Churchill – Nepoddajný život

Churchill – Nepoddajný život https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74506/bmid_churchill-nepoddajny-zivot-pQl-74506.jpg 4 13 3

Další z řady životopisů Winstona Churchilla, který byl jednou z největších politických postav 20. století.

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Cesty

Churchill – An Unruly Life , 1994

LordByron
01.08.2021 4 z 5

Najmä sa mi páčilo ze autor neobchádza početné Churchillove chyby a nerobí z neho dokonalého hrdinu.
A tak sa dá aj lepšie pochopiť obraz vtedajšej politiky a aj prečo Churchillovi v čase Mníchova neverili...
Človek si musí uvedomiť, že Winston dvakrát zmenil stranu, že mal za sebou neúspechy pri Galipoli a vo financiách (aj keď ani jedno nebola len jeho chyba ale ľudia to tak vnímali) a kariéru dlhoročného vojnového štváča.A pritom napríklad jeho štváčstvo proti ZSSR sa už v 20 rokoch ukázalo ako dosť neopodstatnené (a unavená zadĺžená Británia radšej s Rusmi nadviazala normálne diplomatické vzťahy a svet sa nezrútil). Takže z tohto hľadiska skutočne nie je prekvapivé, že keď niekoľko rokov potom ako prakticky zmizol z aktívnej politiky začal varovať pred Hitlerom ľudia mu moc neverili a boli k nemu skeptický. Ostatne - nebol sám, ale medzi konzervatívcami bol v tom výnimkou. No a aj ten jeho antihitlerizmus nebol zďaleka tak principiálny...
Pre mňa osobne bolo zaújmavé, že Churchill (za prvej svetovej) dokonca chcel vstúpiť chvíľu ku Labouristom (!) a ako sa ku konzervatívcom a proti ľavici obrátil až vydesený hrozbou boľševizmu.
Zaujmavé aj bolo ako po celý život ostal v podstate síce liberálom ale zato zaťatým a presvedčeným imperialistom a kultúrnym vlastencom - a akýkoľvek ústupok v Írsku ci Indii vždy odmietal. A aj jeho prístup k,, ženskej otázke ":) keď sa obratne vykrútil.
Historické paralely vo mne vyvolalo keď mi akoby pripomenul (v dobrom!) neokonzervativcov oproti konzervatívcom bežným.
Celkovo mnohé Churchillove názory prekvapia neznalých. Napríklad ako v liberálnej mladosti chcel zrušiť snemovňu lordov a hlásil sa k ateizmu (už vás vidím vy jeho kultisti v radoch konzervatívcov ako sa desíte: ) alebo ako v svojom antikomunistickom období zasa spochybňoval všeobecné volebné právo a chválil Mussoliniho.
A zaujala ma aj podľa mňa neoprávnene málo známa postava Lloyda Georga.
Samozrejme Winstonovo detstvo a všetky príhody neposlušného decka sú už len perlička :) a už odmala som sa v tomto v ňom videl :).

LordByron
09.06.2021 4 z 5

Brilantný a dôkladný životopis veľkého muža. Nezatajuje chyby a ide do hĺbky a pomáha Winstona pochopiť (a aj ľudí v jeho okolí). A najmä sa dokáže naozaj vcítiť do ducha doby a vidno ze naozaj nehľadí na veci z dnešnej perspektívy (keďže dnes vieme kam co viedlo a ľudia vtedy to ešte nevedeli ).
A tak sa dočítate ako Churchill ešte v 30 rokoch mal pozitívne výroky na Hitlerovu adresu alebo ako otvorene obdivoval Stalina a nechapal plne obludnosť jeho režimu apod.
Dočítate sa prečo ľudia Churchillovi v 30 rokoch neverili a aký veľký a častý bol vojnový štváč:). A ako hnal Britániu do vojny proti ZSSR v 20 rokoch keď bol každý unavený z prvej svetovej... Aké mal rád zvieratá a ako trefne vedel odpovedať sufražetkám. Aký bol zamladi liberál a ako dokonca dočasne takmer vstúpil k Labouristom (!). Ako sa posúvali nálady spoločnosti doľava (za vojny). A mnohé iné..
Kope z toho som popravde aj najmä vďaka tejto knihe konečne pochopil.
Jedine som bol veľmi prekvapený ze v celej knihe som nenašiel nič o,, britských gulagoch "v Keni.

konicekbily
21.02.2020 5 z 5

Podrobný pohled na život jednoho z největších politiků dvacátého století. Domnívám se, že se autor pokusil podat věrohodný obraz o životě Winstona Churchilla a že se mu to podařilo. A to vše na pozadí historických událostí - nejen ve Velké Británie, ale celosvětových. je tam spousta informací pro mne doposud neznámých.

životopisy, biografie politika Velká Británie Winston Churchill, 1874-1965

Autorovy knížky