m.gena m.gena komentáře u knih

Léčba Schopenhauerem Léčba Schopenhauerem Irvin D. Yalom

Prostě mě se líbí styl, kterým Yalom píše. a jak převede informace o filozofech a jejich myšlenkách a životě do velice čtivého příběhu.

11.12.2014 5 z 5

Příběh předka Příběh předka Richard Dawkins

já nevím, ale dokázal jsem jí přečíst do půlky a nemám dále sil :D přijde mi to jako suché odříkání kladogeneze po zpátku.

11.12.2014

Krize moderního světa Krize moderního světa René Guénon

no na to že je to frantík a posléze Abdel píšící o krizi a zániku západu :), tak mě docela překvapil, pač hezky vystihuje problém především ve ztrátě základních tradic a uchýlení k čistému rozumu soustředěného do matérie....

20.11.2014 4 z 5

Filozofické příběhy Filozofické příběhy Martin Cohen

no vzít všechny filozofy ze starověku až po současnost a vlastně vše naprosto zredukovat a skoro i zesměšnit nevím nevím, někteří si zaslouží asi přece jen trochu více uznání ...

03.11.2014 3 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

V dnešní době je mnoho velmi uznávaných osvícenců a všichni vlastně říkají, že člověk neumí žít přítomností, ale je buďto v minulosti a nebo v budoucnosti a stále se trápí. Rozdíl je, že Coello toto poznání umí dát do takového hezkého příběhu a tím se tak stává více stravitelným pro větší skupinu čtenářů.... každopádně když ještě znáte jeho životní příběh, tak jen poklona pro tohoto autora!

19.06.2014 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

nedávno jsem Anglii navštívil a když jsem se vrátil, tak shodou náhod jsem narazil na tuto knihu a musím říct, že mě to opravdu pobavilo pač je neuvěřitelné jak dokázal zachytit vše podstatné a tak charakteristické pro tuto zemi. A opravdu i po těch letech je to stále aktuální :)

12.06.2014

Chyby se staly (ale ne mou vinou) Chyby se staly (ale ne mou vinou) Carol Tavris

říkáme si homo sapiens sapiens a přitom jsme tak iracionální a nejhorší na tom je, že nám nic jiného ani nezbývá, neboť jsme právě tak racionální a aby člověk ustál různé životní události, činy či názory vycházející z kulturního prostředí, ve kterém žijeme a způsobující nám vnitřní kognitivní disonanci je iracionálnost někdy jediným možným způsobem jak přežít :)

23.02.2014

Mocenská posedlost Mocenská posedlost František Koukolík

trochu předimenzované na informace, ale i přesto zajímavé... má ale lepší

02.01.2014 4 z 5

Deset myšlenek o čase Deset myšlenek o čase Bodil Jönssonová

Tohle sice nedělám, ale bohužel je sranda, že kniha deset myšlenek o čase mi možná vzala nějaký ten čas :D

23.12.2013

Malá doba ledová: Jak klima formovalo dějiny v letech 1300–1850 Malá doba ledová: Jak klima formovalo dějiny v letech 1300–1850 Brian Fagan

Na můj vkus zbytečně moc letopočtů, ale jinak zajímavá kniha, která ukazuje jak moc jsme nedílnou součástí teorie Gaia jejímž je klima nedílnou součástí a jak zranitelní jsme...

11.11.2013

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

London na to jak vyrůstal a jak chlastal tak teda klobouk dolu před tím co napsal. Toto je jedna z dalším mistrovských děl popisující lidskou surovost, ale také zároveň sílu lidského ducha. Co se týče popisování minulých životů tak Jung by to asi vysvětlil kolektivním vědomím a někdo jiný zas pouhým pomatením smyslů, ale prostě paráda!!

19.09.2013 5 z 5

E=mc² E=mc² David Bodanis

Čtivě napsaná kniha, která provede laiky srozumitelně historií vývoje fyziky a jejími hlavními představiteli a zároveň přivede čtenáře k snadnějšímu pochopení jedné z nejdůležitějších rovnic. Určitě je dobré začít touto knihou než vezmete do ruky například knihy od Micho Kaku, Stephen Hawking, aj.

15.09.2013 5 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Pokud nemáte dobrou náladu a venku prší jako dneska, tak rozhodně nedoporučuji číst. Jinak by Vás mohl démon snadno dostat :)

26.05.2013 4 z 5

Modrá, nikoli zelená planeta Modrá, nikoli zelená planeta Václav Klaus

K této knize bych chtěl citovat pana Václava Cílka, který s galancí svou vlastní kdysi řekl o panu Klausovi, že je to člověk , kterého nezajímá jest-li má pravdu nebo nikoliv hlavně, že za každou cenu řekne svůj názor. A tato kniha je pouze důkazem tohoto tvrzení naprosto zavádějící, mystifikační, atd.

06.05.2013 odpad!

Zamrzlá evoluce Zamrzlá evoluce Jaroslav Flegr

no já bych už je dodal že i my máme svého Dawkinse, ale řekl bych že ten náš je o něco lepší :)

06.05.2013 5 z 5

Nespokojenost v kultuře Nespokojenost v kultuře Sigmund Freud

Co se týče freuda, tak není úplně mým oblíbencem, protože ve všem vidí především problém sexuálních perverzí a proto dávám přednost Jungovi. Nicméně tato kniha popisuje z psychologického hlediska problém kultury s ní spojené náboženství a štěstí na určité kontinuální linii, které se dá těžko něco vytknout. Výjimečná práce.

25.04.2013 5 z 5

Zdraví zabíjí Zdraví zabíjí Sharon Moalem

Velice zajímavá a čtivá kniha, která opět ukazuje že jsme jen součástí celku a vše má svou příčinu a že pozorování přírody a zkoumání její zákonů je nepostradatelné.Opravdu nápaditý pohled a spolu s dalšími knihami například od E.O.Wilson, R.Dawkins pomáhá k pochopení života na zemi.

20.04.2013 5 z 5