Měnící Měnící komentáře u knih

Potíže s hlubinnou psychologií Potíže s hlubinnou psychologií Rudolf Starý

Zásadní kniha v českém prostoru, které si skoro nikdo nevšiml. Jen pro některé z nás, tehdy hledajících sebe sama, se stala důležitou připomínkou a možná i mezníkem. Pravděpodobně nejdůležitější kniha mého života.

Podobnosti Podobnosti Rudolf Starý

Pokrm pro duši... Mnoho mužů a žen si až dnes uvědomuje zásadní důležitost týkající se mužství a ženství v našich životech a mnohé podivnosti s tím spojené. Autor této knihy jako už vícekrát ve svých dílech, jasnozřivě ukazuje zásadní síly a symboly, které za potížemi stojí. Při čtení jsem měl často pocit, že se dotýkám něčeho, co je větší než já,než má individuální existence, i když těmito rozpory jsem ve svém životě tak často v kontaktu. Není to kniha k přečtení za jedno odpoledne, ke čtení mě to táhne znovu a znovu zpátky, aby mě to obohacovalo více a více. Moje srdeční záležitost.

Diamantové srdce I. Diamantové srdce I. Hameed Ali Almaas

Knihu jsem ohodnotil 5 hvězdičkami, ale hodnocení není až tak směrodatné. Kniha byla pro mě důležitá jako jakýsi odrazový můstek pro pochopení a prožití toho, o co vlastně v esencích jde. Na druhou stranu je tato a podobně i druhá kniha Diamantového srdce psána takovým "nepřirozeným" jakoby matematickým stylem člověka, který sice ví velmi dobře a přesně co chce vyjádřit, ale nejde mu to lehce. Teprve od třetí knihy to potěší i svou lehkostí a hravostí. Tohle ale bylo fakt těžké, i když užitečné jako odrazový můstek do studia esencí.

Síla božského erótu Síla božského erótu Hameed Ali Almaas

Psáno svižným stylem podobně jako u třetí knihy Diamantového srdce. Dotazy žáků a žákyň mi dávaly smysl a byly k tématu. Vnikající kniha pro toho, kdo chce prozkoumat svá nastavení, své postoje, svá přesvědčení ohledně potřeb, touhy a vášně. Nic není tak nízké, aby zároveň nebylo připomínkou božského.

Intuitivní život Intuitivní život Jill Willard

Kniha se mi těžko hodnotí, protože jsem po dlouhé době četl knihu, která mi nešla pořádně číst a strávil jsem s ní pár měsíců. A to posledních několik let čtu jen knihy, kterými jsem nadšen a čtení mi jde přitom lehce. Což nebyl rozhodně případ této knihy. Možná je to tím, že je určena spíše pro ženy, a nemá tak úplně pevnou strukturu, i když to tak podle názvů kapitol může vypadat. Možná to bylo celé způsobené tím, že moje ego toužilo objevit vztah mezi intuicí a tvořivostí, ale to se nepovedlo. Snadněji se mi četly jen kapitoly týkající se 1. a 7. čakry, a věřím, že autorka je napojena svou intuici, jen já to nepobral. Budu rád, pokud někdo bude mít jinou zkušenost, jiný zážitek z této jistě zajímavé knihy.

09.09.2019 3 z 5

Duše peněz: Získejme zpět bohatství našich vnitřních zdrojů Duše peněz: Získejme zpět bohatství našich vnitřních zdrojů Lynne Twist

Ještě jsem nedočetl, ale jinak příjemné a inspirující čtení. V mnoha ohledech pravdivé, což jsem upřimně řečeno vůbec nečekal. Ale samozřejmě jen tšžko může naplnit vše to, co slibuje na začátku. I tak jsem spokojený.

09.09.2019 4 z 5

Druhý mozek Druhý mozek Emeran Mayer

Kniha fundovaného autora, plná informací, ale pro mě ne moc lehce čtivá. Celkem dobře popsané, jak nás může obsah střev významně ovlivňovat třeba i citově a na chování, a vše na vědecky ověřitelném podkladě. Chyběla mi jednotná linie a trochu zevšeobecňující pohled. Autorem je vědec a lékař, a tak je to více o platnosti jednotlivých tvrzení. Nicméně výzkum pokročil překvapivě daleko v této důležité oblasti.

12.07.2019 4 z 5

Citlivost jako výhoda Citlivost jako výhoda Kathrin Sohst

Kamarádka byla nadšená z knihy HYPERSENZITIVNÍ LIDÉ MEZI NÁMI, ale tu jsem nesehnal. Tak jsem půjčil tuto knihu CITLIVOST JAKO VÝHODA. Přišlo mi, že se nemohou pořádně začíst. Je samozřejmě jasné, že být k sobě jemný znamená v tomto případě dokázat najít si klid a odpočinek od všech možných přetěžujících impulzů, a počítat s tím, že k přetížení může nastat. A také je dobré si přečíst, že někdo to má podobně jako vy sami. Tato kniha mi přišla jako takový soubor novinářských článků, plných sdílení od čtenářů s komentářem od autorky. Někomu může tato kniha hodně pomoci začít se rychle orientovat, co vlastně dělat. Já osobně jsem vděčný uživatelům Bomber a Hipi, za jejich komentáře, protože jinak bych knihu koupil, a nevěděl bych, komu ji předat dál, komu by to přineslo prospěch.

19.02.2019 2 z 5

Zmatky chovance Törlesse Zmatky chovance Törlesse Robert Musil

Pro mě zásadní rozbor tohoto díla napsal Rudolf Starý ve své knize "Potíže s hlubinnou psychologií" strana 22. Tato kniha je součástí hlubokého probuzení na počátku 20. století, které vedlo ke vzniku psychoanalýzy, k novým uměleckým proudům, ale hlavně uvědomění, že skutečnost není monolitem nezávislým na prožívajícím.

Pro mě je fascinující vidět, že ani po 100 letech není pro některé jednoduché to poznat. Někdo může chápat jen to fyzično, někdo může moralizovat, a někdo už vidí zvláštní stíny za kulisami věcí a vztahů, tak, jak to poznávali někteří lidé už právě na přelomu 19. a 20. století.

14.02.2019 5 z 5

Psychosomatika Psychosomatika Gerhard Danzer

Nadšeně jsem přečetl části věnované zdravotním obtížím, a naopak některé předchozí pasáže v knize jsem úplně vynechal. Líbilo se mi uvedení několika různých a někdy i dosti protichůdných hypotéz.

05.02.2019 4 z 5

Tělo nezapomíná Tělo nezapomíná Babette Rothschild

Mě přijde vhodnější přístup Somatic Experiencing, autor Peter Levine.

05.02.2019 3 z 5

Když se vám nic nedaří, zkuste dělat NIC Když se vám nic nedaří, zkuste dělat NIC Frank J. Kinslow

Hm, koukám, že někoho tato kniha natolik zaujala, že dal odpad a dlouhý komentář. Za mě dobrá nenápadná kniha. Přišlo mi, že náročnost cvičení se příliš rychle zvyšovala. A nesedlo mi to tak, abych u toho dlouhodobě vydržel. To ale nemusí být knihou. Možná je celé nesmysl opakovat něco, co někomu fungovalo. Spíše najít vlastní postup.

05.02.2019 3 z 5

Otevřená rodina Otevřená rodina Shefali Tsabary

Připadá mi, že autorka má opravdový dar slova. Kniha by mohla výborně posloužit jako vstup do hlubšího uvědomění toho, jak funguje rodina a jak fungujeme my v ní.

05.02.2019 4 z 5

Vnitřní mír Vnitřní mír Joan Borysenko

Kniha se mi líbila, i když jsem muž. Připadalo mi to jako takové obecné náhledy na život, ale tak dobře napsané, že je to inspirující a čtivé. Úplně jsem vnímal tu dobu těch „úspěšnějších“ před zhruba 20 a více lety, kterou mnozí chtějí žít i dnes.

05.02.2019 5 z 5

Reflexní terapie a nečekaná odhalení Reflexní terapie a nečekaná odhalení Július Pataky

Při čtení mi docházely souvislosti, jak funguje lidské tělo. A bylo to jednoduché a zábavné čtení, jako když jsem dříve louskal detektivky.

25.01.2019 5 z 5

Řeč emocí Řeč emocí Karla McLaren

Doporučuji. Já jsem po většinu svého života své emoce potlačoval. A pak jsem chtěl sobě více porozumět, a kamarádka mi doporučila tuto knihu. Tato kniha mi přijde mimořádná v tom, jak nově a originálním způsobem emoce popisuje. Kniha má dvě části. První je zaměřená jako úvod do obecných souvislostí, a je zde hledání svého středu nebo kapitola o traumatu. Druhá se naplno věnuje jednotlivým emocím, jejich popisem a s návodem, jak s nimi pracovat. Cvičení jsem většinou zkoušel a beru je jako užitečná, ale hlavní bohatství knihy vidím v popisech. Mám pocit, že přečtením knihy jsem si dal dohromady mnohé souvislosti, které by mě v životě nenapadly. Porozuměl jsem tak lépe sobě i svým blízkým. Jen samotné vyjadřování emocí správným způsobem, budu ještě nějakou dobu sám pro sebe hledat. Ještě bych chtěl upozornit, že není jednoduché některá tvrzení z knihy přijmout a přečíst celou, takto obsáhlou knihu. Také se mnohé několikrát opakuje, ale to jen proto, že podobné souvislosti platí obecně pro více emocí, a kniha je koncipována tak, že pak stačí si otevřít knihu na jedné emoci, například vzteku, strachu, nebo žalu, a není vůbec potřeba procházet souvislosti řešené předtím v jiných kapitolách. Přijde mi, že je škoda, že se tak často věnuje úsilí rozvíjení správného myšlení a nedává se prostor učení se správnému vyjádření emocí. Tomu dle mého může tato kniha významně napomoci, a můžu se tak cítit lépe nejen já, ale i ostatní kolem mě.

09.11.2018 5 z 5

Vzestup po úrovních vědomí Vzestup po úrovních vědomí David R. Hawkins

Z této knihy jsem byl naprosto nadšený. Tak jednoduše a do podrobností zjistit, jak na tom jsem, bylo pro mě úžasné a tak trochu i dobrodružné. Pro mě to byla hlavně důležitá informace a s pomocí jsem s tím dokázal něco udělat. Podíval jsem i na jiná nastavení, a našel úrovně například svých přátel, nebo kam by bylo možné se až posunout. Cítím vděčnost, že tato kniha vyšla v českém překladu, a je tak dostupnější pro širší okruh čtenářů. Nemyslím si, že by tato kniha byla sama schopná v někom uskutečnit změnu, ale může být pro ni důležitým impulsem.

09.11.2018 5 z 5

Moc versus síla Moc versus síla David R. Hawkins

Při čtení této knihy jsem byl ohromen částí věnovanou popisem úrovní vědomí. Ostatní části knihy mě až tak nezaujaly, ale tohle byl výborný úvod. Pak jsem nalezl od stejného autora knihu VZESTUP PO ÚROVNÍCH VĚDOMÍ, v které byla tato část obsáhle a dopodrobna rozpracována. Další část, na kterou bych chtěl upozornit, jsou dvojice slov, jakéhosi zdravého a nezdravého duševního postoje.

09.11.2018 4 z 5

Radost - Podvolte se tělu a životu Radost - Podvolte se tělu a životu Alexander Lowen

Kniha popisuje, jak uvolnit obranné mechanismy a postoje, často promítnuté do těla. Na jaké všechny základní vlastnosti, je důležité se zaměřit. Lowen dokládá možnosti na jednotlivých případech ze své praxe, které knihu oživují a podněcují představivost. Pro mě to bylo jednodušší a zábavnější čtení než jeho předchozí kniha BIOENERGETIKA. Více zaměřené na pomoc sám sobě, případně druhým. Je zde uvedeno neuvěřitelné množství souvislostí. Čtenář, který ale dává přednost teorii, nebo chce základní učebnici, asi sáhne spíše po knize BIOENERGETIKA nebo knize JAZYK TĚLA. Kdo se chce naopak více zaměřit na bioenergetická cvičení, tak pak tu má knihu CESTA K VIBRUJÍCÍMU ZDRAVÍ.

29.10.2018 5 z 5

Diamantové srdce III. Diamantové srdce III. Hameed Ali Almaas

Moc se mi líbí, že je to úplně jiná kniha než první dvě předchozí, více zaměřeno na praktické žití. I dotazy žáků mi přijdou více k tématu, a buď dané téma vhodně doplňují, nebo vedou více do hloubky. A hlavně najednou je to lehce čtivé.

29.10.2018 5 z 5