Marekh Online Marekh komentáře u knih

Sluneční kámen Sluneční kámen Igor Afanasjevič Vasilkov

Tuto knihu jsem si půjčil od dědy a zároveň jsem si ji už ponechal v mé knihovně. Knihu jsem četl v minulosti a kniha se mi líbila. Pojednává o dějinách a využití uhlí. Kniha má 8 kapitol. V knize se seznámíme s různými druhy uhlí, dočteme se o vzniku uhlí, o dobývání uhlí, o koksárenských pecích, získáme informace o uhlovodících. V závěru knihy se také dočteme o budoucnosti chemie uhlí. Kniha je přehledně zpracována, obsahuje hodně černobílých a také barevných ilustrací, které jsou hodně názorné. Líbí se mi například ilustrace UHELNÉHO STROMU, který představuje využití uhlí v různých odvětvích průmyslu. V knize se také nachází na jedné dvojstraně PERIODICKÁ SOUSTAVA PRVKŮ.

Tuto knihu jsem v Databázi knih nenašel, proto jsem se rozhodl, že knihu osobně vložím. Už dlouho jsem do Databáze knih nevkládal novou knihu. Byla by škoda, kdyby tato kniha zde nebyla umístěna. Přestože byla vydána v roce 1954, myslím si, že může oslovit čtenáře i v dnešní době, protože v knize nalezneme hodně zajímavých informací. Je určena pro všechny čtenáře, kteří se zajímají o tuto nerostnou surovinu - UHLÍ.

25.08.2020 5 z 5

333 tipů a triků pro vypalování CD a DVD 333 tipů a triků pro vypalování CD a DVD Petr Broža

Tuto knihu jsem si v minulosti pořídil a důvodem bylo to, že jsem si koupil vypalovací mechaniku (vypalovačku) do PC, ve které jsem si mohl vypalovat CD nebo DVD. Používal jsem vypalovací program NERO, který je jednoduchý na obsluhu. Bylo to období, na které vzpomínám, protože jsem se dostal do spárů počítače a moje myšlenky se točily jenom kolem počítače, ať už se to týkalo počítačových her nebo filmů. Neustále jsem kupoval prázdná CD nebo DVD a hodně často jsem vypaloval. V současné době téměř vůbec nevypaluji na CD nebo DVD jak je rok dlouhý. Všechny soubory, které jsou pro mě důležité, zálohuji na EXTERNÍ DISK. Občas něco zálohuji dědovi, zejména písně ve formátu MP3, anebo pro sebe velmi málo. V současné době používám zejména vypalovací program, který se jmenuje ASHAMPOO BURNING STUDIO.

V knize se nachází plno tipů a triků jak vypalovat CD nebo DVD. Možná bych se bez této knihy klidně obešel, ale chtěl jsem si o tom něco přečíst. :)

25.08.2020 4 z 5

Chemie : s výpisem počítačového programu Chemie : s výpisem počítačového programu Jane Chisholm

Na tuto knihu si pamatuji. Kniha byla pěkně zpracovaná, byla vytištěná na lepším papíru. Navíc obsahovala výpis počítačového programu, ale bohužel tomu jsem nerozuměl a myslím si, že kdybych tuto knihu ještě vlastnil, program by mi nebyl k ničemu, protože bych ho k ničemu nevyužil.

Mýty a fakta - Řekové Mýty a fakta - Řekové Hazel Mary Martell

Kniha, kterou jsem vlastnil v dětství. Pěkné ilustrace, křídový papír.

Je s podivem, když se zamyslím nad tím, že jsem v dětském věku četl spíše odborné knihy, které jsou psány pro dětské čtenáře. Odborné knihy (encyklopedie) převažovaly před beletrií. Nicméně byly to knihy, které mnohdy nebyly dlouhé, třeba tato kniha a obdobné knihy měly do 50 stran textu. Na těchto knihách mne upoutaly nádherné ilustrace, které musí zasáhnout každého dětského čtenáře, alespoň si myslím. :)

Mýty a fakta: Egypťané Mýty a fakta: Egypťané Sarah Quie

Kniha, kterou jsem vlastnil v dětství. Pěkné ilustrace, křídový papír. :)

Elektřina Elektřina Steve Parker

Tuto knihu jsem vlastnil v dětství. Kniha má pěkné ilustrace, má křídový papír. Myslím si, že knihu si přečetl také táta, kterého elektřina bavila.

Vikingové Vikingové Gilles Ragache

Jedná se o knihu, kterou jsem vlastnil v dětství. Líbily se mi ilustrace. Kniha je docela krátká, ale to mi v dětském věku vůbec nevadilo. Kniha má křídový papír.

Panoptikum Panoptikum Jeffery Deaver

Knihu jsem četl v minulosti. Jedná se o knihu povídek.

25.08.2020 4 z 5

Od šestky do devítky - Český jazyk stručně a přehledně Od šestky do devítky - Český jazyk stručně a přehledně Lucie Honsigová

V minulosti jsem si pořídil tuto příručku, ale už si nevzpomínám, jestli to bylo na základní škole, anebo na střední škole. Knihu mám stále doma, mám vydání z roku 1996. Určitě by nebylo od věci, pokud bych si pořídil novější aktualizované vydání. Knihu hodnotím na 100 %.

Kniha je vhodná jako pomůcka pro všechny studenty různých typů škol, ale nejenom pro ně. Je určená pro širokou veřejnost, pro každého, kdo si chce zopakovat pravidla českého pravopisu, ověřit si, jestli v písemném projevu nedělá chyby. V knize se například dozvíme, v kterých slovech se píše MĚ – MNĚ (zde dělám hodně chyb), dočteme se o druzích slov, vyjmenovaných slovech, kdy máme psát čárky ve větách, o vedlejších větách apod.

Vzpomínám si na základní školu, kdy jsme psali diktáty. 6 diktátů za školní rok. Upřímně řečeno jsem diktáty příliš v lásce neměl, poněvadž jsem většinou natropil nějaké chyby. Vzpomínám si na učitelovo známkování do dnešního dne: 0 – 1 chyba = 1; 2 – 4 chyby = 2; 5 – 8 chyb = 3; 9 – 12 chyb = 4; 13 chyb a více = 5. Ať byla chyba jakkoliv závažná, učitel to nerozlišoval a házel všechny chyby do jednoho pytle. Někdy se stávalo, že jsem z diktátu obdržel známku 4, jindy třeba 1 nebo 2. Někdy jsem občas očkem nahlédnul ke kamarádovi Jirkovi a nechal jsem se inspirovat. :)

V současné době více píšu na počítači než ručně. V minulosti jsem si psal ručně poznámky do sešitu, zejména citáty a to, co mne zaujalo na přečtené knize. Dnes si už do sešitu téměř nic nezapisuji, většinou píšu všechno na počítači. Vzpomínám si, když mi někteří učitelé (profesoři) sdělili, že mám pěkné písmo. Netuším, co na mém písmu bylo tak nádherného, že o tom začali mluvit, ale patrně je muselo očarovat nějakým kouzlem, jinak by o tom nemluvili. :) Je určitě fajn, že pokud udělám nějakou chybu v počítači, tak mne na to upozorní a chybu mohu opravit. Ale nelze se spoléhat jen na chytrost počítače, občas může chybu přehlédnout. Jen si vzpomeňme, kolik pravopisných chyb nacházíme v knihách, což by rozhodně nemělo být pravidlem a korektoři by si na to měli dávat pozor, zejména u knih pro děti. Nemusí se jednat jen o překlepy, ale o skutečné pravopisné chyby!

Biologie pro gymnázia Biologie pro gymnázia Vladimír Zicháček

Vzpomínám si na tuto knihu, kterou jsem si pořídil ve 4. ročníku na střední škole. V 1. ročníku jsme měli předmět, který se jmenoval BIOLOGIE A EKOLOGIE a v dalších ročnících jsme už tento předmět neměli. Bohužel tento předmět učil profesor, který nám moc informací nepředal. Pokud bych si dnes prohlédnul zápisky ze školy (sešit bude ve sklepě), tak bych ze zápisků nebyl chytrý, spíše by mi to připadalo zmatené. Používali jsme sice učebnici ZÁKLADY EKOLOGIE, ale tato učebnice asi nebyla pro nás dostačující.

Ve 4. ročníku jsem si zvolil jako volitelný předmět BIOLOGICKÝ SEMINÁŘ a do tohoto předmětu jsme si museli koupit tuto učebnici. Kniha je určená pro gymnázia, takže studenti gymnázií mají biologii po celou dobu svého studia. Ve 4. ročníku nás měl na tento seminář profesor, který vyučoval na gymnáziu a jednou týdně přijížděl do naší školy. Měli jsme dvouhodinovku. Cílem semináře bylo, aby nás připravil na přijímací zkoušky z biologie, pokud bychom se hlásili na vysoké školy, které to vyžadují. Byl to pěkný mazec. Během jednoho roku jsme probrali látku, která se jinak probírá 4 roky. Profesor měl jiný styl výuky, bylo to úplně o něčem jiném v pozitivním slova smyslu než u profesora, kterého jsme měli v 1. ročníku. Připadalo mi, že to mělo nějakou logiku a ucelenost.

Musím říci, že učebnice byla (a stále je) poměrně drahá a hlavně je to pořádní bichle, takže je docela těžká. V učebnici se nachází obrovské množství informací a pojmů. Měl jsem pocit, že zachází do příliš velkých detailů. Začali jsme probírat botaniku, později jsme přešli na zoologii, a pak na lidské tělo. Pokud si vzpomínám, v knize se nacházely také latinské názvy. Při výuce jsem si říkal, jestli jsem si neměl raději vybrat jiný volitelný předmět, třeba jsem si mohl zvolit SPOLEČENSKÉ VĚDY, které by mne asi více oslovily a bavily by mne více. V knize se nachází hodně barevných a černobílých obrázků.

Kniha je určitě zpracovaná dobře, studentům může kniha sloužit také při přípravě na maturitu. Knihu si mohou také pořídit čtenáři, kteří sice už nejsou školou povinní, ale chtěli by knihu vlastnit a mít ji vždy po ruce. Asi by se jednalo o čtenáře, kteří měli a mají rádi biologii. Za sebe mohu říci, že informací v knize bylo velmi hodně. Určitě jsem nezáviděl studentům gymnázií, kteří se budou učit z této knihy po celé jejich studium. Je to individuální. Někdo má k biologii blíže a chce znát každý detail a biologie ho baví, takže by možná přivítal, kdyby kniha ještě obsahovala více stran, a naopak někoho jiného tento předmět úplně neosloví a nemá potřebu znát všechno detailně. Knihu už nemám doma. Možná jsem si knihu mohl nechat, ale nakonec jsem usoudil, že už ji nebudu potřebovat, a kniha putovala některému ze čtenářů, který ji využil mnohem lépe než já. Nejsem si už jistý, jestli jsem knihu přečetl od začátku až do úplného závěru. Spíše jsem se zaměřoval na učivo, které jsme probírali, ale každopádně tuto knihu jsem do Databáze knih také zařadil, protože na ní vzpomínám. :)

Maturitní otázky - ekologie Maturitní otázky - ekologie Jitka Mudrychová

Tuto učebnici jsem si pořídil na střední škole. Kniha je zpracována přehledně. Maturoval jsem z předmětu ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, takže některé informace z této knihy jsem využil při přípravě na maturitu. :)

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Jedná se o první knihu (debut), kterou autorka napsala. Mladý černoch je obviněn ze znásilnění chudé bělošky.. Příběh vypráví Finchova dcera. Kniha je napsána jemným slohem, plným rafinovaného humoru. Kniha se mi líbila, časem zvažuji, že bych si knihu přečetl znovu, abych si ji připomněl, anebo se začetl do autorčiny další knihy - POSTAV HLÍDKU.

Martin Eden Martin Eden Jack London

MARTIN EDEN není Londonův vlastní životopis, ale román, který má silné autobiografické prvky. Knihu jsem četl v minulosti a vzpomínám si, že jsem knihu četl delší čas. Kniha obsahuje pěkné ilustrace. Říká se, že Jack London za necelých 20 let literární činnosti vypsal přes milión dolarů, nikdy však nevyšel z finančních potíží. V příběhu Martina Edena předpověděl svůj vlastní osud..

25.08.2020 5 z 5

Ženy bez mužů Ženy bez mužů Helle Helle (p)

Jedná se o první knihu, kterou jsem přečetl od této autorky. Časem bych si chtěl přečíst knihu TOHLE JSEM MĚLA NAPSAT V PŘÍTOMNÉM ČASE.

Muž a žena Muž a žena Rabíndranáth Thákur

Knihu jsem četl v minulosti. Autor je Ind. Bylo zajímavé sledovat, jaká je kultura a myšlení lidí v Indii.

24.08.2020 4 z 5

Hádanky a básničky pro celý rok Hádanky a básničky pro celý rok Markéta Zinnerová

Knihu jsem četl v dospělosti, kniha se mi líbila. :)

Ladovy veselé učebnice - Ptáci Ladovy veselé učebnice - Ptáci Josef Lada

Knihu jsem četl v dospělosti. Kniha se mi líbila včetně ilustrací.

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Historický román, který líčí osudy Michelangela Buonarottiho, podává sugestivní obraz dramatických konfliktů doby. Mám pocit, že autor román nedokončil. Tuto knihu jsem četl v minulosti. Knihu jsem si půjčil od dědy. V knize se vyskytují černobílé fotografie.

SCHULZ díky své inklinaci ke katolicismu nebyl za komunistického režimu náležitě oceněn.

Království pohádek Království pohádek Jacob Ludwig Carl Grimm

Kniha se mi líbila, knihu jsem četl v dospělosti. Kniha má pěkné ilustrace, má velký formát. Myslím si, že by se tato kniha mohla líbit dětem. :)

Nebezpečná posedlost Nebezpečná posedlost Maria Barrett

Knihu si v minulosti koupila mamka, později jsem knihu také přečetl.

24.08.2020 3 z 5