LunaL. LunaL. komentáře u knih

Maková panenka Maková panenka Václav Čtvrtek (p)

Syn (5) tuhle knížku objevil mezi knížkami, které jsem měla ráda jako malá a hned ji chtěl číst. Večerníček s Makovou panenkou neviděl, i tak si ji oblíbil, četli jsme knížku už podruhé. Líbí se mu hlavně motýl Emanuel. A byl nadšený, že tam byla i jiná zvířátka. Jen mě překvapilo, že jsou pohádky docela krátké, v pohodě jsme za večer přečetli 2, zvládlo by se i víc. Obrázky jsou věrné Večerníčku.

24.05.2022 4 z 5

Z Bagdádu, s láskou Z Bagdádu, s láskou Jay Kopelman

Jak jedno štěně dokáže spojit lidi, změnit pohled na život a na svět. Neskutečné :)

23.05.2022 4 z 5

V trávníku - Pohádky s krovkami V trávníku - Pohádky s krovkami Ludmila Bakonyi Selingerová

Hezká, poučná kniha nejen pro dětské milovníky hmyzu :) Doplněná pěknými, veselými obrázky a krátkými básničkami. Jen nám se synem neseděly dlouhé věty, do dětské knížky se nehodí.
Určitě zkusíme další díl :)

19.05.2022 4 z 5

Zmrzlinové sedmé nebe Zmrzlinové sedmé nebe Abby Clements

Hezký, hodně oddychový a hlavně letní příběh. Moc se mi líbilo, že tady není hlavní téma láska, ale rodinné (a hlavně sesterské) vztahy a zařizování cukrárny. Ne, že by to o lásce nebylo, ale o zmrzlině se dočtete víc :) Není tu moc komplikovaný děj, spíš popsaná cesta a vyložené úsilí k vytouženému cíly - k úspěšné zmrzlinárně. Obě sestry mi byly dost sympatické, nejvíc asi tím, jak každá byla jiná, ale tím líp se doplňovaly. A tím, jak stály při sobě.
Dost uvěřitelný příběh, který se mohl klidně stát. I když konec byl typický pro každou správný román.. :D

12.05.2022 4 z 5

Medvídek na zahradě Medvídek na zahradě Katarína Macurová

Po tom, jaký měl u dětí úspěch Medvídek na farmě, jsem neodolala a pořídila jim i tenhle díl. Je také hezky malovaný, měnící obrázky baví jak dvouleté holky, tak i pětiletého syna! Ale myslím, že tenhle díl nebude v takové oblibě jako ten s prasátkem. Není tak vtipný, zajíček není takové číslo. Ale určitě udělala knížka dětem radost i tak :)

10.05.2022 4 z 5

O chytré myšce O chytré myšce Alena Soukupová

Se synem (5) jsme přečetli knížku za jeden večer. Podle velkých písmen jsem myslela, že je určena prvňáčkům k prvnímu čtení, proto mě zarazilo, že není rozdělená na kapitoly, ale je to jeden dlouhý příběh (který by se ale na kapitoly bez problému rozdělit dal).
Kniha je psaná hezky, milou formou děti seznamuje jak se zvířaty žijícími u vody (bobr, vodní myš, žába), tak se zvířaty s farmy. Na farmě se děti dozví, kde se berou vajíčka, na co všechno se využije mléko od kravičky, i to, jak se peče koláč. Nechybělo ani přátelství a to, jak si máme pomáhat (a dělit:))
Na každé dvoustránce je vždy velký, pěkný obrázek.
Knížka se nám líbila, jen bychom myšku nazvali "zvědavá" místo chytrá, jak jí všechno zajímalo a vše musela zjistit :) Nevím, jestli bychom knížku četli víckrát, ale za jedno přečtení určitě stojí :)

05.05.2022 4 z 5

Milá setkání Milá setkání neznámý - neuveden

Knížku si pamatuji z dětství, byla jedna z prvních, které jsem uvedla ve škole do čtenářského deníku. Teď jsem ji objevila a četla synovi (5let). V knize jsou 4pohádky - v každé vystupuje dítě/děti a nějaké zvíře. A většinou je zvíře za hrdinu, i když v posledním příběhu holčička neohroženě zachrání svoji milovanou lišku před psy. Na velké obrázky je krátký text. Obrázky jsou moc pěkné, příběhy milé. Asi knihu dokážu ocenit víc, když vezmu v potaz, kdy byla napsaná. V dnešní době, kdy je výběr z tolika dětských knížek, ničím asi zas tak nezaujme.

26.04.2022 4 z 5

Rusko - země plná překvapení Rusko - země plná překvapení Leoš Šimánek

Poslední dobou slyšíme o Rusku jen ve spojitosti s válkou. Proto jsem sáhla po téhle knize, abych si připomněla, že Rusko není země, která rozpoutala válku.
Knihy od Šimánka mám ráda, i tahle se mi líbila. I když tím, jak projel tolik částí Ruska, tak byla místa a zážitky popsané ve zkratce, což je škoda, ráda bych se dozvěděla víc. Popisoval cestu, kterou zažil krátce po otevření hranic - zajímalo by mě, jestli se do Ruska ještě někdy vydal a jak moc se za ta léta změnilo.

13.04.2022 4 z 5

Žirafí příběhy Žirafí příběhy Vladimíra Spielvogelová

krásné ilustrace, jednodušší, ale milé příběhy. Na jedno přečtení pěkný :)

06.04.2022

Koník Hvězdička Koník Hvězdička Ján Vrabec

Krásná knížka pro malé děti, nádherné obrázky, pěkné, jednoduché pohádky rozdělené podle ročních období :)

30.03.2022 4 z 5

Oceány Oceány Beverly McMillan

Tohle byla asi třetí kniha o oceánech, kterou jsem se synem (5let) přečetla. Nebyla špatná, ale byla psaná pro starší děti, hodně věcí jsem musela přeskočit, na syna byla hodně náročná. Byly v ní ale hezké obrázky a zajímavé kapitoly - jak vzniklo moře, jak vznikají vlny, tvorové oceánů, ale i o lodí, cestovatelích, o těžbě ropy a nebezpečí, které oceánům hrozí. Za pár let bude pro syna skvělá :)

29.03.2022 4 z 5

Kolik váží Matylda Kolik váží Matylda Jiří Holub

O knížce mi vyprávěla známá, že ji četla dětem a dost se u ní všichni nasmáli, ať ji časem taky s dětmi čtu. Zahlédla jsem ji v knihovně, tak jsem ji zkusila (zatím sama, děti jsou na to ještě malé) číst. A byla jsem dost zklamaná. Kniha je vtipná, ale úplně to není ten humor, co mám ráda. Nedokážu se zasmát situaci, kdy někdo strčí toho druhého do popelnice a ještě s ní zatočí. Víc mi ale vadilo, kolik tam bylo sprostých slov. Vím, že je děti budou znát ze školy, to ale neznamená, že by se s nimi měli setkat i v knížce.
Jako hodně oddechová knížka pro dospělý to není špatný, ale nějak si nedokážu představit, že bych knížku za tři roky četla synovi.
Od autora jsem nedávno četla Zádušní mši za hraběnku, ta se mi líbila moc. Škoda, že tohle ne.

22.03.2022

Velká kniha mořské havěti Velká kniha mořské havěti Yuval Zommer

Opět krásná kniha, četli jsme ji po večerech místo pohádek a syn byl nadšený :) Hezké ilustrace ( i když mě štvalo, jak ryby zobrazené z boku měly dvě oči, to vypadalo hrozně!), textu akorát pro pětileté děti. A spousta zajímavostí, nejen syn se dozvěděl něco nového :)
Drobná havěť se nám asi líbila o trochu víc, ale hlavně tím, že syna zajímá víc hmyz.

22.03.2022 5 z 5

Pohádky pod polštář Pohádky pod polštář Zuzana Pospíšilová

Četla jsem synovi (5let) před spaním. Je zvyklý na delší pohádky, tak jsme četli většinou 3po sobě. Líbilo se nám, že v knížce byly pohádky na víc témat, hezky rozdělené do větších kapitol. Je poznat, že spisovatelka má fantazii, bavili jsme se při pohádkách, proč má kráva (a pak čert) rohy, proč datel klepe zobákem do stromu, proč kukačky ku..ku.. kukají :) Jak bylo pohádek víc, tak je jasné, že ne všechny se všem budou líbit. Jednu jsme museli přeskočit, ta synovi od začátku nesedla. Z nějakých byl nadšený víc, z nějakých míň. Miluje vodníky, čerty, zajímá se o hvězdy - takže spoustu pohádek bylo o jeho oblíbencích :) Určitě zkusíme ještě nějakou knížku od autorky :)

17.03.2022 4 z 5

Havajské ostrovy Havajské ostrovy Leoš Šimánek

Kniha od Šimánka jako vždy nezklamala :) Schválně jsem tentokrát šáhla po Havaji, i když mě tohle místo nikdy nelákalo. Ale už vím, že to bylo proto, že jsem si pod Havají představila ty nejluxusnější hotely, bazény a sice krásné pláže s palmami, ale jinak nic. Vůbec mě nenapadlo, že i na Havaji se dá stanovat, jezdit na koni a na kole, natož na lyžích! Z knížky mě zaujala jak příroda, tak trocha historie ostrovů.
Zklamalo, že autor víc nezdůraznil, že cestu, co v knize popisoval, navštívili na dvakrát. Jen je tam zmíňka, že tentokrát děti museli být ve škole. Ale jestli ostrovy navštívili s manželkou hned v zimě, nebo za rok, natož jak dlouho tam strávili, to tam bohužel nebylo poznat.
Jinak doplněno krásnými fotkami, jako vždy :)

08.03.2022 5 z 5

Medvídek Pú - Zahrada plná květin Medvídek Pú - Zahrada plná květin Walt Disney

Mě v dětství Medvídek Pú úplně minul, ale syn (5let) si ho zamiloval, tak svět Stokorcového lesa poznávám s ním :) Líbí se nám milé příběhy plné zvířecích kamarádů a Kryštůfka Robina. Tahle kniha syna dost zaujala, v létě nadšeně pomáhá na zahradě, byl pyšný, že narozdíl od Medvídka Pú věděl, co kytičkám chybí :) A i stavění úlu a lákání včel ho zajímalo :)

28.02.2022 5 z 5

Krásné příběhy na dobrou noc Krásné příběhy na dobrou noc kolektiv autorů

Četla jsem se synem (5), objevili jsme ji v knihovně. Knížka se nám líbila, ničím ale zvlášť nezaujala. Líbilo se nám, že je tam hodně pohádek na hodně téma ( hlavně o zvířátkách, jak domácích, tak divokých, pár o dětech,o drakovi..), nějaké na dvě stránky, jiné na víc. K tomu pěkné, barevné obrázky.
Na jedno přečtení pěkná, podruhé bychom po ní asi nešáhli. Nebo leda pak číst mladším sourozencům..

05.02.2022 3 z 5

Kam plaveš, Gastone? Kam plaveš, Gastone? Michaela Voldřichová

Nádherná kniha! Dostal ji syn, aby znal Gastona a jeho velký příběh. Kniha se líbila nám oběma. Syn se díky ní víc seznámil s těmito úžasnými zvířaty i s prací v zoo. Já zase zavzpomínala na dny, kdy jsem mohla sledovat cvičení pražských lachtanů, chystat jim krmení. A když jsem dočetla ke kapitole, kde se dávají samé hubičky, vybavila se mi pusa od Melouna, syna Gastona. Až mě dojalo zjištění, že je podobný svému otci.
Trochu jsem se bála konce, vybavovala jsem si historky o "velké vodě a o chytání Gastona". Nevěděla jsem, jak by to syn vzal. Konec je zkreslený, vůbec tam čtenář nepochopí, že ho nakonec chytili. A naštěstí je přizpůsobený dětem, ti mladší nepochopí, že to byl Gastonův úplný konec.
Letos to bude dvacet let od první velké povodně a jsem ráda, že jsem se s Gastonem seznámila alespoň podle knížky. A že ho mohl poznat i syn.
Moc se mi líbilo, že knihu napsala Gastonova dlouholetá "hlavní lachtanka", pro kterou to možná byl i způsob, jak se s tím vším vyrovnat a jak podpořit zoo.
Je poznat, že kniha byla psaná láskou nejen ke Gastonovi a lachtankám, ale celkově k její práci.

30.01.2022 5 z 5

Čtyři roční období s Medvídkem Pú Čtyři roční období s Medvídkem Pú Walt Disney

Syn si Medvídka Pú oblíbil, tahle knížka se mu líbila moc. Hlavně ta podzimní, kdy zvířátka vystraší oči ve stromě. Mě nadchly nápady na jednotlivá roční období, které jsou v druhé části knížky. za mě i syna super :)

23.01.2022 5 z 5

Maskovaná smrt Maskovaná smrt Rainer Bernfeld

Jako malá jsem znala nazpaměť snad všechny díly, jak jsem Rexe milovala! Mohla jsem na něj koukat pořád dokola. Proto jsem neodolala, když jsem narazila na knížku. Bohužel jsem z ní byla zklamaná. Neseděly mi myšlenky Rexe, jak nazývání Richarda "páneček Ríša, nebo Komisař Ríša", tak jeho názory na "ženské samičky". Celkově tady působil jako žárlivý, sebelítostivý a pesimistický pes - prostě úplně jinak, než v seriálu!
Když neberu pasáže z pohledu Rexe, tak to nebyla špatná kniha. Po dalším dílu už ale nešáhnu, raději si půstím nějaký díl seriálu :D

19.01.2022 3 z 5