Muflonius Muflonius komentáře u knih

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Toto je kniha pro každého milovníka jazyka českého. Vezměte jednoho profesora ,který zasvětil svůj život jazyku, třídu přistěhovalců a jednoho pana Kaplana. Vznikne vám výbušná směs neuvěřitelných patvarů a logických úvah, bojů a šarvátek, které vám vženou smíchem slzy do očí. Věřím také, že za to může i mistrovský překlad, který musel býti velmi náročný. Není to kniha, která by se četla jedním dechem. Ale je to kniha, kterou si do ruky vezmete pokaždé, chcete-li povzbudit svou mysl. Není možně zůstat vážným. Jednou bych chtěl číst i originál a zjistit, zda jsem na své učitele angličtiny nepůsobil náhodou jako pan Kaplan.

30.01.2014 5 z 5

Mipam - lama s paterou moudrostí Mipam - lama s paterou moudrostí Alexandra David-Néel

Úžasná kniha, která se čte sama. Není to jen příběh převtěleného Lamy. Je to filozofie se srdcem. Už to, že autory jsou dva lidé ,kteří k tomuto tématu mají tak blízko. Neelová, cestovatelka a ohromná obdivovatelka Tibetu, ve spolupráci s milovaným Yongdenem vytvořili knihu, která pro Tibet a jeho kulturu, nadchne snad každého. Tato kniha vyšla už několikrát a byla mi doporučena. Jsem rád, že jsem si ji mohl přečíst a směle doporučuji dále. Je to jedna z mála knih, na které se nezapomíná. A pokud člověk zapomene na děj a zápletky, stále si bude pamatovat, že to byla výborná knina.

27.01.2014 5 z 5

Věda mistra Leonarda - Pohled do mysli velkého renesančního génia Věda mistra Leonarda - Pohled do mysli velkého renesančního génia Fritjof Capra

Odjakživa mne postava tohoto Renesanční člověka velice přitahovala. Fascinace jeho stroji byla pravda větší než jeho uměleckými díly a možná proto se mi tato kniha dostala do rukou. Když jsem si to četl, říkal jsem si, jestli to vůbec může být pravda. Jak je to možné? Abych to vysvětlil. Podle této knihy, byl Leonardo takový novátor a vědec, jaký se po jeho smrti následujících pár století neobjevil. Jestli Babbage předběhl svou dobu, mistr z Vinci ji předletěl. Chtěl bych se dostat k nějakému jeho kodexu, dotknout se toho fyzicého důkazu. Nedivím se, že je tento muž středem všech možných teorií a vášnivých debat. Byl to vyjímečný muž. Takový Jára Cimrman, tím nechci nikoho urazit, ale podle všeho je to nejbližší připodobnitelný člověk. Fascinace a obdiv zůstává.

23.01.2014 4 z 5

Listy z cesty kolem světa Listy z cesty kolem světa Tavík František Šimon

Tato kniha se mi do rukou dostala náhodou, ale jsem za tu náhodu rád. Cestopis českého grafika vznikl na základě jeho úvah a dopisu, které napsal při výpravě do USA, pokračuje přes Japonsko, Čínu a zpět k domovině.
Je to sbírka pohledů člověka, který má rád kulturu a umění. Už v polovině dvacátých let popisuje Amerikanismus jako čisté materiálně zaměřenou společnost zaměřenou na efektivitu. Předválečné japonsko ho uchvacuje svou starobylou kulturou a je jí doslova učarován. Čína té doby je na prahu bolševického převratu a nastavuje prohlédnutí do reality z Japonského snění. A mohl bych pokračovat. Je to popis světa, který už je dnes tak jiný, ale hlavně z pohledu vzdělaného českého muže té doby.

10.01.2014 5 z 5

Galateo aneb o mravích Galateo aneb o mravích Gionvanni Della Casa

Chceš-li vědět jak se chovat k ostatním, tak aby si tě vážili a měli tě rádi, tak musíš mít přečtenu tuto malou knihu. Toto dílko ti velmi pomůže, teda pokud jsi z renesanční Itálie.
Popravdě by si tento svazeček měli přečíst všichni. I když napsána před staletími, stale je tam spousta pravd a postřehů, které jsou pravdivé stejně tak tehdy i dnes. Je to důkaz toho, že lidé se za tu "chvilku" vůbec nezměnili a stále trpí stejnými neřestmi. Při pročítání se mi před očima zobrazovali lidé, které znám a trpí zmiňovanými neřestmi. Několikrát i já sám.
Knížečka je míněna jako dobré rady synovi. Taková renesanční obdoba Carnegieho Jak získávat přátele a působit na lidi.

27.11.2013 5 z 5

Dlouhá země Dlouhá země Terry Pratchett

Byl jsem hodně zvědavý na výsledek spolupráce těchto dvou špičkových spisovatelů a musím říct, že po dočtení knihy jsem nebyl zklamán. Sice kniha nepřekypuje pratchettovským vtipem, ale když vyplave napovrch, tak to člověk znalý autora pozná. Baxterův podpis jde taky poznat, jelikož jsem ho četl nedávno, tak mi přišel krásně zřetelný. Myslím, že tato spolupráce splodila velmi rychle se čtoucího potomka. Originální zpracování tématu paralelních vesmírů, které je poslední dobou ve sci-fi už probrané snad ze všech stran. Humor a nadsázka společně s fascinujícím objevováním neznáma.

18.11.2013 5 z 5

Vor Vor Stephen Baxter

Celá série Xeelee je pravým mistrovským výtvorem. Je to neuvěřitelné skloubení veděckých teorií a poznatků s vyprávěčstvím té nejčistší podoby. Vor jako uvodní kniha této série je skvěle zpracován. Příběhem, který popisuje příběh hlavního hrdiny, se postupně seznamujeme s fyzikálními zákony podivného vesmíru a zároveň odhalujeme tajemství zapomenutých předků. Neustále napětí a touha dozvědět se více čtenáře doslova přikuje ke knize.

11.11.2013 5 z 5

Hellraiser (dvě povídky) Hellraiser (dvě povídky) Clive Barker

Předně si cením originallity, která tomuto autoru nechybí. První novela podle mne byla svou temnotou mnohem neodolatelnější. Na druhou stranu mě druhé dílko vytrhlo ze spárů nejhlubší tmy. Chytlavé . Neotřelé. Přečteno velmi rychle.

05.11.2013 4 z 5

Stín z času Stín z času Howard Phillips Lovecraft

Poslední díl sebraných spisů se mi dostal do rukou jako první. Lovecraftův děs neidentifikovatelného nebo naprosto cizího rozměru ve mně dokáže probudit nejtemnější představy. Pohlcen temnotou jsem dočetl poslední stránky. Samozřejmě nechybí Necronomicon. Je originální a je neuvěřitelné jak dokže zaplést děj se všemi těmi podrobnostmi. MIlovníci hrůzy a hororu směle, tato kniha je pro vás.

29.10.2013 5 z 5

Kniha o nekonečnu Kniha o nekonečnu John D. Barrow

Tato kniha obsahuje odpovědi. Ne všechny. Rozhodně těch odpovědí není nekonečnééé... množství. Ale dívá se nekonečnu na zoubek (na osmičku ležatou) ze všech stran. Zjistíte, že nekonečno není jen matematické cosi, ale že zasahuje do všemožných věd přírodních a i humanitních. Celou dobu je hlavní postava neznámá a vyskytuje se v náznacích konečného. Celou dobu se vám v hlavě snaží zhmotnit podoba nekonečna, ale jako by byla vidět jen koutkem oka. Nekonečno, dejte mu jakýkoliv superlativ a určitě ho obsahuje.

17.10.2013 4 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Jedinečnost a fantazie pana Adamse se opět ukázala. Ač se nejedná o otázku života a vůbec, tak i tentokrát zachraňujeme lidstvo, i když o tom téměř celou dobu nevíme. Groteskní zápletky a logika tak zapeklitá, že dokáže cokoliv. Dílo hodné svého autora.

12.10.2013 5 z 5

Země mlhy Země mlhy Arthur Conan Doyle

V anotaci je sice psáno, že je to volné pokračování ztraceného světa. Pokud bychom přejmenovali pár postav, nikoho by to ani nenapadlo. Ne. Tato kniha je beletrizací spiritismu a jeho doby. Děj se sice odehrává po první světové válce, ale pořád je zde doznívající kouzlo Anglie přelomu 19. a 20. století. Doyle byl znám svým zájmem o tajemno a spiritismus a tato kniha je prozaické sepsání jeho znalostí a snad i zážitků. Navíc jsem měl to štěstí číst ho v překladu váženého mystika staré školy pana Weinfurtera, který opatřil text svými věcnými komentáři. Pokud hledáte klasickou Doylovinu, tato kniha není pro vás. Naopak pokud hladáte tajemno, duchy a atmosféru spiritistických seancí, čeká jen a jen na vás.

11.10.2013 4 z 5

Dech, duch a duše češtiny Dech, duch a duše češtiny Pavla Loucká

Tato kniha pro mne byla velmi příjemným překvapením. Jako by se vrátil duch pana Eisnera a vdechl svou lásku k jazyku do duše této autorky. Přeháním, nesrovnávám styl psaní nebo sloh, ale cit. Láska k jazyku přetvává, sláva.

10.10.2013 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Opět laskavé vyprávění. V zábavné hyperbole čteme o zahradníku fanatiku, jak bojuje proti údělu počasí, s hadici zahradní a láme zahradní nářadí v křížové výpravě za dokonalou zahradou. Ač zasazeno do jednoho roku, je kniha komprimovanou zkušeností mnoha let. Věřím, že každý kdo má zahradu se od srdce zasměje a pozná v oné postavě zahradníka sám sebe.

10.10.2013 5 z 5

Na čem si stojím Na čem si stojím Oliver Sacks

Je zajímavé slyšet příběh doktora, který se stal pacientem a pohlédl na svět z druhé strany teploměru. Pokud je to neurolog známý svými knihami o zvláště zvláštních případech, vznikne díky toho ojedinělá kniha, která je nejen dílem vědce, ale i člověka. Je to pohled do hlubin člověka, kterému se stalo něco nepochopitelného a popisuje jeho boj o uzdravení. Tato kniha je také plná filozofie života a uvědomění si sebe sama. Jsem potěšen.

30.09.2013 5 z 5

Čeština poklepem a poslechem Čeština poklepem a poslechem Pavel Eisner

Kniha plná lásky k jazyku. Eisner dokazuje, jak krásný je jazyk český a dává nám ochutnat jeho barvitosti. Je jako milovník vína a slova, která nám zde vybral jako výběr z bobulí.
Každé slovo poválí na jazyku, ochutná a nechá doznít na patře. Přitom někdy okoření slovy příbuznými, ať tím či oním způsobem, aby zvýraznil jeho charakteristickou chuť.
Tato kniha je doporučována na spravení, po přežrání se slovy cizími či nevalné chuti.

27.09.2013 5 z 5

Groteska Groteska Kurt Vonnegut Jr.

Jako jeden z mých oblíbených autorů mě opět nezklamal. Fantaskní příběh plný absurdity, které se prolínají s hlubokými city. Příjemný čtivý zážitek.

26.09.2013 5 z 5

Nápad se mi velmi líbil, podle recenzí jsem měl velké očekávání. Bohužel očekávání překonalo realitu. Je to zajímavě zpracovaný dobrodružný příběh, ale přece jen asi už ne pro mě. Čtivý a děj ubíhá rychle. Osobně mi připadá konec velmi oteřený a tak se nabízí možnost pokračování.

25.09.2013 3 z 5

Z lásky k fyzice Z lásky k fyzice Warren G. Harris

Vše, co nemáte rádi na fyzice (vzorečky, vyšší matematiku, nudné definice), v této knize nenajdete. Je to kniha plná zajimavých pokusů a vysvětlení fyzických zákonitostí na příkladech, které nenajdete v každé učebnici fyziky. Měl jsem ji zhltnutou během dvou jízd vlakem, stejně jako cesta tak i kniha plynula velmi rychle. Velmi mě překvapily odkazy na videa a pokusy na internetu, s tímto jsem se setkal poprvé. Už se na ně jdu podívat. Každému se zájmem o přírodní vědy doporučuji.

22.09.2013 5 z 5

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

Další z Asimových detektivek. Jako v předchozích knihách, Ocelové jeskyně a Nahé slunce, má čtenář celou dobu pocit, že už pomalu ví kdo to byl, ale na závěr nám autor přichystá překvapivé rozuzlení. Jako sociolog rozvádí možné dopady robotizace na lidskou kulturu a zároveň psychologií jedince. I když trošku delší, tak i tak je to další kvalitní Asimovka.

18.09.2013 5 z 5