modranka modranka komentáře u knih

Christina hledá domov Christina hledá domov Gerta Rothberg (p)

Predpokladám, že tento príbeh bol pôvodne scenárom. Literárny jazyk otrasný, i keď príbeh ako taký celkom zaujímavý až idealistický. Ale kvôli aktívnemu prítomnému času sa to takmer nedalo čítať.

07.02.2018 1 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Renate Busch

trochu intríg, trochu romantiky, nešťastná láska a šťastný koniec... viac netreba dodať.

06.02.2018 3 z 5

Jabloňový dům I ( Norbert ) Jabloňový dům I ( Norbert ) Eugenie Hart

Román, ktorý sa oplatí prečítať... dlho vám zostane v mysli. Je tak dobre napísaný, že Adelhaidin osud prežívate spolu s ňou. Viac vám napísať nemôžem, lebo každú myšlienku, ktorú by som napísala, prezradím podstatnú časť príbehu. Čo však môžem napísať: nájdete tu prvú lásku, intrigy, dobrú sudičku, nádherný prístup k výtvarnému umeniu a tak. Ak by táto kniha vyšla v pevnej väzbe, určite je súčasťou mojej knižnice.

30.01.2018

Elegantná pretvárka Elegantná pretvárka Kristi Ann Hunter

Prvá polovica knihy je zostavená z rovnakých scén, totožných dialógov, no z pohľadu hlavných hrdinov tejto časti. Možno pre niekoho zaujímavé, pre mňa otravné a neoriginálne. Načo čítať totožný text z prvej časti? Nepriniesol nič neočakávané a odrazu som bola za polovicou knihy. Tam sa príbeh oddeľuje od postáv z prvej časti, ale zotrváva v polohe, že bez Šľachtickej rošády sa nezaobídete.
Samotná hlavná hrdinka mi bola nesympatická - tak trochu samoľúba potvora - aj keď síce mala dôvod taká byť, aby zatajila svoju vadu. Pre mladšiu generáciu čitateľov príjemné rozptýlenie, ale pre staršiu generáciu takéto správanie neodpustiteľné. navyše som presvedčená, že človek sa nedokáže radikálne zmeniť, teda v mojej mysli zostalo, že taká potvora bola aj po svadbe.
Chápem, že toto je tretia kniha od autorky, ale predsa sa v nej našli nelogické momenty. Napríklad... scéna - maškarný bál (ples) - zmyslom takéhoto bálu je anonymita - prečo potom autorka pristúpila k predstavovaniu sa osôb? To nedáva predsa zmysel.
A opäť z charakteristiky postáv bolo poriadne cítiť, že prvá (doposiaľ nepreložená) časť série citeľne chýba.

25.01.2018 2 z 5

Svatební prsten Svatební prsten Carla Kelly

Trochu násilne vymyslená téma na romancu - neviem totiž, prečo si v Rennierovci mysleli, že pár dní pred Vianocami je výborný nápad poslať chudobnú a mladučkú neter - úplne samotnú - do treskúcej zimy, aby hľadala hlúpy prsteň. Pripomínalo to rozprávku O dvanástich mesiačikoch.
Ale!!! Po ceste Mary predsa len stretla svoju lásku, obľúbila si desaťročného chlapca, ktorý jej lásku prijímal ako živočíšnu vlahu. Či rovnaké pocity mal aj kapitán Ross... to si už musíte prečítať. :-)

24.01.2018 4 z 5

Nevěsta na přání Nevěsta na přání Annie Burrows

Prikláňam sa k hodnoteniu zlatej strednej cesty. Poviedka patrí k príbehom, ktoré po prečítaní okamžite zabudnete, ale na večerné čítanie ako vyšité. Srdia ma hlavné hrdinky, ktoré nevedia čo chcú, cítia sa ponížené a čo ja viem čo ešte, pritom im muž podá pomocnú ruku a ona dáma mu na ňu (obrazne povedané) napľuje... Nepochopila som totiž problém Mary Carpenterovej ... prečo jej vadilo, že si ženích napísal zoznam vlastností, ktoré by mu vyhovovali od budúcej manželky. No, ale autorka nejaký príbeh musela napísať... no nie?!

24.01.2018 3 z 5

Putování za štěstím Putování za štěstím Christine Merrill

Celý príbeh sa odohráva v exteriéri, - cesta naprieč Anglickom do Gretny. Štipka dobrodružstva nechýba, konfrontácia morálky a uvoľnených mravov. S hlavnou postavou *pánom Hendricksom* sme sa stretli v prvej časti. Prvá časť do tohto deja veľmi nevstupuje. Lady Drusilla je novou postavou a je úzko prepojená s treťou časťou. Takže najskôr čítajte toto Putování za štěstím. Trojku si nechajte až napotom. Mňa to putovanie trochu nudilo, tak som dala len priemer, ale text sa čítal celkom dobre.

23.01.2018 3 z 5

Ostudné tajemství Ostudné tajemství Christine Merrill

Pre autorku je titul vojvoda a gróf asi španielska dedina. Kým v druhej časti otec Dru a Priss bol vojvodom, v tejto časti striedal titul raz vyšší, potom nižší...
Hlavná hrdinka mi nebola sympatická ani v druhej časti a tobôž nie v tejto tretej. Ako ju charakterizovať? Použijem citát z knihy a bude každému jasné o čom píšem. Cit.: „Ne,“ vyjekla zoufale. ... „Ne,“ zašeptala znovu, ale roztáhla nohy, když se nad ni položil.
Rovnako tak *hrabě Reighland* (raz vojvoda, potom gróf, ale budiš!, možno mal viac titulov) nepatril k tým najmorálnejším či galantnejším hrdinom... Ale zrejme poviedka mala byť zameraná na voľnejší druh lásky v regentskom obdobím. Preto dávam zlatý stredný priemer.
Pozn.: Bez druhej časti ani nezačnite čítať...

23.01.2018 3 z 5

Šľachtická rošáda Šľachtická rošáda Kristi Ann Hunter

Nuž, tak toto nebolo ani presladené, ani humorné, niektoré scény neprepracované až trápne. Je pravda, že mladšej generácii sa príbeh môže páčiť. Ja som knihu odložila asi 3x, aby som ju nakoniec dočítala. Dôvodom však neboli ani tak scény, tie by som autorke odpustila, keďže sú to jej prvé knihy, ale odrádzal ma preklad a najmä gramatika. Hromada čechizmov (prevlek, žviakala a pod.) a potom už u tohto vydavateľstva známa gramatická chyba osobného zámena Vy).
Ďalšiu vec, ktorú asi treba pripomenúť vydavateľovi je skutočnosť, že sériu vydali od druhej časti. Prvá časť série sa nazýva A Lady of Esteem (aj keď sa netýka rodiny Hawthornovcov - týka sa Amélie a Anthonyho Pendletona, markýza z Raebourne, ktorí sú do rodiny zahrnutí). V tomto príbehu sa totiž nachádza základná charakteristika postáv, ktorá sa rozvíja v Šľachtickej rošáde.
Obálka pochádza z pôvodného vydania a je rozkošná.

15.01.2018 3 z 5

Získaj si jej priazeň Získaj si jej priazeň Tamera Alexander

Hoci je príbeh zaradený do série Belle Meade, netýka sa úplne tohto žrebčína. Len je pár vetami spomenutý. Takže môžete pokojne čítať, ako sa vám chce. Spája ich síce pár negatívnych postáv, ktoré sa zrejme vyvíjajú v rámci Kuklux-Klanu, ale tie nie sú až tak podstatné pre hlavnú líniu deja.
Anotácia je výstižná, netreba ju rozvíjať. Príbeh je spracovaný hodne realisticky, čo mu dodáva na vierohodnosti. Aby ste mali predstavu o čom autorka píše, ťuknite si na túto stránku... https://bellemeadeplantation.com/
Vydavateľa by som chcela požiadať, aby sa zameral na knihu To Mend a Dream, ktorá je mimo série, no je to samostatný príbeh o Savannah Darbyovej. Životné osudy tejto postavy sa rozbehli práve v knihe Získaj si jej priazeň.
A ešte jednu poznámku k prekladu: Ako sa môže muž "vydať" za ženu? (9. kapitola) - To považujem za veľmi silný lapsus. A osobné zámeno Váš, Vám a pod. to už ani nekomentujem.

12.01.2018 5 z 5

Nezmazateľný dojem Nezmazateľný dojem Tamera Alexander

Nádherný príbeh ošperkovaný reáliami, ktoré si s miernou námahou nájdete na nete. Skúste, stojí to zato.
Vyzdvihla by som ešte obálku, ktorá bola vytvorená z citácie knihy - posúďte: (cit.:) A ten vábivý pohľad na jej tvári... roztopašný, zvodný, ako keby mala nejaké tajomstvo, ktoré nemôže prezradiť, ale predsa mu ho - po krátkom zaliečaní - vyzradí.(/)
Dnes sa už len veľmi málo vidí, aby si vydavateľ dal toľko námahy spracovať obálku podľa textu.

10.01.2018 5 z 5

Zašepkaj jej meno Zašepkaj jej meno Tamera Alexander

Príbeh jemný, romantický, poučný. Dobre sa číta, ponúka citácie z Biblie (nakoniec, ide o kresťanské vydavateľstvo) a pripomína už dávno zabudnutú morálku. Anotácia je výstižná, cieľová skupina čitateľov od -násť ročných. Ak od knihy očakávate práve tieto hodnoty, potom si zaslúži plný počet hviezdičiek, ak však čakáte historickú romancu s erotikou, budete sklamaní.
Páčilo sa mi, že autorka čerpala zo skutočných reálií, práve to zvyšuje hodnotu autorkinho diela.

08.01.2018 5 z 5

Ženich v kiltu Ženich v kiltu Gayle Callen

Aj keď druhá časť série mala mystický nádych, u mňa nedosiahla viac než 3* . Snová zápletka sa mi zdala pritiahnutá za vlasy, rovnako tak sobášne drahoty Meggii. Treba prečítať a urobiť si vlastný názor.
Obálka - hoci vyplýva z originálu - je poriadne zmrvená - veď posúďte sami https://www.fantasticfiction.com/c/gayle-callen/groom-wore-plaid.htm

20.12.2017 3 z 5

O té noci O té noci Julie James

Celkom chápem nižšie hodnotenie knihy. Nie preto, že by príbeh nebol kvalitný, ten má hodnotu 5* - ale preto, že vydavateľ si nedal vôbec námahu, aby zistil, ako mu pokračujú časti. Problém je ten, že táto 3. časť má priame napojenie na 2. časť (A Lot Like Love), ktorá ešte nebola preložená. Samozrejme, si môžete knihu prečítať aj bez predchádzajúcej časti, ale nebude to taký zážitok,ako keď vám dej pekne nadväzuje. A keď ste neprečítali ešte 4. časť, dobre ste urobili... Code Morgan je v tomto príbehu síce okrajová postava, ale stále voľný :-).
Príbeh je skvelo napísaný, so štipkou sarkastického humoru, nie je veľmi napínavý, romantika mu určite nechýba a aj milovníčky sexuálnych scén si prečítajú pár šteklivých viet.

14.12.2017 5 z 5

Úniky Úniky Julie Garwood

Myslím, že toto je najslabší príbeh, ktorý som od autorky čítala. Oproti predchádzajúcim príbehom tento bol viac zameraný na sex (nie romantiku) na úkor kriminálneho príbehu, chýbala mi lyrika a originalita, na ktorú som u autorky zvyknutá. Keďže viem, že autorka bola dlho chorá, zdá sa mi, že jej niekto pomohol s knihou a nie veľmi dobre. Za to sťahujem jednu hviezdičku.
Prepojenie s ostatnými časťami je veľmi povrchné, takže môžete čítať aj bez predchádzajúcich častí.
Obálka je opäť skvelá. tej by som dala plný počet hviezdičiek.

13.12.2017 4 z 5

Maliarova dcéra Maliarova dcéra Julie Klassen

Dojímavý, strhujúci príbeh nežnej romantiky bez zbytočných erotických scén, takže knihu pokojne môžu čítať aj -násť ročné. Knihy od tejto autorky mi pripomínajú príbehy, keď sme ešte hľadali za dejom niečo silné, poučné a nežné. Príjemná oddychovka so silným dejom.

03.12.2017 5 z 5

Napravený prostopášník Napravený prostopášník Gayle Callen

Tak tentoraz som sa neskutočne nudila, dialógy ploché, až nudné, opakovanie scén stále dokola. A ak ste nečítali časti predtým, nepochopíte o čom je celý príbeh.

01.12.2017 2 z 5

Ďábel na jaře Ďábel na jaře Lisa Kleypas

Vydarený príbeh s miernou dávkou inteligentného humoru, so štipkou dobrodružstva, plný lásky a porozumenia. Páčilo sa mi, ako Pandora bojovala za svoje záujmy, ako sa jej podarilo presadiť vo svete obchodu. Páčili sa mi dialógy aj opis reálií. Proste nemôžem inak, len dať plnú dávku hviezdičiek... A teším sa na pokračovanie série, bude o doktorke Gibsonovej a tajnom agentovi Garrettovi.
Obálka oboch jazykových mutácií je elegantná.

30.11.2017 5 z 5

Viedenská krv Viedenská krv Frank Tallis

Príbeh si viac užije čitateľ s hudobným vzdelaním, než čitateľ, ktorý hľadá zážitok z detektívky. Samotný detektívny príbeh je tak potlačený, že chvíľami zabúdate, že čítate detektívku. (-1*) Opäť hromada zbytočných, únavných a nudných scén. (-1*). No a tretiu hviezdičku som stiahla za to, že príbeh je hodne cítiť nacizmom (čo síce k dobe patrí, ale nemala som z toho dobrý pocit).

29.11.2017 2 z 5

Žena v Orient expresu Žena v Orient expresu Lindsay Jayne Ashford

Očakávala som napodobeninu Agathiných kníh, ale bolo to len vykradnutie jej memoárov. Spočiatku sa kniha javí ako obšírny cestopis, chvíľami až nudný pre čitateľa, ktorý očakáva aký-taký dej. Všetko to skĺzlo do pozitívneho pohľadu na Orient v protiklade s čriepkami na trans-gender ideológiu.
Len v poznámkach: dáma zaťažená na zajačikov, hermafrodit a pod.
Napriek tomu sa kniha čítala dobre, no je to jedna z tých kníh, čo prečítate, odložíte, zabudnete. Škoda.
Obálka je veľmi elegantná, - tajomno, kožušiny doby, písmo - to všetko patrí k roku 1928 kedy sa cesta Orient Expresom odohráva.

10.11.2017 3 z 5