MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Výlet do Španěl Výlet do Španěl Karel Čapek

Opravdu by mě zajímalo, na jak dlouhou dobu Karel Čapek opouštěl svou zemi, protože z jeho cestopisů nabydete dojmu, že v dané zemi byl skoro všude, a ještě ho moc mrzelo, že nestihl další místa, a zažil celou řadu různých situací. Nejde jen o počet měst či zajímavých (a vlastně i nezajímavých) míst, ale o to množství detailů, které vkládá do svých popisů a textů. Já věřím, že spoustu věcí, lidí a úkazů nezaregistrovalo ani tamní obyvatelstvo. Úžasné.

29.11.2019 5 z 5

Italské listy Italské listy Karel Čapek

Myslím, že šlo o Čapkův první takový cestopis (1923), a stejně jako u jeho povídek, i v tomto žánru se postupně zdokonaloval a styl šperkoval. Italské listy jsou o něco slabší než jejich následovníci jako výlety do Anglie, Holandska či Španěl, ale stále jde o velice obohacující text a zážitek.

28.11.2019 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Naprosto úžasná kniha, která asi nikdy nezestárne. George Orwell v plné síle. V jednu chvíli úsměvné, hned v další zarážející a následně mrazivé.
A ovce jsou prostě ovce.

27.11.2019 5 z 5

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

V závěru ono zamyšlení se nad kvantitou a kvalitou a velikostí malého národa, to stojí opravdu za to a nejde než souhlasit. Celkově takové lehké, nenásilné, a plné Karla Čapka :-)

22.11.2019 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Karel Čapek a čtyřnozí kamarádi prostě patří dohromady. Sám jich pár měl a v knihách je opravdu cítit, jak moc je měl rád. A také se k nim několikrát v dalších dílech vracel. Nádherná kniha plná nádherných kreseb a fotografií.

Jak se co dělá Jak se co dělá Karel Čapek

Ten chaos, zoufalství, stres v divadelním prostředí, a vše podáno tak dokonale a vtipně. Cítíte s režisérem, herci, ale nejvíc nejspíš trpěl autor dramat, který už to měl vlastně za sebou :-) Nádherný náhled do tohoto prostředí. Další dva oddíly stojí rozhodně také za přečtení.

Andělé strážní Andělé strážní Kristina Ohlsson

Pokud čtete popořadě od začátku, musíte si všimnout vzestupné kvality knih. Autorka se opravdu spisovatelsky zlepšuje a tomuto dílu za mě nic nechybělo. Nechybí ani to pověstné "to". Vítám také menší změnu v podobě krátkých výslechů před několika kapitolami, to není moc časté.

Továrna na absolutno Továrna na absolutno Karel Čapek

Když jsem četl první polovinu knihy, kde se děly různé zázraky a vůbec se v různých formách projevoval bůh, bylo to takové lehké, až nadnášející, a jako bych to četl v takovém bílém oparu. Tak nevím, jestli nějak z knihy nevyzařovalo Absolutno :-) Náramně mě pobavila Čapkova hra se jmény "vůdců" jednotlivých národů a také to, jak se podle autora samotné národy chovaly a jak postupovaly. Je ale pravda, že druhá polovina se poněkud táhla a bylo znát, že byla uměle natahována. I přesto se v závěru projevila Čapkova nádherná snaha věřit v lidi.

"Každej věří na svýho výbornýho Pánaboha, ale nevěří druhýmu člověku, že ten taky věří v něco dobrýho. Lidi mají nejdřív věřit v lidi, a to ostatní se už najde."
"Víte, čím větší věci někdo věří, tím vzteklejc pohrdá těma, co v ně nevěří. A přece největší víra by byla věřit v lidi."
"Každej to myslí náramně dobře s lidstvem, ale s jedním každým člověkem, to ne. Tebe zabiju, ale lidstvo spasím. A to nejni dobře, Velebnosti. Svět bude zlej, pokud nezačnou lidi věřit v lidi."

18.11.2019 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

S hrůzou jsem zjistil, že z dob mých školních let jsem měl tuto knihu ne zrovna valně ohodnocenou. Musel jsem Matku přečíst znovu a již naplno si čtenářsky vychutnat tento naprostý skvost. Tímto bych se chtěl autorovi omluvit a zcela podtrhávám a s čistým svědomím se podepisuji pod zdejší popis, že drama "patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby". Kniha je neuvěřitelně silná, nejednou mi v jejím průběhu přejel mráz po zádech, a plná hlubokých myšlenek. A to to popisuji coby muž. Pro ženy bude mít Matka ještě úplně jiný nádech.
"My matky, synáčku, jsme nikdy žádnou válku nevedly; my jsme na ni jen doplácely svými dětmi."

15.11.2019 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Bílou nemoc jsem četl kdysi na škole a už tehdy mě ohromila. Po letech jsem si knihu chtěl přečíst znovu a ohromila mě ještě víc než kdysi coby žáka. Obsah, formu i význam díla mohu po těch letech a zkušenostech ocenit mnohem více. Absolutně geniální.

15.11.2019 5 z 5

Boží muka Boží muka Karel Čapek

Tady prakticky vůbec nejde o děj, je to opravdu filozoficky laděno, čtenář sleduje hluboké zamyšlení a uvažování hlavních hrdinů a nakonec se přistihne, že uvažuje i on sám. A do toho se sem tam vkrade humornější prvek.

"Zatím komisař vyslýchal povozníkovu ženu; nevěděla nic, a přesto z lidového instinktu hleděla zapírat."

15.11.2019 4 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Páni. K jazyku a stylu Karla Čapka v této knize se snad nebudu ani vyjadřovat, to už není vůbec třeba, jak je text bohatý, vytříbený a plný všeho. Obsahově to je také slušná nálož. Já osobně tedy chápu a zároveň nechápu všechny zúčastněné strany (Hordubal vs. Polana a okolní svět), jestli mi rozumíte. Čapek navíc výborně vykreslil myšlení různých typů obyvatel vesnice. Nádherná kniha se smutným příběhem.

13.11.2019 5 z 5

Země mnoha jmen Země mnoha jmen Josef Čapek

Znovu - přečtete si Čapka, kteréhokoliv z bratrů, a řeknete si: Jak trefné, To sedí, Nadčasové, atd atd. A znovu - skvělé. Scéna se Sandwichmany, jejich výkřiky a Dollarsonem byla špičková.

13.11.2019 5 z 5

Trapné povídky Trapné povídky Karel Čapek

"Po přečtení knihy zjistíte, že od doby napsání těchto povídek se vlastně moc nezměnilo."
Nic se nezměnilo, vezměte si povídku Peníze a je až zarážející, jak se dá aplikovat i dnes. A nepochybně i do budoucna. Tolik pocitů v jedné povídce, naděje i zklamání, a nakonec úplná rezignace. Toto rozhodně nejsou řádky o ničem.

"Přijde-li sem dnes… nebo zítra, nebo kdykoliv má sestra Růžena, řekněte, že mi není dobře, a že… prosím, aby nikdo ke mně nechodil."

11.11.2019 4 z 5

Sedmikrásky Sedmikrásky Kristina Ohlsson

Určitě o něco lepší než první díl série, ale hvězdičkově hodnotím stejně. Nějak mi tam stále něco chybí. Něco, co mě bude nutit tu knihu z ruky prostě nedat a číst dál a dál.

11.11.2019 4 z 5

Povídejme si, děti Povídejme si, děti Josef Čapek

Já jsem byl tedy na rozdíl od předešlých o tuto knihu v dětství ochuzen, mě jako malého nikdy nepotkala :( Nicméně dostal jsem se k ní dnes a naprosto chápu ono okouzlení a již si ji zapisuji do pomyslného seznamu knížek, které hodlám předčítat vlastním dětem. Ne jen, že obsah děti zaujme a pobaví, on hlavně také úžasně vychovává. A o ilustracích se netřeba bavit, ty jen dovrší již tak nádhernou knihu.

08.11.2019 5 z 5

Adam stvořitel Adam stvořitel Karel Čapek

Další skvost z dílny Čapkových. Na první pohled možná ta komedie, ale jako vždy u těchto autorů dílo s hlubším významem a vážnými soudobými (a nadčasovými) tématy, u kterých do smíchu opravdu moc není.
...
ADAM: Máš pravdu. Lidé jsou nevděčni.
ALTER EGO: A vrtkaví. Jednou chtějí to a podruhé pravý opak –
ADAM: – a nikdy se jim nezachováš. To je to nejhorší.

05.11.2019 5 z 5

Skandální aféra Josefa Holouška Skandální aféra Josefa Holouška Karel Čapek

Nevinný jedinec versus novináři a tisk. Až strašidelně trefné, a to už v roce 1927. Poslední odstavec povídky je opravdu mrazivý.

04.11.2019 5 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Rozhodně čtivé a v sérii budu pokračovat. Snad se ale autorka ještě vypsala a svůj styl vyšperkovala, protože bych tam měl nějaké výhrady. A snad se už nebude opakovat situace s pachatelem a kouzelným kloboukem, jak tu již trefně padlo. To mi přišlo dost odfláknuté.

30.10.2019 4 z 5

Velká kočičí pohádka Velká kočičí pohádka Karel Čapek