Prečo som prelomil mlčanie

Prečo som prelomil mlčanie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270212/bmid_preco-som-prelomil-mlcanie-WBk-270212.jpg 3 48 7

Prečo som prelomil mlčanie a po viac ako šestnástich rokoch strávených za mrežami rozprávam o všetkých zločinoch, čo sme spáchali v dobe, ktorá sa, chvalabohu, už nikdy nevráti? Cieľom tejto knihy nie je zbavovanie sa zodpovednosti za spáchané zlo, pretože tak, ako som bol svojprávny vtedy, som aj dnes. Chcem, aby ma čitatelia spoznali takého, aký som skutočne bol, ako som uvažoval, konal. Za celé tie dlhé roky riešenia mojich káuz sa toho o mne popísalo veľa. Bulvárne denníky, týždenníky aj samozvaní spisovatelia sa zviditeľňovali a profitovali na mojom mene – ,,o mne bezo mňa“. Budem uvádzať skutočné mená všetkých aktérov, pretože toto je to najdôležitejšie poslanie tejto knihy – skutočná pravda napísaná rukou toho, kto ju prežil. Je mi jasné, že mnohých aktérov tej doby nepoteší, keď si prečítajú o sebe to, na čo by už najradšej zabudli, ale ja som čakal dosť dlhú dobu v týchto tvrdých väzenských podmienkach a stratil som okrem rodiny aj najlepšie roky svojho života. A výsledok? Celé tie roky samá zrada, zbabelý postoj, intrigy, nové a nové obvinenia od tých, ktorí mi mali byť aspoň vďační za to, že som bol celých šestnásť rokov ticho a nesedia tu vedľa mňa. Pritom som im poslal jasný odkaz: „Či niekedy prehovorím? Neviem. Viete, kto som bol, viete, čo sa dialo. Keby som prehovoril, išli by ďalší. Mám len jeden život a po tom, ako sa správajú tvrdí chlapci z podsvetia, by asi nebolo ťažké rozhodnúť sa.“ (SME 25. 9. 2010) No „tvrdí“ chlapci z podsvetia boli aj naďalej takí zbabelí, že im to úplne zatienilo racionálne myslenie a toto je výsledok – moje prelomené mlčanie.... celý text

tomsk
14.01.2022 3 z 5

Čekal jsem trochu víc.... Celý obsah, jakoby klouzal po povrchu. Myslím si, že za ta léta v base by pan Černák mohl napsat příběh (aniž by na sebe, nebo své kámoše prozradil více než je nutné), který by byl bestselerem.

LordByron
10.06.2021 4 z 5

Celkom dobrá knižka.
Mimochodom niektorí ľudia by sa mali podľa mňa spamätať a uvedomiť si ze hodnotia knihu a nie autora a nezhadzovať knihu zato,ze autor je vrah.
Iní (z Cernakovej fanstranky na fb) by sa spamätať mali takisto :)
Miky Černák je náš najväčší a najslávnejší vrah a mafián. To v zásade všetci vieme. Ale každý príbeh má aj druhú stranu a táto kniha je práve o nej. O tom ako mal napriek tomu co robil vždy isté zásady a ako nikdy nevraždil ženy a deti a ako odmietal obchod s drogami.. Ako ho jeho menej čestní kolegovia podrazili a akú krivdu cítil.
Najmä mu ale není treba vždy veriť. Je to jeho verzia a človek sám seba často klame. A ešte viac často môže klamať druhých :)
Prečítať si túto knižku určite stojí za to. Nedozviete sa z nej však moc detailov o tom ako sa cítili jeho obete keď ich brutálne a často aj zákerne vraždil. Keď ich vydieral.A podobne. Možno bol Miky naozaj čestnejší a ferovejsi než niektorí jeho kolegovia typu Kaštana a Adamča, ale anjelik to veru nebol. Mal popredné miesto medzi osobnosťami co v 90 rokoch zmenili našu vlasť na peklo.
PS :keďže Černákov veľký životný rival Generál Lučanský bol akurát len pred pár mesiacmi zatknutý a vo väzbe záhadne umrel tak to cely tento príbeh stavia do úplne iného svetla:)
A odrazu tu tak máme dve rôzne príbehy o,, obetí ". Jeden" Černakov o tom ako Lučanský spolu s mafiou usvedčil len a len jeho a ostatným mafošom len pomáhal za svedectvá.
A jeden od Lucanského fanúšikov - o veľkom generálovi co do basy poslal samotného bossa všetkých bossov a nakoniec bol údajne neférovo obvinený z korupcie kajucnikmi a možno aj zavraždený...
A kto má pravdu?
Obe príbehy vinia kajúcnikov aby vyvinili svojho obľúbenca. A neuvedomujú si ze ľudia nie sú čiernobieli a ze mafiu a korupciu sa inak ako s pomocou,, kajúcnikov "ani poraziť nedá...
Holt ľudia majú radi zjednodušenia.

Edelweiss
07.10.2020

Tenhle člověk nemůže mluvit o "...ako sa správajú tvrdí chlapci z podsvetia...", anebo v jeho mozku mají tato slova zcela jiný význam. Vraždy v přesile neozbrojených, zaskočených, či spoutaných nejsou nic jiného, než podlé, srabácké a totální sráče označující jednání. Navíc často pod krytem orgánů státu, rozhodně tedy žádní "tvrdí chlaci...". A to byli právě tito "velkomafiáni...", obyčejní zmrdi. V opačné situaci ječeli jak děvky (např.jeden z Mellovců, který se domníval, že je unesen), stejně jako se jim nelíbí v base a chtěli by ven, jinak na sebe prášej' jak protržený a ohání se "ctí", což je slovo, kterého význam jim naprosto není znám.

Dera
27.05.2019 3 z 5

Prečo prelomil mlčanie? Asi proto, že sedí už dost dlouho a někteří ostatní jemu podobní pánové ne. Darebácká čest je za tu dobu pryč. Taky se mu pomalu blíží možnost podmínečného propuštění. Dále asi pocit zrady a malé podpory od bývalých kumpánů. Samozřejmě pocit sounáležitosti když se dařilo byl určitě velký. Ale jen do té doby, než začalo téct do bot a hrozily velké tresty. Potom jede každý za sebe, velké bratrství pomine. To si měli tito pánové rozmyslet dříve, když z chamtivosti mimo jiné okrádali, unášeli, vydírali a zabíjeli vystrašené a neozbrojené lidi někde v lese. Černák píše, že toho upřímně lituje a prý kdyby šel vrátit čas tak by to už nikdy neudělal...

Miluska2810
27.03.2019 3 z 5

Za mna, ok nebol to "besceler" ale to sa ani neda od tejto knihy ocakavat. Niektore pasaze zbytocne dlhe a nezazivne.

Koňadra
02.06.2016 2 z 5

Toto je sila. Neviem či z profesionálnej deformácie, či na výstrahu a v snahe nezabudnúť o čom boli divoké deväťdesiate v našej malej domovine, sporadicky si prečítam knižôčky venujúce sa slovenskému podsvetiu. V globále ide o knihy nevalnej kvality, ozdrojované odkazmi na bulvárne denníky. Veď meno Černák proste predáva.
Toto je však trošíčku iné. Miki spomína. Ak ste trošku znalí pomerov a faktov, tak vám rýchlo zapne, že toho dosť v jeho rozprávaní, či skôr pokuse o obhajobu, nesedí. Ale objektivitu asi ani nikto súdny neočakáva.
Na druhej strane si povedzme, že na knihe sa dá i trošku zasmiať. Mikiho jazyk je neumelý, prirodzený až strohý. A do jeho zemitého, pritom konzistentného prejavu, ako keď navrúbľujete stromček, vstupujú odborné právnické výrazy, ako i policajno-advokátsko-prokurátorská "hantýrka".

sackettboy
25.02.2016 3 z 5

Nie je to zle čítanie, škoda len, že neprezradil trochu viac informácii. Prakticky si ju vedie Černák sám a tak trochu sa prihlasuje k zodpovednosti za niektoré spáchané skutky. Nič detailné však od toho nie je potreba očakávať.

Autorovy knížky

Mikuláš Černák
slovenská, 1966
2015  61%Prečo som prelomil mlčanie

Kniha Prečo som prelomil mlčanie je v