Dievča v modrom plášti

Dievča v modrom plášti https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377064/bmid_dievca-v-modrom-plasti-3P9-377064.jpg 4 219 78

Výnimočný príbeh o statočnosti obyčajných ľudí, o láske, smútku a živote v ťažkých časoch. Píše sa rok 1943 a v nacistami okupovanom Amsterdame vládne prídelový systém. Mladučká Hanneke sa však vyzná. Na čiernom trhu sa pohybuje ako ryba vo vode a dokáže zaobstarať väčšinu vecí, ktoré ľudia potrebujú. Pri jednej z donášok ju jej pravidelná zákazníčka požiada o pomoc. Nechce zohnať mäso či kávu, chce, aby Hanneke našla židovské dievča, ktoré ukrývala. Vzala si len svoj modrý plášť a zmizla nevedno kam. Hanneke sprvu ani neuvažuje o tom, že by sa do nebezpečného pátrania pustila, ale keď položí prvú otázku a dostane na ňu odpoveď, chce zrazu vedieť viac. Postupne je vtiahnutá do pavučiny tajomstiev a ohromujúcich odhalení, ktoré ju zavedú až do centra študentského protifašistického odboja... Skvelo napísaná kniha, ktorá na pozadí skutočných udalostí rozpráva výnimočný príbeh o statočnosti obyčajných ľudí, o láske, smútku a živote v ťažkých časoch.... celý text

Literatura světová , Válečné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (SK)

Girl in the Blue Coat , 2016

Vlašule
26.02.2023 3 z 5

Celou první půlku knihy jsem přemýšlela, že mě to vlastně nebaví, nevěřím tomu a že to bude nejspíš tím, že válečný román napsala žena. A já nerada toto přiznávám! Druhá půlka se rozběhla, byla napínavá, plná zvratů a vlastně mě to docela chytlo. I když těch nelogických věcí a náhod přibývalo.
A pak jsem si tady přečetla, že paní spisovatelka píše romány pro dospívající! Tak to jo! Román z války, aby to i dospívající bavilo číst tomu dává hvězdu navíc. Dospívající do toho. Hlavně holky. Stojí to za to!

JankaV80
02.01.2023 5 z 5

Přečteno za pár dní a kniha s detektivním podtextem odehrávají se v nacisty okupovaném Amsterdamu se mi líbila. Smutný, ale moc pěkný příběh ne jednoho, ale několika lidí zapojených do studentského protinacistického odboje v Amsterdamu.

Ellis03
14.07.2022 4 z 5

Taková trosku jiná detektivka, zasazena do válečného období.
Nebylo to spatne, ale čekala jsem něco jiného

LenkaKa
13.06.2022 2 z 5

Mě ta kniha teda úplně nenadchla. Četla jsem jiné knihy z války a chytily mě za srdce mnohem víc.

MinnieMouse
13.04.2022

Nádherný příběh s bohužel neuzavřeným koncem. Velká škoda, že není další díl.

Mr.Pajek
04.10.2021 4 z 5

Příjemné psaný příběh, četlo se samo. Postavy pěkně vykreslené.

Mejsii
01.07.2021 3 z 5

Pekna knizka, hlavni hrdinka je sympaticka mlada divka. Kniha je podle me vhodna i pro maldsi ctenare, neni v ni zadne nasili, ale zaroven se ctenar dozvi neco z historie.

zdehan
12.03.2021 5 z 5

Pěkný čtivy příběh i když smutný ale stojí za přečtení.

oka3408
21.01.2021 5 z 5

Velmi čtivý příběh. Doporučuji

Mayami
31.12.2020 5 z 5

Skvelé. Príbeh som si užívala od začiatku až do konca. Prepracovaný dej zasadený do skutočného prostredia vojny v Amsterdame.

ještěrka38
14.12.2020 4 z 5

Pěkný příběh se smutným koncem.

jeníček
14.11.2020 5 z 5

Příběh je napínavý, dobře se čte.

JaKa1974
21.07.2020 5 z 5

Kniha je plná skutečných a smutných událostí. Krásně se čte.

Luc.i
12.07.2020 4 z 5

Kvůli poměrně nízkému hodnocení tady na databázi jsem od knížky moc nečekala ale mile mě překvapila. Je to dobrý válečný román s promyšleným dějem a sympatickou hlavni hrdinkou. Kniha je taky napsána dobrým stylem a je čtivá takže jsem ji přečetla za den. Občas byly ale v knížce nějaké nepřesnosti nebo se myšlenky opakovaly, stejně ale dávám 4/5*. Jsem ráda že jsem si ji přečetla.

Leniii
16.06.2020 5 z 5

Ukrývat židy, shánět potřebné věci nebo doklady, to bylo nebezpečné a Hanneke nasazovala svou kůži a dokázala to!
Kniha měla děj, četla se velmi dobře...obsahovala napětí, přátelství, lásku, odvahu a naději...
Tyto knihy nikdy nesmí utichnout!

Lily-fairy
07.06.2020 4 z 5

Opravdu mě mrzí takto nízké hodnocení tady na Databázi, protože tohle si tahle kniha opravdu nezasloužila. Je velmi čtivá, má sympatické postavy, emoce a zajímavé téma, je to zase něco trochu jiného (přece jen příběhy z Osvětimi už jsou trochu okoukané...). A proč tedy nedávám 5*? Dala bych čtyři a půl, ale to nejde. Vadily mi takové ya oslí můstky. Už jsem bohužel přečetla válečných románů moc na to, abych dala s čistým svědomím 5 úplně každému. Přesto moc doporučuji!

Drahuš
04.06.2020 3 z 5

Taková neurazí, nenadchne...

zimolka
02.06.2020 3 z 5

Pěkný čtivý příběh.

snowpinkee
17.05.2020 4 z 5

Touto knihou se dostáváme do Amsterdamu roku 1943. Hlavní hrdinka Hanneke je prostředníkem při nákupu na černém trhu. Jedna její zákaznice ji ale požádá o něco neobvyklého. Má najít ztracenou židovskou dívku.
Podaří se jí to? Kam až se dostane a jaká na ni čekají nebezpečí...
kniha je čtivá. Příběh pro mě byl možná lehce předvídatelný. Ale nijak zvlášť mi to v tomhle případě nevadilo.

Ivana11
08.05.2020

Nemůžu si pomoci, ale kniha mě nezaujala, místy se mi zdála poněkud naivní, časté přeskakování do popisu minulosti mi též nesedělo. Škoda, těšila jsem se na ni.