Lmslaver Lmslaver komentáře u knih

Mrtvé komando (Robert de Bohême) Mrtvé komando (Robert de Bohême) Jaroslav Šikl

Napínavý akční příběh se sci-fi námětem o tajných nacistických projektech. V hlavní roli český rek, mistr ve vrháni nožů narazí na nemilosrdné, kruté padouchy, se kterými musí vyrovnat osobní účty a pomstít mrtvé kamarády. Ani po mnoha letech tato knížka neztratila mnoho ze své čtivosti a atraktivnosti.

04.03.2014 5 z 5

Třetí triarcha Třetí triarcha Leonard Medek

Čtivá, úchvatná, dobrodružná kniha, zahalena napínavým mystickým tajemstvím. Série povídek propojených jedním společným příběhem v pozadí. Opravdu skvěle vykreslena doba a prostředí. Jako by na mě dýchlo kouzlo starých rodokapsů. Zatím nejlepší kniha ze série Dobrodruh.

26.05.2013 5 z 5

Anděl zkázy Anděl zkázy Robert Crais

Carol Starkeyová je zajímavá postava, policistka, která si nese těžké životní břemeno. Jednoho démona ovšem zahání démonem druhým – alkoholem, a i když jsme tu měli spoustu detektivů alkoholiků, Starkeyová tomu dává trochu jiný rozměr a v průběhu příběhu jsem si tuhle divnou ženskou oblíbil. Prostředí pyrotechniků a bombových maniaků je hodně zajímavá kulisa a bavila mě. Čtivost má Anděl zkázy vysokou, jak jsem u Craise zvyklý, detektivní zápletka má spád a ve finále slušně graduje napětí. 90%

05.10.2018 5 z 5

Nabídka, která se neodmítá... Nabídka, která se neodmítá... Martin Sládek

Knížka Nabídka, která se neodmítá obsahuje čtyři povídky – příběhy. První Bod zlomu je akční kyberpunková jízda. Další tři povídky jsou ze světa postapokalyptické hry Fallout 2 a hrdina Reinhard se pohybuje v prostředí známém každému hráči a fandovi tohoto RPG. Opravdu nejde odmítnout nabídku podtrženou zvukem rotačního kulometu ve vražedné radioaktivní pustině při hledání tajemného Vaultu 19. Finále a pointy jednotlivých povídek mohly být sice trochu propracovanější, to jediné bych možná vytkl, ale jinak u mě převládá nad touhle knihou pocit spokojenosti.

18.08.2018 4 z 5

Město neřesti Město neřesti Robert B. Parker

Při čtení téhle knihy jsem měl bohužel dojem, že Robertu B. Parkerovi dochází dech a detektivní múza se mu zatoulala neznámo kam. Soukromý vyšetřovatel Spencer bloumá od čerta k ďáblu, aniž by řešil pořádný případ a dloubá do mezilidských (hlavně sexuálních) vztahů a snaží se je urovnat. Všechno hlavně psychologicky rozebírá se svou přítelkyní cvokařkou Susan, kterou strašně miluje (s popisy kde to všude spolu dělali, co dobrého jedli a kde to pak zase dělali) až mi to posledních pár knih už docela leze krkem. První vražda se koná daleko za půlkou příběhu a o pár stránek dál je všem (kromě policie) jasné kdo je vrah, jen je problém mu to dokázat. Spencer je ale neúnavný šťoura, a tak absolvuje další kolo dotěrných dotazů a šmírování, které nevedou nikam a případ se nakonec uzavře tak nějak sám průběhem událostí. Všechny přítomné dožene příčina jejich skutků, jak osudné ale bohužel nezáživné. Hodnocení vidím tak na padesát procent, ale k úctě autorovi, který napsal řadu dobrých detektivek, a protože jsem hodný kluk zaokrouhluji nahoru na tři hvězdy.

11.07.2018 3 z 5

Lovci přízraků Lovci přízraků Vladimír Šlechta

Lovci přízraků je čtivá a zábavná oggerdovka s detektivní zápletkou. Vyšetřovací linka je ale trochu moc přímočará a je upřednostněna na úkor akce, takže jsem se bohužel nedočkal, že by Oggerd někoho naporcoval svým monomolekulárním řezákem. Závěrečná řežba je jen odbyta na pár odstavců a přitom by knížka pár stránek navíc ještě snesla. Gowery řeší mimo vraždu i další místní záhady, lze tu najít i pár dalších střípků z historie císařství a příběh tak doplňuje skládačku tohohle zajímavého Šlechtova světa.

04.06.2018 4 z 5

Štvanice Štvanice František Niedl

Hlavní hrdina Michael Dabert je český klon Jamese Bonda s Jackem Reacherem a sebevědomí z něj tryská všemi póry. V knížce jsou v podstatě tři kratší jednoduché případy lehce propojené do sebe, dva detektivní, jeden akčně dobrodružný na moři. Detektivní linie jsou docela jednoduché a lehce předvídatelné. I díky rozdrobenosti na víc příběhů se až na pár drobných zádrhelů čte Štvanice lehce a děj rychle odsýpá.

25.10.2017 4 z 5

Odpočívej v pokoji Odpočívej v pokoji Lee Child

Zapadákov uprostřed ničeho, osamělá žena v nesnázích, která hledá svého kolegu, to je téměř klasický Reacherův scénář. Poslední známé místo pobytu soukromého vyšetřovatele v městečku Mothers Rest je jediná stopa, kterou má bývalý vojenský policista a jeho partnerka. Postupným provokováním, pátráním a vylučovacími metodami odhaluje Reacher děsivé tajemství a mrtví přibývají.

07.09.2017 4 z 5

Smrt & potěšení Smrt & potěšení Albert Kudělka

Obrázek i anotace slibovali mnohé a já doufal, že Norman Applegate ukáže Harry Dresdenovi i Johnu Taylorovi, jak se má s démony zatočit. Rozjezd s vyprávěním detektiva s noir nádechem byl nadějný, ale příběhy se odehrávají ve dvou liniích a ta paranormální se o našeho detektiva vždy sotva otře. Všech pět povídek probíhá podle stejné šablony a případy se téměř vždy vyřeší téměř samy nějakou náhodou, aniž by Norman zjistil, že se kolem něj děje něco temného a finále tak nějak vyšumí vždy do ztracena. Vcelku zajímavý nápad, ale jedna povídka v tomhle stylu by stačila a nezachrání to ani detektivovy občasné hlášky. Škoda, takhle je to jen slabý nadprůměr.

23.01.2015 3 z 5

Putování za jantarovým drakem Putování za jantarovým drakem Vlado Ríša

Oddychové, pohodové čtení u kterého mi chvílemi připadá, jako by bylo určené spíše pro mládež. Občas by prostě nevadilo přitvrdit při popisu bitev a soubojů, dát tomu trochu drsnější formu. Hodnotím tak na 70%

05.08.2014 4 z 5

Odplata Odplata Richard Stark (p)

Parkerově spanilé jízdě za jeho penězi, která vede i přes mrtvoly nemůžu dát menší ohodnocení než pět hvězd. Pro mě je to klasika s nezapomenutelnými drsnými hláškami, brutálními metodami a neskutečnými drzostmi, které doprovází tohohle sympatického záporáka od první do poslední stránky.

25.11.2013 5 z 5

Tovaryš Tovaryš Alex Drescher

Skvělý mix sci-fi a fantasy. Výborně vykreslený svět, postavy se kterými se dokážete sžít, napínavý děj, vtipné hlášky a o akci není nouze v žádném případě. Hlavní hrdina se ocitá v bojové zóně tiché války mezi technologickým světem blízké budoucnosti (nikterak růžovým) a světem magie. Přečetl jsem knihu jedním dechem

26.05.2013 5 z 5

Kobra z Aventine Kobra z Aventine Timothy Zahn

Na tohle jsem už moc rozmazlený Žambochem, Kopřivou, nebo Kulhánkem a sérii o válečnicích modifikovaných nanotechnologii zvaných KOBRY bych zařadil jako béčkovou literaturu, kterou bych skousl na začátku devadesátek kdy byl hlad po zahraniční sci-fi. Autor vůbec nevyužil potenciál tématu o super-vojácích a bojové scény jsou odbyty v pár větách, celé válečné konflikty pak v pouhých několika odstavcích, zato moralizujících myšlenek hlavního hrdiny si užijete až nad hlavu. Oproti prvnímu dílu přibylo víc politiky, ale naštěstí je to tenká knížka.
Dám tři hvězdy, protože jsem hodný kluk a od dob vydání originálu uběhlo už pár let, ale u mě je to jen na hraně padesáti procent.

19.02.2019 3 z 5

Carpe Diem I. Carpe Diem I. Robert Fabian

Akční rozjezd Carpe diem I. ukazuje cestu hlavního hrdiny – kriminálníka k mariňákům. Následuje gumácký výcvik, jak ho známe z amerických filmů, završený polním cvičením. Nástup do nové jednotky oslaví zelenáči v nočních barech, vyprovokují pár šarvátek s místními burany a pak konečně hurá do první ostré akce v odlehlém koutě vesmíru.
Smekám, jak Robert Fabian umí mistrovsky navodit atmosféru ať jde o výcvik hvězdných mariňáků, nebo prostředí nehostinné planety, trochu mi naopak drhlo jak se ze zarytého odpůrce armády a kriminálníka stal tak rychle, během pouhých dvou měsíců výcviku zelený mozek. Podtrženo, sečteno: slušné čtení za 70%.

21.10.2018 3 z 5

Vylévání krve Vylévání krve Petr Schink

Vylévání krve je syrový příběh drsňáka Parkera, který se po letech vrací do rodného města, aby se vyrovnal se svou minulostí, odhalil nejedno tajemství a pustil se do křížku s místními gangstery. Děj je mistrovsky prošpikovaný akcí i dobře umístěnými hláškami, které nezní křečovitě ani uměle. Jediné mínus, které stojí za zmínku je, že jsem se občas ztrácel v té spoustě flashbacků, které Parkera katapultují zpátky v čase před hlavní dějovou linii.

16.09.2018 4 z 5

Mrtvý v parovodu Mrtvý v parovodu Vlado Ríša

Povedená česká antologie a neberu v potaz, jestli byly povídky steampunkové, nebo se jen účelově, zlehka otřely o parní kotel, ale to, že jsem tu narazil převážně na svižné a zajímavé příběhy. Z povídek bych vyzdvihl především od Medka, Novákové a Pecinovského. Musím připomenout a pochválit i velmi povedenou obálku od Jany Šouflové.

05.09.2018 4 z 5

Síť přízraků Síť přízraků Ondřej S. Nečas (p)

Felix a Klaudie jsou docela fajn postavičky, ale ani po sedmém příběhu nemůžu přijít na chuť těm zbývajícím dvěma, které si navíc pořád pletu - nekrofilního tlusťocha a vytáhlého milovníka Kabátů (Vincenc a Walter), Síť přízraků se nám rozmotává v tradičním duchu této bezpochyby nadprůměrné (ryze české) série, ale tím, že se děj stále odehrává pouze v té naší malé české kotlině mě už trochu unavuje a sedmý díl bude pro mě asi tím posledním. Leda by mě nakopla k dalšímu čtení povídková sbírka O krok před peklem, kterou ještě plánuji přelouskat.

27.07.2018 4 z 5

Ruka doktora Fu-Manchu Ruka doktora Fu-Manchu Sax Rohmer

Po sto letech od prvního vydání téhle knížky už přijdou úsměvné tajné labyrinty chodeb, záhadné omamné, nebo jedovaté látky a taky samotná postava zlotřilého doktora Fu-Manchu a zločinecké organizace Si-Fan, která usiluje o světovou nadvládu. Navíc se záludný Číňan hlavním hrdinům neustále plete pod nohy, místo aby ho vypátrali pomocí dedukcí. I tak je ale Ruka doktora Fu-Manchu příjemná vzpomínka na dobrodružné příběhy let dávno minulých.

09.08.2017 4 z 5

Nic není svaté Nic není svaté Dennis Lehane

„Každej je podezřelej“ a „nikomu nevěř“, jsou hlavní motta obou soukromých vyšetřovatelů Patricka a Angely a v tomto případu to platí dvojnásob. Dennis Lehane opět rozhodil sítě, do kterých dokáže chytit čtenáře napínavých příběhů. Nic není svaté je detektivka drsné školy, okořeněná akcí a překvapivými zvraty a to pro mě jednoznačně znamená plný počet hvězd.

27.07.2017

Parker: Lovec Parker: Lovec Richard Stark (p)

Parker je zločinec, ale zločinec, který má své zásady, svá pravidla a dva velké argumenty: pravou a levou pěst. Cookův/Starkův Parker je zločinec, kterého si musí prostě každý oblíbit. Komiks až na malé detaily věrně kopíruje děj Starkova románu a na první pohled jednoduchá retro kresba mě absolutně uchvátila a úžasně vystihuje atmosféru šedesátých let v kterém se příběh odehrává. Modlím se a doufám, že Crew vydá i další tři pokračování tohoto komiksu.

04.07.2016 5 z 5