Mayami Mayami komentáře u knih

Stratila sa Anna Stratila sa Anna Alex Lake

Kniha ma bavila napriek tomu, že mi žiadna postava nebola sympatická. Juliino správanie počas zmiznutia dcéry mi prišlo vykreslené tak po chlapsky, málo emotívne. Záver bol akčný a napínavý.

14.01.2024 4 z 5

Zjavila sa Panna Mária Zjavila sa Panna Mária Beppe Fabbrigno

Veľmi stručný prehľad Cirkvou uznaných mariánskych zjavení, o mnohých som nevedela. Ku každému zjaveniu sú podané nejaké základné info, pri niektorých sú tie informácie veľmi strohé, asi na dvoch miestach si aj protirečia. Kniha poslúži na urobenie si základného prehľadu, ale mohla byť aj lepšie spracovaná.

31.12.2023 3 z 5

Nebo nie je výmysel Nebo nie je výmysel Todd Burpo

Už si napamätám, aké dojmy na mňa kniha urobila, keď som ju čítala prvý krát, teraz som si ju prečítala v rámci výzvy, a teda som voči nej asi aj dosť skeptická, aj keď netvrdím že si to nadprirodzené chlapec nezažil. Nuž takýchto príbehov o návšteve neba a pekla je už pomerne dosť a sú aj dosť rozdielne. Sú v kresťanských kníhkupectvách ponúkané ako autentické, a zas je xy ďalších príbehov o deťoch, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci život, tie už samozrejme v kresťanskom obchode nenájdeme, ale bola by blbosť asi jedným veriť a druhým nie, že?

13.12.2023 3 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Do prvej polovice knihy som sa ťažšie začítavala, ale potom ma to už začalo viac baviť. Koniec trochu strohý, ale ako autor píše, príbeh môže pokračovať vo fantázii čitateľa ďalej.

26.11.2023 4 z 5

Romeo, Júlia a tma Romeo, Júlia a tma Jan Otčenášek

Až teraz sa odhodlávam na literatúru, s ktorou som prišla prvý krát do styku na strednej škole. Štýl, akým je písaná mi veľmi nevyhovoval. Z môjho pohľadu to nebolo tak dobre spracované ako iná staršia literatúra z tejto doby, ale nemusela som sa do čítania nútiť, celkom ma to bavilo.

27.05.2023 3 z 5

Smrť a iné okamihy môjho života Smrť a iné okamihy môjho života Sebastian Niedlich

Autor mohol viac využiť potenciál knihy, pretože námet bol veľmi dobrý. Čítala sa dobre, miestami bola aj zábavná, miestami smutná. Čakala som, že kniha ponúkne viac hlbších myšlienok, bol tu na ne priestor, ale téma knihy nie je jednoduchá, takže tým sa to dá ospravedlniť. Odkaz knihy by som vyjadrila asi tak, že ,,smrť je tak prirodzená ako život sám a nestresuj sa pre ňu, aj tak ťa raz dobehne."

26.04.2023 3 z 5

Podstata zla Podstata zla Luca D'Andrea

Myslela som si, že bude o niečom inom, ako bola. Čakala som od nej viac napätia, tajomna.

18.03.2023 3 z 5

Taká som sa narodila Taká som sa narodila Denise Legrix

Obdivuhodné, čo všetko dokázala a s čím si vedela poradiť s jej hendikepom.

31.12.2022 4 z 5

Čas odísť Čas odísť Jodi Picoult

Vyzeralo to na fakt dobrý námet, ale nevedela som sa začítať, myslela som si, že to bude autorkiným štýlom, ale skôr asi prekladom, ten teda nie je najšťastnejší, navyše keď ho jeden človek preložil, ďalší redigoval a ďalší korigoval...no žiadna sláva:⁠-⁠(.
Striedanie rozprávania postáv bolo fajn, ale skutočne zaujímavých bolo pre mňa len posledných sto strán. Už som ku koncu vytušila čo je vo veci, keďže som si v minulosti pozrela film, kde bol záver taký istý. Nebudem spomínať film, lebo by všetko prezradil. Možno do budúcna dám autorke ešte šancu, toto bol však pre mňa taký priemer, nebyť toho konca, nebolo na knihe nič, z čoho by mi mohla padnúť sánka.

08.12.2022 3 z 5

Námestie svätej Alžbety Námestie svätej Alžbety Rudolf Jašík

U mňa veľmi zle načasovaná kniha. Začala som ju čítať krátko pred vypuknutím vojny u susedov, popri súčasnom dianí vo svete som už veľa krát nemala chuť čítať o negatívach vojny ešte aj v knihe. Predtým som vždy čítala knihy s tematikou holokaustu s presvedčením, že zlo takých veľkých rozmerov sme už ako ľudstvo pochovali do minulosti. Dnes si to už nemyslím, pokiaľ bude existovať človek, vždy tu bude hrozba, že obrazy z minulosti ožijú. Silne tragický koniec knihy, kde jedna tragédia predchádza druhej ma v tom iba utvrdil. Ani Remarque by sa za toto dielo nemusel hanbiť.

08.07.2022 4 z 5

V tmavej chodbe V tmavej chodbe Lois Duncan

Čítala sa dobre, ale autorka mohla viac využiť potenciál námetu. K hororom by som knihu nezaradila, skôr k mysterióznej literatúre. Pre teenagerov, ktorým je v podstate kniha určená to môže byť celkom zaujímavé napínavé dielo, inak taký priemer.

20.02.2022 3 z 5

Harry Potter a Tajomná komnata Harry Potter a Tajomná komnata J. K. Rowling (p)

Miestami trochu slabšie ako prvý diel, miestami lepšie. Druhá polovica knihy bola zaujímavejšia, všetko do seba zapadlo.

12.02.2022 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Pútavo napísaný príbeh, pekné prepojenie osudov jednotlivých postáv. Rozdelenie knihy na rozprávanie Miry a Hany hodnotím tiež kladne. Takisto, že sa autorka zamerala viac na vnútorné prežívanie ako opis zverstiev.

29.12.2021 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Bola asi chyba nečítať Turnus hneď za prvou časťou. Veľa som si zo Sila už nepamätala a keďže Turnus som čítala pomalým tempom, tak mi mnohé spojitosti aj unikali. Začiatok ma celkom chytil, potom to už pre mňa nebolo až také zaujímavé. Pohnútky k založeniu síl som tiež nejak nepochopila. Celkovo sa mi zdal Turnus o dosť slabší ako Silo, aj keď beriem, že som si Turnus možno len zle načasovala.

23.11.2021 3 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Napínavé od začiatku do konca, žiadne hluché miesta, dobre sa čítalo.

20.03.2021 5 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Poetické rozprávanie o živote v súlade s prírodou, kde si človek berie od prírody len toľko, koľko potrebuje, kde rozumie stromu, potoku aj vetru, kde sa žije skutočné priateľstvo.

01.03.2021 5 z 5

Dievča v modrom plášti Dievča v modrom plášti Monica Hesse

Skvelé. Príbeh som si užívala od začiatku až do konca. Prepracovaný dej zasadený do skutočného prostredia vojny v Amsterdame.

31.12.2020 5 z 5

Keď láska zabíja Keď láska zabíja Adriana Macháčová

Keď láska zabíja? Aká láska? Sebectvo, egoizmus, vlastné záujmy, to áno, toho bola plná kniha, ale o láske sa dá hovoriť len v prípade Denisy.

02.12.2020 2 z 5

Tanec s nepriateľom Tanec s nepriateľom Paul Glaser

Roosje bola silná žena, o tom niet pochýb. Vďaka svojej povahe prežila všetky úskalia svojej doby. Jej charakter opísaný v knihe sa mi síce nepáčil, ale nebudem ju posudzovať.

31.10.2020 3 z 5

Kľukatá cesta za šťastím Kľukatá cesta za šťastím Heather Harpham

V knihe je zaujímavý postreh, že ak vám zomrie dieťa, neexistuje slovo, ktorým by vás označili. Nikdy som si neuvedomila, že také slovo naozaj nemáme. Vdova, sirota, polosirota, ale kým sa staneme ak prídeme o dieťa?
Táto rodina našťastie o to najcennejšie vo svojom živote neprišla, ale mala k tomu veľmi blízko.

26.08.2020 5 z 5