maja8148 maja8148 komentáře u knih

Krev říše Krev říše Brian McClellan

Rozhodně je to lepší zakončení než jaké dostala trilogie Prachmistrů. Ovšem i zde bych asi našla věci, které bych vytkla - na to v jakém duchu se knihy necou mi přišel konec opět až moc sluníčkový a uspěchaný a hlavně opět tam byl prvek toho co se objevilo v předchozí serii - Poli zničehonic udělala něco, o čem ani nevěděla, že to umí, nikdo neví jak to funguje, ale ono to zabralo. Ovšem zde to nebyla až taková rána na solar jako u Prachmistrů.

Je tu ale jedna věc, kterou musím celé sérii vytknout. A tou je korektura. Hlavně v druhém díle. Tam byla chyba snad na každé straně, tady to nebylo tak hrozné (nebo sem to tolik nevnímala). Knihy jsou plné překlepů, chybějících písmen, nepadnoucích slov, slov navíc a občas jsou některé věty nebo slova přeložena hodně neobratně. Naštěstí knihy i tak hodně zaujmou, takže toto mě moc nerozptilovalo.

08.01.2023 4 z 5

Škola snů Škola snů Sara Bergmark Elfgren

Tahle kniha vypadá dobře a zní dobře.

Dokud ji nezačnete číst, protože pak se ukáže, že není dobrá a její čtení je v některých chvílích až utrpení. Má neskutečně rozvleklí začátek a celkově děj, jen proto, aby nám pak naservírovala useknutý konec.

Sledujeme příběh z pohledu dvou dívek, což by nemusel být problém, kdyby pohled té jedné nebyl úplně absolutně k ničemu, protože když byste jej s knihy vystřihli, tak vám ani jedna informace nechybí, protože v její dějové lince se vlastně nic zajímavého neděje a pokud se tam náhodou něco zajímavého stane, tak se to stejně znovu dozvíte i v druhé dějové lince.

Což je jeden z dalších bolestivých prvků knihy. Několik událostí je vysvětleno z pohledu obou postav, ovšem tento druhý pohled je tam absolutně k ničemu, protože nám nesděluje žádné nové informace.

Ne toto byla hodně slabá kniha.

08.01.2023 2 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Poté, co jsem se pokusila přečíst Tajemný hrad v Karpatek a někde zhruba v třetině jsem to vzdala, jsem došla k názoru, že Jules Verne není pro mě a ač se neustále vydává a lidé jej kupují a dříve jeho literaturu vážně četli a dnes je to přežitek a je to jeden z autorů o kterém všichni slyšeli a učili se, ale reálně ho nikdo (nebo skoro nikdo) nečte a jeho knihy se prodávají z povinnosti.

Ovšem pak jsem narazila na člověka, který je opravdu čte a baví jej. Nevěřila jsem tomu. Vážně ne. Ale byla jsem přesvědčena, ať mu dám ještě jednu šanci.

A víte vy co?

Ano Hrad v Karpatech, je pro mě pořád kniha u které by jeden umřel, ovšem toto je něco úplně jiného! Bavilo mě to i když Foga jsem občas nechápala (a ještě více teď nechápu jeho filmovou verzi z roku 2004) a nerozuměla jsem Figovi, ovšem oblíbila jsem si Passepartouta a jeho filmové veze mě už asi nikdy nebudou uspokojovat (jeho animovaná asi i nadále ano).

A hlavně mě tato kniha přesvědčila, že Verne je dobrý spisovatel, který se dá číst i v dnešní době a rozhodně se ještě do nějaké jeho knihy pustím.

26.11.2022 5 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Za mě povedené zakončení povedené trilogie i když jako samostatná kniha pořád více odstojí předchozí díl. Tomuto přeci jen něco zase schází.

Co se tohoto dílu týče, tak mi přijde, že je tempo o něco pomalejší než v předchozím díle a nedostaví se pořádně žádný zvrat a překvapení, kterými nás předchozí díly zásobovali. Teda jako, ano, zvratů a překvapení je v tomto díle celkem dost, ale myslím si, že v předchozích dílech tato překvapení byla lepší, nejočekávanější a větší.

A taky mi přišlo, že Jude toho celkem dost prospala. Celkově se celá trilogie dost věnuje tomu, že nám přibližuje spací cyklus hlavní hrdinky, popisuje nám jak moc a jak kvalitně spala, ale myslím, že tento díl v tom vyniká, tak odhadem tipuji, že spánku se v této knize věnuje tak 10 stran - teda jen popisu toho jak Jude spí, usíná, či se probouzí. Jako ano toho spánku bylo ve všech dílech hodně, ale buď sem si ho předtím tolik nevšímala, nebo je ho zde opravdu hodně.

26.11.2022 5 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Tento díl byl za mě rozhodně lepší než jednička. Dočkáme se další hromady zvratů, z nichž většina by vás ani nenapadla a neustále se tam něco děje, takže se ani chvilku nenudíte a jste napjatí, co se stane v dalším okamžiku a knihu hltáte stránku po stránce a ani se vám od ní nechce odtrhnout.

20.11.2022 5 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Již v minulosti jsem zkoušela číst "elfí p0rno". A odradilo mě to od jakýchkoliv dalších víl. Ale pak jsem se pustila do Nejtemnější části lesa a to mě přesvědčilo, že i mezi vílama se dají najít dobré knihy. A tak jsem se (po doporučení kolegyně v práci) pustila i do trilogie Krutého prince. A musím říci, že mě baví stejně jako předchozí kniha. Postavy jsou pěkně propracované,stejně tak svět, děj je svižný a kniha se celkově moc dobře čte a nutí vás být vzhůru dokud nedočtete. Jen mi tam něco, ani nevím co chybělo. Tak doufám, že to "něco", co teď nejsem schopna identifikovat, objevím v dalších dílech.

10.11.2022 5 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Na obálce je napsáno, že Belle miluje muže, miluje je k smrti. A taky, že kniha je o mužích, kteří z ní udělali to co je (nebo tak nějak).
A já ani s jedním tímto výrokem nesouhlasím. Belle nemilovala ani jednoho z těch mužů, které během příběhu potká. No u jednoho by se možná dalo s hodně přivřenýma očima o lásce mluvit, ale u většiny to byla vypočítavost, nebo v některých případech prostě chtíč, či nuda, nebo kombinace těchto tří. O lásce se rozhodně mluvit nedá.
A co se týká toho, že ji k tomu dohnali? Jako vážně? Oni ji k tomu dohnali?Tedy ano, ten první si o to říkal a zasloužil si to, ale u těch ostatních za to mohla ona sama. Nikdo z nich ji nedal důvod pro to, aby je zabila, ale ona je prostě začala vraždit. A to jen proto, že ji přestali bavit. A nebo protože se ji to zrovna hodilo do krámu.
Ale i když odhlédnu od těchto z vnějšku nastavených očekávání, tak musím říci, že kniha je celou dobu taková nemastná neslaná. Přijde mi taková.... neosobní. To je asi to správné slovo. Belle - i její sestra - nám sice celou dobu vykládá o svých pocitech, jak ji něco bolí, jak je rozčílená, zlomená, jak se bojí a podobně, ale já ji nic z toho nevěřila. Ani její sestře. Přišlo mi to, jako když lhář říká naučené fráze. Díky tomu jsem nedokázala s Bellou (ani žádnou jinou postavu) souciti, fandit ji nebo být jejím chováním znechucena či pohoršena.
No a poslední co bych knize vytkla, tak je pohled Nellie, který byl za mně osobně v knize úplně zbytečný a o nějakých 100 stran ji prodlužoval a přitom, kdyby tam tento pohled nebyl, tak se vlastně vůbec nic nestalo.

10.11.2022 3 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Vím, že v knize umřou dva lidi. Vím, že všichni tam lžou a podvádí. Ale takto pěknou a milou knížku jsem už dlouho nečetla. Opravdu. Strašně mě to celou dobu bavilo. Je to krásně čtivé a i přes moderní vymoženosti, jakými jsou iphony a instagram to působí až nostalgicky. Možná to je protože ani jeden z vyšetřujících detektivů není alkoholik či feťák, který má traumata z minulosti z hrůz které zažil a nemá žádné sociální cítění, takže je osamělým vlkem na okraji společnosti, který neusne bez půlčáku lihu v krvi. Právě naopak. Oba hlavní protagonisté jsou obyčejní, milující lidé ctící společenské normy a pravidla, kdy největší zvláštností může být to, že jeden z nich má neskutečnou averzi k nepořádku.

Navíc vás kniha neustále baví více i méně zřejmými odkazy na různá starší literární i filmová a seriálová díla (A. Christie, Shakespeare, vraždy v Midsumeru...), kterými se nechá inspirovat, cituje jejich části či je nepokrytě vykrádá a kopíruje. Kdepak, nestydí se za to. Naopak hrdě se k tomu přihlásí - vypne hruď a do očí vám řekne: Tak a teď dostanete scénu z Vraždy v Orient expresu!

18.10.2022 5 z 5

Zastřelen, ubodán a otráven Zastřelen, ubodán a otráven Jonathan J. Moore

V rámci tématu dobré, krásně přehledné a zajimavé. Ovšem stejně, jak mi u knihy Vláčen, věšen a rozčtvrcen chyběli nějaké způsoby poprav (např. ukamenování), tak zde si nejsem jistá, jestli by se vše co nám bylo představeno dala považovat za atentáty, protože něco byli spíše "obyčené" či nájemné vraždy, nebo právě popravy.

18.10.2022 4 z 5

Zloba říše Zloba říše Brian McClellan

Je spousta autorů, co se snaží do svých knih nacpat silné ženské hrdinky. A velmi často jsou z nich poté Mary Sue, nebo jsou otravné a lezou vám na nervy. Anebo, pokud se jedná o serii, tak v prvních dílech v podstatě nejsou, ovšem pak se tam začnou zničehonic objevovat a stanou se nejsilnějšími (nebo skoro nejsilnějšími) bojovníky během půl roku, zatímco ostatním hrdinům to před tím trvalo několik let dopracovat se do takové formy. Toto naštěstí není ten případ. McClellan dokáže napsat silnou a uvěřitelnou ženskou hrdinku. Je silná a odhodlaná a chlapům nakope prdel, ale věříte jí to. Protože se najde někdo, kdo ji taky dokáže nakopat prdel a i přes svoji sílu se chová pěkně lidsky a její nálady se nemění ze sekundu na sekundu a nemá záchvaty hysterie, vzteku a pláče. Gratuluji.

Jinak více ke knize - první půlka knihy je strašně rozvleklá a čte se celkem špatně. Zde si myslím, že by klidně neuškodilo to o pár stránek zkrátit a kdyby to mělo stránek jak poslední díl Prachmistrů, tak by to tomu vůbec neublížilo, právě naopak. Protože díky neskutečné délce má kniha čas se několikrát zamotat do kruhu a předkládá nám několik opakujících se událostí, které se sice liší v detailech, ale už jsme je v této (anebo i v minulé) knize měli a díky tomu můžeme ztratit pozornost. Naštěstí od půlky se to rozjede a i přesto, že i tam se dočkáme jednoho dvou opakování a pár zbytečných scén, či událostí, tak je vše daleko svižnější a čtivější. Navíc se nám zde ukáže i několik postav z předchozí série (z nichž u některých si ani nevybavuji, že by tam byly, protože je to opravdu dlouho, co jsem to četla).

Ale hlavně (SPOILER SWEETEY) se tam konečně vrátí Bo! Ano, konečně! Čekáte na něj tak dlouho a on se tam nakonec po dvou knihách objeví! Opravdu doufám, že ve trojce dostane hromadu prostoru!

18.10.2022 4 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

První dva díly serie se mi celkem líbily - oba dva byly vtipné i když oba si byly hodně podobné. Třetí se mi líbil o něco více a to hlavně asi z toho důvodu, že sympatičtí mi byly oba dva protagonisté. Ovšem od čtvrtého dílu to šlo z kopce. Colinův a Penelopin příběh by zklamání. Ovšem to bylo ještě před dílem pátým, který byl prostě utrpení a který mě málem odradil od toho přečíst si další díl (to a anotace taky trochu). Ale asi sem trochu (víc) masochystka a tak jsem se pustila i do příběhu o sestře o které se všechny ostatní knihy zmiňují nejméně a skoro byste zapomněli, že je členem rodiny.

A sakra, že toho nelituji. Za mě osobně nejlepší díl série. Tento příběh mi přišel ze všech nejoriginálnější a nejpropracovanější. Obě dvě postavy se chovají uvěřitelně a velkou část i rozumně a i na první pohled občasné zkraty obou postav se dají v kontextu vlastně pochopit.

Navíc po předchozích dvou dílech se nám do příběhu občas promítne i nějaký humor, uštěpačná poznámka nebo trochu ironie a to knize neskutečně pomůže.

Jen nechápu proč zase hlavní hrdina potřeboval, aby mu Colin promluvil do duše... Vždyť to už tam bylo tolikrát, že by si i člověk řekl, že Colin je vlastně vtělení Kupida (a o to smutnější je celý jeho příběh a to jak se ve vlastní knize chová jako idiot).

02.10.2022 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Od Rowlingové jsem nikdy nečetla nic jiného než HP a třeba Tiché místo mě vůbec ani k přečtení neláká. Ovšem řekla jsem si, že tuto sérii zkusím. Přeci jen její styl vyprávění se mi líbí a byla to ona, kdo mě naučil číst, takže proč to nezkusit, že? První díl zrovna v knihkupectví neměli a tak jsem sáhla po dvojce (protože přeci nebudu čekat ne? potřebuji to přeci hned, protože v knihovně nemám další desítky nepřečtených knih, které mohu číst). No a tak serii začínám druhým dílem (a jsem zvědavá, kdy si najdu čas na ostatní díly).

No a co mohu o knize říci?

1. Je čtivá stejně jako HP.

2. Cormoran a Harry mají spoustu podobného - oba jsou slavní již od mala a ani jeden o to nestojí a i přesto se poté sami několikrát proslaví a dostanou na titulku novin, oba dva mají problém s autoritou, oba mají neposlušné vlasy, oba mají chytrou sexy kamarádku (asistentku)

3. Cormoran je větší sympoš.

4. Neskutečně mě sr4lo, že Cormoran již asi 100 stránek před koncem věděl, kdo je vrah a jen získává  důkazy a nám to neřekl i když před tím se s námi dělil i o tu nejmenší a nejméně podstatnou myšlenku a vzpomínku. Ano chápu, že kvůli napětí nám to nemohl říci, ale prostě toto nesnáším, když celou dobu vidíme hrdinovu až na dno duše a pak se s námi najednou o nic nepodělí.

02.10.2022 4 z 5

Růže & dýka Růže & dýka Renée Ahdieh

Kniha se čte stejně dobře, jako první díl, je napínavá a je tam i více akce. Na druhou stranu i když se toho v knize stane víc než v jedničce, tak mám pocit, že je tam více hluchých míst, kdy se právě nic neděje. Navíc postavy občas jednají trochu zvláštně a netuším na jakém principu se rozhodují a proč dělají, to co dělají, když to neodpovídá tomu, co řekli/udělali/cítili ještě těsně před tím. Tedy naštěstí se to netýká všech postav, ale u pár ano.
Ano knihu sem si i tak užila, ale jednička byla o chlup lepší.

Otrokyně citů Otrokyně citů Nalini Singh

Knihu jsem začala číst loni na dovolené, protože jsem ji měla zrovna ve čtečce, která trochu stávkovala a tohle byla jedna z mála věcí, která mi tam po jejím samovolném restartu zůstala. Dočetla jsem asi do pětiny a po návratu z dovolené zase odložila.

A letos na dovolené jsem potom opět sáhla, protože jsem se rozhodla si s sebou na ty dva dny nebrat knihu (nevím, co mě to napadlo) a v telefonu jsem našla toto a Jeho banán. No a tak jsem to dočetla.

A bylo to lepší než jsem čekala jak z popisu, tak z té trochy, co jsem přečetla loni. Knížka má nápad, svět je propracovaný, jednotlivé rasy jsou zajímavé, postavy jsou sympatické, romantická linka v podstatě uvěřitelná. Konec možná až moc růžový, ale to se dalo čekat. Mohu ale říci, že rozhodně sáhnu po dalších dílech, protože mě postavy bavili a doufám, že se s nimi všemi setkám znovu a o některých se dozvím něco nového (nejvíc doufám v bližší seznámení s alfa samcem vlků, ale jak jsem koukala, tak on svoji knihu ještě v CZ nemá).

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Velká část knihy se odehrává ve snech, díky čemuž mi neskutečně připomíná Sandmana. Lidé se spolu ve snech potkávají, uzavírají dohody a dokonce se i (skoro) vzájemně zabíjí a ubližují si. A i přesto je to jiné. Kniha mě neskutečně bavila i když tlustý Charlie mě místy strašně štval a občas bych ho propleskla.

04.09.2022 5 z 5

Cymbelín Cymbelín William Shakespeare

Čekala jsem více mrtvých. Přeci jen to je údajně tragédie a Will v tragédii vraždí ve velkém (mám Cybelína ve výběru Tragédii). Ale to se zde nestalo. A já jsem ráda. Protože je tam spousta sympatických a milých postav a já se opravdu strašně bála, že se jim něco stane. Sice to bylo místy hodně zamotané ale nakonec vše dopadlo, jak mělo.

04.09.2022

Trilogie Nikopol: Jarmark nesmrtelných / Volavka / Chladný rovník Trilogie Nikopol: Jarmark nesmrtelných / Volavka / Chladný rovník Enki Bilal (p)

Film Immortal mě bavil už na první zhlédnutí. Ano po vizuální stránce je místy hodně nedokonalý a doteď jsem nepochopila proč kombinuje pár živých herců s hromadou SGI postav, protože si myslím, že kdyby tam bylo více živých herců, tak na ty SGI by bylo více peňez a celkový dojem z vizuální stránky by byl daleko lepší. No i tak mám ten film hodně ráda a když jsem zjistila, že je podle komiksu, tak jsem se rozhodla jej pořídit. Pokud by byl sehnatelný. Což nebyl. Sice jej na začátku milénia Egmont vydal, ale v době, kdy jsem se do toho chtěla pustit byl už beznadějně vyprodán.
No a pak, loni, vyšla celá trilogie v jednom.A tak jsem si ji pochopitelně koupila. A teď jsem se konečně dostala k tomu si ji přečíst. A celkem mě to překvapilo. Rozdíl mezi dějem komiksů a filmem je dost rozdílný. Jsou tam sice nějaké podobnosti, ale celkově je to něco jiného. Hlavní rozdíl je v tom, že komiksy jsou zaměřeny na Nikopola, zatímco film na Jill. Takže jsem se musela oprostit od toho, co jsem čekala. A líbilo se mi to. I když každý díl byl vlastně úplně jiný. A nelíbil se mi konec. Teda hodil se k tomu, ale mě se nelíbil. Já bych si přála jiný konec, ale to je jen moje osobní přání.

Slečna Darcyová se nevzdává Slečna Darcyová se nevzdává Elizabeth Aston

Už u Dcer pana Darcyho mi celkem vadilo, že všechny ty dívky dělají hromadu chyb a vlastně jen díky neskutečnému štěstí se ani jedné nestane nic vážnějšího. Ovšem tento díl to je jiná, holka dělá jednu chybu za druhou a všechny problémy za ní řeší všichni okolo a ona je na ně za to ještě naštvaná. Myslím si, že kdyby ji nechali sežrat si alespoň jedno to klopýtnutí až do dna, že by jí to i prospělo.

21.08.2022 2 z 5

Psychologický výklad pohádek Psychologický výklad pohádek Marie-Louise von Franz

Byť autorka říká, že se snaží na pohádky nahlížet nezaujatě ě nic v nich nepředpokládat a účelně nehledat, tak mám pocit, že se jí to ne vždy povedlo. Ovšem tato kniha vyžaduje již nějaké znalosti psychologie a to hlavně té Jungovské, které, jak si musím přiznat mi z části chybí a je tedy možné, že mi nějaké věci unikli. I když tedy má spoustu věci dobře vysvětlených na názorných příkladech, co se nám dějí, mohou dít, nebo zná z praxe, takže si je člověk dokáže krásně představit a domyslet.

14.08.2022

Slušná jízda Slušná jízda Irvine Welsh

Já vám ani nevim, co si o tom vlastně myslet. V té knize bylo sice vše (moře sexu (dobrovolný i méně dobrovolný, homo i hetero, placený i neplacený, dokonce i natáčený, pedofilie, nekrofilie i starej dobrej incest), drogy, alkohol, peníze, zlodějničina, krev, pot, slzy, oheň, hurikán, pohřby, výbuchy, golf, přátelství, rodina (ok, toto je diskutabilní) a dokonce i láska! A ke všemu se to celkem dobře četlo.

Ovšem i když tam bylo všechno, tak tam něco chybělo. A to něco bych nazvala dějem. Jako ano, něco málo se tam děje, ale ty (dejme tomu) dvě dějové linky jsou takové nemastné neslané. U jedné jsem měla pocit, že nám někdo pořádně nesdělil začátek a hlavně nás ošidil o konec a u té druhé... no tam se ani nedá o dějové lince mluvit, když hrdina celou dobu jen se všema vyj3bává a poté na chvilku musí přestat, ale vlastně ani nevím v čem by to mělo být důležité, kromě toho, že on je zoufalí a chvilku, je menší čůr4k než obvykle.

14.08.2022 3 z 5