii kapely Pink Floyd. Skupina si prošla mnohými útrapami a nesváry mezi členy, ale nakonec z toho je řízná a pohodová muzika, která oslovuje generace. Jeden z několika momentů, který jsem si zapamatoval bylo, jak do Gilmoora projel proud, že se proletěl po podiu! (Ale jen tak mezi náma, poslední album - The Endless River, je monumentální zbytečností celé kapely...)

02.12.2014 5 z 5

Hellboy: Ztracená armáda Hellboy: Ztracená armáda Christopher Golden

Jelikož jsem taky comicsovým čtenářem, tak mne zajímalo, jak bude probíhat převedení "rohatého kluka" na stránky knihy. No po pár rozpačitých stránkách a jistého klišé, Hellboyovi prostě sluší comicsové stránky. Románová zpracování na jeho postavu se mi nějak nezdají. A to Golden je slušný spisovatel.

02.12.2014 3 z 5

Petr Brandl Petr Brandl Andrea Rousová

Líbí se mi přístup paní Rousové, že přiblížila postavu Petra Brandla, skvostného malíře pozdně barokní éry. Text je krásně čtivý a poučí každého. Kniha obsahuje časovou linii Brandlova života, jeho život samotný, v textu jsou obsaženy Brandlova díla s krásnými detailními fotografiemi. Na závěr je zde stať restaurátorské činnosti a rentgenové rozbory vybraných děl. Těším se na knihu, která vyjde za příležitosti Brandlovy monografické výstavy v NG roku 2018.

20.06.2014 5 z 5

Sloup Nejsvětější Trojice Olomouc Sloup Nejsvětější Trojice Olomouc Helena Zápalková

Pro milovníky barokního umění nádherná foto-publikace. Deatilně popsaná historie, kompletně popsané osazené sochy i reliéfy na sloupu.

18.07.2013 5 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

I sám, jak uvažuje autor o sporu "zázrak" či ne, tak po celou dobu četby i já jsem nevěděl, jak se k tomu to postavit. Vím jen jedno, že páter Toufar byl silnou, laskavou, milou, hodnou a vůdčí osobností regionu Vysočina. Oceňuji autorův přístup, jako nahlédnutí na život Josefa Toufara, jako takový! Je to jisté spojení mezi silně věřícími lidmi a zároveň i otázka, jak k tomu přistupují ateisté. Ukázka krutosti doby, ještě ne tak dávno minulé a také života lidí na venkově v poválečném československu. Ať se stalo tehdy cokoliv, je to jistou inspirací dodnes a jsem rád, že to nezůstalo bez zájmu a odezva přišla! Přál bych si aby celé dovršení toho všeho byla kanonizace Josefa Toufara. Aneb jak z vesnického dříče se stal nebeský pán.

18.07.2013 5 z 5

Papežská magie: Okultní praktiky v katolické církvi Papežská magie: Okultní praktiky v katolické církvi Simon

Kniha jako taková je spíše médium zájmu. Koho zajímá tajemno a okultismus, ať si přečte. Odkazuje na všechny zvěrstva co se ve Vatikánu děly a možné, že jich ještě mnoho je skryto našim zrakům. Je spíše psaná s jakýmsi druhem odporu proti církvi, než vědecky pojednávající.

31.10.2012 4 z 5