M-arta M-arta komentáře u knih

Veverek Koudelka a jiná slohová cvičení Veverek Koudelka a jiná slohová cvičení Miloslav Jágr

Nádherná autorská knížka - originální, hravá, svěží, vtipná - po všech stránkách...

14.04.2018 5 z 5

Mezopotámie Mezopotámie Michael Kerrigan

Celkem milý doplněk učebnic dějepisu pro děti. Krátké, přehledně členěné a dobře čitelné zjednodušené texty, slovníček základních pojmů ... a hlavně spousta výpravných obrázků - všechny ilustrace tvoří vlastně jen významné uměleckohostorické památky s ohromnou atmosférou.

10.04.2018 5 z 5

Divoký západ Divoký západ Sean Callery

Tato dětská knížka se snaží popularizovat historii a zjednodušeně, čtivě a v atraktivném balení ji předkládat mladým čtenářům. Vzhledem k samotnému tematu, jeho malé ucelenosti i určité povrchnosti působí minimálně trochu kontroverzně.
Ale oceňuji aspoň řadu zajímavých dobových fotografií a ilustrací, i když graficky opravdu netvoří zrovna příjemný mix.

10.04.2018 2 z 5

365 tučňáků 365 tučňáků Jean-Luc Fromental

Osvěžující veselá knížka většího formátu, která má kromě dost dobré matematické linky s počítáním tučňáků i nečekaně etický a ekologický podtext.
Jako nádherný bonus samozřejmě oceňuji i její švih po výtvarné stránce.
Celkově vtipná, milá záležitost!
Jak by to asi vypadalo u vás doma, kdyby vám najednou z ničeho nic začali každý den chodit poštou tučňáci?

Trauma  a rodinné konstelace Trauma a rodinné konstelace Franz Ruppert

Od rodinných konstelací ke konstelacím traumatu - významné dílo v oblasti systemické práce. Metoda se zvolna rozvíjela na základě vlivu práce Berta Hellingera (autor klasických rodinných konstelací) - s Franzem Ruppertem získala nejen ohromnou novou hloubku a zajímavý směr, ale především širší terapeutické využití.
Knížka se mi opravdu dobře četla, asi za nejdůležitější informace pokládám poznání, jak se při traumatech lidská duše v nevědomí spontánně štěpí na "traumatizované já", "zdravé já" a "přežití... a také nástin, jak se s tím dá pracovat.

Symbióza a autonomie Symbióza a autonomie Franz Ruppert

Když tak čtu předchozí komentář, nedá mi to - jako by jeho autorka napsala:
"Včera jsem se dívala s mužem na fotbal a trochu mne zklamalo, že do toho ti chlapi tahají fotbalový míč..."
:-)
Franz Ruppert je autor a jeden z průkopníků psychoterapeutické metody konstelací traumatu (vychází ze základu Hellingerovy práce, ale od jeho klasických rodinných konstelací se podstatně liší). V této knize přibližuje své nejnovější myšlenky, poznatky, zkušenosti a závěry a dokládá je bohatou kazuistikou z konstelační praxe - bez ní by celé to povídání dávalo pramalý smysl. V celé jeho práci se na člověka pohlíží jako na duševně vícegenerační bytost a na stejném přístupu je založena i tato kniha.

Oproti předchozí Ruppertově knížce přeložené do češtiny, se mi tato sice četla trochu obtížněji, ale i tak je nesmírně zajímavá a hltala jsem každé slovo.

Aromaterapie pro léčení duše Aromaterapie pro léčení duše Gabriel Mojay

Přehledně členěná a a současně informačně nabitá záležitost - o rostlinách, jejich symbolice, účincích esencí na psychiku i tělo, řazení k elementům...

Základy aromaterapie Základy aromaterapie Carole McGilvery

Kniha je dost výpravně pojatá, vizuálně lákavá, ale věnuje se vlastně víc masážním technikám. Člověk který opravdu chce zvládnout základy práce s vůněmi, najde oporu spíš jen v jediné praktické tabulce esenciálních olejů a jejich účinků.

28.02.2018 3 z 5

Jak rozvíjet dětskou spiritualitu - Jednoduchá praktická cvičení Jak rozvíjet dětskou spiritualitu - Jednoduchá praktická cvičení Peggy Joy Jenkins

Zajímavá inspirace, jak dítěti díky přirovnáním k pokusům s hmatatelně uchopitelnými věcmi a jevy pomoci pochopit daleko abstraktní záležitosti z oblasti etiky, morálky a spirituality.

28.02.2018 3 z 5

Praktická aromaterapie Praktická aromaterapie Zbyněk Šedivý

Přehledné a stručné informace o použití více než 120 druhů vybraných rostlinných silic a několika desítek v aromaterapii nejpoužívanějších olejů. Knížku oceňuji hlavně jako praktický souhrn informací k bleskové orientaci.

Malá kniha keltských požehnání Malá kniha keltských požehnání Caitlin Matthews

Poetická kolibří knížečka s chvalozpěvy, požehnáními a modlitbami z keltského světa s příjemným členěnním podle temat a uvedenými zdroji...

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Tohle je fakt radost - knížku mám ještě v prvním vydání, kdy vyšla v podbě skript k přednáškám z psychologie a pedagogiky. Sdělení je zpracováno čtivě, vtipně, vlídně a přínosně, věřím, že na takových přednáškách nikdo neusínal.

27.02.2018 5 z 5

Rudý zákon Rudý zákon Bill Browder

Přečteno jedním dechem.

19.02.2018 5 z 5

Nalezení ztracené Marty Nalezení ztracené Marty Caroline Wallace

Zábavná a trochu zvláštní knížka o hledání identity. Při četbě jsem vnímala jakousi těžko definovatelnou spojnici s Amelií z Montmartru.

19.02.2018 4 z 5

Bohové řecké mytologie Bohové řecké mytologie kolektiv autorů

Velkoformátový knižní pamlsek s nezaměnitelným rukopisem skvělé italské ilustrátorky...

Když jsem teď poprosila naši 10 letou dceru o nějaké postřehy z četby této knihy či aspoň porovnání s (u nás známějšími) Starými řeckými bájemi a pověstmi Eduarda Petišky, neuměla se rozhodnout, která z nich jí připadá lepší - každá z nich je jiná... Opravdu nadšená byla při četbě obou, ale nakonec prý vítězí tento knižní poklad.
Byl vydaný nedávno (2017). Oceňuji dechberoucí atmosféru, parádní jednotu obsahu a formy i jakousi puristickou přehlednost - v úvodu každé kapitoly o jednotlivých olympských postavách najdete vždy stručný souhrn (latinský název... povaha... nad čím má patronát... i jak bývá bůh zobrazován), teprve pak následuje vyprávění. Knížka představuje příběhy Dia, Héry, Poseidona, Demeter, Athény, Area, Afrodity, Hefaista, Herma, Artemidy, Apollona a Dionýsa.

18.02.2018 5 z 5

Obrazy světa Obrazy světa Tereza Říčanová

Ojedinělý vizuálně gurmánský projekt - sada v kartonové krabičce se 14 samostatnými archy map a malým knižním průvodcem s komentáři autorky... Představuje 14 expresivně zpracovaných oblastí (Vzduch, Moře, Podzemí, Město, Lidé, Dům, Hrady, Zahrady, Glóbus a další...).
Mapy jsou určeny k zábavnému prohlížení na stole, podlaze nebo k vystavení na stěnách. Podporují fantazii, smysl pro humor a samostatné i kritické myšlení. Pokud by měly děti s mapami zacházet samy, z důvodu kvality relativně zranitelného použitého papíru doporučuji raději spíš až pro školní děti - a samozřejmě i pro všechny hravé dospělé.
Škoda, že obal na uložení celku není spíš malý kufřík, nebo aspoň bytelněji zpracovaná krabička - tahle překrásná záležitost by si ji jistě zasloužila.

14.02.2018 5 z 5

Cesta časem - světové dějiny v obrazech Cesta časem - světové dějiny v obrazech Peter Goes

Knížka velmi výpravným, ale přitom celkem stručným a zábavným způsobem provází čtenáře proudem času. Každá dvojstrana je věnovaná určité etapě dějin a základním informacím.
Nevěnuje se ničemu podrobně ani ve velkých souvislostech, funguje spíš jako přehled a případná další motivace k bádání a otázkám v oblasti dějepisu...

Netroufám si úplně přesně vymezovat, od jakého věku bych ji doporučila. Dcera ji dostala před 10. narozeninami, ale určitě se bude hodit i daleko starším (i mladším) čtenářům.

Královské karty Karla IV. Královské karty Karla IV. Eva Chupíková

Hravý pracovní sešit o Karlu IV. a jeho době z autorské dílny Evy Chupíkové u nás hodně potěšil. Tvoří ho sada několika volných skládacích listů v ploché obálce/krabičce. Málo bytelné a diskutabilně praktické zpracování jeho choulostivého obalu vidím snad jako jediný drobný nedostatek, jinak šikovně promyšleného souboru. Vše tvoří skoro až vizuálně gurmánský celek, takže člověku je skoro až líto vystřihnout si z každého dílu listu s informacemi, kvízy a otázkami několik herních karet, které jsou k rozstříhání určeny. Pokud mají vydržet v dobrém stavu déle nebo budou určeny pro více dětí, bude určitě vhodné jejich zalaminování - zasloužily by si odolnější a pevnější papír.

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krátký příběh s velkým a hlubokým poselstvím. Povídka, která už mnoho desetiletí hladí duše a poohřívá u srdce v mnoha světových jazycích... Nejdřív mne ani nenapadlo pohlížet na ni také jako na možnou "dětskou knížku", ale po tom, co oslovila a nesmírně zasáhla také naši desetiletou dceru, mi rychle došlo, že tento poklad je nejen nadčasový, ale také naprosto nadgenerační.

14.02.2018

Obrázky z československých dějin Obrázky z československých dějin Jiří Černý

Dějiny našeho národa z období 1918 - 1945.
Zpracované čtivou komiksovou formou s doplňujícím textem a spoustou zajímavostí, které se běžně v dějepise nedozvídáme.

02.01.2018 4 z 5