Slovenskí generáli 1939 - 1945

Slovenskí generáli 1939 - 1945 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/158530/bmid_slovenski-generali-1939-1945-nrh-158530.png 5 11 2

Málo známe, z politických dôvodov desaťročia zamlčované osudy ôsmich generálov 1.Slovenskej republiky z rokov 1939 - 1945 odkrýva táto nesmierne zaujímavá kniha. Rudolf Viest, Ferdinand Čatloš, Alexander Čunderlík, Anton Pulanich, Augustín Malár, Jozef Turanec, Štefan Jurech a generál žandárstva Timotheus Ištok - každý z nich prežil vlastný príbeh života s rozdielnym, vätšinou však tragickým koncom.... celý text

LordByron
10.06.2021 4 z 5

Skvelá knižka ktorej iba málinko chyba do dokonalosti : )
A som najmä veľmi rád, že konečne nejaká takáto publikácia vôbec vznikla :)Pôvodne som pravda od nej čakal niečo iné a čakal som ze v nej budú zahrnutí aj Slováci co boli ta vojny generálmi Československa (konkretne Golian). Ale nevadí. O Golianova mam aj tak samostatnú knihu.
A holt keď už sa toho toľko publikovalo a toľko som aj ja sám čítal o generáloch nemeckých, ruských ci francúzskych tak bolo ozaj na čase ísť aj na Slovenskích :)
Viesť-od tejto kapitoly som možno jedinej čakal,, trosku "viac. Bohužiaľ Lacko o ňom nepíše veľmi s nadšením (hej ja viem že je Lacko,, kotlebovec") a o bojoch SNP píše tiež relatívne iba stručne. Tiež som sa ale dozvedel veľa nového o Viestovej rodine a osobných názoroch atď.. Bol to nepochybne čechoslovakista z presvedčenia a v niečom aj naivný. Musel byť ale naozaj schopný(a aj lojálny) ak sa ako jediný Slovák stal generálom ešte za 1.ČSR.
Čatloš-mozno najzaujímavejšia postava knihy. Náš prvý veliteľ armády a minister obrany. A človek ktory viac ráz zmenil strany(takmer ako Fouché) ...Predsa ale akoby vždy ostával verný rovnakému presvedčeniu slovenského národniara.
Inteligentný, jediný evanjelik a nestraník vo vláde, ale zároveň rodinkár...
Jurech - nevzbudzoval vo mne moc sympatie. Pôsobil namňa ako intrigán co sa chce dostať hore a nakoniec ešte obracia kabát. A predsa naňho zhodne Mach i Husak spomínajú v dobrom...
Pulanich - nenápadná postavička a dobrý človek.
Turanec - z čisto vojenského hľadiska asi najschopnejší z nich všetkých. Slovenský miniNapoleon:) Zároveň ale jasný germanofil, nacionalista a konzervatívny antikomunista a tak zrejme z politických dôvodov bude vždy kontroverzný.
Timotheus Ištok je pre mňa postava o ktorej som nemal ani tušenia.Prvý generál polície. Potlačoval SNP. A jediný generál po vojne vyložene popravený novým režimom.
Pričom samozrejme kniha vzbudzuje k nemu sympatie :)
Čo mi trošku chýbalo - viac miesta pre jednotlivé bitky a neboli k nim žiadne mapky. K tomu doporučujem záujemcom prečítať aj knižku Slovenská armáda od Nakládala.

jezo31
23.01.2019 4 z 5

Odporúčam každému kto sa zaujíma o vojenské dejiny Slovenského štátu. Analyzované portréty generálov slovenskeho štátu vrátane množstva fotografií a materiálov.

Slovenská republika 1939-1945 (Slovenský štát) slovenská armáda generálové vojenští velitelé

Autoři knihy

Peter Jašek