medvídě medvídě komentáře u knih

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Bohužel tento autor asi nebude úplně můj šálek čaje. Bavila jsem se na začátku a ke konci, ten prostředek už byl takový monotonní. Možná by bylo lepší ho nečíst najednou. Kdo ví.
Ale jako velké plus bych dala představení nám neznámé kultury lidi úplně z jiného úhlu pohledu.
Možná si od něj další knihu přečtu, ale až za nějaký ten čas.

26.05.2019 3 z 5

Hygge a polibky Hygge a polibky Clara Christensen

Zimní pohádka pro dospělé.
Příběh Bo mi párkrát vykouzlil na tváři úsměv a přemýšlela jsem, zda dát 4 nebo 5 hvězdiček, ale díky této hezké obálce, která mi hned padla do oka, jich dávám 5. Už jsem četla i názor, že obálka neodpovídá obsahu, ale s tím já nemohu souhlasit. Zimní krajina a várka horkého čaje - ano, to je HYGGE :)
PS. Děkuji autorce - chci (alias musím) se podívat do Dánska :)

22.05.2019 5 z 5

Klan Klan Adrienne Young

I když je to young adult, tak je to velmi čtivě napsaný silný příběh o dobách dávno minulých. Ano, je to málo pravděpodobné, že by se něco takového ve skutečnosti událo (ale kdo ví :) ), ale tohle není odborný text a právě proto to beru úplně z jiného úhlu pohledu.
Příběh o velké odvaze a naději na změnu pro celé klany. Velmi rychle a snadno jsem se ponořila do příběhu bojovnice Eelyn a jejího náhle komplikovaného osudu, který přišel po stereotypním způsobu života.
PS. O Fiskem jsem si to myslela skoro od začátku :)

16.05.2019 5 z 5

Hrad Mírov od založení po současnost Hrad Mírov od založení po současnost Václav Křupka

Kniha popisující historici hradu od jeho bájného založení až po současnost doplněná o různé tématické fotografie (listiny, spisy a další dokumenty, plány budovy, fotografie budovy a osob, které měly s budovou něco společného -ředitelé, vězni, duchovní...).
Historie hradu coby věznice je mnohem bohatější na informace a některé části knihy se mohou zdát i zdlouhavé.
Kniha mi dala hodně i v tom, že mi ukázala trochu jiný pohled na vězeňství v 19. a 20. století - kdo a proč tam skončil a co ho tam čekalo. Velmi mě překvapilo, že jako Tábor nucených prací byl zpoplatněn (strava, ubytování, hlídání), takže se dotyčný často vracel domů s velkým dluhem.
Na to, jak je kniha krátká se mi četla hůř a to z toho důvodu, že je to odbornější text plný informací a ne klasická beletrie, kterou máte za chvíli za sebou.
Ale i tak to stálo za přečtení.

14.05.2019 3 z 5

Dnes 13 zítra 30 Dnes 13 zítra 30 Christa Roberts

Oddychový příběh, při kterém jsem si vybavovala filmovou verzi. Není to nic světoborného a za chvíli je přečteno, ale jako taková relaxační četba proč ne. Asi si v brzké době pustím film.
Ach těch sladkých a nevinných -náct.

04.05.2019 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Detektivky moc nečtu, ale tahle mi přijde hodně povedená. Nic mi tam nechybělo a musím říct, že vraha jsem neodhalila - myslela jsem, že to byl někdo jiný, a to buď Linda, nebo Sparks.
Ke knize jsem se dostala díky plánové autogramiádě autora na veletrhu Svět knihy, a tak jsem chtěla vědět, jak píše a zda za to stojí. A mohu říci, že už se těším na další případy šéfinspektorky Eriky a sám autor si chválu, kterou odevšad slýchám vážně zaslouží.
Perlička na závěr: o autorovi jsem si nic nezjišťovala a myslela jsem si, že jej mám považovat za severského spisovatele a následně mě velmi překvapily zmínky o Slovensku a České republice, a tak mi to nedalo a byla jsem zjištěním, jak to s ním vlastně je, docela překvapena :)

03.05.2019 5 z 5

Další parádní pokračování, které si 4 hvězdičky rozhodně zaslouží.
Už jsem se tolik nesmála, ale to možná bude tím, že předchozí díl jsem četla před týdnem. Ale i tak mi nad některými hláškami zůstával rozum stát - jak je něco takového možné, protože stále v duchu doufám, že do knihkupectví či knihoven chodí lidé, kteří nějaký ten rozum mají. Chybu udělá každým ale takové kousky, to už je vážně obdivuhodné (v tom horším slova smyslu).
Doufám, že brzy objevím publikaci s podobným ražení nebo této autorce vyjde pokračování, protože jak se říká: "lidská hloupost nezná mezí" a člověk potřebuje nad něčím vypnout ;)

30.04.2019 4 z 5

Bezpečný přístav Bezpečný přístav Nicholas Sparks

(možný menší spoiler)

Stále mě překvapuje, jak takový příběh dokáže napsat muž.

Katie (Erin) jsem držela palce a litovala toho, co vše musela zakusit a obdivovala jsem její sílu a odvahu od všeho utéct, když nebylo žádné jiné východisko.
Kevin, detektiv bránící se 10 přikázáními a dalšími citáty z Bible, který je schopen brutálním způsobem zmlátit ženu a tolik holdovat alkoholu, ale hlavně si vše odůvodnit tím, že si za to může sama, že udělala chybu a on ji miluje ...
Alex a jeho děti Josh a Kristen, kteří zažili ztrátu matky a manželky, a i přesto do svého života ochotně pustili Katie, které ukázali, jak umí být život krásný a láska není jen pohádkou.
A samozřejmě Jo - maminka a kamarádka, která si prostě umí vybrat :) I když mě jednou svým jednání překvapila, a to v baru.

U čtení jsem si často vybavila filmové zpracování, které je mimochodem velmi povedené (několikrát viděno), ale najde se tu plno pozměněných (např. chování Joshe, hledání Erin) nebo vynechaných scén.

Příběh rozhodně stojí za přečtení a shlédnutí. Je o hledání toho pravého "bezpečného přístavu" pro každého z nás.

26.04.2019 5 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Skvělá sbírka situací a odposlechnutých rozhovorů. Tohle by snad člověk sám ani nevymyslel :D.
Odpočinková četba, která zabere jen chvíli, ale budete se u ní buď hodně smát, nebo se zarazíte, jestli to dotyčný opravdu myslel vážně. Je tam i spousta kreseb, které příběhy perfektně doplňují.
Jednu hvězdičku ale musím odebrat, protože během první kapitoly tam byly tiskové chyby. Když chyběla mezera mezi jednotlivými hláškami, tak se to dalo, zas tolik to nevadilo. Problém ale nastal v momentě, kdy jste si přečetli jednu větu a pokračování se objevilo asi o 2-3 strany dál.

20.04.2019 4 z 5

Jestli zůstanu Jestli zůstanu Gayle Forman

Tohle byl velmi silný příběh.
Hlavní linie byla se udála během 24 hodin, ale nebylo to jen o ní. Celé to bylo vyplněno dalšími zážitky, které se udály hlavní hrdince s lidmi, o kterých byla zrovna řeč.
Po delší době kniha, u které mi tekly slzy (další kniha, ke které zase zapomněli přibalit kapesník), ale nebylo to jen smutné, u některých historek jsem se i dost smála.
Autorce se povedlo to napsat velmi čitelně a i kdyby tímto všechno skončilo, tak by to vůbec nevadilo. Ale i tak si stejně přečtu pokračování, jen tomu dám raději ještě čas pár knih, ať knihu po tak rychlém přečtení správně vstřebám.
Rozhodně si také pustím filmové zpracování, u kterého doufám, že jej nepokazili.

20.04.2019 5 z 5

Zlato v rouše smrti Zlato v rouše smrti Oldřich Kašpar

Zajímavě sestavené vyprávění, o dobývání Mexika (Hernan Cortés) a Panamy (Francisco Pizarro a Diego de Almagro). Události jsou sestavené tak, že je vidíme z více úhlů pohledů - zápisy samotných dobyvatel, kroniky či dopisy.
Autorovi se to povedlo složit do čitelné podoby a doplnit o dobové zobrazení událostí či samotných osob.
Stojí za přečtení - člověk získá další informace o tom, jak to vůbec viděli ti, kterých se to přímo týkalo.

18.04.2019 3 z 5

Zpráva o cestě do Saského Švýcarska: Stínové obrázky z cesty do Harzu a Saského Švýcarska Zpráva o cestě do Saského Švýcarska: Stínové obrázky z cesty do Harzu a Saského Švýcarska Hans Christian Andersen

Známý pohádkář, u kterého jsem netušila, že píše i tento druh literatury.
Vyprávění bylo zajímavé, ukázalo nám krajina Saského Švýcarska, Drážďan a dokonce i Čech. Vše je podloženo několika básněmi a nádhernými mědirytinami.
Samotný příběh mi ale přišel velmi krátký, občas i zbytečně zrychlený - potřeboval by rozvinout. Ale jinak se čte velmi dobře a rychle.

12.04.2019 3 z 5

Čarodějovy hodiny Čarodějovy hodiny John Bellairs

Musím říci, že jsem se nejdříve dostala ke shlédnutí filmového zpracování, které se mi velmi líbilo a pobavilo nás doma úplně všechny.
Ke knižní verzi jsem se dostala až formou její výhry, jinak nevím, kdy a zda vůbec by se mi dostala do rukou - knížky pro děti a mládež tolik nečtu.
Kniha je čitelná, krátká a děj plyne správnou rychlostí. Tedy až na urychlený konec, za což ubírám 1 hvězdičku. Ve filmovém provedení se mi naopak velmi líbil a byly tam i scény, které kniha vůbec neobsahovala a naopak, ale vůbec to nevadilo. Člověk se baví v obou případech.
Musím ale konstatovat, že film se mi líbí o malinko více, ale o knize neubírá na kvalitě, jen je napsaná v jiné době, kde se věci řešily a vytvářely malinko jinak.

12.04.2019 4 z 5

Podivná revoluce: Dlouhá cesta Američanů k nezávislosti (1763–1783) Podivná revoluce: Dlouhá cesta Američanů k nezávislosti (1763–1783) Svatava Raková

Zajímavě pojatá kniha přibližující období boje amerických občanů za nezávislost a svobodu z područí anglické koruny.
Kniha se mi bohužel četla pomaleji, ale mohlo to být ovlivněno i nutností ji přečíst. Co mi tam chybělo, byl seznam zúčastněných osob a něco k němu v závěru celé knihy, protože bohužel, ne všechna jména byla pro mě známá.
Pokud si však chcete přiblížit dobu, tak knihu doporučuji k přečtení.

02.03.2019 4 z 5

Zimní moře Zimní moře Susanna Kearsley

Kdyby to šlo, dám i více hvězdiček.
S hrdiny této knihy se těžko loučím a ráda bych se o nich dozvěděla i něco více (i když o těch z historie víme, ale i tak).
Příběh má spád, je plný napětí, ale i nadějí a lásky, také však bohužel i smutku a velkých bolestí.
Upřímně, tohle historické povstání mě nějak v historii minulo a tak jsem autorce velmi vděčná, že tuto chybu napravila a udělala to tím nejlepším možným způsobem, který mi ještě dlouho zůstane v paměti.
Ještě nevím přesně kdy, ale rozhodně ještě letos se pustím do pokračování a věřím, že ani po jeho přečtení nebudu zklamaná.
Snad se na mě (a další stejně nadšené čtenáře) usměje štěstí a nakladatelství bude tak laskavé, že nám vydají v češtině další autorčina díla.
Chtěla bych toho napsat více, ale nějak mě nenapadají správná slova. Jen doufám, že v pokračování nebudu muset také před koncem knihy listovat na konec, abych se ujistila, že autorka neudělala to, co právě udělala.

06.02.2019 5 z 5

Za časů Ludvíka XIV. Za časů Ludvíka XIV. François Bluche

Knížka která pojednává o tom, jaký byl život ve Francii v době vlády Ludvíka XIV. je svým způsobem bohatá na zajímavosti a události. Zpočátku se mi četla lehce a občas jsem se u některých pasáží pousmála, ale jak šly strany dál a dál, tak mě kniha přestávala tolik bavit a četla se mi obtížněji. Některé kapitoly se mi zdály, s prominutí, zbytečné a výčty některých měst a jisté podrobnosti k nim velmi matoucí, protože jakmile čtenář dočte poslední informaci, tak neví, co bylo na jejím začátku.
Dalším mínusem jsou poznámky a na konci knihy, což má za následek velmi rušivý efekt. Bylo by mnohem lepší mít poznámky pod čarou a na konci pouze seznam použitých pramenů a literatury.
Další knihu si od autora asi nepřečtu a raději se podívám jinam.

27.12.2018 3 z 5

Všechno nebo nic Všechno nebo nic Eva Urbaníková

Přemýšlela jsem mezi 3-4 hvězdami, ale díky tomu, že jsem se u toho i smála, tak jsem se přiklonila ke 4.
Knihu jsem si chtěla přečíst ze zvědavosti, protože jsem už několikrát viděla filmové zpracování, které se mi i líbí. Co mě ale překvapilo bylo, že s knihou má pramálo společného. Velká část děje je změněna. A musím říci, že film se mi líbil malinko více.

Je to příběh o nevydařené lásce, o realitě. Bohužel, ne vždy se nám podaří držet se jen rozumu a neposlechnout srdce. I když jsem si tolikrát říkala, že Linda by už ten rozum vážně mohla konečně dostat.

Kniha je čtivá, ale rozhodně bych ji nepovažovala za bestseller, možná jen díky lákadlu - natočení filmu se zvedl prodej, jinak bohužel taková odpočinková četba.

25.12.2018 4 z 5

Proměna Proměna Nancy Lindsay Jones Holder

Knihu jsem získala díky vyřazování knih z městské knihovny a jakmile jsem se do ní začetla, zjistila jsem, jaký poklad to mám a jaká je škoda, že další díly nemám ve vlastnictví.
Příběh má spád a obsahuje i dávku napětí. Za horor bych jej tedy rozhodně nepovažovala, ale i to na čtivosti nic nemění.
Ps. Ten, kdo rozhodoval o obálce asi neměl vůbec tušení, o čem kniha je - upír a vlkodlak je celkem dost rozdíl.

02.12.2018 5 z 5

Benandanti Benandanti Carlo Ginzburg

Vážně velmi čtivě napsáno, což se mi u tohoto druhu literatury moc často nestává. Autor vychází z výslechů a udání v tehdejší době a snaží se nám vše jasně vysvětlit. I když se po nějaké době člověk může začít ztrácet, protože se hodně faktů prolíná a míchá. Ale za přečtení rozhodně stojí.

22.11.2018 4 z 5

Nové báchorky Nové báchorky Hans Christian Andersen

Krátké a naučné pohádky, ve kterých lze spatřit poučení do života.

17.11.2018 3 z 5