Mayami Mayami komentáře u knih

(Yu)konský zápisník (Yu)konský zápisník Martin Notbúk Šóš

Zaujímavé čítanie napísané zábavným štýlom. Potešila by som sa aj ďalšiemu zápisníku z divočiny, keď bol autor traperom, pretože písať vie veľmi dobre. Aspoň by som si zase na chvíľu odskočila prostredníctvom jeho zážitkov do divočiny.

09.01.2019 5 z 5

Mama pre Veroniku Mama pre Veroniku Táňa Keleová-Vasilková

Celkom som sa začítala, aj keď tento žáner nie je moja šálka kávy a je to moje prvé stretnutie s touto autorkou.

31.12.2018 3 z 5

Hľadá sa Elizabeth Hľadá sa Elizabeth Emma Healey

Aj keď z objasnenia, čo sa stalo Maudinej kamarátke a v minulosti jej sestre čitateľovi nepadne sánka, hodnotím knihu veľmi kladne. Kto bola bláznivá žena som tiež vytušila, no do myslenia starého človeka s demenciou sa málokto vieme vžiť a práve preto bola kniha pre mňa tak obohacujúca. Autorka veľmi výstižne vystihla myslenie, vnímanie, problémy takého človeka práve tým, že ten príbeh rozpráva stelesnený 'Alzheimer' a tým, že použila dve dejové línie - prítomnosť a minulosť, ktoré trefne prelína v hlave babičky. Myslím si, že práve to vykreslenie chorej, starej mysle bolo jej hlavným zámerom. Pre mňa hodnotné čítanie aj preto, že mám takú Maud už doma, aj keď chválabohu, ešte v ľahšom prevedení.

08.12.2018 5 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Tak šo, môj milušký, napíšeme, šo si o tomto myslíme? Pekné to bolo, opisy nám nevadili, pášilo sa nám to, aj hádanšišky boli pekné. Jedna hadanšiška nám nakoniec zostala, ši dať štyri hviezdišky a ši päť. Štyri dáme, štyri, jednu si ukradneme.
Prečítané len vďaka výzve, nikdy ma Tolkien nelákal, čítalo sa to dobre a neľutujem, ale Tolkienmaniačka zo mňa nebude.

07.11.2018 4 z 5

Čas žitia a čas umierania Čas žitia a čas umierania Erich Maria Remarque (p)

Kniha ma lákala svojim názvom už od školských čias. Akosi som už vtedy tušila, že pod ním sa ukrýva niečo obsahovo cenné, niečo, čo nebude nuda, ako som si myslela o iných dielach, ktoré nám v škole na hodinách literatúry prezentovali ako zaujímavé. Často mi na ňu padal zrak v otcovej knižnici, ale dočkala sa prečítania až teraz, keď ma ku nej doviedla čitateľská výzva. A som rada, že tento skvost vojnovej literatúry si radím medzi prečítané knihy. Na živote jedného vojaka autor vykreslil celú tragédiu vojny.

15.09.2018 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Tak toto bolo ideálne čítanie do týchto tropických dní, mrazivé, miestami fajn desivé. Moje prvé stretnutie sa s týmto autorom. Ako najlepšie zhrnúť moje pocity z tejto knihy? Príbeh trochu, alebo aj trochu viac zaostával za všetkými tými perfektne vystihnutými opismi myšlienok, pocitov, kde sa autor krásne vyhral v metaforách, personifikáciách. To sa mi neskutočne páčilo. Vulgarizmov mohlo byť pomenej, aj keď niekedy zapasovali do deja úplne nepoburujúco. Boli aj miesta, kde ma to až tak nebavilo, ale popri zábavnom štýle písania je to zanedbateľné.

08.08.2018 4 z 5

Dievča so siedmimi menami Dievča so siedmimi menami Hyeonseo Lee

Zaujímavé nahliadnutie do života severokórejčanov. Autorka si toho preskákala požehnane a má môj obdiv, že aj napriek tomu, že rástla v tak obmedzujúcej spoločnosti, to dotiahla tak ďaleko.

10.07.2018 5 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Kniha ma chytila od začiatku, neboli v nej žiadne prázdne a nudné miesta a je písaná sviežim štýlom, stále sa niečo deje. Beatrice som si od začiatku obľúbila, ale aj jej kolegu Florina, s ktorým majú pekný (zatiaľ) pracovný vzťah. Dokonca som vždy dostala chuť na kávu, keď zapli vo svojej kancelárii kávovar. Kto je za tými nechutnými plastovými schránkami mi docvaklo až potom ako to došlo Beatrici, ale presne tak to má v dobrej detektívke byť, a aj keď bol už vrah známy, ešte stále bolo čo objasňovať čitateľovi. Rada siahnem aj po ďalších knihách zo série Beatrice Kasparyovej.

14.04.2018 5 z 5

Obeť spovedného tajomstva Obeť spovedného tajomstva Joseph Spillmann

Príbeh napísaný vraj podľa skutočnej udalosti sa začína odohrávať v južnom Francúzsku v roku 1888. Kniha zaujala od začiatku. Zvláštne, ako sled a vývoj udalostí urobil z farára vraha. Vedela by som si túto knihu predstaviť aj ako super detektívku, kde by čitateľ netušil kto je vrah, ale cieľ tejto knihy bol určite iný, ako držať čitateľa v napätí až do poslednej strany.

28.02.2018 4 z 5

Bez dcéry neodídem Bez dcéry neodídem Betty Mahmoody

Príbeh a životná skúsenosť autorky napísaná tak, že zaujme od začiatku až do konca. Obdivujem odvahu autorky, to, že sa v cudzom svete vedela vynájsť v rozličných situáciách, nevzdávala sa a našla si cestu k slobode. Zaujali aj opisy iránskeho života.

12.02.2018 4 z 5