Hoď do mňa kameňom: Spolužitie s Rómami na Slovensku

Hoď do mňa kameňom: Spolužitie s Rómami na Slovensku https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281563/bmid_hod-do-mna-kamenom-spoluzitie-s-rom-KER-281563.jpeg 4 3 1

Azda nič lepšie nevystihuje vzťah Rómov a Slovákov než biblická parafráza, ktorá naznačuje, že za súčasnú neradostnú situáciu nesú zodpovednosť obe strany. Publicista Jozef Hajko sa vo svojej tretej knihe venovanej citlivým spoločenským témam (Odsúdení na dohodu, 2011 - spolužitie Maďarov a Slovákov; Nezrelá republika, 2009 - SNP a Slovenský štát) snaží vniesť svetlo do problematiky, ktorá vyvoláva asi najextrémnejšie reakcie v spoločnosti. Sumarizuje dejiny Rómov a ich život na území Slovenska od Uhorska až po súčasnosť, charakterizuje politiky jednotlivých režimov a prichádza k záveru, že hoci tu Rómovia žijú už vyše pol tisícročia, Slováci a Rómovia sa navzájom nepoznajú.... celý text

LordByron
15.07.2021 4 z 5

Knižku som si kúpil, lebo som si na túto kontroverznú tému chcel konečne prečítať niečo vedecké a objektívne a autorovi som dôveroval.
A nesklamal.
Skutočne všetkým odporúčam. No a dodám že je skutočne smutné keď Slováci už pomaly viac vedia o histórii nejakého černošského utrpenia dakde v Amerike než o našich veľmi podobných problémoch s našimi vlastnými - Cigánmi.
Ich história a sociológia sú prakticky neznáme a preto som aj za túto knižku rád.
Venuje sa jednak už pôvodu Cigánov a jednak ich príchodu do našej krajiny a pokusom o ich asimilaciu už za Márie Terézie a o holokauste a neskoršej asimilacii za komunistov.

sociologie společensko-politická publicistika Romové, cikáni

Jozef Hajko