Meybe- Meybe- komentáře u knih

Ztracený Měsíc Ztracený Měsíc Petr Tomek

V českých luzích a hájích ojedinělá kniha o kosmonautice. Ukazuje neotřelý pohled na to, proč jsme se vzdali dobývání Měsíce. Kniha je velmi čtivá a přístupná doslova každému. Chválím autorův styl a nadčasové myšlenky, které předběhly svou dobu. Tuto knihu považuji za vůbec jednu z nejlepších knih českého autora o kosmonautice u nás vůbec. Pokud bych měl něco vytknout , tak pár nepřesností, ale nad tím se dá přivřít oko, protože laik to myslím ani nepozná. Dále bych měl výhrady k obrázkům, které občas nesouvisí s textem. To jim však nic neubírá na originalitě.
Moc se mi líbí formát knihy i použitý papír. Díky autorovi za tento výjimečný počin. Četlo se to opravdu dobře.

04.03.2020 5 z 5

Poslední muž na Měsíci Poslední muž na Měsíci Eugene Cernan

Podrobný životopis může, který měl tu čest na dlouhou, moc dlouho dobu být posledním mužem na Měsíci. Kniha je opravdu podrobná a zachází mnohdy až do úplných detailů. Ovšem jako celek je to působivé a ohromující zároveň, i když dopředu víte jak to skončí. Program Apollo byl úžasným záchvěvem v lidských dějinách a ani dnes ještě plně nedokážeme docenit jeho význam. Je obrovská, obrovská škoda, že se na ty úspěchy nenavázalo a nepokračovalo dál. Technika byla připravena, ale my ještě ne...

28.01.2020 5 z 5

Honba za démonem: Příběh o překonání zvukové bariéry Honba za démonem: Příběh o překonání zvukové bariéry Dan Hampton

Další kniha, která je ve skutečnosti o úplně něčem jiném než deklaruje. Jak nadpisem, tak přebalem odkazuje na mytické letadlo Bell X-1, které mělo význam hned v několika směrech letectví. Pokud tedy hledáte příběh tohoto stroje, tak budete, stejně jako já, zklamání. Autor během psaní jakoby zapomněl co chce vlastně vyprávět a tak se po úvodu dostáváme do popisu světových válek, který má k objektivitě velmi daleko. Vše neamerické je haněno a považováno za méně cenné. Stejně jako například spojenci v očích autora Evropu osvobozují, tak Sověti drancují. Celou válku rozhodli američtí hrdinové, zatímco Sověti prahli pouze po pomstě a dobytí Berlína atd. Nesmyslů a nesrovnalostí je plná kniha. Nechť si udělá každý čtenář vlastní úsudek. Pokud je v Americe takové pokrucovaní historie normální, pak se nedivím, že Rusko většinově nesnaší. Až poslední stránky se skutečně věnují prolomení rychlosti zvuku a proto dávám alespoň dvě hvězdy.

28.12.2019 2 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Kniha se nečte snadno, za to čtenáře odmění parádním příběhem, který je podle mě velmi nadčasový. K dokonalosti mi však něco chybělo. Jen bohužel nevim co...

15.01.2019 4 z 5

Vynálezci zázraků. Sebrané povídky H. G. Wellse. Svazek I Vynálezci zázraků. Sebrané povídky H. G. Wellse. Svazek I Herbert George Wells

Tato kniha povídek se mi četla opravdu těžce a chtěl jsem to i několikrát vzdát. Vždy se však objevil příběh, který stál za přečtení a díky kterému jsem četl zase o kousek dál...Proto aspoň dvě hvězdy.

25.11.2018 2 z 5

Tajuplná místa Země Tajuplná místa Země Sara Schneidman

Kniha je zajímavá zpracováním. Bohužel nikoli obsahem. Podobně psané jako časopisy typu Enigma. Dávám dvě pouze za design knihy.

15.10.2018 2 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Kniha se rozjíždí velmi pomalu, aby Vás ohromila na svém konci. Právě stupňování a gradace příběhu je velkým plus Planety Eden. V románu je znát obava z atomové energie a naopak ukazuje co vše lidstvu může tato energie nabídnout. Příběh také nepřímo poukazuje na zrůdnosti diktatur a varuje před anonymní vládou, kterou může být těžké z něčeho vinit či ji dokonce svrhnout. I po tolika letech je příběh ztroskotanců na planetě Eden stále aktuální a pokud umíte číst mezi řádky, může to být dobrodružství opravdu velmi poučné.

07.09.2018 4 z 5

Příběhy pilota Pirxe Příběhy pilota Pirxe Stanisław Lem

Příběhy pilota Pirxe jsou krásnou ukázkou toho, že sci-fi příběhy se dají napsat i bez potoků krve, krvelačných mimozemšťanů, famozních přestřelek, nadpřirozených schopností nebo obřích výbuchů. Něco málo je i zde, ale kniha na tom nestojí a to je dobře. Každá kapitola má něco do sebe a jako celek to působí velmi dobře. Žijeme v době, kdy jsme naučili naše rakety konečně přistávat a Lem to správně tušil již tehdy. Některé věci jsou sice úsměvné, ale příběh to plně vynahrazuje. Dokonce bych řekl, že některé věty jako: „Komu se chce kňučet, ten nemá myslet na hvězdy“ nebo „Nechápu, proč věřili, že sám vstup na oběžnou dráhu promění člověka v anděla" Jsou doslova památné... Celé je to neskutečná a poučná jízda.
Kniha sice obsahuje některé nereálné prvky, není například tak reáliemi vyšperkovaná jako Marťan, ale podle mého názoru je mnohem lepší. Dokonce i Pirx je, tak nějak lidštější než Watney. Je to prostě dobrák od kosti :-D. (Pirx nesnáší, když mu tak někdo říká).
Pokud mne Solaris dostal, tak s pilota Pirxe jsem přímo nadšen a vřele ho všem doporučuji. Uvidíte, že nesklame.

31.07.2018 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha pro všechny a o všem. Víc netřeba dodávat. :)

25.04.2018 5 z 5

Úskalí srdce Úskalí srdce Herbert George Wells

Kniha o nenaplněné lásce v podání autora, zejména sci-fi povídek, není tak úplně dobrá.

25.04.2018 3 z 5

Znamení z vesmíru Znamení z vesmíru Erich von Däniken

Tak každý snad tušíme, že tento druh záhad je celkem nesmysl. Málo kdo to však dokáže takto působivě prodávat jako Daniken

08.04.2018 2 z 5

Temný rytíř povstal Temný rytíř povstal Greg Cox

Kniha nedoplňuje film. Jedná se spíše o přepis. Za to je velmi čtivá a povedená.

08.04.2018 3 z 5

Velká kniha magie a čarování Velká kniha magie a čarování Ervín Hrych

Naprostá slátanina, která nedává smysl. Autor posbíral množství informací z esoterismu a snaží se je objektivně předávat dál. To se bohužel nepodařilo a kniha působí velice nevyrovnaně. Jakoby ani autor nevěděl čemu vlastně věří.

08.04.2018 odpad!

Fyzika sluneční soustavy Fyzika sluneční soustavy Martin Šolc

Náročnější a spíše jako učebnice. Vyborný pomocník pro všechny zájemce o astronomii.

08.04.2018 5 z 5

Posvátné číslo a původ civilizace Posvátné číslo a původ civilizace Richard Heath

Odpad!

08.04.2018 odpad!

Solaris Solaris Stanisław Lem

Velice podmanivé a to hlavně tou zvláštní atmosférou. Planeta Solaris je tak zvláštní a přitom tak přitažlivá, že na ní ani vaše krásná sousedka (či soused) nemá. Jedno je však velice zvláštní. Čtení bylo fajn, ale neměl jsem ten super pocit, takový ten wow efekt. Přesto nad knihou často přemýšlím. Zůstala v myšlenkách, idejích a z hlavy ne a ne pryč a to se zas tak často nestává...

27.03.2018 4 z 5

Vesmír v kostce Vesmír v kostce Stephen William Hawking

Velmi náročná naučná kniha a přitom nepřináší nic nového. Přitom jsem se na přečtení opravdu těšil, protože kniha vypadá naprosto úžasně. Bohužel uvnitř už tak dobrá není. Mám v tomto směru raději Marcusu Chowna, který obsah umí lépe prodat.

25.02.2018 2 z 5

Kosmonautika za oponou Kosmonautika za oponou Stanislav Kužel

Upřímně řečeno jsem od této knihy čekal trochu více. Ve skutečnosti jsem se nového nedozvěděl nic a známá fakta popisovaná v knize jsou někdy nepřesná. Trochu tedy mate samotný název knihy. Navíc jsem nabyl dojmu, že autor není nestraný a snaží se v knize skrytě nadržovat sovětům. Nicméně musím uznat, že pokud by podobná kniha vyšla tak před 30 lety, byla by asi dost šokující. Jenže nevyšla a tak v podstatě jen opakuje již známá fakta a proto dávam pouze 3. ;-)

04.01.2018 3 z 5

První lidé na Měsíci První lidé na Měsíci Herbert George Wells

Silný příběh, který ač má zcela nereálné prvky pohltí a nepustí. Měsíc je napohled nehostinné a nepřivětivé místo v podání Wellse však navíc hodně nebezpečné místo na výlet. Příběh má hodně dobrý nápadů a autorovy vize budoucnosti jsou mnohdy až neuvěřitelně přesné. Určitě stojí za přečtení. Autorovy romány prostě nestárnou.

13.12.2017 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Herbert George Wells

Silný příběh a originální námět.

13.12.2017 4 z 5