matogeminimato matogeminimato komentáře u knih

Příšeří Příšeří Peter James

PETER JAMES-PRÍŠERÍ
240str.7,5/10b.
Na cintoríne je niekoľko dní počuť tlmené búchanie. Zistí sa, že pochádza z hrobu mladej ženy Sally Donaldsonovej, ktorá bola pochovaná len pred pár dňami... Bola totiž pochovaná za živa. Mladú novinárku Kate Hemingwayovú úplne pohltí tento strašný príbeh a zistí že ,, jeho cestičky" smerujú k dr. Swiremu renomovanému anesteziológovi. Je do tohto pripadu zapletený? ....
Pred vyše 20 rokmi mladý vysokoškolák Harwey Swire pri dopravnej nehode takmer umrie. Bude klinicky mŕtvy niekoľko minút a zažije,, mimotelový zážitok ". Začne hľadať ľudí, ktorý mali podobný zážitok.Ale taký sa veru ťažko hľadajú....
Táto kniha za zaoberá,, životom po živote", ale trochu inak.

11.03.2024 4 z 5

V cudzej koži V cudzej koži Karin Alvtegen

KARIN ALTVEGENOVÁ-V CUDZEJ KOŽI
230str.8/10b.
Sibilla je už 15 rokov dobrovolne,, na ulici", vlastne ani neexistuje v systéme. Vybrala si tento život sama, napriek tomu že sa narodila do bohatej rodiny, ktorá jej nikdy nedala ani kúsok lásky , skôr ju brali ako nepotrebnú vec...
Raz ju zhodou okolností obvinia z vraždy. Pribudnú potom ďalšie, v ktorých je vždy nejaký,, odkaz "že ich spáchala Sibilla. Už nie je anonymným bezdomovcom, ale pátra po nej celé Švédsko.
Keď to chce vzdať, získa nečakanú pomoc od dospievajúceho chlapca ktorý ju prijme k tomu, aby po peavom vrahovi pátrali oni dvaja na vlastnú päsť....

30.12.2023 4 z 5

V hlubinách Loch Ness V hlubinách Loch Ness Steve Alten

Od tohto spisovateľa som čítal tri knihy. Jednoznačne najznámejšou bola,, MEG". Áno, filmový trhák s Jasonom Stathamom. Prvý diel bol docela dobrý, druhý som ani nedokukal.
Tentoraz sa pustil do príbehu o azda najznámejšej,, príšere" Nessie.
Morský biolog Zachary Walace(áno, je to pra pra pra potomok Mela Gibsona(ten ho iba hral) , nie myslel som Williama Wallaceho-Škótskeho hrdinu, ktorého život skončil drastickou smrťou)ktorý ako dieťa žil u jazera Loch Ness sa vracia po rokoch domov. Ozve sa mu otec, s ktorým prerušil pred 17timi rokmi akýkoľvek kontakt. Je obvinený z vraždy a pomôcť mu má práve jeho syn, pretože má dokázať existenciu tohto bájneho tvora a práve tým ho zbaviť obvinenia z vraždy.
Najviac ma na tejto knihe zaujal podrobný opis jazera a blízkeho okolia.,, Googlil"som si všetky miesta v nej opísané a všetky existujú a sú to fakt krásne miesta. Raz sa tam určite vyberiem na výlet .
Do príbehu sú zapojení templársky rytieri a samozrejme sa točí aj okolo Škótskeho hrdinu. Je tam opísaný kus histórie, siahajúci až do šiesteho storočia.
A existuje teda Nessie? Áno a má prepojenie práve zo,, Statočným srdcom"Williamom Wallacem ,-)

Niečo viac Niečo viac Patrick Ness

(SPOILER) Ak je na tejto knihe niečo zaujímavé, tak iba to že som ju čítal neskutočne dlho. Vyše štvrť roka!
Začalo to zaujímavo :hlavný hrdina príbehu dobrovolne skočí do rozbúreného mora očakávajúc smrť. Vie že sa utopil a roztrieštil si lebku, ale akoto že žije? V tom istom svete a predsa inom? Všetko je opustené, zničené a bez ľudí.... Myslel som si, že je v nejakom ,, medzisvete" na hrane života a smrti, ale ani to som netrafil... Stále som tomu príbehu dával šancu, až prišiel koniec a..... ani pointa neprišla .
Vždy keď ma nejaká kniha nezaujme na prvých 50 stránkach, tak ju prestanem čítať. Tu som urobil vynimku, no nepotvrdila pravidlo ,-)

22.11.2023 2 z 5

Wyrm - Tajemství Morrisonovy farmy Wyrm - Tajemství Morrisonovy farmy Wolfgang Hohlbein

(SPOILER) Joffrey Coppelstone, projektant stavby ciest ide na zapadlú farmu aby,, premluvil" majiteľa podpísať zmluvu o prácach na jeho pozemku.
Už cesta k nemu je plná nástrah a zvláštnych úkazov. A pohľad na stareho Morrisona ktorý je zohavený,, od hlavy až po pätu " jeho zlý pocit iba zvýrazní...
Je to sci-fi príbeh z náznakom hororu o tom, že nie vždy sa zvedavosť vypláca,aj preto lebo môžme natrafiť na,, veci" staršie ako ľudstvo samé... Trochu mi tento pribeh pripomínal diela H. P. Lovecrafta, ktorý mi nikdy nesadol. Aj preto, že ani tu sa nevyskytujú žiadne ženy .
Nakoniec ma napadla otázka, bola hlavný hrdina vlastne kladná, alebo záporná postava?

Země smíchu Země smíchu Jonathan Carroll

Nesúď knihu podľa obalu. Platí to v živote a platí to určite aj u tejto knihy. Keď som videl jej obal prvý krát, pomyslel som si, že je to nejaký bláznivý detský príbeh. No dal som jej,, šancu"aj skrz ten gýčovitý obal. To bolo skoro pred tridsiatimi rokmi a teraz som sa k nej vrátil znovu, aj keď som si z príbehu nepamätal prakticky nič, len to že obal nezodpovedal príbehu .
Je to príbeh Toma Abbeyho, syna veľkej filmovej hviezdy, ktorý celý život žil v,, tieni"svojho otca.
V detstve boli jeho najlepším kamarátom knihy známeho spisovateľa. V dospelosti, keď nevedel kam má jeho život smerovať sa rozhodol napísať životopis svojho obľúbeného ,,románopisca".
Preto sa vydáva do jeho posledného bydliska, malého mestečka, v ktorom žije spisovateľova dcéra a všetci obyvatelia uctievajú svojho slávneho zosnulého rodáka ako idol.
Už od začiatku sa mu niečo na tom mestečku nezdá. Žijú v ňom prakticky všetky postavy románov slávneho spisovateľa a príliš veľa bulteriérov ,ktorý sú vo veľa odhadoch zvláštny. Ale to je iba začiatok jedného neobyčajného príbehu, ktorý prejde až do žánru, fantasy".
Chcel som dať slabšie hodnotenie, no vďaka posledným šokujúcim stránkam som ho zdvihol.

Priechod Priechod Justin Cronin

(SPOILER) 688str.8/10b.(moja druhá,, najtlstejšia" kniha po,, Odviate Vetrom"ktorú som čítal ako decko a mala cez 800 str. )
Podľa tohto bestselleru natočili aj seriál,no zahŕňal iba prvú tretinu príbehu , aj to dosť nepresne. Najviac mi vadilo že hlavnú hrdinku Amy, ktorá mala v knihe 6 rokov stvárnila černoška, ktorá mala 10rokov no vyzerala na štrnásť.
Ale teraz k príbehu:Rozdelil som ho na tri časti. Prvá je najlepšia. Agent FBI Brad Wolgast dopravuje z celého USA odsúdencov na trest smrti do tajného laboratória, kde sa na nich uskutočňujú vládou odobrené pokusy, ktoré maju posilniť imunitný systém a predĺžiť život. Keď dostane za úlohu priviesť iba 6 ročné dievčatko Amy, rozhodne sa s ňou utiecť .
Ale skončia v cele obaja... Pokusné objekty však jedného dňa uniknú z ciel a spolu s nimi sa dostáva do sveta nebezpečný vírus meniaci ľudí v nemilosrdných a vraždiacich upírov. Nákaza ovládne svet. To je prvá tretina knihy, ktorá bola tak nejak podaná aj v tom tv seriáli .
Druha časť knihy nás posunie o 100 rokov neskôr, kde svet ľudí prakticky skončil. Zameriava sa na jeden opevnený tábor a hlavne na život v ňom.
Tretia časť je o tom, že sa objaví v tábore za zvláštnych okolností Amy, ktorá aj keď ma cez sto rokov, vyzerá na štrnásť.
Peter, hlavná postava druhej polovice knihy sa s ňou a partiou kamarátov vydáva na dlhú cestu naprieč Amerikou za,, volaním "z vysielačky ktoré poukazovalo priamo na Amy... Nájdu potom odpovede prečo práve Amy chce neznámy hlas a prídu na to ako zničiť vládu upírov?
No a prisiel koniec knihy a zistil som, že ma ešte dve také tlsté pokračovania ,-)

22.11.2023

Hymnus Hymnus Graham Masterton

Na začiatku príbehu sa na parkovisku upáli mladá klavíristka. Jej snúbenec Lloyd je samozrejme zdrtený a nechápe prečo sa odhodlala k tomuto drastickému a bolestivému odchodu zo sveta, keď bola plná života.... Ale to je iba začiatok, tymto sa spustia desivé udalosti a podpbnou, aj ked nie dobrovolnou smrťou upalením umierajú ľudia ktorý boli známymi jeho snúbenice.
Púšťa sa sám do pátrania prečo sa tieto desivé vraždy dejú a samozrejme je stálevo väčšom ohrození aj on sám, zvlášť keď zistí že tu ide o nesmrteľnosť.
Veľkú ulohu v tomto príbehu hrá hudba slávneho skladateľa Richarda Wagnera(ktorého som si trochu preklepol, a veru bol to riadny antisemitista a nacionalista)a taktiež nacizmus.
Je v ňom dosť,, upálení,,, za hrsť sexu a erotiky, nejaký ten indián, naciszmus, mystika, láska a vážna hudba. Takže z každého rožka troška .
Pred vyše 20timi rokmi kedy som túto knihu čítal poprvé, by som dal plný počet, no teraz mi tam trochu niečoho chýbalo.
No aj tak je pri čítaní tohto príbehu veľmi horúco ,-)

Krvný obeh Krvný obeh Tess Gerritsen

Prečítaná siedma kniha mojej obľúbenej spisovatelky. Podľa ktorej príbehov je aj zfilmovaný seriál s dvojicou sympatických vyšetrovateliek .
Tento príbeh sa odohráva v malom mestečku Tranquility, kde sa po smrti svojho manžela uchýli doktorka Claire zo svojim 14 ročným synom Noahom.
Onedlho v mestečku vypukne vlna násilia, ktoré majú na svedomí miestne dospievajúce deti.
Nik si nevie vysvetliť prečo z ničoho nič prepadnú vražednému amoku.
Claire zistí že pôvodcom tejto nákazy môže byť,, niečo "z blízkeho jazera Locust,zvlášť keď sa podobné vyčíňanie stalo na jeho brehu pred vyše 50 rokmi.

Žiadosť o priateľstvo Žiadosť o priateľstvo Laura Marshall

Lousie má od dospievania temné tajomstvo, ktoré jej zmenilo celý život.
Raz jej na Facebooku príde žiadosť o priateľstvo pri ktorom jej stuhne,, krv v žilách ". Je totižto od Márie, ktorá je skoro 27 rokov mŕtva.
A práve Mária je jej temným tajomstvom, pretože za jej smrť môže práve ona.
Príbeh sa odohráva v dvoch časových rovinách. V roku 1989 keď sa Lousie a Mária spoznali na škole... a v r. 2016 keď jej prišla spomínaná žiadosť o priateľstvo.
Je to hlavne príbeh o tom, že nielen ako deti chceme zapadnúť medzi,, obľúbencov ". Robíme veci, s ktorými v duchu nesúhlasíme, no vďaka nim sa môžme dostať medzi,, populárnych" ,ale v konečnom dôsledku nie sme šťastný a ešte
,, nesieme následky".
Je to asi prvá kniha, v ktorej som neuhádol,, páchatela".

Mysterium tremendum Mysterium tremendum Sebastian Rainer

Neviem čo k tejto knihe dodať . Hlavne to, že v týchto končinách mala úžasný priam ,,Záhada Blair Witch"marketing. Dokonca aj natočený,, autobiografický "dokument o tomto fiktívnom spisovateľovi, ktorý svoje jediné dielo,, zviaže,, do kusov svojej kože urezanej z bokov a chrbtice krátko pred smrťou .
A o čom tato kniha je? Mladý maliar spôsobí drastickú dopravnú nehodu. Samozrejme má výčitky a to sa odzrkadlí aj na jeho obrazoch. Už v detstve ho zaujal Tizzianov obraz,, Apollo a Marsyas" a vďaka ktorému sa dostáva viac a viac do temnoty svojej duše. (obraz sa naozaj nachádza v Kroměřížskom zámku a je o ňom v knihe veľa popísaného)
Posledných asi 50 strán knihy je totál jizda a úlet.

Dcéra šialenca Dcéra šialenca Megan Shepherd

Kto pozná,, Ostrov doktora Moreaua" od H. G. WELLSa, bude poznať aj tento príbeh. Je však písaný pohľadom jeho dcéry Juliet Moreauovej, ktorú ako malé dievča jej otec opustil a nechal žiť aj s matkou v biede a hanbe.
Juliet je dlhé roky presvedčená, že jej otec umrel. No zhodou náhod stretne Montgomeryho, kamaráta z detstva, od ktorého sa dozvie že otec žije na ďalekom ostrove uprostred oceánu. Rozhodne sa zistiť či obvinenia z nehumánnych lekárskych pokusov z ktorých bol obvinený sú pravdivé a hlavne prečo ju a mamu opustil a nechal v domnení že je mŕtvy.
Ostrov je plný zvláštnych živočíšnych druhov, podobných ľuďom. Jej otec totižto šialenými pokusmi zo zvieratmi, vytvára mutantov, ktorý rozprávajú a správajú sa ako ľudia.... Ľahké čítanie, ktoré speje do neprekvapujuceho konca

Nočný vták Nočný vták Brian Freeman

Ked niekoľko žien po nervovom kolapse spácha samovraždu,detektív Frost Easton zistí, že všetky boli pacientkami renomovanej psychiatričky Francescy Steinovej, ktorá pomocou terapie,, vymazáva" pacientom traumatické spomienky..... Rozmýšľal som, či by som chcel,, vymazať " niečo zlé, čo sa mi v živote stalo.... Odpoveď bola jasná - NIE. Myslím, že k nášmu životu patria aj tie zlé spomienky, pretože vďaka nim môžeme iným veciam predísť, alebo ich lepšie zvládnuť

Evan Evan Jakub Mišči

Globálna zombie nákaza, ktorej dej sa odohráva na Slovensku v okolí Brezna? Prečo nie? Svet ovládli krvilačné beštie, premenené nákazou z obyčajných ľudí. Pred bránami opevnenej farmy neďaleko Brezna sa objaví dezorientovaný chlapec, ktorý má príznaky autizmu... Čo keď práve on vie, ako nákazu zastaviť? Docela dobrý príbeh, hlavne prvá polovica. No dovolím si porovnať s podobným počinom môjho kamaráta Henrich H. Hujbert a, ktorý napísal,, ZIMA MŔTVYCH " odohrávajúci sa pre zmenu v Pezinku. A tento príbeh je celkovo predsa len lepší.

Zabudnutý čas Zabudnutý čas Sharon Guskin

Malý Noah, štvorročný syn Janie je,, iný ". Má hrôzu z vody, nočné mory a hlavne Janie vraví, že chce vidieť svoju pravú mamu.... Má problémy v škôlke a nielen kvôli tomu, že často do nej chodí,, špinavý", keďže sa nechce umývať.
Skúša doktorov a psychológov, no tí ju akurát strašia duševnými chorobami ktoré by mohol mať.
Až raz si všimne článok Dr. Jeroma Andersona, ktorý sa zaoberá reinkarnáciou. Aj keď v takéto niečo neverí, napíše mu.... Pretože nádej umiera posledná

Klub mrtvých otců Klub mrtvých otců Matt Haig

11 ročnému Filipovi umrie tragicky otec. Prakticky hneď po pohrebe sa mu zjaví jeho duch a žiada ho, aby do jeho narodenín zabil strýka Alana, pretože on môže za jeho smrť. Ak to neurobí, duch otca nenájde nikdy pokoj a príde do,, zatratenia". Bizarná a temná úloha sama o sebe sa stane ešte tažsia, keď strýko Alan začne chodiť s jeho mamou. Docela dobrý príbeh o dileme ci veriť, alebo nie svojmu otcovi, ktorý je duchom.... Koniec ma total vytočil, no nedalo mi ešte raz si ho na druhý deň prečítať, což sa mi stalo prvý krát a nakoniec som ten zaver ako tak pochopil

Tajemství lidského osudu Tajemství lidského osudu Edgar Cayce

Kniha,ktora vám pomôže lepšie pochopiť svoj vlastný zivot,osud Váš i Vašich blízkych. Poradí ako prežiť svoj život lepšie a plnohodnotnejšie, ako sa vyhnúť osudovým chybám .
Edgar Cayce bol intuitívny,, diagnostik". Počas svojho života poskytol ľuďom vyše 14 000 videní. Ako k tomu prišiel? Počas spanku.
Útla knižka ktorá nám ukáže, že naše strachy, obavy a problémy môžu pochádzať z minulých životov.
Ako žiť v piatich bodoch?
Nikdy sa neľutuj, ani nepreklínaj.
Konaj vždy tak, aby si vždy konal co najlepšie.
Pamätaj, že problémy sú vlastne príležitosťou k ďalšiemu rozvoju.
Nemá zmysel vyhýbať sa obtiažnym situáciám.
Žiadny problém bez vyriešenia zo sveta neodíde.

Meditace Meditace Shakti Gawain

Útla knižôčka ktorá nás zasvätí do základov meditácie.
obsah:
1-Meditácia
2-Naviažte vzťah zo svojim vnútorným ja
3-Mužstvo a ženstvo v našom vnútri
4-Objavte dieťa v našom vnútri
5-Vyjadrite svoju vnútornú tvorivosť

Dokud jsi tady Dokud jsi tady Eva Hrašková

Občas treba zmenu. Neviem kedy som naposledy čítal,, červenú knihovnu".
Klasický príbeh o sklamanej žene, ktorú neustále podvádzal a využíval partner a napriek tomu jej,, ťažkom odputávaní sa od neho".Ale aj ona nájde svojho,, princa na bielom koni"A nakoniec zvíťazí láska nad lží a nenávistí, ako tuším povedal Mahátmá Gándhí

Darček Darček Sebastian Fitzek

Hlavný hrdina príbehu Milan Berg stojí práve pred semaforom, keď vedľa neho zastane auto. Na zadnom sedadle sedí už na prvý pohľad vystrašené dievča a na okno pritláča list papiera, na ktorom je niečo napísané... No Milan je analfabet, no napriek tomu si zapamätal tvar písmen a nakresli ich svojej priateľke Ambre. Jeho tušenie sa potvrdí, dievča bolo unesené a prosí o pomoc.... Práve v tej chvíli sa začína najzamotanehsi a najnebezpečnejší príbeh jeho života