(Yu)konský zápisník

(Yu)konský zápisník https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209252/mid_yu-konsky-zapisnik-209252.jpg 4 13 5

Tatranca Martina Notbúka Šóša odmalička lákalo dobrodružstvo a život severoamerických Indiánov. Trinásť rokov žil striedavo na Slovensku a v Kanade. Viac ako rok žil s rodinou trapera hlboko v buši. (Yu)konský zápisník je jeho správa z cesty za naplnením chlapčenského sna o živote uprostred prírody. Je to autentický pohľad na prácu wranglerov (pastierov koní) na kanadskom Yukone i na medziľudské vzťahy v prostredí, v ktorom "čo sa pohybuje príliš rýchlo, neprežije". Od návratu na Slovensko sa Martin Notbúk Šóš, inak vyštudovaný informatik a terapeut, snaží využiť skúsenosti získané v divočine na prežitie v džungli bratislavskej civilizácie.... celý text

Recidivista
01.04.2024 4 z 5

V knihe je ako základný slohový útvar použité lineárne rozprávanie, čo prispelo k ľahkému a rýchlemu čítaniu. Väčšina príhod je zábavná a medzi riadkami je cítiť konštantne prítomný jemný satirický humor. Veľká literatúra sa síce nekoná, ale príjemné strávený čas rozhodne áno.

Kniha vo mne okrem iného vzbudila záujem o doteraz pre mňa neznáme Yukonské teritórium (rozloha 10-krát väčšia, ale počet obyvateľov 150-krát menší ako SR!). Ja som už za zenitom, ale pre mladšie ročníky môže byť kniha inšpiráciou, ako ísť za splnením svojho sna. V autorovom prípade bola tým snom sezónna otrocká práca v nehostinnom prostredí blízko polárneho kruhu. Nám ostatným sa môže "tento způsob léta zdát poněkud nešťastným", ale každý máme iné sny a tak je to v poriadku.

Z prečítaného nemám dosť informácií, aby som vedel zhodnotiť, aký dobrý bol Martin Šós ako wrangler. Avšak môžem potvrdiť, že je určite najlepší „spisovateľ“ spomedzi slovenských wranglerov v kanadskom Yukone.

8/10

Miška02
19.12.2021 4 z 5

dobrodružstvá mladého muža, ktorý objavuje neznáme kúty sveta
príjemné čítanie

Mayami
09.01.2019 5 z 5

Zaujímavé čítanie napísané zábavným štýlom. Potešila by som sa aj ďalšiemu zápisníku z divočiny, keď bol autor traperom, pretože písať vie veľmi dobre. Aspoň by som si zase na chvíľu odskočila prostredníctvom jeho zážitkov do divočiny.

Silmarien
18.04.2017 4 z 5

Slovák sa vyberie do Kanady a uvedie do života svoje chlapčenské sny o indiánskom a zálesáckom živote. Ako pomocník pre spoločnosť, ktorá poskytuje lovcom sprievodcov, nosičov či kone prežije jednu sezónu v divočine. To je celé.
Ale je to napísané úprimne, jednoducho a čitateľne bez príkras. Pokojne by som si dala aj druhý "zápisník" keby niekedy vznikol.

BUBO26
27.01.2016 4 z 5

Krásny príbeh o človeku, ktorý si splnil detský sen. Napísané je to jednoducho, ale obsah je naozaj krásny a bohatý. Príbeh o tom, ako si chalan spod Tatier splnil sen. Neponúka žiadne extra rady o prežití, nie je to návod, ani štúdia ľudí. Ponúka svedectvo jedného jednoduchého, ale inšpiratívneho chlapa.

Autorovy knížky

2014  82%(Yu)konský zápisník