medvedice3 medvedice3 komentáře u knih

Tajemnou českou krajinou Tajemnou českou krajinou Pavel Toufar

Knihy od tohoto autora se mi čtou skvěle, nejinak to bylo i s touto.

17.04.2018 5 z 5

Tajemné stopy české historie aneb Zapomenuté příběhy ze starých letopisů Tajemné stopy české historie aneb Zapomenuté příběhy ze starých letopisů Pavel Toufar

Knihy tohoto autora se mi skvěle čtou všechny, nejinak i tato.

Vznik Evropy Vznik Evropy Jan Bouzek

Hutná, přesto čtivá příručka o regionu, kde žijeme, s hrnuje jeho "antropovývoj" . Doplněno mnohým obrazovým materiálem.

Základy antropologie a etnologie Základy antropologie a etnologie Jean Copans

Ko potřebuje úvod do těchto vědních disciplí, je tato knížka naprosto vhodná. Stručná, přesto výstižná a srozumitelná, porovnávající shodné i odlišné obou.

30.03.2018 3 z 5

Zpět k pramenům Zpět k pramenům Bedřich Ludvík

Kniha minepřipadla tak půvoabná, jako její televizní předloha - seriál, podle něhož vznikla.

30.03.2018 4 z 5

Jak být líný Jak být líný Tom Hodgkinson

Vhodná kniha do prostředí, kde časnou pracovní dobu nastolil brzo ráno se probouzející panovník.

30.03.2018 4 z 5

Králové a knížata zemí Koruny české Králové a knížata zemí Koruny české Dušan Třeštík

Kdysi bývaly knihy s ilustracemi normální běžná věc, teď je každá ilustrovaná kniha téměř raritou. A navíc ilustrovaná reprodukcemi obrazů určených na výstavu - úplná rarita. Jsou doprovodem čtivě zpracovanému přehledu českých vladařů.

30.03.2018 5 z 5

Posvátná krajina: Eseje o místech, silách a dracích Posvátná krajina: Eseje o místech, silách a dracích Václav Cílek

"Lokální prostor se týká nás a je na nás, jak se definujeme. Typickým místem je Vyšehrad, lesní divadlo v Řevnicích, hospoda Oáza na smíchovském nádraží." (str. 148). Hospoda Oáza mně pobavila. Do protikuřáckého zákona modravý dým se vrstvil prostorem a dal se téměř krájet, oblíbený pajzl Ivana "Magora" Jirouse - má tam stále čestnou sesli. Oaza rozhodně nepostrádá genius loci...

25.03.2018 5 z 5

Historická antropologie Historická antropologie Richard van Dülmen

Kdo potřebuje úvod do této vědní disciplíny, je tato knížka naprosto vhodná. Stručná, přesto výstižná a srozumitelná.

25.03.2018 4 z 5

Moráň – zaniklá ves při Vltavě Moráň – zaniklá ves při Vltavě Vojtěch Pavelčík

Souhlas s anotací knihy - opradvu ojedinělá publikace, a to i mimo regionální trematiku: dobře graficky upravená, krásná dobová fota vypovídající skoro více než výstižný text. Poprvé jsem se setkala s pojmem "ledová dřenice". Jak píší v knize, osada vymizela i z pamětí lidí tak, že půvpdně jsem knihu vytáhla z regálu v knihovně s tím, že se dovím více o zaniklé (?) Moráni v bývalém pražském Podskalí.

25.03.2018 5 z 5

Kučerovci aneb Legendy pod sombrery Kučerovci aneb Legendy pod sombrery Jiří Vlastník

Úžasná kniha pro milovníky Kučerovců všech generací. Až při čtení jsem si uvědomila, že jsem byla na posledním koncertu zakladatele Václava Kučery.

20.03.2018 5 z 5

Přesně takový je Kavkaz. Pohostinný. Chudý. Vyprahlý. Hornatý. Vstřícný. Tradiční. A organizovaně uchlastaný - nepije se jeden stakan za druhýn jen tak, ale ve společnosti, s pravidelnými přípitky, s jídlem. Setkání s cizincem je zatím vždy svátkem. Navíc tu podivuhodnou krajinu skvěle vystihl autor ilustrací.

Smrt knížete Václava Smrt knížete Václava Pavel Toufar

Shrnutí pramenů a jejich interpretací o sv. Vaclavu a skvělá vyprávění - průvodce o místech ve středních Čechách

Okolo Irska s lednicí Okolo Irska s lednicí Tony Hawks

Ještě teď se uchechtávám, když píšu tento komentář. Holt se člověk nemá v opilosti sázet. Doplním jen malilinkatou poznámečku - všimli sjre si, jak Angličanovi je v podstatě cizí kus jeho království, jak se opravdu s Irskem teprve seznamuje?

Dárce Dárce Lois Lowry

"Poručíme větru dešti" - naštěstí se nepovedlo v polovině 20. století . Jak by to mohlo dopadnout, kdybychom se "my lidi" rozhodli (máme pro rozhodnutí referenda) , že jednota všeho (bytů, měst, účesů, oblečení, jídla, zvyků, předmětů, počasí, ...) je to pravé ořechové - svět bez bolesti, emocí, tužeb, barev, počasí, vzpomínek, se vším na příděl - jídlo, kolo, partner, dítě, zaměstnání? Jak níže píše Isew - "Knížka, která jen tak neproplyne vědomím, ale něco ve vás zanechá. Nutí přemýšlet."

Po stopách bludiček Po stopách bludiček Ludvík Souček

Pro mě zklamání. Jen to o komentář níž zmíněné torzo ...

17.03.2018 3 z 5

Pohádky pro otce a matky Pohádky pro otce a matky Bedřich Ludvík

Ohromně jsem se bavila. A představuji si, jestli by si tutu knížku nechalo předčítat pubertální dítko ...

Baba jedová Baba jedová Věra Fojtová

Napětí do posledních stránek, i když těch mordů bylo nakonec nějak moc.

17.03.2018 4 z 5

Poslední zastávka Peklo Poslední zastávka Peklo Luděk Kubát

Překvapivé rozuzlení. V knihovně si rozhodně vypůjčím předchozí tituly tohoto autora. .

12.03.2018 5 z 5

Jana (5 povídek) Jana (5 povídek) Vlasta Javořická