Petr Brandl: Životní a umělecký epilog (1725–1735)

Petr Brandl:  Životní a umělecký epilog (1725–1735) https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183941/petr-brandl-183941.gif 4 3 2

Autor seznamuje s posledním desetiletím pohnutého života největšího malíře českého baroku. Na základě dosud neznámých archivních pramenů stopuje pouť bohémského běžence, který před věřiteli uniká z Prahy a maluje na různých místech východních a středních Čech. Ale ani tu se v Hradci Králové nevyhne vězení pro dlužníky a nakonec v Křesoboru namaluje svůj největší oltářní obraz. Přes velké příjmy nemocný umělec zabředává do dalších dluhů a zanechá je po sobě i v Kutné Hoře, kam přesídlil nedlouho před smrtí. Zajímavé jsou i posmrtné osudy Petra Brandla, jehož dílo se stalo právem předmětem úcty a obdivu.... celý text

Sandik
10.02.2022 4 z 5

Rozsahem nevelká, ale informačně bohatá studie posunující brandlovské bádání v mnoha ohledech o notný kus kupředu.

Murphy722
30.07.2016 5 z 5

Autor na základě všech doposud známých archivních pramenů týkajících se malířské osobnosti Petra Brandla, sestavil pozoruhodný text založený i na rozboru jednotlivých pláten poslední dekády umělcova života. Žel jedním nešvarem je obrovské kvantum poznámek pod čarou, kvůli kterým musíte dlouhosáhle listovat knihou, kvůli získání dalších informací. To je snad jediný nedostatek u kterého se čtenář trocha zapotí. Jinak knihu vřele doporučuji všem milovníkům umění a uctívačům Brandla.

Petr Brandl, 1668-1735

Jaroslav Prokop
česká, 1939
2007  80%Nový Bydžov
2005  100%Nový Bydžov v proměnách staletí
2006  87%Petr Brandl: Životní a umělecký epilog (1725–1735)
2016  0%Petr Brandl - Život a dílo v archivních pramenech a starší odborné literatuře
1985  0%Petr Brandl a Východní Čechy

Kniha Petr Brandl: Životní a umělecký epilog (1725–1735) je v