MOu598 MOu598 komentáře u knih

Jelec Jelec Stanislav Kostka Neumann

Básnická jednohubka. Takový tichý výkřik.

12.04.2021 4 z 5

Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci Halina Pawlowská

Milé, jemně ironické čtení. Člověk se občas poznává. Rozsah knížky je tak akorát, víc by už asi byla nuda.
Čtivé.

12.04.2021 4 z 5

Paříž, moje láska, můj život Paříž, moje láska, můj život Mária Dopjerová-Danthine

O Paříži a Pařížanech, trochu o Francouzech, tak jak běží jejich běžný i sváteční život.
Knížka mne tímto moc zaujala a myslím, že cílem cestování by mělo být i poznávání tohoto, nejen jet od památky k památce. Bohužel čas strávený v cizině máme většinou hodně omezený.
V knížce je spousta praktických informací, postřehů - vše zajímavě a čtivě uspořádáno.
Pěkná knížka.

12.04.2021 5 z 5

Pověz mi, jak žijete Pověz mi, jak žijete Agatha Christie Mallowan (p)

Četla jsem již několikrát. Zpočátku mne knížka okouzlovala. Dnes už vím, co čekat, a tak hledám - hlavně postoj autorky a můj k jinému životu, než je ten náš. Autorka píše sympaticky, neironizuje, předkládá skutečnosti, jak jsou, ale stejně je trochu cítit nadřazenost, že jsme lepší, než ti v Sýrii. Za 70 let se toho vtěchto otázkách moc nezměnilo.
Pro mne má knížka ještě další význam, protože byla cenou za výkon (Lyžařský kurz na škole. Já na lyžích úplně nemožná, jsem při slalomu, který jsem jela vpodstatě šusem, skončila třetí. Hurá.)
Citát:
"Čas je jen způsob myšlení."

12.04.2021

Zákony profesora Parkinsona Zákony profesora Parkinsona Cyril Northcote Parkinson

Od knížky jsem čekala něco jiného, ale svět se za 50 let strašně někam posunul. Nicméně zákony platí.
V knize je řada zajímavých poznatků a názorů, i trocha ironie. Ale celkově takový pel-mel, kde je to chvíli pro človíčka a pak pro "zvíře" na vrcholné pozici. Určitě by knížku ale měl číst střední manažment - ten mi u nás připadá nevychovaný a nevzdělaný.
Citát:
"Práce přibývá úměrně s tím, kolik času na ni můžeme vynaložit."
"Výdaje narůstají úměrně s příjmem."

Spolubydlící Spolubydlící Christina Lauren

Zaujalo mne na obálce foto NY, ale v knížce toho bylo o tomto městě žalostně málo.
Od počátku jsem čekala a čekala, že se bude něco dít, dočkala jsem se až na konci. Takto napsaná knížka není můj šálek čaje.
Citát: "Když nemůžeš být nejlepší, pořád ještě můžeš být nejhorší."

30.10.2020 2 z 5

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Pěkná knížka, i když trochu ponurá. člověk je stále v napětí (to je super nasané). A člověk čte a čte zvědavě dál. Konci jsem moc nerozuměla.

30.10.2020 4 z 5

Předzahrádky - tvorba, zakládání, osázení Předzahrádky - tvorba, zakládání, osázení Eva Ott

Spousta typů, ale spíš technických než pěstitelských. Pěkná knížka, ale ne o kytičkách.

Co padá z nebe Co padá z nebe Selja Ahava

Polovina knihy hezká, další části sice zajímavé, ale tak nějak násilně přidané, nesourodé. Takže jsem z toho rozpačitá.

30.10.2020 3 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Dobře se čte, ale pořád jsem něčemu nevěřila. Nejsem si jistá, jak dalece autor může mluvit o pocitech dítěte a ještě k tomu s autistickou poruchou - snad to má odpozorované.
Knížka je trochu i o tom, jak je zajímavá matematika.
Citát: "Dobrý den je den pro nápady a plány."

Kde příběh končí Kde příběh končí Alessandro Piperno

Knížka se dobře čte, autor je dobrý vyprávěč. A líbilo se mi i to, že tu byly různé popisy míst, lidí, citů - takové širší popisy než bývá obvyklé, více slov než v úsporných románech - ale slova přece tvoří literaturu.
Bolavý závěr.
Citát: "Když budu ještě chvíli čekat, najdu místo ke spaní v hospici nebo na hřbitově."

Jižní Čechy Jižní Čechy Jiřina Langhammerová

Hezká knížka, čtivě napsaná. Plná ilustrativních foto. Hodně zajímavých informací: o tradicích, tradičních řemeslech, tradičním bydlení (zde toho moc není, ale v jedné knížce se nedá mluvit o všem zeširoka) a krojích - to mne zajímá.

30.10.2020 5 z 5

Jak jsem se stal primátorem Reykjavíku Jak jsem se stal primátorem Reykjavíku Jón Gnarr

Zajímavá knížka, myslím, že dobře napsaná, ale někdy krkolomně přeložená. Jde o knížku s nejdelším názvem, jaký jsem potkala.
Myslím, že názory z knížky se řídí představitelé Milionu chvilek.
Citát:
"Největší háček na demokracii je to, že hloupí lidé mají stejné právo na volnou výměnu názorů jako lidé inteligentní a že je nutné s hloupými hubami samozřejmě jednat stejně tak s respektem..."

Svévole Svévole Lena Andersson

Krátký příběh o lásce, ani ne příběh jako filosofické pojednání o tom, jak myslí ten slabší ve vztahu - tady je to žena. Složitá otázka, možná dobře rozebrána, ale.. Kdo se chce "v sobě hrabat", tomu se asi bude líbit. Já jsem četla v době, kdy mne tohle nezajímalo. I když jsem se občas poznávala.
Citát:
"Nic nebolí tolik, jako neschopnost pochopit."

24.06.2020 3 z 5

Co svět světem stojí Co svět světem stojí Colum McCann

Zaujala mne obálka knihy, tak jsem po ní sáhla. Knížka mne zaujala. Občas se hůř četla a člověk musel být soustředěný, aby vše pobral. Je to pohled na několik skupin obyvatel NY - doufám, že jde o malou skupinu. Takový svět bych nechtěla. Naštěstí ze své loňské návštěvy NY mám dojen jiný a v souladu s citátem z knihy: "Na NY je mimo jiné krásné to, že můžete být odkudkoli, a sotva přistanete, je váš."
Citát:
"Jestli se neumíš vyrovnat s pravdou, tak se neptej."

24.06.2020 4 z 5

Můj I.Q. - Město New York a jedna divná láska Můj I.Q. - Město New York a jedna divná láska Iva Pekárková

Knížku jsem si půjčila kvůli foto na obálce. Těch foto je v knížce 50, ale NY jsem tam poznala jen asi na třech. Ostatní mohou být odkudkoliv - ale jsou zajímavé. Text přečtete za 2 hodiny, ale o NY je to jen tak mezi řádky. Čekala jsem něco jiného.
Jsem ráda, že v NY jsem za krátkou dobu potkala jen to, co mne ohromilo a líbilo se mi. Nemyslím si, že NY je jen džungle.

24.06.2020 2 z 5

Matčino vyznání Matčino vyznání Kelly Rimmer

Téma domácího násilí - z pohledu ženy, která jím trpěla, a z pohledu matky násilníka, která ho více méně schvalovala. Kdo nás ochrání?
Čtivé, hezky zpracované. Ale občas moc mrazivé.
Citát:
"Když manžel jednou svoji ženu praští, má od něj odejít..."

Z Paříže... Z Paříže... Jan Šmíd

Plno foto, plno krátkých "skečů", většinou kulturně zaměřených. Podrobnosti z Paříže. Autora mám ráda, ale dnes jsem hledala něco jiného, než o čem píše - hledala jsem celkový dojem, genius loci.

24.06.2020 3 z 5

Domov Domov Toni Morrison

Hutný příběh na malém prostoru. Rychle se přečte, ale strukturou jsem trochu bloudila (kdo, kdy, co). Místy hodně syrové. Líbilo se mi. Spíš než o rasismu bych to viděla jako příběh o domově a vztazích nejbližších.
Citace:
"Zlá babička je to nejhorší, co může vnoučata potkat."
"Jsi svobodná. Nic na světě, nikdo jiný než ty tě nemůže zachránit... Nedovol, aby rozhodovali o tom, jaký život povedeš. To je otroctví."

Divoká pustina Divoká pustina Gary Paulsen

Krásná knížka. Pěkně napsáno, dobře se čte. I vtipné. Milé a milostiplné. Moc pěkné, pohodové čtení. Pohlazení na duši z atraktivního prostředí.

24.06.2020 5 z 5