martin6849 martin6849 komentáře u knih

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Největším plusem této knihy je jednoznačně atmosféra. Depresivní, ponurá, postapokalyptická, přesně tak, jak to máme rádi.

Bohužel mínusů je mnohem více (možné SPOILERY):
* Vadila mi absence uvozovek v přímé řeči. Koukal jsem se do originálu a je to tam stejně. Je to podle mě zbytečné. Atmosféru to nevylepšuje a akorát to štve, protože pak jde hůř poznat, kde přímá řeč začíná a kde končí.
* Český překlad je dost strašný. Občas jsem opravdu musel nad některýma větama přemýšlet, o čem vlastně jsou. A ne proto, že by byly nějaké hlubokomyslné, ale prostě proto, že byly blbě napsané. Další věc jsou občasné slovní patvary, které úplně rvou oči.
* Co se příběhu týče - procházeli pustinou, občas byli rádi, když našli něco trošku jedlého. Ale ejhle, několikrát se stalo, že když byli skoro v koncích - Deus ex machina - objevili náhodou skladiště, sklep a jiné plné jídla, zásob, teplého oblečení, atd. Chápal bych, kdyby se to stalo jednou, ale stalo se to několikrát. To se mi nelíbí. Buď to měl autor vyřešit nějak chytřeji nebo měli prostě chcípnout už v první třetině knihy.

S lepším překladem, uvozovkami a trošku lepším vyřešením některých situací by to bylo za plnou palbu, protože tohle je něco, co mám rád, ale takhle bohužel jen ***.

09.09.2015 3 z 5

Země bojující Země bojující Ondřej Neff

No nevím, o tom, že to je autorův nejčtivější román, bych teda polemizoval. Ano, bylo to lepší než první díl a celkem se to dalo číst, ale že bych z toho byl nějak odvařený tak to teda zase ne.

Ondřej Neff píše divné knížky a líbí se mi to na něm (třeba takové Celebrity jsou slušná úchylárna) a tohle je divné dostatečně, přesto, četl jsem od něj lepší věci.

09.09.2015 4 z 5

Výborně jsem se bavil a párkrát se i nahlas smál. Co více by měl člověk od humoristického románu čekat? Navíc to vůbec nebylo blbé a když se nad tím člověk zamyslí, tak major Terazky byl vlastně docela hodný člověk.

07.09.2015 5 z 5

Stalo se ve tmě Stalo se ve tmě Ellery Queen

Nejdříve to, co mi vadilo celou dobu čtení - sazba. Mám vydání z roku 2013 a v něm jsou všechny kombinace písmen st, ct, sf, atd. nahoře spojeny malým ocáskem, který tam nemá co dělat. Strašně mě to při čtení rozptylovalo a měl jsem tendence to číst jako šišlání. Nevím, možná to někomu příjde zajímavé, mě to těžce štvalo.

Příběh samotný je takový docela průměrný, četlo se to celkem dobře, ale nepřišlo mi to jako nic extra úžasného.

01.09.2015 3 z 5

Věčná svoboda Věčná svoboda Joe Haldeman

První a druhý díl jsem měl dávno přečtený a tenhle třetí jsem nemohl sehnat. Nakonec jsem ho (myslím, je to už nějakou dobu) četl elektronicky a asi i to ovlivnilo moje hodnocení, protože mě to už nebavilo tak, jako Věčná válka a Věčný mír.

Ale i tak je to celkem dobré zakončení série a rozhodně stojí za přečtení.

28.08.2015 3 z 5

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Jsem asi tak ve dvou třetinách a nejsem schopný to dočíst. Nebaví mě to. A to jsem se tak těšil. Asi se přemůžu a tenhle díl dočtu, ale další určitě kupovat nebudu...

27.08.2015 2 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Rozhodl jsem se, že se zase jednou pustím do postapo sci-fi. A začal jsem Vteřinou poté. Ze začátku mě kniha docela štvala a mám pocit, že hodně za to může překlad, některé věty prostě nedávaly smysl... Později už to bylo lepší.

Ano, typicky amerického patriotismu je v knize dost, ale Amíci jsou prostě takoví, člověk by to měl předpokládat, když čte knihu, která se odehrává v USA. Takže tohle za mínus určitě neberu. Spíš mi příjde zajímavé podívat se na takovou katastrofu z amerického pohledu (například to, že u nás je běžné, že mají lidi zahrádky se zeleninou - sám si na balkóně pěstuju kde co, v Americe by se na mě asi dívali jako na vola).

Taky jsem párkrát přemýšlel o tom, co bych dělal, kdyby se nějaký takový průser stal. Odchod do hor se zdá být logický, ale asi to je problém, když stejný nápad dostane dalších dvě stě tisíc lidí, pak je tam kapku narváno.

Nabízí se srovnání s Tmou od Neffa, která je rozhodně vtipnější, ale zase i divnější (mnohem divnější), protože Neff je úchyl (kdo četl třeba Rekvalifikační kurz, tak ví :-) ).

Kniha se nakonec četla fajn, ale třeba na Den Trifidů (ano, já vím, je to špička špiček) nemá ani omylem.

Ještě drobný update - trošku jsem si při čtení vzpomněl na seriál Jericho, tam na začátku taky ve velkém grilovali spoustu žrádla :-)

27.08.2015 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Pistolník není špatný, ale jako začátek série nic moc. Věřím, že hodně lidí odradil. Mi trvalo docela dlouho, než jsem se přes něj přelouskal a ocenil jsem ho až při dalších čteních celé Temné věže. Takže moje doporučení zní - i když vás to nebude bavit, přečtěte to. Celá série za to stojí a i první díl pak oceníte.

30.06.2015

Revival Revival Stephen King

Skvělá kniha, výborně napsaná. Super příběh, navíc vyprávěný stylem, který mám moc rád. Líbí se mi, když King líčí běžný americký život a děj přitom nenápadně ubíhá tím správným tempem. Knihu jsem četl v originálu a zrovna včera dostal český překlad, takže budu číst ještě jednou.

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Tahle kniha patří do mých TOP 3. Absurdity by se daly přehazovat vidlemi, je to vtipné od začátku až do konce, příběh je skvělý. Kdo by chtěl až do skonání věků poslouchat Zvuky hudby, když může číst tohle!

24.06.2015 5 z 5

Pokání bratra Cadfaela Pokání bratra Cadfaela Ellis Peters (p)

Cadfaela mám rád, ale tohle mě těžce nebavilo...

24.06.2015 3 z 5

Rekvalifikační kurz Rekvalifikační kurz Ondřej Neff

Úchylárna. Ale dobrá. Vlastně víc než dobrá, výborně jsem se u ní bavil.

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Už je toho moc. Z toho obrovského množství dějových linek bych jich polovinu vyházel a knihu zkrátil. Je tam spousta příběhů, o kterých chci vědět, jak dopadnou a přitom musím číst věci, které mě zas až tak moc nezajímají...

Doufám, že v dalším díle to začne už trošku řídnout, přece jen by se sága měla pomalu chýlit ke konci (i když už jsem četl, že Martin uvažuje o tom, že poslední díl rozdělí na dva, takže nebude knih 7, ale 8...). Bohužel kniha je teď na druhé koleji a přednost má prý seriál (který zcela ignoruju), takže Větry zimy (i když kdo ví, jak se to bude jmenovat česky) asi nepříjdou tak brzy...

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

!!!Spoiler!!!

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, jednoznačně doporučuju. Četl jsem ji česky i v originále a v
angličtině podle mě lépe vyzní to postupné zlepšování gramatiky, takže kdo může, ať se raději pustí do originálu.

24.06.2015 5 z 5

Potomci lidí Potomci lidí P. D. James (p)

O tolik jiné než film a hlavně o tolik lepší.

24.06.2015 5 z 5

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Začátek knihy je super, pak to podle mě dost ztrácí dech a já se nějak nemůžu dokopat k tomu, abych to dočetl. Už rok jsem tak ve dvou třetinách a nejde to dál...

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Tak jsem se těšil, že si přečtu celou sérii Duny a narazil jsem už u druhého dílu. Zatím co Duna byla skvělá, tohle jsem prostě nedočetl, protože mě to nebavilo. Až někdy nebudu mít co číst (což teda nevím, kdy bude), tak dostane druhou šanci, ale nevím, nevím...

Zavíráme! Zavíráme! Joseph Heller

Knihu mám už nějakou dobu rozečtenou a nemůžu se dokopat k dočtení. Hlava XXII byla o hodně lepší, tohle mi příjde takové moc roztahané...