Peter Veľký

Peter Veľký https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285860/bmid_peter-velky-59Q-285860.jpg 4 5 3

Peter Veľký je jednou z najvýraznejších osobností ruských dejín. Autor v knihe sleduje jeho život a najmä pôsobenie. Vysoko dramatická historická látka je podaná čitateľsky príťažlivou formou a názorne podáva proces prvej ""perestrojky"" v ruských dejinách.

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Obzor (SK)

Piotr Velikij - ličnosť i epocha

LordByron
01.08.2021 4 z 5

Už to tu bolo povedané, že na knižke sa trošku podpísala doba vzniku, že je Rusko - nacionalistická a úplne neférovo zhadzuje legendárneho taktika Karola XII ako,, blázna a bitkára ".
Inak je ale výborná.
Mimochodom som celkom rád ze vtedajší komunistickí historici sa ešte nebáli venovať aj do detailu práve tomu ako šľachta zdierala ľud a pozitívne vykresliť jeho vzbury (dnešní páni o niečom takom moc často písať nechcú).
No a samozrejme Peter a jeho život, doba, reformy sú všetko vykreslené detailne a brilantne a asi nič nie je vynechané.
Spojenci Ruska sú pri každej príležitosti zhadzovaní :) a porážka pri Narve obkecavaná všetkým možným :).
Peter sám bol neskutočne veľká osobnosť a právom je vnímaný ako hrdina a génius. A bol Rus každým cólom:)

zipporah
24.06.2021 3 z 5

Mladé, mladučké Rusko... mužnelo s géniom Petra (Puškin). Výstižné od mladého básnického génia, ktorého Rusko oslavuje v Petrohrade-Petroraji na každom rohu domu, v tieni stromu a na námestí. Pokiaľ ide o samotného autora, táto kniha je písaná "oslavne", áno, nie je objektívna, chýba tomu ešte veľa, aby človek získal lepší obraz, ale ak je čitateľ dosť skúsený, kniha ho bude baviť a preželie aj otravný autorov sarkazmus ku švédskemu kráľovi Karolovi XII, pri ktorom mi asi uniká niečo, netuším čo, okrem toho, že teda asi Peter ho považoval za svojho "nepriateľa číslo jedna". Autor pripomína tiež, že týždeň má sedem dní, prosím pekne, aj číslom 7 dní: "nútil robotovať sedliakov na pánskom nie tri, ale štyri dni v týždni; a naopak, na prácu na vlastnom poli im zostávali nie štyri, ale len tri dni." Čiže, záver je taký, že sedem dní tvorí týždeň.

Ale späť k Piterovi. No cipana, vlastne som si uvedomila, že už presne viem, s kým by som sa chcela stretnúť z histórie. Bolo by skvelé dať si partiu šachu s Napoleonom, cestovať s ním kade-tade, ale život riadia hormóny, takže by bolo ešte viac a najviac úplne skvelé spoznať tohto ruského príťažlivého duchom i telom gosudara. Jediná vec, ktorá sa ťažko hryzie, je záver s jeho synom, a z tejto knihy som už pomaly čakala, že bude autor obhajovať aj tento ohavný Petrov skutok, čo sa nestalo, ale aj tak pristupoval k tejto udalosti pofidérne, ako keby stál na strane panovníka. Trest smrti za kácanie stromkov + daň za bradu sa mi páči, zaviedla by som to aj dnes + zdanila by som objekty všeho druhu, ktoré vykazujú viac než päť farieb s podozrením na podobnosť s dúhou.

rastislav5709
25.01.2017 4 z 5

I ked prorusky napísaná kniha, ponúka zaujimavý pohľad na danú dobu.