Muhibbis Muhibbis komentáře u knih

Adora Adora Bertrice Small

Beatrice Smallovú mám rada z mnohých dôvodov, a hoci táto knižka mi neposkytuje toľko radosti ako geniálna Skye O'Malley, tiež stojí za pozornosť. Sleduje životnú púť Teadory, gréckej princeznej s francúzskym pseudonymom (v časoch, keď Francúzsko bolo len úbohé kráľovstvíčko na západe Európy roztrhané na kusy pahltnými susedmi) ktorá je už v mladom veku zasľúbená starému chruňovi menom Orhan, ktorý je osmanským sultánom a ako každý zlý manžel v Smallovej románoch, aj on má nechutné sexuálne návyky a pravdepodobne sixpacky. Teadora je až do trinástich rokov zdržiavaná v kláštore, kde si nedokáže nájsť kamošky, pretože ostatné ženy sú také hlúpe, OMG, nie ako naša superbystrá hlavná hrdinka, no viete si to predstaviť, žena a inteligentná, to je ale úžasná vec! Bohužiaľ, Bice k nej za to nie je veľmi milá a tak ako toľko jej hrdiniek, ani Teadora sa nevyhne povinnému znásilneniu... Či dvom. Či trom. A to ani nepočítam dub-cony. Ale zamiluje sa do Orhanovho blbého synátora, ktorý je, ako každý "osudový muž" v jej románoch, hrubý a behá za dievčatami, ale to sa mu dá odpustiť, lebo je pekný. Teadorinou nemesis je jej sestra, ako správna Smallovej nemesis nemorálna pobehlica, ktorá vraždí, intriguje, a dokonca, bože, sama iniciuje sexuálny kontakt s mužmi miesto toho, aby si poslušne počkala na dub-con! Aby som to skrátila, ak ste ako ja, túto knihu si nemôžete neužiť. Jej pridrzlý sexizmus, ignorovanie histórie, ploché postavy, romance na facku (deadly combo insta-love a vysnívaného muža, ktorý je síce príťažlivý, ale neskutočný kretén) a iné Smallovské "lahôdky", ktoré ma v malých dávkach rozčuľujú, sú tu napchaté v takých množstvách, že sa už ani nemôžem rozhorčiť, pretože by to bolo ako hnevať sa na Asylum za hrozné efekty v Transmorferoch. My vieme, prečo to pozeráme, respektíve čítame... Protože nejen mariánkou se člověk sjíždí!

Náš král je šílený! Náš král je šílený! Hans-Dieter Otto

Občasná zaujatosť a historické nepresnosti ma prinútili strhnúť jednu hviezdičku. Inak no problem, ak je to váš žáner, skúste si...

Prodané dcery Habsburků Prodané dcery Habsburků Thea Leitner

Smutný údel historičky a feministky, level 2.0 Tak, aké nešťastnice sa nám tu prišli vyžalovať z neutešeného osudu princeznej a ženskej v "starých dobrých časoch"?
1. Kunigunda alias Žiadna rohožka. Žena, ktorá dokázala zvrátiť dobré štátnické rozhodutia svojho manžela kvôli vlastnej hrdosti. Díky Broňa... Aspoňže tentoraz nenarobila veľa škody.
2. Margaréta alias Trikrát vydatá, aspoň nie panna. Panovníčka, prokonzulka a náhradná matka.
3. Mária alias Pamätník Moháča. Robila v podstate to, čo Margaréta, len nie tak dobre. A nemala na krku žiadne cudzie decká.
4. Anna alias Dôvod, prečo budem po všetky veky vekov hejtovať Troch mušketierov. Najlepšia regentka, akú Francúzsko kedy malo, a protagonistka úžasnej romance. Teda aspoň dúfam. Ak by sa nakoniec ukázalo, že s Mazarinom neboli do seba, dosť by ma to sklamalo.
5. Mária Karolína alias Tá, ktorá si nedala ufiknúť hlavu. Staršia sestra tej blbej Márie Antoinetty a skutočná duchovná následníčka Márie Terézie. Okrem toho tiež dôkaz, že ani osemnásť detí nie je pri dostatočnom prijme ospravedlnenie pre politickú nečinnosť.
6. Leopoldína alias My life always sucked. Lebo môžete byť hoci aj matkou vlasti, ak je váš manžel kretén, tak máte smolu. Strašne, strašne veľkú smolu. Zvlášť v 19.storočí.

26.09.2016 5 z 5

Královské skandály Královské skandály Thea Leitner

Alebo trocha feminorage ešte nikomu neublížilo. A tentoraz to zase nie je tak veľa, aby ste vedeli. Áno, spomínané dámy to mali dosť blbé, ale na svet sa treba občas pozrieť aj z tej lepšej stránky. Liselotte nám vo svojich zápiskoch zanechala svedectvo o nie až takom žiarivom svete za nádhernou fasádou Versailles a odhliadnuc od nepodareného syna a pľuhavého milostného života bola vlastne šťastná. Vilhelmína Pruská sa po neradostnom detstve a stroskotanom manželstve mohla utešovať aspoň myšlienkou, že si ju budúce generácie zapamätajú ako veľkú mecenášku umenia a jedinú ženskú, ktorú mal Starý Fritz kedy rád, s výnimkou vlastnej matky, pravdaže (a grófky Orzelskej, ale to ste nepočuli). Karolína si v podstate väčšinu času žila podľa svojho, a navyše strávila veľmi krásne roky so svojim naj kamošom na cestách. No len mi nehovorte, že by ste jej radšej priali žiť na kráľovskom dvore, plniť si povinnosti prvej dámy štátu, na ktoré zjavne nebola stavaná, a rodiť deti tomu tlstému sukničkárovi Jurajovi... To radšej celibát, ďakujem pekne. Pre Žofiu ani Matildu žiadne slová útechy bohužiaľ nenachádzam, možno okrem toho, že o Karolíne Matilde bol natočený jeden z najkrajších euróspkych historických filmov, aké som kedy videla. A to tej úbohej duši, ktorá podľahla sotva dvojročnej romanci, nemôže stačiť...

26.09.2016 5 z 5

Habsburské zlaté nevesty: Venom k moci Habsburské zlaté nevesty: Venom k moci Thea Leitner

Ale tie štyri hviezdičky dám... Tú jednu som strhla preto, že na mňa už ako na mladú, svetom a feminizmom neotlčenú dievčinu pôsobila dosť mizandricky. Prinajmenšom k manželom dotyčných dám sa mi zdala autorka predpojatá. Na druhej strane musím priznať, že ide o jednu z mojich prvých historických biografií a aj vďaka nej som sa zaľúbila do histórie, takže by som k nej nemala byť priveľmi kritická. A treba povedať, že čo sa historickej presnosti týka, nemôžem jej nič vyčítať, aspoň z môjho obmedzeného laického pohľadu nie...

Selekce Selekce Kiera Cass

Všetky drsné cyničky ako ja sú v hĺbke duše len pod nánosmi hnusného cynizmu pochované naivné dievčatká, ktoré v skutočnosti túžia iba po jedinom - svojej vysnívanej nerdy romanci. A kým nájdeme "tú pravú", strácame čas s takýmito mindžovinami a vzdycháme za tými krásnymi časmi, keď nám ešte k šťastiu stačila slabá iskra, dobrý spisovateľský štýl a niekoľko ukrytých porcelánových psíkov (ale dostali sme sa z toho, česté pionierske, a čo že každému pripomíname, aké to bolo krásne, keď raz Pamuk napísal romantickú knihu?). V skratke, pre nás táto kniha nie je. Uspokojila by som sa s tým, keby bola aspoň pre pubertiačky s nízkymi nárokmi. Lenže nie je. Nech už akokoľvek prevraciam očami nad Školou noci, jedno jej uprieť nemôžem: mala DEJ. Veľa, veľa deja. To nevadí, poviete si, Kto chytá v žite predsa tiež... LENŽE TO MALO ZAUJÍMAVÉHO HLAVNÉHO HRDINU!!! Dobrá kniha musí mať aspoň jednu z týchto vecí. Jedinou vecou, ktorá na Americe Singerovej stojí za pozornosť, je jej meno, a možno ešte jej úžasná schopnosť sa zaoberať úplnými hovadinami, zatiaľ čo si je vedomá toho, v akej mizernej situácií sa nachádzajú najchudobnejšie vrstvy spoločnosti. A najhoršie na tom je, že sa nedočkáte ani sľúbených žiarivých sál, šiat a šperkov, ba ani pekných chlapcov nie. Pretože verte mi, dievčatá, ja som čítala knihy, kde sa autorka rozpisovala o tom všetkom tak, že to jednej nenáročnej pubiške muselo stačiť. A to boli pritom knihy, ktoré sa inak pýšili dejom, pred ktorým by bledla závisťou aj telenovela o päťsto častiach (nehovorím o Bice Smallovej, ale vlastne prečo to popierať, hovorím o Bice Smallovej). Aspoň JEDEN blbý opis by priemernej členke cieľovej skupiny mal stačiť... Lenže nié, to by na tejto knihe bolo niečo, prečo sa ju oplatí čítať... Ach jo.
P.S. Aj keď priznávam, že hodina dejepisu bola celkom zábavná. V ironickom zmysle, samozrejme, ale aj tak sa to knihe prirátava k dobru.

26.09.2016 2 z 5

Manželský zväzok Manželský zväzok Jennifer Probst

To si zo mňa robíte srandu?! Veď Sawyer je vlastne Christian Grey! Tento fakt ma tak rozhodil, že som sa rozhodla to nedočítať. Beztak som si to otvorila len kvôli prasačinám. Napokon, či už som sa na nich dívala ako feministka, alebo len bežná čitateľka, ktorá by si priala romancu s protagonistami, ktorých nechce permanentne nakopať do sexi prdelí, chcelo sa mi plakať. A najviac sa mi "páčila" tá teória, že Julietta nemohla dosiahnuť orgazmus preto, že muži, ktorých stretávala, neboli "poriadni chlapi" (čítaj agresívni chrapúni ako Sawyer). Áno, uznávam, jeho osobnosť mala isté aspekty, vďaka ktorým som mu nepriala taký krutý osud ako Christianovi, ale tie podľa mňa stačili len na očistec miesto večného zatratenia. A budem spravodlivá aj v tom, že to radšej neohodnotím. Lebo som to nedočítala a tak.

26.09.2016

Čo keby? Čo keby? Randall Munroe

Tak teraz som trochu naštvaná. Čo tu akože mám hodnotiť?! Je to poučné? Je. Je to vtipné? Je to neskutočná prča, to sa stavte. V poslednom čase mám na vedecký humor celkom šťastnú ruku, škoda, že na ďalšie mesiace mám pripravené omnoho serióznejšie kúsky...

07.09.2016 5 z 5

Čierna kráľovná Barbora Celjská Čierna kráľovná Barbora Celjská Daniela Dvořáková

Historická monografia par excellence. Je to síce určené skôr pre serióznych záujemcov než pre náhodných okoloidúcich, ale tých táto kniha zaručene poteší. Nemám čo dodať - snáď len to, že by som si rada prečítala aj iné autorkine diela...

Nefalšovaná kočka Nefalšovaná kočka Terry Pratchett

Mám rada mačky. Milujem Pratchetta. Je priam zázrak, že som sa až doteraz tejto knihe vyhýbala. Ak by som to mala nejako zhrnúť, tak Terry Pratchett píše o mačkách na menej než 150 stranách, a tým je povedané všetko, čo treba. Či by som vám to odporúčala neviem, keďže ja som to napríklad kúpila za 5 eur 45 centov a prečítala za ani nie 24 hodín, ale na druhej strane som sa celý ten čas rehotala, keď si to tak vezmete, mrhať peniazmi sa dá aj horšie. Veď keď si tak vezmete, lístok do kina na nové Babovřesky je ešte drahší, vtipné to nie je a pokiaľ si to nestiahnete, nemôžete si to pozrieť znovu - nuž a keď už to mať stiahnuté budete, to už rovno môžete mlátiť hlavou do steny, že prečo ste za to vôbec platili...

Sen noci darwinovské Sen noci darwinovské Josef Lhotský

Jeee... Radujme sa, veseľme sa, niekto napísal Darwinove hodinky lepšie ako Pratchett! Kašlite na mariánske zjavenia, toto je ozajstný boží zázrak!

Nie, fakt. Neverila by som, že sa to stane, ale toto sa mi páčilo viac ako podobná kniha, na ktorej sa participoval aj jeden z mojich obľúbenejších humoristov vôbec. Neviem to poriadne vysvetliť, jednoducho sa mi to zdá omnoho zaujímavejšie. A to pritom dej by vystačil akurát tak na krátku anekdotu: evolučný biológ, zúfalý z toho, ako málo rešpektu sa prejavuje jeho oboru, je prenesený prostredníctvom kúzla (ktoré nie je ani poriadne vysvetlené) do Westminsterského opátstva, kde debatuje s Darwinom, Newtonom, Ruthefordom a ďalšími o najnovších objavoch v evolučnej biológií, živote Charlesa Darwina a tak podobne. Ale z nejakého dôvodu to funguje, fanúšikov vedy to zaujme a ešte k tomu je to celý čas strašná "hlína". Och, a tie hlášky... Vybrala som len pár mojich najobľúbenejších:
- (rozprávanie o bolasách) Kelvin se projevil jako pravý skotský horal a při durazu na to, že koule se liší svými rozměry i vahou, se poťouchle zašklebil a s neskrývanou pýchou si natřásl kostkovaný kilt. Pobavilo mě to a chvíli jsem byl v pokušení zeptat se jej, zda ví, co je to orchidometr, nakonec jsem však došel k názoru, že Newton by zřejmě neunesl, že něco tak podobného ruženci muže sloužit k tak necudným učelum...
- Jako student jsem si totiž jeden čas poněkud symbolicky zakládal učebnici biochemie Justinou markýya de Sade. Symbolicky proto, že mi připomínala, že utrpení je věc relativní a že podrobný popis Calvinova cyklu není to nejhorší, co muže nevinného mladého člověka v životě potkat.
- Věrný národnímu heslu, že pravda vítězí, jsem proto možná trochu necitlivě všem oznámil, že časy se změnili a že například v mé vlastní zemi se podle posledních údaju, hlásí k nějaké víře necelá pětina obyvatel, přičemž katolíkum a evangelikum už zhusta šlapou na paty Jediové. Na Newtonovu otázku, pronesenou překvapivě tichým a poněkud přiškrceným hlasem, jsem pevně odpověděl, že jde o rytířskou organizaci, která by se mu dozajista líbila, neboť středobodem celého hnutí je jemu velmi blízký pojem síly.

Beta Beta Jasinda Wilder

Pretože všetkým v tejto knihe hrabe, preto.
+ SPOILER ALERT +
Ako už viete z anotácie, v tejto knihe bol môj obľúbený sexi utrápený miliardár unesený istou papučou, ktorá si myslí, že je atraktívnejšia s piercingami na bradavkách. Dopredu vás musím varovať, že na to, čo príde tuto, vás prvá kniha vôbec nepripraví. Je to ako Fifty Shades of Grey oproti Freed, ibaže napichané tou neodskúšanou drogou vyvíjanou pražskou mafiou, čo sa spomína v knihe (čosi ako ultraviagra). Mimochodom, ak vás opustil frajer a ste v pomstychtivej nálade voči mužskému pokoleniu, prečítajte si, tie podrobné opisy znásilnenia hlavného hrdinu vás zahrejú pri srdiečku. Papuča má niekoľko slušných henchmanov, ale hlavná hrdinka má Harrisa. Harris je superman. Like really. Alebo aspoň Batman, ak viete, čo tým myslím. Val si zjavne myslí, že tiež vyzerá ako Bruce Wayne so svojím dramatickým pózovaním a utrápenou dušičkou, ale mne sa zdá skôr ufňukaný. Ale nie je to také strašné ako s Greyom, tak toho sa nebojte. Hlavná hrdinka je odvážnejšia, no bohužiaľ o nič bystrejšia ako v prvej časti. Navyše papuču, ktorá sa pomaly stávala mojou obľúbenou postavou (pretože v sebe spája úplnú pomätenosť Jokera s OTT sexualizáciou Barbarelly), autorka napokon zabila a novým záporákom sa stal jej nudný tatko (teda na to, že je to údajne neľútostný mafián). V tej chvíli som to s knihou úplne vzdala a pokračovala s čítaním len kvôli prasačinám. A v skratke... Nah. Pár slušných "scénok", tupá hrdinka (ktorá samozrejme TAK MILUJE SVOJHO VALENTINA že je ochotná sa kvôli nemu vzdať všetkého, alebo tiež fuck feminism, fuck reason and most of all fuck that handsome rich dude), úžasná záporáčka, OTT dej a sentiment overload (už používam angličtinu častejšie ako Nagat, odpustite mi to). Neľutujem, len prevraciam očami...

01.07.2016 2 z 5

Superfreakonomics - skrytá ekonomie všeho Superfreakonomics - skrytá ekonomie všeho Steven David Levitt

Ako je vidieť na hodnoteniach, táto kniha vzbudzuje, podobne ako väčšina moderných fenomenologických príručiek, veľké emócie, pretože si človek nemôže byť istý, či je to veda alebo čo to vlastne je. Ja som si istá jedným: toto nemá s ekonómiou nič spoločné. Teda nie že by nenepreskúmavala mnoho zaujímavých javov mimo oboru, no ku ekonómií sa celkom zjavne hlási len kvôli tomu, že sociológia nemá (nie celkom právom) v dnešnom svete dobrú reputáciu - a samozrejme kvôli pôvodnému zameraniu jedného z autorov. V každom prípade, keď autori tvrdili, že bude ešte škandalóznejšia než tá predošlá, trpko som si povedala, že to nenasadili laťku veľmi vysoko - veď komu by už dnes pripadalo škandalózne čítať o bežnom živote prostitútok alebo o tíme kreatívcov a ich naoko šialenom riešení problému globálneho otepľovania? Tak či onak sa mi ale páčila rovnako ako predošlá, takže hodnoteniu sa nečudujte...

01.07.2016 5 z 5

Dvanásť cisárov Dvanásť cisárov Michael Grant

Veľmi zaujímavá práca moderného historika so starými prameňmi, ktorá ak nezmení váš pohľad na rímske dejiny, tak ho aspoň veľmi ovplyvní. Ide o akýsi moderný komentár k Suetoniovi s využitím súdobých úradných záznamov, archeologických prameňov (najmä mince a nápisy na nich) a ďalších antických historikov, od Tacita až po Jozefa Flavia. Pre záujemcov takpovediac povinná jazda.

01.07.2016 5 z 5

Špekonomie, aneb, Freakonomics Špekonomie, aneb, Freakonomics Steven David Levitt

Na tento druh literatúry som tak trochu zaťažená. Myslím tým ten "To, čo si väčšina ľudí myslí, nie je pravda a my to máme aj vedecky podložené". Ja by som to ani nenazvala ekonómiou, aspoň nie čistou - prímesy psychológie a sociológie sú príliš silné. Kniha je skvele a vtipne napísaná a som rada, že mám doma aj druhú časť, Superfeakonomics. Rozhovor s autormi v závere bol úplne najlepší. ;)
P.S. Ešte som to síce dodnes tak celkom nedočítala... No hlavnú časť už mám za sebou, so don't judge me.
P.P.S. Špekonomie?! Bratia naši, to nemyslíte vážne?!

20.05.2016 5 z 5

Alfa Alfa Jasinda Wilder

!POZOR! OBSAHUJE SPOILERY. A FANFIKCIU!
Dramatická scéna. Muhibbis sedí v kúte a plače. Zrazu dnu vojde jej priateľ, krásny, tajomný miliardár, atakďalej atakďalej, veď to poznáte. Nežne sa k nej zohne, položí jej ruku na plece, a jemným, tichým hlasom sa jej spýta. "Drahá, čo sa deje?"
"Valentine... Valentine, sme priateľmi už, ehm, mesiac. Myslím tým asi dvakrát dlhšie, než si ty zvádzal svoju súčasnú milenku, nemám pravdu?"
"Áno... Čo je s ňou?"
"Rozíď sa s ňou a vráť sa k Gine!"
"Preboha, tej mafiánskej dcére?! Ale veď je to psychopatka!"
"No a?!"
"Chcela ma zabiť!"
"Ale len zastreliť, prebodnúť alebo tak podobne! Tvoja nová priateľka je strašne blbá!"
"No a?"
"Tým chcem povedať, že smrť rukou cáklej priateľky bude aspoň rýchla, na rozdiel od priateľky blbej, ktorá ťa pomaličky unudí na smrť!"
***
Ale vážne. What the actual fuck?! Prečo sú hrdinky všetkých týchto románov také strašne sprosté?! A keď už sme pri tom, prečo aj hrdinovia?! Tak bohatý, príťažlivý chlap uvidí babu tak sexi, že sa mu z nej krúti hlava (ak chceme ostať decentní), a čo urobí?! Pozve ju na rande?! Nié, radšej si počká, kým sa stane nejaká "nehoda", ktorá mu spôsobí citový dlh voči nej, ktorý on potom previnilo spláca, a nakoniec, keď sa ona dostane do zúfalej situácie, začne tvrdiť, že údajná splátka za dlh emocionálny je vlastne finančný dlh jej u neho, takže ju môže uniesť a zneužiť... Hlavná hrdinka bola typická tupá blondína, kým úžasný "on" sa mi zdal oproti napríklad Greyovi celkom znesiteľný - bol síce panovačný, ale nie až tak ako vyššie spomínaný, a čo sa jeho čudáckosti týka, tak pre jemu podobných mám celkom pochopenie. O to menej mi jeho posadnutosť ňou dávala zmysel. Ale veď ja viem, ako to chodí - ono sa tam tá smrť v rodine pridala len pre angst a nosnou témou tam bol sex a sladké (pre mňa skôr rozčuľujúce) kecy typu "patríš mi... a ja patrím tebe". Čo mi až tak nevadilo, pretože počas erotických scén aspoň hlavná hrdinka neukazovala svoju nezmernú tuposť ako mimo nich. Vzťah tohto párika bol dosť chabý - sex, sex, plavba, reštaurácia, sex, rozchod, potrebujem čas, alebo vlastne nie, som úplne doňho, sex. Achjo. Nakukla som už aj do druhej knihy, ktorá má viac deja a hrdinku, ktorú z ALFA samcom shipujem skôr. Je to psychopatka, nymfomanka a ešte hlúpejšia než hlavná hrdinka. Ale aspoň sa s ňou človek nenudí.

20.05.2016 2 z 5

Antropoložka na Marsu Antropoložka na Marsu Oliver Sacks

Mnoho z nás fascinujú príbehy "geniálnych idiotov" ako je slávny Stephen Wiltshire či výnimočne nadaných autistov typu Temple Gradin. Kto z nás sa ale zamyslel nad tým, ako vyzerá ich myslenie a najmä citový život? Kto z nás vie, že jedným z dôležitých rysov pravých autistov nie je len mentálna, ale aj emocionálna zaostalosť? Práve to sa ma dotklo asi najviac, nakoľko mne samej Aspergerov syndróm za veľmi pochybných okolností diagnostikovali. Pravda, táto kniha je nielen o autistoch, ale prináša odpovede aj na iné zaujímavé otázky v podobe konkrétnych ľudských príbehov. Je naozaj vrátenie zraku slepcovi takým skvelým zázrakom, ako sa zdá? Môže sa človek s Tourettovým syndrómom získať zamestnanie, ktoré vyžaduje sústredenie? Čo ak maliar abstraktných obrazov, ktorého základom tvorby je farba, naraz stratí schopnosť ju vidieť? A k tomu hlbšie otázky o adaptácií, pamäti, citoch, nostalgií, zraku a o tom, ako to všetko prežíva náš mozog...

20.05.2016 5 z 5

Pět dílků pomeranče Pět dílků pomeranče Joanne Harris

V poslednom čase som, priznám sa, nebola veľmi dôslednou čitateľkou. Ťažko povedať, prečo som sa po toľkých mesiacoch rozhodla obnovovať si čitateľskú morálku práve pri dielach pani Harrisovej, ale myslím, že to bude mať čosi do činenia s matnými spomienkami na Modroočka (takými matnými, že ho budem musieť prečítať znova). Áno, čakala som väčšie psycho - nakoniec som ale dostala niečo úplne iné, teda nie že by som s tou inou vecou nebola spokojná. Kniha sa číta ľahko a je pekne napísaná, a som ochotná jej odpustiť aj nutné pauzy, ktoré som musela robiť, pretože som jednoducho nemala nervy čítať ďalej... Ak by som sa pri niečom chcela pozastaviť, je to tá pravda, na ktorú sme všetci čakali až do konca. Ten som zhltla jedným dychom, a potom som sa nevedela prinútiť ani zaspať, hoci bola hlboká noc! Vážne, keď príde rozuzlenie, budú vám liezť zimomriavky po chrbte. To všetko príšerné a desivé sa totiž odohralo kvôli pár malicherným omylom a nedorozumeniam. Nebudem prezrádzať ďalej, snáď len to, že som čakala čosi ešte drastickejšie, keď zvážime čas, miesto a udalosti tomu predchádzajúce, v každom prípade je to kniha rozhodne zaujímavá, ktorú stojí za to si prečítať.

28.03.2016 4 z 5

Bosorkina dcéra Bosorkina dcéra Jana Pronská

Moja učebnica sexuálnej výchovy... ;) Ale pozrela som sa do nej po rokoch zase a úprimne, je to odpad. Na druhej strane, ono sa to ani nejako extra vážne netvári, a vyčítať hlúposť harlekýnke robí hlupákov z vás.

13.11.2015 3 z 5

V loži králů - Svatební noci V loži králů - Svatební noci Juliette Benzoni

Ono som k tomu asi príliš milá, ale keď ja som to ani ako literatúru faktu nebrala... Ako zbierka historických poviedok je to fajn, nič nedá, ale ani nevezme, a keď sa v neskutočnom raze trmácate domov autobusom a chcete sa zbaviť v škole nadobudnutých vedomostí či v práci nadobudnutého stresu, nad podobnú knihu pre fanúšika histórie niet. Bohužiaľ to je asi všetko dobré i zlé čo sa o tom dá povedať, so skutočnými historickými udalosťami to príliš veľa spoločné nemá a ako plnohodnotná romanťárna to tiež absolútne nefunguje...

10.10.2015 3 z 5