Mayami Mayami komentáře u knih

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Celý ten ošiaľ okolo HP sa ma za celé tie roky netýkal, nikdy ma nelákalo pozrieť si film alebo prečítať knihu. Dôvod na prečítanie prišiel až teraz ako bod do výzvy a apel manžela, nech si aspoň jeden diel prečítam. Na jednej strane kniha sa dobre číta, dej je prepracovaný a bavilo ma to, na druhej nechápem, čo je na nej také úžasné, že je toľko ospevovaná.

02.06.2020 4 z 5

Ostaň tu ešte chvíľku Ostaň tu ešte chvíľku Ctibor Štítnický

Niektoré básne veľmi náročné na čítanie a ani som ich nepochopila, ale našli sa aj také, ktoré sa mi páčili.

23.03.2020 3 z 5

Masahikovými očami Masahikovými očami Masahiko Shiraki

Príjemné oddychové čítanie. Masahika som si celkom obľúbila, ale neviem či by som chcela žiť v Japonsku, asi skôr nie. Každá krajina má svoje plusy aj mínusy.

01.03.2020 5 z 5

Šok z pádu Šok z pádu Nathan Filer

Chaoticky napísané, nebolo to zlé, ale ani ma to nenadchlo.

10.02.2020 3 z 5

Posledný exorcista - Satan vo Vatikáne Posledný exorcista - Satan vo Vatikáne Gabriele Amorth

S čerty nejsou žerty. A táto kniha je toho dôkazom.

17.01.2020 5 z 5

Pieseň mien Pieseň mien Norman Lebrecht

Za mňa slabé. Hlavní aktéri nesympatickí, hlavne Martin, ktorý vystupoval pohŕdavo, vôbec som nepotrebovala čítať, čo si o kom myslí. Vadili mi aj dlhočizné vety. Nepochopila som ocenenie tejto knihy. Jedna hviezdička za obálku, druhá za to, že som si rozšírila obzory z hudobného sveta.

30.12.2019 2 z 5

Pevnosť s deviatimi vežami Pevnosť s deviatimi vežami Qais Akbar Omar

Krásna sonda do života ľudí v Afganistane. Vojna je všade plná zverstiev, tu to tiež nebolo výnimkou. Vzala im všetko, strechu nad hlavou, živobytie, rodinu i priateľov, ale nevzala im radosť zo života a schopnosť otriasť sa zo všetkého zlého.

28.11.2019 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Niet čo vytknúť, autor má dobrú fantáziu. Rada siahnem aj po ďalších dieloch

28.09.2019 5 z 5

Kľúč k 5 jazykom lásky Kľúč k 5 jazykom lásky Gary Chapman

Zaujímavé čítanie a verím, že mnohým aj nápomocné, dáva to hlavu aj pätu.

25.07.2019 5 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Kniha najprv písaná tým istým vzorcom deja ako Trhlina (1.náhodný nález, 2.objav, ktorý poukáže na niečo zvláštne, 3. vlastné bádanie, 4. výlet na miesto činu). Takže nič nové, potom sa mi už kniha nápadne podobala na autorovu Tmu (monológy a nekonečné myšlienkové pochody a úvahy). Toto bola v podstate nuda a vyzeralo to u mňa len na dve hviezdičky. Vďaka dobre zvládnutému záveru pridávam jednu hviezdu navyše. Páčilo sa mi ako autor vykreslil zmenu charakteru, keď vymenil protipóly dobra a zla. Vycucla som si niekoľko zaujímavých myšlienok. Karika určite písať vie, len obsahovo by sa mal posunúť už niekde inde, inak to bude všetko na jedno kopyto a pre jeho skalných čitateľov nudné.

20.07.2019 3 z 5

Benátska babica Benátska babica Roberta Rich

Páčilo sa mi to, rada si prečítam aj ďalšie z tejto série. Jediné, čo by som vytkla je nepreložené talianske výrazy, ale z celkového dojmu mi to neubralo

30.06.2019 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Nekonečné množstvo možností ako sa môže vyvíjať náš život. Možno som nebola až tak ohurená vývojom deja, ale dobre sa to čítalo. Odnášam si niekoľko myšlienok, ktoré sa mi páčili.

15.06.2019 5 z 5

Toľko gramatických chýb v texte, koľko emócií. Neraz sa zo mňa vyplavovali v podobe sĺz. Prečítala som si pred touto knihou z tejto tematiky zatiaľ len Tetovača a ohodnotila ho plným počtom, aj keď som váhala, no keby ich čítam v opačnom poradí, už by som mu tú hviezdičku určite ubrala. Táto kniha by si zaslúžila ešte pridať, kašľať na gramatickú kvalitu knihy, túto knihu bolo cítiť. Veľmi sa mi páčilo, ako opisovala život pred vojnou. Tak pokojné nažívanie a do čoho to prešlo? Smutné, že zverstvá, ktoré by iný pri písaní hororu ani nevymyslel, boli pravdivou realitou.

25.05.2019 5 z 5

Kniha mien Kniha mien Jill Gregory

Skvelé, bavilo ma to od začiatku až do konca. A teda koniec bol poriadne akčný, jediné, čo by som vytkla heroické výkony hlavnej postavy, keď po toľkých zraneniach bol schopný stále fungovať, no ale takíto supermani asi do kníh patria tiež. Super prepracovaný dej s niekoľkými zvratmi a prekvapeniami v závere.

10.05.2019 5 z 5

Zabudnutý čas Zabudnutý čas Sharon Guskin

Dobrý námet, dobré spracovanie, ale trochu ťažkopádne napísaný. Noah mi bol sympatický, kniha má v sebe veľa zaujímavých myšlienok, či už v reinkarnáciu veríte alebo nie. Záver bol zbytočne rozťahaný.

27.04.2019 4 z 5

Tetovač z Auschwitzu Tetovač z Auschwitzu Heather Morris

Moja prvá s tematikou holokaustu, tak nemám s čím porovnávať. Z knihy cítiť, že to bol pôvodne scenár, ale čítala sa mi dobre. Udivovala ma Laleho odvaha aj to ako sa vedel dostať z každej nepriaznivej situácie, kde by iný tak šťastne nepochodil. Až je to neuveriteľné, koľko šťastia mal. Ako prvá z tejto témy to bola dobrá voľba, tie ďalšie už asi budú menej "stráviteľné".

04.04.2019 5 z 5

Doktor chodí ticho Doktor chodí ticho Michael Palmer

Nie je to kniha, ktorá by mi nedala spať. Posledných sto strán bolo celkom napínavých a uvažovala som aj nad štyrmi hviezdičkami, ale ten koniec, kde sa už dialo asi všetko, čo vidíte v amerických akčných filmoch od prestreliek, cez únos, naháňačku na autách až po schovávačku v suteréne nemocnice, bol už prehnaný.

24.03.2019 3 z 5

Mulatka Gabriela Mulatka Gabriela Jorge Amado

No neviem, či aj tri hviezdičky nie sú veľa. Kakao, politické boje, naháňanie ľahkých žien, popíjanie, sem tam vražda, alebo aspoň pokus o ňu... Gabriela mi prišla popri tej všetkej politike ako vedľajšia línia príbehu. Mentalita brazílčanov vykreslená v tejto knihe ma teda vôbec nenadchla.

28.02.2019 3 z 5

Tichý výkrik Tichý výkrik Emmanuelle Laborit

Autorka sa snažila ukázať svet nepočujúcich z tej ich strany, kedže sama sa narodila hluchá. Svoju hluchotu však nevníma ako postihnutie, ale ako dar. Z čitateľského pohľadu bola pre mňa kniha dosť nezáživná, ale asi nie je ľahké napísať hluchému takúto knihu, takže vyčítať sa to nedá. Dozvedela som sa veľa zaujímavostí a viem si vďaka autorke viac predstaviť vnímanie sveta nepočujúcich. A ak by som ešte v budúcnosti mala chuť učiť sa novú reč, kľudne by to mohla byť aj posunková.

30.01.2019 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Som rada, že mám toto čítanie už za sebou, ťažko sa mi hodnotí, lebo tu aj pozitívne dojmy vypália ako negatívne. Prvé dve tretiny ma nijako nenadchli, všetko sa však nakopilo v poslednej, aj keď nadšením by som to nenazývala. Buď má Karika fajnovú fantáziu, alebo Igor fajnové drogy alebo... A na to tretie radšej nemyslím. Keby to nebolo písané s tým, že to môže byť pravda, svoj strach by som si aj užila, ale takto sa to nedá považovať za príjemný zážitok z čítania, hlavne pokiaľ máte do Tribeča na skok. Chvíľkami som si pomyslela, že som radšej mala čítať dcérine leporelá ako toto. Všetky cesty k dôkazom samozrejme zahatané, tak čo si o tom myslieť?

20.01.2019 4 z 5