LordByron LordByron komentáře u knih

Ztracená vítězství - vzpomínky 1939-1944 Ztracená vítězství - vzpomínky 1939-1944 Erich von Manstein

Rozhodne fantastická kniha a jedna z najdôležitejších o druhej svetovej vojne vôbec.
Asi najslávnejšie nemecké memoáre. Jadro,, klasickej nemeckej verzie ".
A krásne tam máte opísané všetko od prvých dní boja až po koniec vojny.
Vopred pritom treba upozorniť, že to je pohľad stratéga a nie bežného vojaka z fronty takže od toho nečakajme co to nie je.
No a inak to bola famózna kniha. Famózny popis Hitlerovho spôsobu velenia a aké úvahy viedli Mansteina k plánu útoku na Francúzko a ako mala obrana Stalingradu Paulusom zmysel...
Človek sa tiež dozvie kopu vecí o ktorých sa dnes nevraví.
Manstein neupiera Hitlerovi (s ktorým si vôbec nerozumel) obrovský veliteľský talent, ale zároveň pripomína, že nemal skúsenosti a nedal si poradiť.
O Paulusovom zotrvaní v Stalingrade dnes tiež často okydávači Nemecka píšu len ako by tam Nemci ostali len lebo,, blázon Hitler "ale pritom keby to boli vtedy zabalili zrúti sa celý nemecký Juh...
Premňa osobne to bolo neraz ako vidieť do mozgu samotného Napoleona-a to je samo osebe výborné.
Rozhodne doporučujem.

Peter Veľký Peter Veľký Viktor Ivanovič Buganov

Už to tu bolo povedané, že na knižke sa trošku podpísala doba vzniku, že je Rusko - nacionalistická a úplne neférovo zhadzuje legendárneho taktika Karola XII ako,, blázna a bitkára ".
Inak je ale výborná.
Mimochodom som celkom rád ze vtedajší komunistickí historici sa ešte nebáli venovať aj do detailu práve tomu ako šľachta zdierala ľud a pozitívne vykresliť jeho vzbury (dnešní páni o niečom takom moc často písať nechcú).
No a samozrejme Peter a jeho život, doba, reformy sú všetko vykreslené detailne a brilantne a asi nič nie je vynechané.
Spojenci Ruska sú pri každej príležitosti zhadzovaní :) a porážka pri Narve obkecavaná všetkým možným :).
Peter sám bol neskutočne veľká osobnosť a právom je vnímaný ako hrdina a génius. A bol Rus každým cólom:)

01.08.2021 4 z 5

Velké demokracie Velké demokracie Winston S. Churchill

Všetky Churchillove knihy sú klenot a čítajú sa ako román.
Samozrejme z tohto dielu jednoznačne najlepší a najuznávanejší je popis Americkej obcianskej vojny - lebo ho bavila.
A Churchill ako vždy obchádza hospodárske a kultúrne dejiny ale do detailov sa venuje každej bitke a strhne vás :)
Našťastie kniha vznikla ešte pred desaťročiami a vtedy ešte ľudia neboli tak pošahaní ako dnes a napríklad ani generál Lee ešte ani náznakom nebol ani len,, kontroverzný "ale,, najušľachtilejší Američan" a,, geniálny vojvodca "s čím mimochodom úplne súhlasím.

Piráti svetových morí Piráti svetových morí Marek Perzyński

Úžasná odborná a podrobná knižka ktorú som prakticky precital za deň za dva.
Detailne sa venuje pirátstvu úplne od počiatkov až do dnešnej doby. No a človek sa napríklad uvedomí ako sa aj legendárni piráti,, zlatého veku "príliš nelíšili od kriminálnikov iných dôb, ako medzi nimi boli blázni, sadisti a nekonečne veľa alkoholikov.Zaujmavé je, že(v podstate ako aj dnes) takmer všetci dlhodobo pôsobiaci a úspešní piráti boli korzári, polokorzári, alebo mali aspoň neoficiálne krytie nejakého štátu (a tým pádom sa mali kde ukryť a tak).
Zaújmavý je aj pohľad,, z inej strany "na trebárs starovek a ako bol pirátom aj Odyseus a prekvapilo ma že už Lýkijskí piráti za čias Ríma mávali vraj na vlajkách lebky a kostry.
Pobavilo ma ako Kapitán Morgan neumrel v boji ale upil sa na dôchodku. No a veľmi som súhlasil s autorovym,, relativizovaním "bukanierskej krutosti pretože ako správne zdôrazňuje pod vládou kráľov a inkvizicie sa vtedy diali bežne oveľa väčšie hrôzy a mučenia.
Celkovo na mňa pirátsky život zapôsobil :).

01.08.2021 5 z 5

Hoď do mňa kameňom: Spolužitie s Rómami na Slovensku Hoď do mňa kameňom: Spolužitie s Rómami na Slovensku Jozef Hajko

Knižku som si kúpil, lebo som si na túto kontroverznú tému chcel konečne prečítať niečo vedecké a objektívne a autorovi som dôveroval.
A nesklamal.
Skutočne všetkým odporúčam. No a dodám že je skutočne smutné keď Slováci už pomaly viac vedia o histórii nejakého černošského utrpenia dakde v Amerike než o našich veľmi podobných problémoch s našimi vlastnými - Cigánmi.
Ich história a sociológia sú prakticky neznáme a preto som aj za túto knižku rád.
Venuje sa jednak už pôvodu Cigánov a jednak ich príchodu do našej krajiny a pokusom o ich asimilaciu už za Márie Terézie a o holokauste a neskoršej asimilacii za komunistov.

15.07.2021 4 z 5

Andrej Hlinka Andrej Hlinka Alena Bartlová

Krátka biografia v ktorej je skoro všetko čo treba vedieť, ale podrobnejšie detaily sa z nej nedozviete..
Dá vám ale aspoň istý náhľad na syna pltníka, ktorý sa stal legendou a na jeho dobu, boj, Černovú a na príčiny obratu v 1918..

15.07.2021

Z ďalekých ciest Z ďalekých ciest Alexander Mach

Jedna z najkrajších kníh čo som kedy čítal a to bez ohľadu na autora a na jeho minulosť...
Mach bol oveľa viac než karikatúra radikálneho kriklúňa. Mal hlbokú filozofickú dušu Dostojevského, bol sčítaný (len Vojnu a mier prečítal niekoľkokrát) a skvelý novinár. Mal elán a veril vo svoju vec, ale nakoniec sa spolupodielal na jednom z najväčších zločinov proti ľudskosti.
Skutočne je mi za ťažko povedať naňho ale na základe tejto knihy niečo zlé. A úprimne mu dosť verím, že čoho sa dopustil voči židom mu bolo evidentne skutočne ľúto.
Naopak za nacionalizmus a samostatný štát sa nikdy nekajal (co mu u mňa len pridáva) a hrdo aj v base vravel, že 14 marec bol najkrajší deň jeho života.
V base strávil 23 rokov. To je takmer tak dlho ako Mandela. Sedel v jednej cele bok po boku s prokurátorom, ktorý preňho kedysi žiadal trest smrti a s Gustávom Husákom, ktorý ho v Povstaní zvrhol. Prežil 50 roky keď hlavy hrdinov, partizánov a komunistov padali. A keď vyšiel (v roku 1968) tak bol svet už úplne vo všetkom iný... Skutočne neskutočné spomienky neskutočného a fascinujúceho človeka.
A k tomu živé a realistické portréty toľkých osobností a toľkých momentov! Tuku na ktorého ako jeden z mála spomína v dobrom. Tisu. Hitlera. Husáka. Antona Rašlu.. Stalinistických lagrov v 50 rokoch a čechoslovakizmu v 20 tých. A medzi mojimi obľúbenými je aj popis starého dobrého Ferdiša Jurigu, ktorého Šaňo poznal ešte úplne z detstva v Mederi a ktorého obraz mala jeho rodina doma na stene.

15.07.2021 5 z 5

Slovenská republika 1939-1945 Slovenská republika 1939-1945 Martin Lacko

Naozaj dosť všestranný a pomerne férový pohľad ktorý sa venuje aj takým detailíkom ako situácii Rusínov (ktorí neboli považovaní za národnosť) alebo tak.
To čo sa z Lacka stalo potom keď mu krivdili a asi mu preplo je už iná vec..

15.07.2021 4 z 5

Mafia v Bratislave. 1989 – 1999 Dekáda zločinu a trestu Mafia v Bratislave. 1989 – 1999 Dekáda zločinu a trestu Gustáv Murín

Dobrá knižka. Moja prvá od Gustáva Murína.Zvláštne je ako sa odvtedy akoby zmenil, lebo teraz už je number one konspirator a vtedy prakticky písal mainstreamovú verziu(napriklad chvalil Lipšica a kritizoval Harabina).
Rozhodne doporucujem záujemcom o túto tému.
A jeho rozličné odbočky a kuriozitky ktorým sa venuje ma celkom bavili aj keď popravde aj vzbudzovali dojem ze ani úplne presne nevie o com chce písať :)

10.06.2021 3 z 5

Prečo som prelomil mlčanie Prečo som prelomil mlčanie Mikuláš Černák

Celkom dobrá knižka.
Mimochodom niektorí ľudia by sa mali podľa mňa spamätať a uvedomiť si ze hodnotia knihu a nie autora a nezhadzovať knihu zato,ze autor je vrah.
Iní (z Cernakovej fanstranky na fb) by sa spamätať mali takisto :)
Miky Černák je náš najväčší a najslávnejší vrah a mafián. To v zásade všetci vieme. Ale každý príbeh má aj druhú stranu a táto kniha je práve o nej. O tom ako mal napriek tomu co robil vždy isté zásady a ako nikdy nevraždil ženy a deti a ako odmietal obchod s drogami.. Ako ho jeho menej čestní kolegovia podrazili a akú krivdu cítil.
Najmä mu ale není treba vždy veriť. Je to jeho verzia a človek sám seba často klame. A ešte viac často môže klamať druhých :)
Prečítať si túto knižku určite stojí za to. Nedozviete sa z nej však moc detailov o tom ako sa cítili jeho obete keď ich brutálne a často aj zákerne vraždil. Keď ich vydieral.A podobne. Možno bol Miky naozaj čestnejší a ferovejsi než niektorí jeho kolegovia typu Kaštana a Adamča, ale anjelik to veru nebol. Mal popredné miesto medzi osobnosťami co v 90 rokoch zmenili našu vlasť na peklo.
PS :keďže Černákov veľký životný rival Generál Lučanský bol akurát len pred pár mesiacmi zatknutý a vo väzbe záhadne umrel tak to cely tento príbeh stavia do úplne iného svetla:)
A odrazu tu tak máme dve rôzne príbehy o,, obetí ". Jeden" Černakov o tom ako Lučanský spolu s mafiou usvedčil len a len jeho a ostatným mafošom len pomáhal za svedectvá.
A jeden od Lucanského fanúšikov - o veľkom generálovi co do basy poslal samotného bossa všetkých bossov a nakoniec bol údajne neférovo obvinený z korupcie kajucnikmi a možno aj zavraždený...
A kto má pravdu?
Obe príbehy vinia kajúcnikov aby vyvinili svojho obľúbenca. A neuvedomujú si ze ľudia nie sú čiernobieli a ze mafiu a korupciu sa inak ako s pomocou,, kajúcnikov "ani poraziť nedá...
Holt ľudia majú radi zjednodušenia.

10.06.2021 4 z 5

Slovenská armáda 1939 - 1945 Slovenská armáda 1939 - 1945 Břetislav Nakládal

Dobrá knižka.
O výzbroji, organizácii, zložení roty...
No a opísané sú aj jednotlivé bitky a aj s mapkami :)
Obrazové prílohy tiež super.

10.06.2021

Slovenskí generáli 1939 - 1945 Slovenskí generáli 1939 - 1945 Martin Lacko

Skvelá knižka ktorej iba málinko chyba do dokonalosti : )
A som najmä veľmi rád, že konečne nejaká takáto publikácia vôbec vznikla :)Pôvodne som pravda od nej čakal niečo iné a čakal som ze v nej budú zahrnutí aj Slováci co boli ta vojny generálmi Československa (konkretne Golian). Ale nevadí. O Golianova mam aj tak samostatnú knihu.
A holt keď už sa toho toľko publikovalo a toľko som aj ja sám čítal o generáloch nemeckých, ruských ci francúzskych tak bolo ozaj na čase ísť aj na Slovenskích :)
Viesť-od tejto kapitoly som možno jedinej čakal,, trosku "viac. Bohužiaľ Lacko o ňom nepíše veľmi s nadšením (hej ja viem že je Lacko,, kotlebovec") a o bojoch SNP píše tiež relatívne iba stručne. Tiež som sa ale dozvedel veľa nového o Viestovej rodine a osobných názoroch atď.. Bol to nepochybne čechoslovakista z presvedčenia a v niečom aj naivný. Musel byť ale naozaj schopný(a aj lojálny) ak sa ako jediný Slovák stal generálom ešte za 1.ČSR.
Čatloš-mozno najzaujímavejšia postava knihy. Náš prvý veliteľ armády a minister obrany. A človek ktory viac ráz zmenil strany(takmer ako Fouché) ...Predsa ale akoby vždy ostával verný rovnakému presvedčeniu slovenského národniara.
Inteligentný, jediný evanjelik a nestraník vo vláde, ale zároveň rodinkár...
Jurech - nevzbudzoval vo mne moc sympatie. Pôsobil namňa ako intrigán co sa chce dostať hore a nakoniec ešte obracia kabát. A predsa naňho zhodne Mach i Husak spomínajú v dobrom...
Pulanich - nenápadná postavička a dobrý človek.
Turanec - z čisto vojenského hľadiska asi najschopnejší z nich všetkých. Slovenský miniNapoleon:) Zároveň ale jasný germanofil, nacionalista a konzervatívny antikomunista a tak zrejme z politických dôvodov bude vždy kontroverzný.
Timotheus Ištok je pre mňa postava o ktorej som nemal ani tušenia.Prvý generál polície. Potlačoval SNP. A jediný generál po vojne vyložene popravený novým režimom.
Pričom samozrejme kniha vzbudzuje k nemu sympatie :)
Čo mi trošku chýbalo - viac miesta pre jednotlivé bitky a neboli k nim žiadne mapky. K tomu doporučujem záujemcom prečítať aj knižku Slovenská armáda od Nakládala.

10.06.2021 4 z 5

Stredoveké Slovensko Stredoveké Slovensko Matúš Kučera

Doporučujem každému laikovi co sa len začína zaujímať o naše slovenské dejiny. Napísané dosť,, rozprávkoidne "ale pekne a zaujmavo a získate základný prehľad o všetkom od Samovej ríše po vojny s Turkami.

Dějiny židovského národa Dějiny židovského národa Paul Johnson

Pre mňa osobne asi najhodnotnejšia Johnsonova kniha.
Najmä tam kde píše o židovskom stredoveku - pre mňa veľkej neznámej.
Autor de facto často trepe (najmä o staroveku) a tak trochu mýtizuje.Bibliu berie ako hodnoverný dejinný záznam čo je jednoducho smiešne a dnes už desaťročia prekonané. Za reálne postavy pokladá Mojžiša ba dokonca Abraháma a (!) možno Kaina... A všetko si upravuje podľa svojich schém o racionalizme a o tom ako vraj akože práve židia boli vždy až tak racionalisticki apod.A pritom stačí hľadieť otvorenými očami a uvidíme že boli oveľa častejšie mystickí, že za celé tisícročia dali svetu vždy len náboženstvo a nie vedu, že práve tie racionalistické prvky k nim prenikli od Grékov...
Ale aj tak mi veľká časť knihy veľa dala. O Maimonidovi, Nachmanidovi apod..Maimonides ma úplne fascinoval. No a rôznych podobách a formách stredovekého antisemitizmu a aj o skutočne zaujímavej spoločnosti židovských obcí a ich filozofii...
O tom ako židia,, vynašli kapitalizmus ":).

09.06.2021 4 z 5

Che Guevara: Život, smrt a zrození mýtu Che Guevara: Život, smrt a zrození mýtu Reginaldo Ustariz Arze

Skvelá knižka o fascinujucom človeku. Som rád že som sa z nej toho veľa dozvedel.
Jedine mi je ľúto ze autor sa vôbec nevenuje vojne v Kongu a trochu moc sa sám seba chváli za to ze prvý objavil Cheho zavraždenie :)
Inak dobré a pekne opisuje rôzne Guevarove aspekty. Obzvlášť podrobne sa pravdaže venuje Bolivíjskej gerilovej vojne.

Spiknutí proti republice Spiknutí proti republice Alois Svoboda

Komoušská propagandistická brožúrka ale niekedy celkom zaujmavá a uvádza kopu faktov o ktorých sa dnes len tak nedopocujete. Najmä teda o tom koľko cirkev kolaborovala s nacizmom a ako uverejňovali českí biskupi pastierske listy za vojny proti,, bolsevikom "alebo ako vyhadzovali kňazov co sa pridali k SNP...
Bohužiaľ pri niektorých veciach (napr pri údajne bežnom dialogu biskupa Škrábika s robotníkmi) vôbec neviem ci su pravdivé a som celkovo skeptický. Ale otvorilo mi to trosku nové obzory a hneď som pátral po nete. Rozhodne treba byť k tomu skeptický
Rozhodne to však aj pomáha aspoň sčasti pochopiť skade sa ten antiklerikaliznus za vtedajších vypatych pomerov a tesne po vojne nabral.

09.06.2021

Moc a tajemství jezuitů Moc a tajemství jezuitů René Fülöp-Miller

Fantastická a podrobná knižka na ktorú som natrafil náhodou a ktorá mi už zasa otvorila úplne nové obzory a nové témy o ktorých dom vela nevedel.
Autor rozoberá takmer všetko od fantastických filozofických rozporov cez politické intrigy.
Raz sa dozviete o tom, že Hidejosi v Japonsku zaútočil na kresťanstvo kvôli tomu ako ho odmietla pekná Japonka inšpirovaná kresťanstvom(plus lebo sa obával politického podvracania) a raz zasa ako mali jezuiti rozpory s francúzskym (katolíckym) súdnym systémom,, Parlamentov".
Celkovo autor rádu trochu nadržuje ale ak máte otvorenú hlavu ubránite sa jeho zaujatiu. A dozviete sa veľa pozitívneho ale reálne aj negatívneho o tejto organizácii. O tom ako cielene dosadzoval svojich členov za spovedníkov európskych monarchov, alebo ako sa jeho členom stal sám Poľský kráľ.
Prečo jezuiti odmietali,, stredovekú "zbožnosť a v čom ich inšpiroval Aristoteles. Ako opatrne získavali vplyv a ako oprávnene získali povesť intelektuálnej elity cirkvi. A najmä samozrejme o detailoch onoho slávneho konfliktu s jansenistami a kopu vtipných a trefnych poznámok Pascala ci Voltaira o ňom...
Osobne som aj ako antikatolík získal k rádu isté prekvapivé sympatie co ako ma aj desí:)

Churchill – Nepoddajný život Churchill – Nepoddajný život Norman Rose

Brilantný a dôkladný životopis veľkého muža. Nezatajuje chyby a ide do hĺbky a pomáha Winstona pochopiť (a aj ľudí v jeho okolí). A najmä sa dokáže naozaj vcítiť do ducha doby a vidno ze naozaj nehľadí na veci z dnešnej perspektívy (keďže dnes vieme kam co viedlo a ľudia vtedy to ešte nevedeli ).
A tak sa dočítate ako Churchill ešte v 30 rokoch mal pozitívne výroky na Hitlerovu adresu alebo ako otvorene obdivoval Stalina a nechapal plne obludnosť jeho režimu apod.
Dočítate sa prečo ľudia Churchillovi v 30 rokoch neverili a aký veľký a častý bol vojnový štváč:). A ako hnal Britániu do vojny proti ZSSR v 20 rokoch keď bol každý unavený z prvej svetovej... Aké mal rád zvieratá a ako trefne vedel odpovedať sufražetkám. Aký bol zamladi liberál a ako dokonca dočasne takmer vstúpil k Labouristom (!). Ako sa posúvali nálady spoločnosti doľava (za vojny). A mnohé iné..
Kope z toho som popravde aj najmä vďaka tejto knihe konečne pochopil.
Jedine som bol veľmi prekvapený ze v celej knihe som nenašiel nič o,, britských gulagoch "v Keni.

Churchill Churchill Paul Johnson

Autor sa ani v najmenšom nepokúša zatajovať, že Winstona totálne obdivuje. Inak celkom dobra a sympatická knižka na začiatok. Ale ta od Normana Rosea je podrobnejšia a lepšia.

Norimberský deník Norimberský deník Gustave Mark Gilbert

Nepochybne hodnotná a zaujmavá knižka ktorá mi veľa dala. Filozofické úvahy Goringa boli zaujmavé a výlevy Streichera zasa zábavné.
No a úplne najbrilantnejsie bolo ako úplne na konci najvačší antisemita dejín Streicher prebehne a hlási sa bojovať za židov a po ich boku, lebo vraj už pochopil ze ich rasa nakoniec zvíťazila a ze on o nich toľko vie ze by sa prispôsobil a bojoval za nich skvelo :).
IQ test všetkých týchto naci osobností na začiatku tiež stojí za to a len si tipnite kto ho vyhral :)
No ale aj tak je to všetko treba brať s rezervou ale historická hodnota tejto knižky je obrovská a určite ju všetkým záujemcom o dejiny Nacizmu doporučujem.