messi@h messi@h komentáře u knih

Pán modrého meče Pán modrého meče Ondřej Neff

Taky si Pána modrého meče pamatuju ze Sedmičky, velká nostalgie :)

Měsíc mého života Měsíc mého života Ondřej Neff

Opět jedna z prvních knih, kterou jsem od Neffa četl a také se přidala k mým oblíbeným. Celý cyklus románů a povídek z měsíčního habitatu mám moc rád.

Tma Tma Ondřej Neff

Rozhodně zajímavé čtení, které pobízí k zamyšlení a udivuje svojí technickou precizností v líčení dopadu absence elektřiny na lidskou společnost. Škoda jen uspěchaného a evidentně trošku odfláklého konce, kdyby si dal i tady Neff záležet, zaslouží si Tma plné hodnocení.

Čtvrtý den až navěky Čtvrtý den až navěky Ondřej Neff

Jedna z prvních knih, kterou jsem od Neffa četl, možná dokonce úplně první. Je z ní znát autorův talent, na poli české SF myslím Neff neochvějně vládne dodnes. Jeho povídky v sobě dokážou spojit zábavnost a akční stránku s určitou filozofickou hloubkou (i když samozřejmě dokáže napsat i čtivé kousky bez větších ambicí). Povídky Čtvrtý den až navěky a Tvář (!) člověka (?) patří dodnes k mým nejoblíbenějším SF povídkám vůbec (i v konkurenci světové SF).

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Podobně jako tsal, i já jsem byl zklamaný. Také jsem se k Frankensteinovi dostal až po Drákulovi a také jsem byl díky Drákulovi natěšený na skvělé čtení, kterého se mi ale nedostalo. Kniha je rozvláčná, nijak zvlášt působivá. Námět není špatný, zpracování ano. Divím se, že se z Frankensteina stal časem takový kult.

30.11.-0001 2 z 5

Jedna z nejlepších válečných knih, co jsem četl.

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Nedokázal jsem to dočíst. Na mě přiliš rozvláčné, bezdějové, utopené ve snaze o co největší zdání autenticity.

30.11.-0001

Filozofie a světová náboženství jsou můj koníček, takže zajímavý zářez do sbírky. Spousta myšlenek v knize je zajímavých, ale nezdálo se mi, že by knížka byla úplně převratná. Kdo má trochu načteno v oblasti filozofie (např. východní), nebude nejspíš ničím zaskočen. Přesto to není špatné čtivo pro někoho, kdo se snaží najít rovnováhu v životě.
Filozofickou hodnotu knihy bohužel snižuje to, že pan Ruiz si z psaní podobných knih udělal živnost - nestačím se divit, jak se na pultech objevují nové a nové "dohody" psané jeho rukou :)

30.11.-0001 3 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Možná jsem barbar, ale realismus v podání Balzaca mě za srdce skutečně nechytl. Ty neustálé popisy jsou ubíjející; když autor opakovaně popisuje na jednu stránku bezvýznamnou postavu, která nemá pro další děj žádný význam a objeví se pouze jednou - to opravdu není nic pro mě. Tahle kniha povinné četby pro mě kdysi byla opravdovým očistcem.

30.11.-0001 odpad!

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Ačkoliv mám jinak Sienkiewiczovy knihy moc rád, Quo Vadis mě zklamalo. Z jejích stránek se na mne valilo až příliš mnoho křesťanské ideologie, takže mi chvílemi připadalo, že si nečtu beletrii, ale trochu lépe napsané vydání časopisu "Strážná věž" nebo "Probuďte se". Nic proti křesťanství, ale čeho je moc, toho je příliš.

30.11.-0001 1 z 5

Nazí a mrtví Nazí a mrtví Norman Mailer

Při čtení knížky Nazí a mrtví si uvědomíte, že válka není o hrdinství, patosu a ideálech, ale že je to hnusná, špinavá, nesmyslná věc, která by se neměla opakovat. Není to lehké ani příjemné čtení, ale stojí za to si tímhle silným zážitkem projít.

Dracula Dracula Bram Stoker

Praotec všech knih o upírech. Kdo má rád tento žánr, je to pro něj něco jako povinná četba.

Věčná válka Věčná válka Joe Haldeman

Tenhle román bych zařadil mezi nejlepší válečné knížky, které jsem kdy četl (a že jsem jich četl hodně). Joe Haldeman prošel válkou ve Vietnamu a na knize je to hodně znát. Není to opěvování války zeleným mozkem, jak to předvedl ve Hvězdné pěchotě Heinlein (který mimochodem nebyl odveden ze zdravotních důvodů), ale naopak studie působení války na lidskou psychiku a varování před nesmyslnou mašinérií války od člověka, který válku zažil na vlastní kůži. To, že je kniha napsaná jako SF, její hodnotě nijak neubližuje, naopak Haldeman tento žánr mistrně použil k ještě většímu zdůraznění syndromu poznamenání válkou, vytržení vojáka z běžného života (posuny v čase kvůli časové dilataci).
Co se týká jednotivých vydání Hvězdné války u nás, dávám přednost tomu z roku 1996, které vyšlo také u nakladatelství Polaris (bohužel se mi ho nepodařilo přidat do databáze). I když v předmluvě k novému vydání sám Haldeman píše, že teprve nyní může vydat knihu tak, jak ji původně napsal, myslím si, že v tomhle případě byly zásahy nakladatelů přínosem a vybrousily tohle dílo k dokonalosti. Hodnotím tedy následovně:
Věčná válka (Polaris 1996) - 100 %
Věčná válka (Polaris 2009) - 65 %

Kirinyaga – Bajka o Utopii Kirinyaga – Bajka o Utopii Mike Resnick

Nedoporučuji pouze příznivcům SF, ale každému, kdo má rád chytré knihy s filozofickou hloubkou. Naopak lidem, kteří mají rádi akčnější kousky, bych spíše nedoporučil číst.