Marekh Marekh komentáře u knih

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Knihu jsem četl v minulosti. Tento román lze číst jako napínavý, až hrůzostrašný příběh ze staré Prahy. Autor ponechává na čtenářově fantazii, aby si stanovil hranici mezi snem a skutečností, mezi všednodenní realitou a tajemným nočním stínem. Z románu vyzařuje atmosféra tajemna, která je podtrhována iracionálními jevy, symboly a záhadným prostředím.

24.08.2020 4 z 5

Stopy Stopy Marie Calma (p)

Vzpomínám si, že jsem tuto knihu četl před mnoha lety. Sice nebyla moc v dobrém stavu, ale lákalo mne, abych si knihu přečetl. Svými myšlenkami se mi kniha líbila, myšlenky jsem si tentokrát nevypisoval. :)

24.08.2020 5 z 5

Králíku, utíkej! Králíku, utíkej! John Updike

Knihu jsem četl v minulosti. Jedná se o trilogii, ale další díly z této trilogie neplánuji číst. Hlavní postavou je Harry, který útěkem hledá lék proti životní rutině, avšak jeho počínání se odráží na rodinných vztazích..

24.08.2020 4 z 5

V tajném státě V tajném státě Robert McCrum

Knihu jsem četl hodně dávno, ale pokud mne paměť neklame, tak mne tato kniha příliš neoslovila.

23.08.2020 2 z 5

Jsme ve vesmíru sami? Jsme ve vesmíru sami? Nikolaj Petrovič

Knihu jsem četl v minulosti. Myslím si, že jsem si knihu půjčil od dědy.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Co je to vlastně láska? Síla tohoto trojnásobného citu je neobyčejná. Působí jako zvětšovací sklo. Z tisíce lidí vidíte jen jediného, ten se okamžitě zvětšuje, přibližuje, roste… A najednou zaujímá v milující duši více místa než všichni ostatní milióny obyvatel Země. Proud citů člověka mění. Probouzí se v něm někdo jiný, silný, lepší. Odhalují se nové pokladnice vědomí a citů. Kdy se historicky zrodil v lidech tento nadevším vítězící cit? Kdy vystřídal biologickou pohlavní přitažlivost? Zřejmě se to stalo v době, kdy skupinové manželství nahradila rodina moderního typu, kdy matriarchát vzdal své pozice. Nejstarší svědek o lásce je obecně známý; je to 129 hlava Nefertiiti. Kámen až k nám přenesl přes celá tisíciletí její krásu i velikost jejího ducha. Ne nadarmo se kopie této sošky v miliónech´exemplářů rozběhly po celém světě. Faraón Achnaton zanechal mnoho svědectví o své lásce k Nefertiiti. Ani tisíciletí je nezavála. Člověk přirozeně zdědil po svých živočišných předcích instinkt pohlavního rozmnožování. Ale práce a rozum přeměnily tento instinkt v nejvyšší vzlet lidských citů, ve stimul nejplnějšího rozvití osobnosti. Schopnost a potřeba milovat je tedy dalším rysem, který charakterizuje rozumného člověka. Básník A. Blok říkal: Jenom zamilovaný má právo nazývat se člověkem.

Jak je tomu na druhých obydlených světech? Procházejí myslící bytosti všude tak trnitou cestou ke svobodě nebo to byl osud pouze zemského pokolení? Dojde-li ke kontaktu s jinými světy, bude odhaleno i toto tajemství. Velké skvrny nám napovídají, že vývoj lidstva se neubírá přímočarou cestou pokroku. Pod vlivem brzdících sil dochází k řadě odchylek a omylů. Ale lidská lavina nakonec všechno smete a žene se dál, kupředu, kupředu… Až návštěvníci z jiných světů uvidí Zemi, možná že jí dají nepěkný název „Planeta mravenišť". Budou k tomu mít své důvody. Ty hromady obydlí mají dokonce vlastní atmosféru. Co vdechuje obyvatel velkoměsta? Především samozřejmě výfukové plyny automobilů. Vlny benzínových spalin otřásají mraveništěm. Za druhé je to kouř a popílek z továren, hromady prachu. Pro celou cestu, která trvala milióny let, od dryopiteka až po současného člověka, vynecháme-li nepatrný poslední úsek, je příznačná vysoká fyzická aktivita. Patří do ní zdokonalování pracovních nástrojů, lov, obrana před nepřáteli, zemědělství, chov dobytka atd. Člověka té doby můžeme plným právem nazývat - Člověk dynamický! Co se však stalo na posledním úseku? Duševní činnost začala vytlačovat fyzickou. Objevuje se nový druh - „Člověk statický".

Nevěra Nevěra Valja Stýblová

Knihu jsem četl dávno v minulosti. Nevybavuji si už přesně děj, ale kniha se mi líbila a vzpomínám si, že mne jedna událost hodně zaskočila a byl jsem z ní hodně smutný.

Mám pocit, že v současnosti je nevěra na denním pořádku. Podle statistik v ČR se polovina manželství rozvádí a jednou z možných příčin je také nevěra. Pokud některé ženy zjistí, že je manžel podvádí a mají spolu děti, tak se snaží na to zapomenout a dát svému partnerovi ještě jednu šanci. Některé ženy to považují za obrovské zklamání, ztrátu důvěry a nemohou se s tím vyrovnat a raději se rozhodnout ukončit manželství, přestože mají s dotyčným partnerem děti. Když žena s partnerem nemá žádné děti, tím je rozvod o něco jednodušší.

Jsem rád, že rodiče jsou stále spolu. V každém manželství přijdou špatné okamžiky, nic není růžové. Na počátku vztahu je obrovská zamilovanost, pak se rozhodnout partneři uspořádat svatbu, zplodit děti. A zamilovanost postupně pomalými krůčky vyprchává a jejich život se stává všedním, stále dokola se opakujícím. Někteří nechápou, že ta intenzita nemůže být jako na počátku vztahu, kdy se seznámili a užívali si plnými doušky života. Jenže manželství je závazek a pokud jsou v manželství děti, tak jsou to starosti, ale také radosti. Když začne partner podvádět svou manželku, musí to mít nějaký důvod. Někdy se manželka třeba nevěnuje dostatečně svému partnerovi, tak pak manžel hledá uspokojení v jiných vodách. Někdy třeba manželka dělá pro něj a pro rodinu první poslední, ale stejně ji manžel podvede. Důvody podvádění mohou být různé. Každopádně když se manželé rozvedou, vždy trpí děti. Podle mého názoru už to není nikdy takové, jako tomu bývalo, když byli spolu a tvořili rodinu. Některé děti se přizpůsobí novému partnerovi rodičů, jiným to trvá déle a některé děti se s tím nikdy nesmíří. Je to komplikované. Otázkou však zůstává, jestli má žena zůstat s mužem, který ji podvedl s jinou ženou, jestli mu může věřit, že už to nikdy neudělá. Tato žena musela v tomto muži ztratit důvěru a myslím si, že musí mít pochybnosti, ale těžko říci. Jsem názoru, že pokud manžel cítí, že s manželkou si už přestal rozumět a nechce nadále s ní sdílet jednu domácnost, má to ženě říci co nejdříve. Má k ní být naprosto upřímný a otevřený. Je to rozhodně lepší, než když se to žena dozví úplnou náhodou. V takovém případě se musí cítit hodně zraněná a podvedená. Některé ženy tvrdí, že muži "myslí jen tím jedním." Samozřejmě nevěrná může být také žena, ale asi ve větším měřítku jsou nevěrní muži, kteří si chtějí většinou něco dokazovat.

Mám pocit, že v poslední době je trend, že starší muž se rozvede se ženou a najde si partnerku o 20 nebo 30 let mladší. Myslím si, že takové ženy, které jsou s takovým mužem, se dívají také na peníze. Určitě většina těchto žen by o muže, který by smrděl kurnou, ani nezavadila. Muž zapomněl na ženu, se kterou se rozvedl, na společné nezapomenutelné vzpomínky, zahodil všechno přes palubu jen kvůli nové známosti, mladé ženy, která ho očarovala. Většinou to končí tak, že tento vztah s touto ženou se po čase rozpadne. Nemusíme chodit daleko a můžeme se podívat na některé politiky nebo celebrity..

Něžná (4 novely) Něžná (4 novely) Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Knihu jsem četl v minulosti.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

povídka NĚŽNÁ:

Dřívější rozhodnost může ztroskotat na novém, neobyčejném dojmu. Říká se, že lidé, kteří stojí hodně vysoko, jsou jako by přitahováni dolů, do propasti. Myslím, že mnoho sebevražd a vražd bylo spácháno jen proto, že revolver byl už v ruce. Je to také propast, je to sráz pětačtyřiceti stupňů a není možné nepozbýt rovnováhy; cosi člověka neodolatelně nutí stisknout kohoutek.

povídka BYTNÁ:

Myšlení z hoře pochází, myšlení hoře provází, a ve šťastné chvilce se nemyslí.

Je nemilé, vskutku nemilé, když člověk, kterého jsme mívali rádi právě pro jeho hloupost, náhle zmoudří.

povídka BÍLÉ NOCI:

Ano, jsme-li nešťastni, cítíme neštěstí druhých silněji; cit se netříští, ale soustřeďuje.

Poslyšte, proč se my všichni neumíme chovat jako bratr k bratru? Proč i ten nejlepší člověk jako by stále něco před druhým skrýval, jako by něco zamlčoval? Proč neříci přímo, že máme zrovna něco na srdci, víme-li, že neříkáme svá slova do větru. Ale každý se tváří, jako by byl nevlídnější, než opravdu je. Jako by se všichni báli dotknout svých citů, i když je za chvíli projeví...

povídka MALÝ HRDINA:

Několik osob se stalo středem pozornosti. Nechyběly ovšem pomluvy a intriky, protože bez nich se na světě nic neobejde a milióny lidí by pomřely nudou jako mouchy.

Lovci kožišin Lovci kožišin František Flos

Knihu jsem četl v minulosti. Kniha se mi líbila. František Flos je považován za zakladatele české dobrodružné literatury pro mládež.

Je to světový, táto! Je to světový, táto! Zdeněk Adla

Knihu jsem si přečetl v dospělosti. Kniha je nabitá dějem, místy se čte jako detektivka. V knize se vyskytuje první láska, ryzí přátelství a velké kamarádství.

Zlaté osamění Zlaté osamění Maja Anatoljevna Ganina

Kniha, kterou si v minulosti koupila mamka, v dospělosti jsem si tuto knihu také přečetl. Příběhy moderních žen - divadelní herečka, dělnice ze sibiřských dolů, pradlena, básnířka, mladá vesničanka s třemi dětmi.. Povídky jsou vykresleny věcně a nesentimentálně.

Autorka absolvovala strojní průmyslovku, pracovala v moskevských závodech a studovala LITERÁRNÍ INSTITUT MAXIMA GORKÉHO.

Návštěvní den u Jiřího Grosmana Návštěvní den u Jiřího Grosmana Miloslav Šimek

Tuto knihu jsem četl v minulosti. Miloslava Šimka máme rádi a pokud se v televizi vysílala politická show, kterou uváděl společně se Zuzanou Bubílkovou, tak jsme se rádi podívali. Tuto knihu si asi koupila mamka, časem jsem se také pustil do čtení. Mám pocit, že kniha obsahuje také ilustrace.

Mlhy na Blatech Mlhy na Blatech Karel Klostermann

Knihu jsem četl v minulosti. Tento autor se stal básníkem Šumavy. Jeho povídky a romány zachycují život šumavských sklářů, dřevorubců, vorařů, pytláků. Jsou také obrazem šumavské přírody. Klostermann má barvitý sloh a jeho příběhy jsou poutavé. Kniha se mi líbila.

O lásce O lásce Anton Pavlovič Čechov

Tuto knihu jsem četl v minulosti. Jedná se o první knihu, kterou jsem četl od Čechova. Prozatím jsem přečetl jen tuto knihu. Časem bych si chtěl přečíst nějaké další knihy, vyzkoušel bych nějaké drama. :)

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

Jedná se o satirický román, který se svou vnitřní strukturou a charakterem hlavního hrdiny hlásí k pikaresknímu románu (motivy putování a návštěv, obraz různých společenských sfér, překvapivé zvraty). Román ukázal ruskou společnost ve všech jejích podobách. Ve svém důsledku je kniha obrazem úpadku carského absolutismu. Hlavní postavou je ČIČIKOV, který obchoduje s mrtvými dušemi..

Pohádka máje Pohádka máje Vilém Mrštík

V tomto románu nalezneme prvky impresionismu a také naturalismu. Hlavní postavou je RÍŠA, pražský student, který poznává na návštěvě na venkově u Brna krásnou Helenku, která vyrůstala v myslivně. Sledujeme jejich vzájemný vztah, milostné vzplanutí, ale také proměny jarní přírody v různých momentech dne i noci.

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

Knihu jsem četl před mnoha lety. Román ze sklonku národního obrození v podhorském kraji. Vystihuje zásluhy vlasteneckých kantorů a lidových kněží na tvorbě národního uvědomění v nejodlehlejších částech naší země. Hlavní postavou je nedostudovaný učitelský mládenec KAREL ČERMÁK, který našel svůj nový domov i práci v zapadlé horské osadě. Autor našel podklady k tomuto románu v zápiscích učitele Václava Metelky z Pasek. V knize se nenachází kritická vyhrocenost, spíše dobrosrdečná prostora a sentimentalita. Román získal velkou popularitu mezi čtenáři.

Bohové a hrdinové - Achilles Bohové a hrdinové - Achilles Pavol Valachovič

Vzpomínám si, že jsem tuto knihu obdržel jako dárek buď na Vánoce nebo na narozeniny. Kniha se mi líbila. Obsahuje nádherné ilustrace, má křídový papír.

Můj zlozvyk při čtení Můj zlozvyk při čtení Vratislav Ebr

Pokud si dobře vzpomínám, tak tato kniha měla malý formát a líbila se mi. Mám pocit, že jsem tuto knihu daroval Lubošovi. :)

23.08.2020 5 z 5

Tři mušketýři I. Tři mušketýři I. Alexandre Dumas, st.

Knihu jsem četl v minulosti. Vzpomínám si, že 2. díl této knihy jsem přečetl na jedno posezení. Knihu jsem začal číst dopoledne a skončil jsem večer. Bylo to napínavé a začetl jsem se tak, že se mi nechtělo od knihy odejít. Možná časem vyzkouším knihu HRABĚ MONTE CHRISTO.

Old Surehand I Old Surehand I Karel May

Tuto knihu jsem četl před mnoha a mnoha lety. Vzpomínám si, že tuto knihu obdržel můj bratr jako dárek buď na Vánoce, anebo na narozeniny, když byl malý. Mám pocit, že tuto knihu jsem četl až v dospělosti, ale už si nevzpomínám, jestli jsem čet také druhý díl této knihy.