Majrek Majrek komentáře u knih

Stará Kréta Stará Kréta Ludwika Press

Velmi precizně pojatá kniha s maximem informací, přesto čtivá.

23.09.2015 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Pro dnešního diváka je jednání postav poněkud naivní až nerozvážné a vyprávění místy rozvláčné, ale když se vžijeme do doby, kdy Bram Stoker svůj román psal, snadno pochopíme, že musel čtenáře na fantastické schopnosti Drákuly teprve připravit. Dílo je velmi čtivé. Vyprávění formou deníkového zápisu je také zajímavé.

23.09.2015 5 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Pravda, autorův sloh není nejbrilantnější a poněkud vynucené erotické scény toto dílo zbytečně sráží do kategorie lehčího žánru. Na druhou stranu si myslím, že kniha přispěla k popularizaci Santiniho umění, což je chvályhodné.

22.09.2015 3 z 5

Pohádky pro děti, pro mámy a pro táty Pohádky pro děti, pro mámy a pro táty Hana Doskočilová

Výborné a originálně pojaté pohádkové příběhy (já si jako dítě snad nejvíce oblíbil Lva Sunara a jeho dobrodružství). Nezapomínal bych ani pochválit autora ilustrací, který svými kresbami vtiskl knize originální punc...

22.09.2015

Doktoři Doktoři Erich Segal

Není to špatná kniha, ale do té doby, než člověk začne srovnávat. Například s "Konečnou diagnózou" od A.Haileyho. Fascinace tímto dílem mne minula, ale možná proto, že lékařem jsem a všechno vidím trochu střízlivěji. Kniha ale není špatná.

22.09.2015 3 z 5

Radiologie pro studium i praxi Radiologie pro studium i praxi Zdeněk Seidl

Naleznete zde podrobné informace v oboru neuroradiologie, zejména pak technikou MR - právě tyto kapitoly doposud v učebnicích radiologie chyběly. Jiné obory jsou zmíněny jen letmo (např. zobrazování v gynekologii), vzhledem k praktickému zaměření radiologa to však nepřekvapuje a knize to na lesku neubírá.

22.09.2015 4 z 5

Akutní CT mozku Akutní CT mozku Miroslav Heřman

Výborně napsaná kniha s bohatou obrazovou dokumentací. Výklad je stručný, ale výstižný, pochopitelný snadno pro všechny lékaře a nechybí zde ani celkové shrnutí daného problému v závěru každé kapitoly. Doporučuji.

22.09.2015 5 z 5

Meč a kříž Meč a kříž Jiří Kovařík

Také jsem začal (obdobně jako uživatel Ronin) jiným, než prvním dílem a byl jsem nadšen, takže jsem si postupem času opatřil všechny čtyři knihy. Líbí se mi jednak čtivé zpracování a jednak autorovo úsilí podat obrazy z historie v co nejvěrnější a nejméně zkreslené podobě - zabývá se zde každým detailem, vykládá věci v souvislostech. Doporučuji.

Ohnivá brána Ohnivá brána Steven Pressfield

Výborná kniha, i když místy až vojácky drsná, přibližující nám obyvatele Lakedaimonu ve skutečné podobě. Dílo je velmi čtivé, podobně jako "Souboj s Bohy".

Athéňanka Tháis Athéňanka Tháis Ivan Antonovič Jefremov

Hluboce smekám před autorovou znalostí historie i schopností přednést ji čtenářům ve srozumitelné podobě.

Apollónova maska Apollónova maska Mary Challans Renault

"Apollón hovoří dvojím hlasem jen k moudrým...". Jen tenhle citát v kontextu s úžasným vyprávěním, které je nápadité a přesto historicky věrné, dokáže spolehlivě navodit příjemné mrazení v zádech. Další literární skvost.

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Musím říct, že mi prolínání fiktivních prvků s realitou vůbec nevyhovovalo, na druhou stranu nemůžu tvrdit, že by se mi kniha špatně četla, nebo že by snad byla nezajímavá. Závěr, ať už působí poněkud surrealisticky (jako ostatně celý děj) je nicméně domyšlený a můj celkový dojem je kladný.

19.09.2015 4 z 5

Král musí zemřít / Býk přichází z moře Král musí zemřít / Býk přichází z moře Mary Challans Renault

Knihy od spisovatelky Mary Renaultové chutnají stejně jako lahodné řecké víno - člověk z nich musí upíjet pomaleji a opatrně, a to hned ze dvou důvodů - jednak proto, aby si je stačil vychutnat před tím, než se jimi opojí a jednak proto, aby mu část toho lahodného moku ještě zbyla do budoucna. Král musí zemřít - Býk přichází z moře patří podle mého názoru k nejlepším z autorčiných knih.