Mako123123 Mako123123 komentáře u knih

Vzájomná pomoc: Faktor evolúcie Vzájomná pomoc: Faktor evolúcie Petr Alexejevič Kropotkin

zo začiatku mi trocha vadilo to množstvo podobných príkladov ... aj vtáci druhu.... aj opice druhu... a takto sa správajú aj mravce ... atd atd... postupne som si na tieto dlhšie výčty zoznamov zvykol a v druhej polke ked sa venoval lúdskéj historii to hadam bolo aj treba, inak by sa to stratilo v zjednodušujúcich archívoch medzi všetkými tými atraktívnymi ľudskými potičkami, vojnami, paktmi atd...

21.05.2023 5 z 5

Lovci mamutov a tí druhí Lovci mamutov a tí druhí Pavel Dvořák

Veľmi poučná a pútavá kniha, toto by som si vedel predstaviť ako čítanie na základných školách. Len tie posledné "keltské" kapitoly v záverečnej štvrtine knihy sa trocha začali ťahať. Ale rozumiem že každý má nadšenie pre niečo iné.

29.03.2023 4 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

Patrím medzi Sterakovych "followerov" ale tato kniha mi nesadla. Dej mi prisiel nekonzistentný a záver nezvladnutý. No uz mam kupene aj pokracovanie tak hor sa nan, snad to bude lepsie.

05.02.2023 2 z 5

Za hranicami známeho: Objavné cesty naprieč planétou až hore ku hviezdam Za hranicami známeho: Objavné cesty naprieč planétou až hore ku hviezdam Andrew Alan Rader

Wau, tak túto knihu zaradujem medzi moje top z kategórie populárno-náučných. Predčila Faktomluvu (Moc faktov) (4/5) a dokonca sa mi zdá o niečo lepšia než Sapiens (5/5) Hlavne ten futuristický záver, kvoli ktorému je u niektorých čitateľov Sapiens kritizovaný i ked mne sa veľmi páčil, je tu podaný profesionálnejšie. Takže daľšie plné hodnotenie. :) Určite odporúčam.

16.01.2023 5 z 5

Hľadáme kozmické civilizácie Hľadáme kozmické civilizácie Karel Pacner

45 ročná kniha, ktorá sa svojimi filozofickými úvahami a myšlienkami môže rovnať súčasnej literatúre vysokej kvality. Z toho vystáva nepríjemná otázka: to sme sa ako ľudstvo morálne a mentálne odvtedy takmer nikam nepohli?

10.11.2022 5 z 5

Temná svatá noc Temná svatá noc Michael Connelly

Ten počet vedľajších prípadov pôsobil rušivo. 3,5/5 (70%)

24.10.2022 3 z 5

Dve tváre pravdy Dve tváre pravdy Michael Connelly

To doriešenie osudu narkomanky Elizabeth mi prišlo už zbytočne navyše. Asi som v tomto viac ako Edgar a nie ako puntičkár Bosch. Druhá vec čo mi vadila a prečo tomuto nedám plné hodnotenie je, že mi to čo chcel Bosch na poslednej strane knihy spraviť skrátka nesedí s jeho "novým" životom. Ano, v minulosti by som to pochopil, ale teraz má Mads. To by jej fakt urobil? Cítil som náznak autorovho citového vydierania? Inak oba prípady boli veľmi dobré a tiež sa mi páčilo zapracovanie Edgara s Hallerom.

17.10.2022 4 z 5

Nočná zmena Nočná zmena Michael Connelly

Nová hl. hrdinka vyzerá byť sympatická, ale ten štýl navršovania viacerých prípadov naraz, mi úplne nesadol. Uvidíme ako to bude fungovať neskôr v spolupráci s Boschom ;)

10.10.2022 3 z 5

Violončelistka Violončelistka Daniel Silva

Po predošlých 3-4 dieloch (//Rád// som nečítal, mám rád protikresťanskú tematiku, ale Allona mám radšej ako špióna a nie jakošto Roberta Langdona :D)
1. klasický dej (krásna, Gabrielom nastrčená a bohatým záporákom vydržiavaná obchodníčka, kurátorka apod...) obohatený o
2. návrat niektorých starých postáv (pri jednej som aj zabudol, že existovala :D) a
3. komentovanie reálnej politickej a epidemiologickej situácie (USA-RUS 2020) s troška krkolomným ale inak pomerne dobrým prepojením s fiktívnym svetom,
činí z Violončelistky 4,5/5 (zaokrúhlene 5/5)
P.S: Podla vysokých hodnotení tejto knihy (myslím celkovo, aj na iných stránkach) sa naozaj javí, že vymletí absolventi vysokých škôl života väčšinou nečítajú niečo, čo je dlhšie než priemerný FB status- koment.
P.S.S: Tu to dosť cítim, že autor je aj novinár. Nevadilo by mi keby odložil Gabriela na dôchodcovský kolík a začal publikovať niečo ako knižné noviny. Snad by po tom bol dopyt aj v našich mentálne a morálne dekadentných končinách. :D:

20.09.2022 5 z 5

Moja čínska dekáda Moja čínska dekáda Pavel Dvořák ml.

Jedným slovom- úžasné. Viacerými slovami- táto kniha patrí medzi tých top 5 čo by som si vzal na opustený ostrov. Vysoko odporúčam. :)

17.08.2022 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

(SPOILER) Posledná petina knihy (cca 150 strán) pôsobí ako melancholický doslov, kedy sa od pútavého sci-fi autor orientuje viac na hypotetické fantasy (navyše s tak nesympatickou hl. hrdinkou Sin v hlavnej úlohe, (dobrý popis jej dal komentujúci čitateľ SirChico podomnou)) Takže za mna kniha bola celkom fajn, nachádza sa v nej plno zaujímavých myšlienok tak ako v predchádzajúcich dieloch, ale ten záver bol skrátka slabší. Pár vecí ostalo otvorených a nevysvetlených.
Začiatok SPOILERU!---- Napr. tá až vymyslená zhoda okolností kedy Tieng- darca hviezdnej sústavy (vdaka tomu že dalšou zhodou okolností chvílku predtým prišiel zrazu k obrovským peniazom) je zároveň známy hl. hrdinky, do ktorej bol samozrejme zaľúbený, taktiež ideálny kandidát na súťaž o misiu ktorou ako jediný dokázal prejsť a potom aj napriek obrovským prekážkam a komplikáciám splniť, takisto je to človek ktorého si adresáti veľmi obľúbili, dokázal vymyslieť geniálny plán ako zachrániť celé ľudstvo a zašifrovať ten odkaz tak, že to ani prísne dozerajúci hyper-inteligentní mimozemšťania nezbadali, zotrval takmer až do aleluja a ked už nemohol tak aspoň zanechal darček z ríše fantázie pre svoju nikdy nedosiahnutú lásku.
---Koniec SPOILERU.
Podobne ako život hl. hrdinky Sin, táto postava Tienga pôsobila takmer ako fantasmagória a celkom mi to nesedelo do tejto trilógie.

15.06.2022 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Miestami mi to prišlo ešte o niečo lepšie než jednička, miestami mi to prišlo slabšie -tá vata- (opisy lodí, vzťahy posádok), ale skúsený čitateľ (ehm ehm akože napr. ja) vie ako ich môže popreskakovať. Kniha napriek tomu stále obsahuje plno skvelých myšlienok a nápadov. Najmä v druhej polke dvojky sa posúvame "vpred" krokom do neznáma- autorovej fantázie. Neviem či som to pochopil správne, ale ak áno tak je to fakt dobre premyslené, až by som povedal skryto filozofické, bo kontakt s inou mimoz. civilizáciou máme napr. v popkultúre dosť často, zostávame tým už otupení a berieme to ako "samozrejmosť" ale otázky ako?, prečo? apod pokaždé vystávajú ... na niektoré veci som došiel až teraz- den po dočítaní dvojky, a sám sa divím, že to dáva zmysel. :D Idem na poslednú časť.

06.06.2022 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tiež som sa do toho spočiatku ťažšie dostával- čínska revolúcia v 70. rokoch? Vážne? ... ale zanedlho vesmír urobil blik a... vedecká fantastika posilnená LSD filozofickým tripom (to je asi tou čínskou kultúrou :D) ako má byť... Som zvedavý ako to bude dalej. :)

02.05.2022 5 z 5

Si len diabol / Tichý let smrtihlava / Vládkyňa Labyrintu Si len diabol / Tichý let smrtihlava / Vládkyňa Labyrintu Joe Alex (p)

Zbytočne dlhé úvody, nudné a nezmyselné opisy, zápletka a rozuzlenie prichádza z ničoho nič na posledných stranách príbehov, pričom autor/hl. hrdina vyťahuje veci, jak karty z rukáva, kt. čitateľ nemal šancu vedieť a ani neboli spomenuté.

03.01.2022 2 z 5

Dr Jekyll and Mr Hyde / Dr. Jekyll a pan Hyde (převyprávění) Dr Jekyll and Mr Hyde / Dr. Jekyll a pan Hyde (převyprávění) John Grant

Pre tých, ktorí nemajú radi spoiler už na začiatku knihy a ešte ju náhodou nečítali a nevedia o čo ide- nečítajte ten úvod (o knihe). To ktorý chytrák tam dal? Obsahovo priemer, štýl priemer, anglina celkom dobre poriešená, znova som si pripomenul prečo ich vyjadrovanie nemám rád. Strašne všetko komplikujú a pritom sa to dá napísať tak jednoducho. ͞ ٦´–´ / ͞

06.07.2021 2 z 5

Život na našej planéte Život na našej planéte David Attenborough

Podľa mňa to najlepšie vystihla vo svojom komentári Deia. Nenapísal by som to lepšie. Tak aspoň dodám, že kniha a dokument sa dopĺňajú, niektoré veci v knihe nie sú v dokumente a naopak, takže šup na obe. :)

16.05.2021 4 z 5

Spasiteľ Spasiteľ Jo Nesbø

Miestami som sa v súvislostiach a následnostiach medzi scénami strácal, našťastie pomerne skoro som si spomenul, že pri Nesbových príbehoch to nevadí, pretože v poslednej časti knihy, to aj tak bude minimálne 2krát na ruby a následne celé vysvetlené (tzv. plot twist)... Aaa presne sa tak i stalo. :D Inak ok. Neurazí ale ani nenadchne.

29.04.2021 3 z 5

Pôvod Pôvod Dan Brown

Táto kniha nebola zlá ale kto pozná písanie Dana Browna vie že jeho tvorba nieje nejak prelomová takže to až tak nevadí. Ide o uchádzajúce béčko čo sa kvality týka o témach ktoré si vyžadujú áčkové zaobchádzanie. Mrzí ma že tento diel vôbec nenavezoval na predchádzajúci (ktorého koniec bol že ludom sa nebudú rodiť skoro žiadne deti). Tuná ked prišla zmienka na budúceho dediča tak hl. hrdinka vysvetlila že dieta nemôže mať pre úplne iné osobné zdravotné dôvody, a na pointu ako riešenie problému v predošlom diely (Inferno) sa jaksik pozabudlo. Chápem že tieto fiktívne knihy nemáme brať vážne ale ani samotný autor ich v rámci deja neberie vážne? ... Inak klasická Brownovka- nesmrteľný profesor Langdon príde do kontaktu s náboženskou záhadou a v riešení mu pomáha krásna žena. Pridáme tam trocha, minule to boli maliarove vidiny moru, ešte predtým to boli ilumináti, ešte predtým to boli počítače, teraz to bude techno-evolúcia. V porovnaní s predchádzajúcimi dielami tu sa stráca tempo, zaujímavé-nie napínavé, a ak viete preskakovať pasáže so záporákmi a opisy miest tak sa to dá.

01.03.2021 3 z 5

Tváří v tvář Tváří v tvář Jeffery Deaver

Prvé tri poviedky a... stačilo. Aj napriek tomu, že v prvej sa objavil môj najobľúbenejší knižný hrdina a v tretej sa vyskytol tiež niekto koho som už poznal, mi tento formát príde veľmi nešťastný. Absolútny nedostatok priestoru na rozvinutie čohokoľvek. Kedže ostatných vôbec nepoznám, nemám k nim žiaden vzťah a tým pádom mi to ani nemá čo dať, s dalšími to skúšať nebudem.

13.02.2021 2 z 5

Apokalypsa II Apokalypsa II Mario Giordano

Prekombinovaný dej, zbytočné až otravné preskakovanie v čase v prvej polke knihy (tie veľké mi nevadili ale tie v rámci týždna ma iritovali a prišlo mi to trápne), častý výskyt vaty a omáčky (vedľajšie postavy), "vše-riešiaca" avšak len málo vysvetľujúca záverečná (deus-ex-machina) kapitola a nedotiahnutý koniec.
Absenciu prekladu Apokalypsy 3. sa mi už ale nechce riešiť :P

05.02.2021 2 z 5