Náš král je šílený!

Pomatení panovníci od Caliguly po Ludvíka II. Všude na světě žili v různých dobách duševně nemocní lidé, v antice stejně jako v novověku. Někteří z nich byli známí a mocní vládci – a jejich šílenství mělo často pro národ fatální důsledky. Autor se zabývá devíti případy slavných panovníků a panovnic považovaných jejich současníky za šílence. V jednotlivých životopisných studiích ukazuje, jak se v různých dobách s pomatenými jedinci zacházelo a jak jejich nemoc ovlivnila politiku té které země....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288383/nas-kral-je-sileny-BjJ-288383.jpg 4.114
Literatura faktu, Historie
Vydáno, Ikar (ČR)

Unser König ist wahnsinnig! Verrückte Herrscher von Caligula bis Ludwig II., 2013

Kniha Náš král je šílený!

Twinny

Zajímavé osobnosti světových dějin se zajímavými příběhy. Číst o panovnících a jejich útrapách mě velmi bavilo. Kniha byla čtivě napsána. Příběhy, které obsahovala, byly velmi zajímavé a nebyly nudné.
Ztrácela jsem se občas ve jménech a historických souvislostech. Ale historie je velmi složitá a obsáhlá a vztahy králů s ostatními monarchy nebyly jednoduché.
Strhávám jednu hvězdu za tiskové chyby, které mě - zejména u letopočtů - občas zmátly.

Atanone
11.01.2019

Zase nějaké nové informace, obzvlášť jsem uvítala o těch, kteří nejsou tak "profláknutí", například Erik XIV. , nebo Kristián VII.
A ráda jsem si připomněla třeba svou "oblíbenou šílenou" Janu I., Caligulu a Nerona.

jiripv
03.06.2018

velmi dobře sepsané příběhy šílených vládců, kdyby autor vydal "dvojku" s další sérií šílených vládců, rád bych si ji přečetl.

Muhibbis
26.09.2016

Občasná zaujatosť a historické nepresnosti ma prinútili strhnúť jednu hviezdičku. Inak no problem, ak je to váš žáner, skúste si...

Pablo Kral
30.05.2016

Devět portrétů slavných panovníků, na kterých se podepsalo „šílenství“, či „duševní choroba“, se docela obstojně snaží reflektovat stav znalostí v inkriminované době. Přihlíží však zejména k názorům současných expertů. Proto mi tak trochu scházelo zevrubnější seznámení se stavem, který byl tak říkajíc „lege artis“ přímo za života probíraných osob – v jejich době. Nicméně jednoznačně chci souhlasit s názorem, který jak doufám někdo z budoucích komentátorů podpoří, že na prostoru o 20ti stranách na jeden „případ“ udělal autor to nejlepší, co udělat mohl: napsal fascinující knihu. Ačkoliv pochopitelně nevěřím, že ve věci prevence a léčby duševních nemocí lze dosáhnout konečného úspěchu, tedy že vůbec vývoj psychiatrie směřuje k úplnému zastavení a předcházení patologických procesů na úrovni mozku, musím uznat, že „nauka o šílenství“ od doby císaře Caliguly urazila relativně úctyhodný kus cesty a nyní už disponuje celkem slušným arzenálem léčebných metod. Při četbě této knihy mne neustále doslova zvedala ze židle představa, jak by se asi k danému „případu“ postavila současná medicínská věda – , kdyby mohla probírané „případy“ prozkoumat do všech podrobností, přesně a se vším všudy, maje volně k dispozici všechna potřebná diagnostická data a současné vyšetřovací metody. Potvrdily by se teorie o patogenezi vzniknuvší ve 20tém století? A jakpak by si asi popovídali lékaři z doby Jany I. Šílené se současnými kapacitami? Musely by to být bizarní hovory. Kniha patří k tomu nejzajímavějšímu, co jsem kdy četl. Hodnocení jsem uvážil bleskově - pět hvězd.

Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem